Hoofin' it for Horses

Age Group Results

April 07, 2013


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run Men: Top Finishers 0-18 19-29 30-39 40-49 50-97
5k Run Women: Top Finishers 0-18 19-29 30-39 40-49 50-97 98-99
5k Walk Men: 0-99
5k Walk Women: 0-99

5k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Ariel Likens                                             99             6        21:37.0      6:58/M
Top

Female 18 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Jesse Whitfield                                         171            46        28:47.5      9:17/M
       2    Jennifer Beckner                                        181            47        28:47.7      9:17/M
       3    Beverly Caswell                                         133            62        31:08.7     10:03/M
       4    Sara White                                              111            78        32:51.2     10:36/M
       5    Emily White                                             113            79        32:52.1     10:36/M
Top

Female 19 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Molly Marx                                              156             8        23:10.6      7:28/M
       2    Cassie Williams                                         236            11        23:42.8      7:39/M
       3    Renee Pineau                                            185            18        24:49.3      8:00/M
       4    Caitlin Morton                                          227            22        25:23.8      8:11/M
       5    Michelle Pineau                                         118            23        25:32.4      8:14/M
       6    Nicole Honsberger                                       176            25        26:12.2      8:27/M
       7    Emily Javery                                            196            30        26:40.9      8:36/M
       8    Stacy Kempher                                           153            31        26:57.0      8:42/M
       9    Mary Boring                                             195            32        27:05.4      8:44/M
      10    Stephanie Likens                                         95            35        27:16.7      8:48/M
      11    Jenny Kempher                                           161            38        27:42.5      8:56/M
      12    Maggie Meier                                            163            39        27:46.7      8:57/M
      13    Kristi Parker                                           189            42        28:15.1      9:07/M
      14    Chelsea Fogwell                                         225            49        28:52.9      9:19/M
      15    Sydney Faylor                                           160            52        29:11.9      9:25/M
      16    Kayli Pioszak                                           169            54        29:33.3      9:32/M
      17    Madison Operacz                                         148            58        30:32.4      9:51/M
      18    Rebecca Bell                                            247            59        30:38.9      9:53/M
      19    Hannah Brink                                            157            64        31:31.4     10:10/M
      20    Sami Jo Stechschulte                                     80            67        31:46.8     10:15/M
      21    Sarah Aberasturi                                        159            68        31:47.9     10:15/M
      22    Ann Likens                                               97            81        33:05.9     10:40/M
      23    Shae Borenstein                                         150            82        33:08.0     10:41/M
      24    Katherine Koroleski                                     135            83        33:15.1     10:44/M
      25    Jasmin Kenny                                             87            84        33:21.5     10:45/M
      26    Shari Wolke                                             232            90        34:08.8     11:01/M
      27    Katie Sippl                                             138            91        34:19.7     11:04/M
      28    Nicole Bogusky                                          253            92        34:28.4     11:07/M
      29    Abigail Worm                                             82           101        36:21.9     11:44/M
      30    Kim Krawczak                                            103           105        39:52.2     12:52/M
      31    Lindsey Vanderveen                                      146           106        39:56.0     12:53/M
      32    Lynn Kamps                                              168           107        39:56.2     12:53/M
      33    Sierra Likens                                            96           109        41:23.7     13:21/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Likens                                         102            10        23:24.8      7:33/M
       2    Marie Lynn Watts                                        165            13        24:09.2      7:47/M
       3    Heather Orbeck                                          123            20        25:08.7      8:06/M
       4    Valerie O'Brien                                          83            24        25:58.5      8:23/M
       5    Mechelle Kuchar                                         230            37        27:37.7      8:55/M
       6    Jennifer Tomanek                                        242            41        28:08.3      9:05/M
       7    Kelsey Gilbert                                          177            43        28:29.2      9:11/M
       8    Jacklyn Donahue                                         252            45        28:45.4      9:16/M
       9    Jennifer Crawford                                       226            48        28:52.8      9:19/M
      10    Sandi Larkius                                           238            53        29:25.8      9:29/M
      11    Jennifer Houghton                                       211            56        29:36.3      9:33/M
      12    Candace Heskitt                                         217            80        32:56.3     10:37/M
      13    Karina Pitchford                                        173            88        33:57.0     10:57/M
      14    Vickie Ruggiero                                         130            97        35:09.1     11:20/M
      15    Cynthia Farisvorty                                      229           103        38:37.2     12:27/M
      16    Michelle Myers                                          212           113        49:38.8     16:01/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Cheryl Chase                                            246            44        28:38.9      9:14/M
       2    Cindy Weisenberger                                      231            50        28:59.3      9:21/M
       3    Missy Ludd                                              243            60        30:55.3      9:58/M
       4    Stephanie Griffin                                       105            61        31:03.4     10:01/M
       5    Beverly Caswell                                         132            63        31:18.9     10:06/M
       6    Sarah Hamric                                            142            72        32:02.8     10:20/M
       7    Susan Prorak                                            149            87        33:45.6     10:53/M
       8    Katie Funtik                                            127            95        34:55.3     11:16/M
       9    Kaye Gardner                                             81            96        35:03.5     11:18/M
      10    Karen Waite                                             117           102        38:06.5     12:17/M
      11    Annette Hauler                                          182           110        42:52.8     13:50/M
      12    Sarah White                                             106           114        57:40.4     18:36/M
Top

