Portland Winter Run

5k Run

Age Group Results

January 19, 2013


Results by: Michigan Running Foundation

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Taylor Thrush                                           620   15       15        19:21.5      6:15/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alec Womboldt                                           965   23        1        15:58.0      5:09/M

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Brauen                                             293   47       23        20:07.9      6:29/M

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jd Pepper                                               300   49        6        17:26.0      5:37/M

Female Grand Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bernice Wagner                                          623   58       98        26:22.1      8:30/M

Male Grand Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Peabody                                           597   50       13        19:15.2      6:13/M

Female Great Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sharon Dolan                                            494   70      105        27:01.7      8:43/M

Male Great Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chuck Lawson                                            964   61       66        24:06.3      7:46/M

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Pendell                                        960   9        72        24:40.3      7:57/M

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kaiden Enos                                             690    8      116        28:37.7      9:14/M

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ellie Mallek                                            585   14      117        28:37.9      9:14/M
       2    Kayla Shaw                                              610   12      131        29:38.8      9:34/M
       3    Hannah McNaughton                                       589   14      163        33:20.3     10:45/M
       4    Megan McNaughton                                        590   14      189        37:13.7     12:00/M
       5    Julia Adgate                                            485   11      193        38:42.4     12:29/M
       6    Ava Boyd                                                692   14      220        49:50.2     16:05/M

