Groundhog Gallop

Age Group Results

February 02, 2013


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-97
5k Run Women: Top Finishers 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-97 98-99
5k Walk Men: Top Finishers 50-59 60-97 98-99
5k Walk Women: Top Finishers 0-14 20-29 30-39 40-49 50-59 60-97 98-99

5k Run

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Chris Vincent                                           844            11        21:46.0      7:01/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Rob Schwartz                                            959             1        18:32.4      5:59/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Julie Bloomfield                                        874            12        22:09.9      7:09/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    David Jordon                                            897             2        19:17.3      6:13/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Devon Walsh                                             950            15        22:21.4      7:13/M
       2    Chase Swope                                             839            20        23:27.2      7:34/M
       3    Tyler Robertson                                         973            26        23:58.7      7:44/M
       4    T.j. Kessman                                            981            43        26:10.2      8:26/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Emily Simmons                                           835           122        38:59.3     12:35/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Anthony Winnie                                          908             4        20:22.5      6:34/M
       2    Aaron Heath                                             877             5        20:47.2      6:42/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Kaitlin Harvey                                          806            57        27:56.2      9:01/M
       2    Carra Hood                                              810            61        28:33.1      9:13/M
       3    Amber Lucas                                             944            63        28:34.7      9:13/M
       4    Whitney Pelton                                          870            64        28:37.7      9:14/M
       5    Justine Ferris                                          822            69        28:58.6      9:21/M
       6    Samantha Barten                                         962            70        29:19.9      9:27/M
       7    Rebecca Barton                                          964            71        29:20.4      9:28/M
       8    Abigail Kamke                                           904            76        29:46.9      9:36/M
       9    Kara Secord                                             911           101        33:19.3     10:45/M
      10    Jessica Chipman                                         846           103        33:29.0     10:48/M
      11    Sharon Purdy                                            823           105        33:54.3     10:56/M
      12    Melissa Purdy                                           824           106        34:25.3     11:06/M
      13    Ashley Porzsolt                                         816           116        37:29.2     12:05/M
      14    Stephanie Kinch                                         919           124        39:18.5     12:41/M
      15    Natalie Graiver                                         922           125        39:18.9     12:41/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Michael Davis                                           965             7        21:00.0      6:46/M
       2    Jacob Stressman                                         828            38        25:50.0      8:20/M
       3    Joe Matthews                                            855            58        28:06.7      9:04/M
       4    Charlie Harvey                                          807            94        32:17.9     10:25/M
       5    Adam Chipman                                            845           121        38:48.1     12:31/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Danielle Doctor                                         974            22        23:42.3      7:39/M
       2    Lanette Drummond                                        898            36        25:42.3      8:17/M
       3    Cheryl Reul                                             833            45        26:11.7      8:27/M
       4    Kim Sitarz                                              975            55        27:48.9      8:58/M
       5    Sarah Ermatinger                                        913            66        28:47.1      9:17/M
       6    Carmel McDonald                                         881            82        30:19.3      9:47/M
       7    Meghan Loughlin-Krusky                                  820            83        30:22.7      9:48/M
       8    Sara Huard                                              812            87        30:58.5      9:59/M
       9    Ann Marie Russell                                       865            93        32:16.5     10:25/M
      10    Nichole Wheaton                                         859            95        32:43.1     10:33/M
      11    Stephanie Moser                                         968           111        34:59.5     11:17/M
      12    Megan Albertson                                         826           120        38:30.5     12:25/M
      13    Morgan Porzsolt-Graves                                  817           127        40:06.5     12:56/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Ben Gilpin                                              848             9        21:18.7      6:52/M
       2    Bill Besson                                             946            10        21:31.2      6:56/M
       3    Kevin Sykes                                             967            14        22:18.9      7:12/M
       4    Brad Swadling                                           813            19        23:11.6      7:29/M
       5    Brian Marshall                                          979            24        23:52.0      7:42/M
       6    Jeffry Banfield                                         941            27        24:11.7      7:48/M
       7    Brandon Klump                                           868            28        24:30.9      7:54/M
       8    Brian Kessman                                           980            39        25:51.9      8:20/M
       9    Rick Kast                                               977            40        25:53.8      8:21/M
      10    Chris Reul                                              834            44        26:11.0      8:27/M
      11    James Russell                                           864            53        27:31.0      8:53/M
      12    Robert Wright                                           932            54        27:38.1      8:55/M
      13    Ben Lasky                                               893            72        29:21.8      9:28/M
      14    Erald Gaqi                                              983            80        30:09.0      9:44/M
