3rd Resolution Run

5k Run/Walk

Age Group Results

January 01, 2013


Results by: Michigan Running Foundation

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Olivia Conway                                           380   15       14        21:30.2      6:56/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Spitz                                              485   21        1        16:09.6      5:13/M

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Wendy Bair                                              323   50       24        23:22.9      7:32/M

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dave Adkins                                             498   45        4        19:28.5      6:17/M

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kiera Smith                                             426    9      152        37:44.6     12:10/M
       2    Evy Cummins                                             427    7      170        41:15.7     13:18/M
       3    Bailey Schmitz                                          378   10      184        45:12.0     14:35/M
       4    Hope Morrissey                                          441   13      193        52:55.8     17:04/M
       5    Serena Harris                                           364    5      205        55:14.8     17:49/M

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nathan Goschka                                          420   14        7        20:54.0      6:45/M
       2    Jacob Schmitz                                           377   13       26        23:54.9      7:43/M
       3    Spencer Holly                                           315   13      167        40:55.9     13:12/M
       4    Jack Kriller                                            527   6       188        48:29.9     15:38/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lilith Hausherr                                         442   18      192        52:55.2     17:04/M
       2    Melynda Walsh                                           425   17      194        52:57.7     17:05/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carter Davis                                            423   16        5        19:48.6      6:23/M
       2    Evan Schmitz                                            375   17       11        21:13.0      6:51/M
       3    Kyle Schmitz                                            376   15       19        22:26.1      7:14/M
       4    Sebastian Suntheimer                                    469   16      129        34:43.0     11:12/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alisandra Denton                                        449   24       25        23:30.5      7:35/M
       2    Dana McNitt                                             519   20       93        31:25.1     10:08/M
       3    Megan Buck                                              308   22      103        31:54.2     10:17/M
       4    Summer Miller                                           307   22      124        33:43.7     10:53/M
       5    Megan Carnaghi                                          343   24      130        34:49.4     11:14/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tyler Leve                                              509   24       32        24:27.2      7:53/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janina Mass                                             448   26       35        24:53.0      8:02/M
       2    Ckat Duke                                               395   28       45        26:03.2      8:24/M
       3    Ashley West                                             317   27       68        28:39.0      9:15/M
       4    Kim Madsen                                              367   25       80        30:44.7      9:55/M
       5    Kristi Parker                                           510   25       89        31:20.1     10:06/M
       6    Heather Platte                                          304   26      113        32:31.6     10:29/M
       7    Kim Harrison                                            312   27      116        32:42.4     10:33/M
       8    Sarah Johnson                                           473   26      140        35:27.6     11:26/M
       9    Jamie Parks                                             494   29      164        40:34.1     13:05/M
      10    Jennifer Griffin                                        495   28      180        44:22.4     14:19/M
      11    Jennifer Platte                                         305   25      185        45:24.2     14:39/M
      12    Sarah Peterson                                          439   28      190        49:43.6     16:02/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ian Wright                                              477   26        2        18:46.2      6:03/M
       2    Christopher West                                        318   28        6        20:48.4      6:43/M
       3    Sheldon Little                                          524   28       20        22:26.9      7:14/M
       4    Noel Madsen                                             368   28       22        22:52.1      7:23/M
       5    Eric Schaar                                             438   28       28        24:10.6      7:48/M
       6    Aaron Hubbard                                           452   29       33        24:30.6      7:54/M
       7    Samuel Olson                                            447   25       48        26:23.0      8:31/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Heather Orbeck                                          348   30       38        25:28.8      8:13/M
       2    Christi Henke                                           394   34       46        26:04.0      8:25/M
       3    Noreena Svoboda                                         335   33       60        27:44.5      8:57/M
       4    Molly Motz                                              525   31       67        28:37.5      9:14/M