Female 50 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Jill Moore                                               78            33        27:07.7      8:45/M
       2    Pam Bunce                                               126            36        27:30.1      8:52/M
       3    Jane White                                              108            51        28:59.5      9:21/M
       4    Marcia Cowger                                           151            73        32:08.1     10:22/M
       5    Grace Myles                                             139            74        32:10.5     10:23/M
       6    Renee Dingman                                           180            76        32:13.6     10:24/M
       7    Barbara Maness                                          140            85        33:22.0     10:46/M
       8    Joann White                                             107            93        34:28.5     11:07/M
       9    Therese Kline                                           241            94        34:47.9     11:13/M
      10    Kathy Brown                                             125            99        35:37.2     11:29/M
      11    Vicki Griffith                                          143           100        35:52.8     11:34/M
      12    Jean Gilreath                                           250           104        39:44.7     12:49/M
      13    Teresa Miller                                           216           108        40:42.0     13:08/M
Top

Female no age given

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Andrea Slawson                                          120            66        31:42.5     10:14/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Brian Nielsen                                            93             1        19:24.5      6:15/M
Top

Male 18 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Alex Smith                                              251            12        23:43.0      7:39/M
       2    Connor Moore                                             85            69        31:54.2     10:17/M
       3    Jay Hamric                                              224            70        32:02.3     10:20/M
       4    William White                                           114           111        49:25.2     15:56/M
Top

Male 19 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Alex Williams                                           235             2        19:47.7      6:23/M
       2    Brent Moore                                             164             7        22:14.6      7:10/M
       3    Tyler Love                                              190            15        24:43.6      7:58/M
       4    Max Lamec                                               240            28        26:18.2      8:29/M
       5    Brett Callihan                                          158            29        26:23.4      8:31/M
       6    Ryan Gimarc                                             170            55        29:33.7      9:32/M
       7    Ben Kenny                                                88            86        33:36.2     10:50/M
       8    Chris Likens                                            101            89        34:05.0     11:00/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Mark Wilson                                             166            14        24:09.4      7:47/M
       2    Justin Griffin                                          104            16        24:45.8      7:59/M
       3    Ryan Wiseman                                            210            27        26:15.8      8:28/M
       4    John Heidelberg                                         219            75        32:11.0     10:23/M
       5    Nicholas McNew                                          228            77        32:27.2     10:28/M
       6    Joe White                                               110           112        49:25.4     15:56/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Mark Parker                                             213             5        20:44.8      6:41/M
       2    Jeff Anderson                                           233            17        24:47.6      8:00/M
       3    Gary Dodge                                              221            19        24:55.5      8:02/M
       4    Jim Zittel                                              248            34        27:12.3      8:46/M
       5    John Valkenburg                                         147            40        27:49.1      8:58/M
       6    Scott Hamric                                            223            71        32:02.6     10:20/M
Top

Male 50 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Michael Ducharme                                        222             3        20:03.2      6:28/M
       2    Robert Cook                                             220             4        20:28.6      6:36/M
       3    James Scholl                                            244             9        23:15.0      7:30/M
       4    Michael Largo                                           218            21        25:22.7      8:11/M
       5    Jim Liesman                                              94            26        26:13.7      8:27/M
       6    Norman Hart                                             255            57        29:48.9      9:37/M
       7    Richard White                                           109            65        31:32.8     10:10/M
       8    Steven Sowell                                           136            98        35:25.7     11:25/M

5k Walk

Top

Female

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Nicole Mener                                            152             1        38:47.6     12:31/M
       2    Meggen Baynes                                           172             2        41:43.2     13:27/M
       3    Samantha Cripps                                         162             3        42:15.4     13:38/M
       4    Toni Tenlen                                             186             4        42:47.7     13:48/M
       5    Lorie Huibregtse                                        175             6        43:39.8     14:05/M
       6    Elizabeth Karcher                                        90             7        46:12.0     14:54/M
       7    Julie Moore                                              84             8        46:13.2     14:55/M
       8    Laura Likens                                            100             9        46:17.7     14:56/M
       9    Gabrielle Anderson                                      197            10        46:56.1     15:08/M
      10    Maria Rising                                            167            11        46:56.4     15:08/M
      11    Julia Spiegel                                           214            13        50:09.3     16:11/M
      12    Gabrielle Dingell                                       254            15        50:12.5     16:12/M
      13    Kathryn Kendall                                          79            16        50:14.0     16:12/M
      14    Emily Cieciwa                                           191            17        50:14.8     16:12/M
      15    Melissa Cook                                            137            19        50:51.1     16:24/M
      16    Carolyn Hurst                                           188            20        50:51.9     16:24/M
      17    Kimberly Orlando                                        208            21        50:54.3     16:25/M
      18    Sarah Plas                                              206            22        51:17.5     16:33/M
      19    Alyson Miller                                           204            23        51:19.5     16:33/M
      20    Rebecca Sowell                                          134            24        51:21.2     16:34/M
      21    Christine Sowell                                        128            25        51:57.6     16:45/M
      22    Roxanne Mayville                                        141            26        52:43.8     17:00/M
      23    Nadia Lorenzen                                          207            27        53:23.2     17:13/M
      24    Tatia Heleski                                           234            28        54:17.7     17:31/M
      25    Carrie Heleski                                          237            29        54:19.7     17:31/M
      26    Carrie White                                            112            30        57:39.9     18:36/M
      27    Christine Blank                                         198            31      1:00:05.1     19:23/M
      28    Deanne Blank                                            205            32      1:00:06.3     19:23/M
Top

Male

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Bill Birney                                             187             5        42:47.9     13:48/M
       2    Rob Ahrens                                              256            12        49:10.6     15:52/M
       3    Doug Spiegel                                            215            14        50:11.8     16:11/M
       4    Lynn Parrish                                            249            18        50:47.7     16:23/M