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Walker Priest                                           600   14       10        18:42.5      6:02/M
       2    Shaun Boge                                              499   14       42        22:06.9      7:08/M
       3    Jack McDonald                                           698   14       53        23:01.6      7:25/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Taylor Priest                                           546   17       27        20:25.2      6:35/M
       2    Hannah Gates                                            276   16       34        21:22.0      6:54/M
       3    Rachel Buckley                                          544   16       44        22:09.6      7:09/M
       4    Alexandra Love                                          285   16       75        24:42.7      7:58/M
       5    Lysie Eldridge                                          696   15       86        25:34.0      8:15/M
       6    Taylor Laskowski                                        492   16      141        30:41.0      9:54/M
       7    Kirsten Adgate                                          484   17      192        38:42.1     12:29/M
       8    Maggie Gray                                             296   15      200        40:08.0     12:57/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Zac Nowicki                                             596   18        2        16:06.1      5:12/M
       2    Andrew Rylaarsdam                                       602   17        3        16:37.3      5:22/M
       3    Logan Jurgens                                           578   16        5        17:03.5      5:30/M
       4    Abram Visser                                            278   15        7        17:39.9      5:42/M
       5    Marshall Morehead                                       591   17        8        17:55.6      5:47/M
       6    Jacob Pifer                                             682   16       12        19:08.5      6:10/M
       7    Hugh Stanton                                            613   17       14        19:21.2      6:15/M
       8    Michael Hillman                                         572   15       16        19:22.1      6:15/M
       9    Josh Wohlfert                                           627   17       20        19:45.3      6:22/M
      10    Seth Downes                                             554   17       26        20:18.7      6:33/M
      11    Brian Thelen                                            619   17       29        20:37.6      6:39/M
      12    Eric Eisenberg                                          558   16       31        20:46.7      6:42/M
      13    Michael Heugel                                          571   15       32        21:13.2      6:51/M
      14    Andrew Hutchinson                                       566   16       43        22:09.0      7:09/M
      15    Mitchell Shetenhelm                                     612   15       46        22:16.5      7:11/M
      16    Nathan Wood                                             628   15       51        22:56.4      7:24/M
      17    Nathaniel Feldpausch                                    560   16       57        23:31.9      7:35/M
      18    Daniel Hammand                                          971   19       59        23:47.7      7:40/M
      19    Jon Arens                                               540   16       73        24:42.1      7:58/M
      20    Michael Kreiner                                         583   17       74        24:42.4      7:58/M
      21    Robert Garrett                                          562   16      104        26:59.6      8:42/M
      22    Brennan Rodriguez                                       693   15      219        49:49.8     16:04/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessica Erzal                                           297   22       65        24:02.3      7:45/M
       2    Erica Douglas                                           552   20       68        24:22.5      7:52/M
       3    Ellee Eldridge                                          292   20       85        25:33.6      8:15/M
       4    Emily Gray                                              288   22      154        32:18.6     10:25/M
       5    Taylor Ward                                             624   24      194        38:42.7     12:29/M
       6    Molly Sharkey                                           277   22      214        47:16.5     15:15/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Max Miller                                              671   21       41        22:05.8      7:07/M
       2    Jordan Hill                                             684   22       63        24:00.1      7:45/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Johanna Fuller                                          968   27       64        24:01.9      7:45/M
       2    Beth Tipton                                             621   25       90        25:54.5      8:21/M
       3    Crystal Bishop                                          685   25      119        28:49.5      9:18/M
       4    Rebecca McCafferty                                      587   25      129        29:35.2      9:33/M
       5    Crystal Howard                                          673   28      139        30:22.1      9:48/M
       6    Mary Kate Bosworth                                      969   26      170        34:15.6     11:03/M
       7    Addi Hayes                                              567   26      176        35:17.9     11:23/M
       8    Jessica Hengesbach                                      657   26      185        36:25.8     11:45/M
       9    Lindsay Bond                                            689   27      187        36:47.6     11:52/M
      10    Jamie Parks                                             680   29      195        38:43.0     12:29/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andy Belen                                              480   28       49        22:37.5      7:18/M
       2    Zack Schneider                                          607   25       52        22:58.1      7:25/M
       3    John Pauley                                             654   27       58        23:33.8      7:36/M
       4    Andrew Hengesbach                                       656   27      143        31:11.5     10:04/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christi Henke                                           498   34       82        25:00.1      8:04/M
       2    Lisa McRae                                              676   33      111        27:59.5      9:02/M
       3    Sarah Wilterding                                        626   32      122        29:10.8      9:25/M
       4    Sarah McNair                                            688   30      125        29:18.3      9:27/M
       5    Jamie Sherman                                           636   30      140        30:25.8      9:49/M
       6    Sarah Moore                                             672   33      148        31:50.2     10:16/M
       7    Michelle Jockheck-Keeler                                651   30      167        33:55.1     10:56/M
       8    Jamie Jackson                                           575   33      169        34:07.6     11:00/M
       9    Amy Manshum                                             646   34      171        34:18.4     11:04/M
      10    Sarah Meyers                                            650   34      174        34:52.7     11:15/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Keith Cravotta                                          970   32       36        21:41.2      7:00/M
       2    Nicholas Elzinga                                        667   31       47        22:17.0      7:11/M
       3    Jason Mellema                                           700   32       54        23:05.5      7:27/M