      15    David McDonald                                          882            81        30:18.3      9:46/M
      16    Travis Holeman                                          947            96        32:43.9     10:33/M
      17    Randy Brooks                                            831            98        32:57.3     10:38/M
      18    Archie Wickham III                                      880            99        33:08.4     10:41/M
      19    Mike Nau                                                951           102        33:25.7     10:47/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Cathy Brubaker                                          894            31        24:49.1      8:00/M
       2    Jennifer Frederick                                      937            60        28:20.0      9:08/M
       3    Beverly Winchell                                        970            91        32:04.9     10:21/M
       4    Amy Matthews                                            920           104        33:40.4     10:52/M
       5    Sarah Custard                                           884           107        34:29.5     11:07/M
       6    Elody Samuelson                                         921           110        34:59.0     11:17/M
       7    Lisa Illi                                               933           115        37:22.6     12:03/M
       8    Karen Jenks                                             906           117        37:59.8     12:15/M
       9    Monica Moser                                            802           123        39:03.4     12:36/M
      10    Debra Bordeau                                           907           128        40:34.2     13:05/M
      11    Kristin Putnam                                          888           129        41:15.5     13:18/M
      12    Stacey Schweda                                          985           131        43:40.5     14:05/M
      13    Shannan Clevenger                                       838           133        46:00.6     14:50/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Collier                                            940             3        19:58.6      6:26/M
       2    Joel Dinverno                                           899             8        21:11.8      6:50/M
       3    Joshua Donnelly                                         825            13        22:12.4      7:10/M
       4    Pat Kalahar                                             924            16        22:43.2      7:20/M
       5    David Spring                                            930            25        23:57.5      7:44/M
       6    Mike Strzyzewski                                        943            29        24:32.3      7:55/M
       7    Chris Merrill                                           832            33        24:59.2      8:04/M
       8    Kevin Winchell                                          885            34        25:36.7      8:15/M
       9    Jim King                                                811            42        26:08.5      8:26/M
      10    Jeff Windham                                            939            52        27:12.8      8:46/M
      11    Chip Illi                                               934            65        28:43.1      9:16/M
      12    Pat Gleeson                                             961            67        28:47.8      9:17/M
      13    Shane Reiniche                                          818            74        29:31.1      9:31/M
      14    Damien Wetzel                                           935            77        29:48.5      9:37/M
      15    Scott Tenbrink                                          969            85        30:47.7      9:56/M
      16    David Harbaugh                                          915            86        30:48.4      9:56/M
      17    Bill Benedeth                                           984            89        31:34.0     10:11/M
      18    Kevin "kip" Cunningham                                  814            92        32:08.8     10:22/M
      19    Robert Gramer                                           891           114        36:13.8     11:41/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Tracy Spring                                            931            23        23:44.9      7:39/M
       2    Sheri Bush                                              851            46        26:30.4      8:33/M
       3    Roxann Brown                                            957            56        27:50.9      8:59/M
       4    Cheryl Fineske                                          837            62        28:33.7      9:13/M
       5    Carol Hawkins                                           849            78        29:53.2      9:38/M
       6    Vicki Huscio                                            883            97        32:45.6     10:34/M
       7    Elaine Slomky                                           869           113        36:12.9     11:41/M
       8    Kim Crowel                                              945           118        38:14.6     12:20/M
       9    Laura Steenrod                                          918           119        38:26.5     12:24/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Paul Bapst, Jr                                          856             6        20:55.9      6:45/M
       2    Jeffery Heath                                           878            17        22:58.9      7:25/M
       3    Rick Hills                                              956            18        23:09.3      7:28/M
       4    Tim Kelly                                               905            30        24:41.2      7:58/M
       5    Bruce Barton                                            963            32        24:57.0      8:03/M
       6    Rick Swope                                              840            35        25:37.5      8:16/M
       7    Rick Spring                                             901            37        25:43.2      8:18/M
       8    Joe Sheets                                              927            41        26:05.5      8:25/M
       9    Eric White                                              936            47        26:31.4      8:33/M
      10    William Balluff                                         960            48        26:32.0      8:34/M
      11    Tom Fenton                                              982            51        26:58.4      8:42/M
      12    Michael Goerke                                          938            59        28:19.5      9:08/M
      13    Dan Hawkins                                             850            68        28:57.1      9:20/M
      14    Ron Harvey                                              809            75        29:36.6      9:33/M
      15    James Warren                                            873            84        30:45.0      9:55/M
      16    Christopher Page                                        847            88        31:24.5     10:08/M
      17    David Kamke                                             886           126        39:42.0     12:48/M
Top