       5    Amber Soper                                             496   34       85        31:03.5     10:01/M
       6    Jessica Karr                                            536   31       88        31:16.1     10:05/M
       7    Rachael Engelbrecht                                     414   34       90        31:22.9     10:07/M
       8    Sarah March                                             322   31       98        31:46.8     10:15/M
       9    Kaci Chamberlin                                         488   33       99        31:50.5     10:16/M
      10    Sara Dodson                                             327   32      100        31:51.5     10:16/M
      11    Bonnie Binioris                                         360   31      107        32:01.8     10:20/M
      12    Aimee Killingsworth                                     530   31      108        32:02.4     10:20/M
      13    Michelle Monroe                                         332   32      120        32:53.3     10:36/M
      14    Allisa Zank                                             516   31      127        33:53.9     10:56/M
      15    Danielle Lawler                                         339   34      142        35:38.7     11:30/M
      16    Carla Buttel                                            454   34      150        37:08.3     11:59/M
      17    Laura Harris                                            363   33      200        54:53.5     17:42/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Butler                                             338   34        3        18:58.6      6:07/M
       2    Aaron Decker                                            453   32       16        21:47.8      7:02/M
       3    Adam Zank                                               515   31       71        28:54.0      9:19/M
       4    Joel Feldpausch                                         504   30       76        30:03.1      9:42/M
       5    Brian Dodson                                            328   31      101        31:52.3     10:17/M
       6    Mike Killingsworth                                      529   31      109        32:03.7     10:20/M
       7    John Heidelberg                                         513   34      117        32:48.7     10:35/M
       8    Jerry Monroe                                            331   34      154        37:49.1     12:12/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jasson Orbeck                                           349   39       21        22:49.0      7:22/M
       2    Sarah Summerhill                                        311   35       30        24:23.2      7:52/M
       3    Amy Simon                                               326   36       56        27:15.7      8:47/M
       4    Elizabeth Sollner                                       359   35       66        28:27.7      9:11/M
       5    Jessica Mason                                           333   37       78        30:23.9      9:48/M
       6    Nicole Conner                                           487   37       79        30:24.8      9:48/M
       7    Barb Byrum                                              393   35       82        30:51.6      9:57/M
       8    Jessica Lutz                                            450   35       86        31:10.3     10:03/M
       9    Monica Brennan                                          505   39       95        31:27.8     10:09/M
      10    Michelle Swadling                                       479   35      110        32:25.0     10:27/M
      11    Lisa Truong                                             365   38      123        33:37.0     10:51/M
      12    Heidi Glew                                              407   36      133        34:56.1     11:16/M
      13    Terry Hall                                              520   39      151        37:27.7     12:05/M
      14    Shelly Lafeve                                           319   36      165        40:40.6     13:07/M
      15    Lisa Linsley                                            445   35      169        40:57.8     13:13/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Lewis                                              389   39        8        20:55.6      6:45/M
       2    Doug Perdowski                                          521   38       10        21:11.9      6:50/M
       3    Kevin Marinkovich                                       497   37       12        21:14.2      6:51/M
       4    Brad Swadling                                           478   35       15        21:38.3      6:59/M
       5    Kevin Lutz                                              451   35       87        31:11.0     10:04/M
       6    Tim Nester                                              532   39      119        32:50.8     10:35/M
       7    Ryan Cummins                                            413   36      171        41:16.5     13:19/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janet McDuffey                                          483   44      137        35:17.1     11:23/M
       2    Melissa Goshka                                          410   42      179        44:03.3     14:13/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joshua Donnelly                                         490   41        9        21:00.3      6:46/M
       2    Daniel Pierce                                           526   44       17        22:10.6      7:09/M
       3    Alex Fitzpatrick                                        382   42       57        27:33.8      8:53/M
       4    Dustin Suntheimer                                       470   41       61        27:49.5      8:58/M
       5    Philip Trapp                                            392   43       77        30:09.2      9:44/M
       6    Bradly Placido                                          384   42       84        30:55.4      9:58/M
       7    Aaron Most                                              344   40      106        32:01.3     10:20/M
