Run Against Drugs

Age Group Results

May 04, 2013


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run/Walk Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 50-59 60-97
5k Run/Walk Women: Top Finishers 0-14 20-29 30-39 40-49 50-59 60-97
10k Run Men: Top Finishers 30-39 40-49
10k Run Women: Top Finishers 20-29 30-39

5k Run/Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lana Taylor                                            1651   40       12          25:13      8:08/M
       2    Lorna Brennan                                          1688   43       13          25:41      8:17/M
       3    Melissa Pohl                                           1635   20       16          26:12      8:27/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jill Winegar                                           1691   54       19          27:07      8:45/M
       2    Kim Batsche-Mckenzie                                   1648   43       24          28:46      9:17/M
       3    Margaret Daigneau                                      1612   59       26          29:07      9:24/M
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mcclain Smith                                          1624   13       18          26:52      8:40/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyndra Palinkas                                        1637   22       20          27:11      8:46/M
       2    Rachael Castellon                                      1613   26       27          29:09      9:24/M
       3    Alison Skwarski                                        1618   28       30          30:06      9:43/M
       4    Erin Wilcox                                            1620   28       45          36:33     11:47/M
       5    Alicia Tybinka                                         1606   28       55          39:03     12:36/M
       6    Jessica Grima                                          1684   28       57          40:09     12:57/M
       7    Amy Gow                                                1627   27       62          46:10     14:54/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristie Daus                                           1621   34       33          30:40      9:54/M
       2    Holly Fisher                                           1614   35       38          32:43     10:33/M
       3    Karen Brunner                                          1654   32       39          33:27     10:47/M
       4    Amber Gray                                             1603   32       41          33:55     10:56/M
       5    Natasha Lamkin                                         1693   31       42          35:24     11:25/M
       6    Mindy Bianchini                                        1605   38       44          35:52     11:34/M
       7    Amanda Inman                                           1692   30       46          36:39     11:49/M
       8    Amy Roberts                                            1679   39       48          37:06     11:58/M
       9    Katie Niehaus                                          1697   39       49          37:07     11:58/M
      10    Kathryn Rupp                                           1616   38       59          44:08     14:14/M
      11    Lacey Clayton                                          1626   31       63          48:32     15:39/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lynn Hearl                                             1677   48       31          30:10      9:44/M
       2    Lisa Perez                                             1601   45       37          32:42     10:33/M
       3    Joyce Romar                                            1600   49       56          40:09     12:57/M
       4    Kristi Cox                                             1674   47       64          48:42     15:43/M
       5    Penny Herrmann                                         1673   49       65          48:43     15:43/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Theresa Brennan                                        1689   55       29          29:50      9:37/M
       2    Judy Booker                                            1681   52       32          30:12      9:45/M
       3    Grace Myles                                            1602   51       35          32:11     10:23/M
       4    Taylor (dj) Patrick                                    1650   51       36          32:22     10:26/M
       5    Diane Timlick                                          1682   59       43          35:34     11:28/M
       6    Jeannine Pratt                                         1640   52       47          37:01     11:56/M
       7    Donna Klein                                            1615   55       52          38:10     12:19/M
       8    Betsy Pohl                                             1633   50       61          46:01     14:51/M
       9    Jeanne Clem                                            1694   55       66          49:41     16:02/M
      10    Judy Teudeau                                           1690   54       67          49:41     16:02/M
Top

Female 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Suzanne Karschnick                                     1647   65       53          38:13     12:20/M
       2    Bond Maryann                                           1685   65       58          43:45     14:07/M
       3    Marie Guerriero                                        1634   75       60          45:03     14:32/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Wilson                                            1695   25        1          16:41      5:23/M
       2    Chris Costa                                            1686   42        2          19:25      6:16/M
       3    Dave Adkins                                            1706   45        3          19:26      6:16/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Billy Tanner                                           1630   51        5          21:26      6:55/M
       2    Chris Doyle                                            1672   42       15          26:11      8:27/M
       3    Todd Wilson                                            1668   50       21          27:24      8:50/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ronald McElhone                                        1610   14        8          23:22      7:32/M
       2    Bo Niehaus                                             1696   12        9          24:31      7:55/M
       3    Clay McKenzie                                          1649   13       11          24:58      8:03/M
       4    Joe Barton                                             1670   12       17          26:40      8:36/M
       5    Austin Lamkin                                          1698   8        50          37:09     11:59/M
       6    Tyler Lamkin                                           1699   9        51          37:17     12:02/M
Top

Men 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Evan Litch                                             1675   15        4          20:47      6:42/M
       2    Nick Wilson                                            1669   15        7          22:51      7:22/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Fahner                                           1676   29        6          22:13      7:10/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brad Brunner                                           1652   32       10          24:38      7:57/M
       2    Mark Tybinka                                           1678   31       14          25:55      8:22/M
       3    Daniel Bromley                                         1700   30       22          28:17      9:07/M
       4    Scott Bolon                                            1619   31       23          28:21      9:09/M
       5    Patrick Gray                                           1604   32       40          33:55     10:56/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mick Larue                                             1628   58       28          29:21      9:28/M
Top

Male 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Daigneau                                       1611   60       25          28:50      9:18/M
       2    Riley McLincha                                         1671   62       34          31:47     10:15/M
       3    Don Loeffler                                           1653   63       54          38:25     12:24/M

10k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michele Cox                                            1680   45        8          58:03      9:22/M
       2    Tracie Whittum                                         1656   42       11        1:04:10     10:21/M
       3    Amy Rockafellow                                        1629   31       12        1:04:14     10:22/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Casey Kasper                                           1609   26       14        1:05:12     10:31/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Colleen Rockafellow                                    1655   36       13        1:04:23     10:23/M
       2    Helen Funke                                            1632   36       15        1:05:17     10:32/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Stuber                                            1687   49        1          39:12      6:19/M
       2    Thomas Allred                                          1638   48        2          41:06      6:38/M
       3    Mark Beasley                                           1625   42        3          51:55      8:22/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Kennedy                                           1631   56        4          51:57      8:23/M
       2    Sean McGinty                                           1623   42        7          57:49      9:20/M
       3    Marc Wohlfeil                                          1622   46        9          58:15      9:24/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jonathon Hill                                          1683   31        5          54:49      8:50/M
       2    Sean Whittum                                           1657   36        6          54:58      8:52/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Amico                                           1639   43       10          58:21      9:25/M