Female 60 to 97

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Ruth Ann Hershberger                                    857            79        29:57.3      9:40/M
       2    Marge Novak                                             923           112        35:58.7     11:36/M
       3    Betty Lathrop                                           948           130        41:34.5     13:25/M
Top

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Ronold Carpenter                                        887            21        23:33.5      7:36/M
       2    Bill Garrity                                            914            49        26:48.4      8:39/M
       3    Bob Sonsara                                             854            50        26:55.1      8:41/M
       4    Frederick Yunck                                         801            73        29:29.2      9:31/M
       5    Clair Risner                                            966            90        31:54.0     10:17/M
       6    Tom Ferguson                                            871           100        33:14.6     10:43/M
       7    Barry Myers                                             912           108        34:30.2     11:08/M
       8    Harrison Hensley                                        903           132        44:25.7     14:20/M
Top

Female no age given

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Amy Miller                                              917           109        34:45.5     11:13/M

5k Walk

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Deborah Kline                                           976             2        37:22.0     12:03/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    David Swarts                                            955             1        26:26.3      8:32/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Robin Brigham                                           895             3        38:10.3     12:19/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    David Delaet                                            830             5        40:35.0     13:05/M
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Sidnee Swarts                                           954            25        50:39.6     16:20/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Kelsey Harvey                                           805             9        42:21.5     13:40/M
       2    Amanda Soltis                                           958            18        47:42.4     15:23/M
       3    Amanda Van Aelst                                        953            27        50:46.0     16:23/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Kandi Mees                                              952            12        45:40.9     14:44/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Margaret Rost                                           900            10        43:01.8     13:53/M
       2    Carol Wierenga                                          925            13        46:22.9     14:57/M
       3    Dianne Hitt                                             821            19        48:05.6     15:31/M
       4    Tammy Gooldy                                            861            26        50:40.3     16:21/M
       5    Wendy Harsch                                            928            33        52:48.8     17:02/M
       6    Mary Peterson                                           879            35        56:36.3     18:15/M
       7    Lillie Borden                                           863            37        56:51.4     18:20/M
       8    Lee Wierenga                                            926            38        57:47.1     18:38/M
       9    Lynette Uebrick                                         916            40      1:01:17.4     19:46/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Beth Stokka                                             860            14        46:32.7     15:01/M
       2    Rosie Harvey                                            808            15        46:46.8     15:05/M
       3    Linda Warren                                            872            16        46:47.8     15:05/M
       4    Donna Zieleniewski                                      815            17        47:41.8     15:23/M
       5    Laura Schlecte                                          841            20        48:50.0     15:45/M
       6    Deborah Whitaker                                        929            32        52:47.9     17:02/M
       7    Sheila Cobb                                             862            36        56:37.2     18:16/M
       8    Karin Tibbs                                             902            39      1:01:16.9     19:46/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Doran Winchell                                          978            11        44:01.9     14:12/M
       2    Bob Zieleniewski                                        949            24        49:47.4     16:04/M
       3    Jeff Fineske                                            942            30        52:29.7     16:56/M
       4    Jim Matthews                                            889            31        52:30.2     16:56/M
Top

Female 60 to 97

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Linda Rowley                                            836             4        39:32.3     12:45/M
       2    Jan Guillemette                                         852            22        49:09.8     15:51/M
       3    Mary Graiver                                            971            29        51:02.2     16:28/M
       4    Carol Maynard                                           875            34        53:18.4     17:12/M
Top

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Wally Drogt                                             819             6        40:38.0     13:06/M
       2    Jeff Guillemette                                        853            21        48:50.5     15:45/M
       3    Larry Maynard                                           876            23        49:36.1     16:00/M
       4    Daniel Graiver                                          972            28        51:01.7     16:27/M
Top

Female no age given

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Janet Fater                                             910             7        40:42.7     13:08/M
Top

Male no age given

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Curtis Fater                                            909             8        40:43.0     13:08/M