       4    Bryan Wilton                                            642   34       78        24:45.1      7:59/M
       5    Tom Samataro                                            603   33       79        24:45.4      7:59/M
       6    Chris Jacobson                                          681   31      103        26:57.8      8:42/M
       7    John Heidelberg                                         466   34      136        30:06.2      9:43/M
       8    Timothy Schmitt                                         282   34      144        31:13.6     10:04/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessica Rockey                                          966   37       94        26:13.4      8:27/M
       2    Kari Simon                                              677   35      109        27:51.8      8:59/M
       3    Mandy Rodriguez                                         668   37      120        28:54.2      9:19/M
       4    Barb Byrum                                              697   35      121        29:05.2      9:23/M
       5    Stacie Castillo                                         548   36      142        30:57.3      9:59/M
       6    Kacy Goeckel                                            565   37      146        31:26.5     10:08/M
       7    Sara Pohl                                               599   36      160        32:51.3     10:36/M
       8    Angela Harder                                           666   37      172        34:27.9     11:07/M
       9    Jennifer Delaney                                        663   35      181        36:02.5     11:37/M
      10    Kelly Shaw                                              611   35      191        37:20.8     12:03/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Randy Cahoon                                            547   35        4        16:46.7      5:25/M
       2    Roger Bonga                                             699   37        9        18:28.3      5:57/M
       3    Chris Ferguson                                          476   35       11        19:06.5      6:10/M
       4    John Lewis                                              584   39       39        21:53.6      7:04/M
       5    John Donnelly                                           477   36       56        23:17.6      7:31/M
       6    Dan Goeckel                                             564   38       83        25:29.3      8:13/M
       7    Derrick Learned                                         660   39       89        25:52.5      8:21/M
       8    Tim Davis                                               279   36       91        25:57.4      8:22/M
       9    Mike Howe                                               645   36      123        29:11.6      9:25/M
      10    Tim Nester                                              280   39      127        29:28.1      9:30/M
      11    Jeremy Wuelfing                                         630   38      178        35:43.7     11:31/M
      12    Michael Wehrle                                          669   39      205        42:35.6     13:44/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Hamric                                            487   42       67        24:07.8      7:47/M
       2    Jessi McCrumb                                           588   41       84        25:32.5      8:14/M
       3    Cindy Schmitz                                           538   42       96        26:19.5      8:29/M
       4    Brenda Thelen                                           618   40       97        26:20.2      8:30/M
       5    Christine Rockey                                        601   41      106        27:19.5      8:49/M
       6    Lisa Kent                                               665   42      130        29:36.3      9:33/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Blossom                                         675   41       17        19:22.5      6:15/M
       2    Jay Bowers                                              542   42       18        19:23.4      6:15/M
       3    Pete Sanford                                            491   43       19        19:24.6      6:15/M
       4    Greg Thomas                                             497   44       21        19:55.1      6:25/M
       5    Rob Pearson                                             598   42       22        20:06.7      6:29/M
       6    Chris Hudson                                            694   43       25        20:13.7      6:31/M
       7    Doug Myers                                              482   44       95        26:17.4      8:29/M
       8    Rick Sprague                                            658   40      134        29:59.9      9:40/M
       9    Chuck Gray                                              295   44      198        38:54.8     12:33/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gena Vandermeulen                                       687   45       60        23:48.3      7:41/M
       2    Kay Schneider                                           606   46       92        26:02.3      8:24/M
       3    Chere Pepper                                            481   48      108        27:43.1      8:56/M
       4    Wendy Erzal                                             274   46      165        33:40.4     10:52/M
       5    Mary Hecksel-Perkins                                    568   48      168        33:55.7     10:56/M
       6    Joyce Romar                                             631   49      197        38:48.2     12:31/M
       7    Cynthia Johnson                                         638   46      206        44:49.7     14:27/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Douglas                                           553   49       28        20:32.5      6:37/M
       2    Daniel Pierce                                           489   45       37        21:44.7      7:01/M
       3    Bill Erskine                                            294   46       38        21:50.6      7:03/M
       4    Mikey Getter                                            563   45       40        21:56.9      7:05/M
       5    Darin Adgate                                            644   45       45        22:15.7      7:11/M
       6    Nick Ekel                                               559   48       55        23:06.6      7:27/M
       7    Christopher Merrill                                     643   46       61        23:51.6      7:42/M
       8    Dan Lucksted                                            286   48       69        24:27.1      7:53/M
       9    Joe Grey                                                661   47       81        24:54.9      8:02/M
      10    Steven Schneider                                        299   49       87        25:35.3      8:15/M
      11    Chris Erzal                                             273   48      126        29:25.4      9:29/M
      12    William Gray                                            475   49      196        38:47.8     12:31/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patricia Burnett                                        479   50      113        28:14.5      9:06/M
       2    Shannon Coombs                                          691   51      114        28:26.6      9:10/M
       3    Tanya Marcum                                            284   51      150        32:07.2     10:22/M
       4    Diane Winter                                            972   52      186        36:40.3     11:50/M
       5    Sandra Wheeler                                          655   54      188        37:13.2     12:00/M
       6    Ellen Stille                                            615   51      202        41:05.9     13:15/M
       7    Janet Karasiewicz                                       670   54      204        42:27.7     13:42/M
       8    Lisa McCafferty                                         586   53      207        45:18.8     14:37/M
       9    Jean Fedewa                                             496   50      208        46:30.6     15:00/M
      10    Kelly Carlton                                           283   52      211        46:31.2     15:00/M
      11    Esther Purnwald                                         963   53      212        46:31.5     15:00/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laurens Tenkate                                         617   51       24        20:09.7      6:30/M
       2    Tony Sorenson                                           470   50       30        20:40.3      6:40/M
       3    Mason McDonough                                         647   53       62        23:58.6      7:44/M
       4    Tim Pendell                                             961   52       77        24:43.7      7:58/M
       5    William Lucksted                                        471   50      100        26:38.2      8:35/M
       6    Randy Foote                                             561   51      115        28:29.7      9:11/M
       7    Dennis Simon                                            488   54      118        28:46.4      9:17/M
       8    Jeff Anderson                                           539   51      137        30:11.0      9:44/M
       9    Chester Lavalley                                        637   51      158        32:43.8     10:33/M
      10    Daniel Cook                                             483   50      159        32:46.1     10:34/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lois Wilber                                             625   58      102        26:51.8      8:40/M
       2    Debra Smith                                             486   57      110        27:54.5      9:00/M
       3    Kathleen Simon                                          962   57      128        29:33.0      9:32/M
       4    Alice Kramer                                            581   59      133        29:58.8      9:40/M
       5    Maryann Baxter                                          659   56      153        32:16.9     10:25/M
       6    Nancy Hamlin-Anderson                                   683   57      155        32:25.9     10:27/M
       7    Susie Debler                                            551   55      157        32:42.3     10:33/M
       8    Janey Hesche                                            649   57      166        33:46.7     10:54/M
       9    Lori Mugford                                            592   56      175        34:59.4     11:17/M
      10    Linda Warren                                            678   58      183        36:18.9     11:43/M
      11    Lisa Howard                                             674   55      203        41:19.5     13:20/M
      12    Cherri Sporer                                           289   58      210        46:31.0     15:00/M
      13    Susan Snellenberger                                     467   57      213        46:31.7     15:00/M
      14    Cathy Hoort                                             493   59      215        48:30.0     15:39/M
      15    Beth Cross                                              967   58      216        48:30.2     15:39/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ken Zimmerman                                           281   59       33        21:17.0      6:52/M
       2    Roderick Powers                                         639   56       35        21:37.8      6:58/M
       3    Patrick Duff                                            557   59       48        22:33.7      7:16/M
       4    Scott Tice                                              495   57       50        22:50.2      7:22/M
       5    Keith Hesche                                            570   57       71        24:38.0      7:57/M
       6    Ken Kramer                                              582   59      101        26:48.9      8:39/M
       7    Dale Miller                                             291   56      124        29:17.6      9:27/M
       8    Alan Bosworth                                           500   56      132        29:46.4      9:36/M
       9    Michael Larue                                           632   57      147        31:47.1     10:15/M
      10    Dana Budd                                               545   58      179        35:53.1     11:35/M
      11    Michael Persons                                         664   57      180        36:02.2     11:37/M
      12    Jim Warren                                              679   55      184        36:19.1     11:43/M
      13    William Knorr                                           580   58      218        49:34.1     15:59/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janice Beech                                            541   63      145        31:18.4     10:06/M
       2    Sue Surateaux                                           616   62      161        32:59.5     10:38/M
       3    Kathy Peters                                            287   62      209        46:30.8     15:00/M
       4    Deboria Scarborough                                     604   61      217        48:43.9     15:43/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thomas Stumpfig                                         634   61       76        24:43.0      7:58/M
       2    David Stierley                                          465   60       80        24:45.9      7:59/M
       3    Norman Nephew                                           593   64       88        25:48.8      8:19/M
       4    Charles Ross                                            275   64       99        26:27.3      8:32/M
       5    James Stevens                                           468   63      107        27:22.3      8:50/M
       6    Terry Gawel                                             474   63      135        30:03.8      9:42/M
       7    David Peters                                            490   60      149        32:04.1     10:21/M
       8    Dave Chapin                                             549   60      151        32:10.3     10:23/M
       9    Frank Maston                                            473   61      190        37:17.3     12:02/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barbie Scrogham                                         608   66      138        30:12.3      9:45/M
       2    Marge Novak                                             595   67      162        33:19.1     10:45/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Britton                                            543   67       93        26:05.5      8:25/M
       2    Bob Wuelfing                                            629   66      164        33:32.5     10:49/M

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ellen Nitz                                              594   72      112        28:08.1      9:05/M
       2    Dagnija Schmidt                                         605   71      182        36:17.9     11:42/M

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bill Keller                                             579   72       70        24:34.6      7:55/M
       2    Roger Mulder                                            648   72      173        34:29.9     11:07/M
       3    Mark Sebald                                             609   70      177        35:43.3     11:31/M

Male 75 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rod Smith                                               469   75      152        32:13.0     10:24/M
       2    Donald Hough                                            478   75      156        32:31.6     10:29/M
       3    Harrison Hensley                                        569   80      199        38:58.6     12:34/M
       4    Ronald Babbitt                                          298   77      201        40:21.3     13:01/M