       8    Jeffrey Drawn                                           514   42      111        32:30.2     10:29/M
       9    Simon Schuler                                           396   40      128        34:42.2     11:12/M
      10    Jeff Kriller                                            528   41      189        48:30.1     15:39/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Hernandez                                         460   48       40        25:42.0      8:17/M
       2    Linda Cassiday                                          482   45       42        25:57.0      8:22/M
       3    Kristy Sharpe                                           383   46       83        30:54.8      9:58/M
       4    Pennie Button                                           387   48       96        31:33.8     10:11/M
       5    Michelle Moore                                          484   48      112        32:30.8     10:29/M
       6    Diane William                                           533   48      114        32:32.0     10:30/M
       7    Jennifer Poirier                                        370   45      115        32:32.5     10:30/M
       8    Mary Hecksel-Perkins                                    465   48      134        35:12.1     11:21/M
       9    Carolyn Hyde                                            369   45      144        35:39.6     11:30/M
      10    Kathy Brown                                             347   49      148        36:47.0     11:52/M
      11    Darcy Wilcox                                            361   49      158        38:42.9     12:29/M
      12    Joyce Romar                                             306   49      172        41:26.4     13:22/M
      13    Michelle Ridley                                         371   45      175        42:16.7     13:38/M
      14    Cynthia Johnson                                         330   46      183        44:59.1     14:31/M
      15    Tracy Schmitz                                           374   48      186        45:56.0     14:49/M
      16    Debbie Bellant                                          424   48      198        54:26.8     17:34/M
      17    Terri Brower                                            517   48      202        55:02.2     17:45/M
      18    Terri Pulice                                            358   48      208      1:02:09.5     20:03/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Merrill                                     320   46       31        24:24.1      7:52/M
       2    Terry Davis                                             434   47       55        27:08.7      8:45/M
       3    William Schmitz                                         373   47       58        27:34.4      8:54/M
       4    Stephan Wilcox                                          535   49       70        28:49.1      9:18/M
       5    Michael Pell                                            462   48       74        29:45.7      9:36/M
       6    David Cheney                                            385   48       97        31:40.7     10:13/M
       7    Dan Baker                                               437   46      143        35:39.2     11:30/M
       8    Steven Terrell                                          466   49      201        55:01.9     17:45/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kris Ziemer                                             418   50       50        26:41.6      8:36/M
       2    Cheryl Benson                                           493   54       59        27:40.7      8:55/M
       3    Patricia Burnett                                        503   50       62        28:08.9      9:05/M
       4    Jacqueline Little                                       324   51       64        28:12.6      9:06/M
       5    Pam Bunce                                               409   52       69        28:45.6      9:16/M
       6    Jayne Allen                                             345   50       73        29:17.6      9:27/M
       7    Tonya Vanburen                                          531   54       91        31:23.7     10:07/M
       8    Cindy Hudson                                            464   54      136        35:14.4     11:22/M
       9    Denise Brembeck                                         388   54      138        35:21.4     11:24/M
      10    Michelle Kreft                                          474   53      141        35:28.5     11:26/M
      11    Brenda Seeger                                           416   50      145        36:17.6     11:42/M
      12    Sally Hamlin                                            459   50      146        36:22.3     11:44/M
      13    Laurie Smith                                            408   51      153        37:45.4     12:11/M
      14    Sue Davis                                               412   50      160        39:47.4     12:50/M
      15    Ann Wilson                                              337   52      173        41:28.8     13:23/M
      16    Karen Pokryfki                                          346   50      176        43:01.6     13:53/M
      17    Laura Olson                                             446   54      178        43:51.4     14:09/M
      18    Sharon Edgar                                            325   53      187        47:51.1     15:26/M
      19    Kathryn Walsh                                           399   51      195        53:59.7     17:25/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Hammond                                            491   51       13        21:16.9      6:52/M
       2    Roy Schmidt                                             468   50       27        24:06.4      7:46/M
       3    Lloyd Conway                                            381   50       41        25:55.3      8:22/M
       4    Chris Williams                                          492   54       53        27:00.9      8:43/M
       5    Jeff Schultz                                            489   54       65        28:15.2      9:07/M
       6    Jeff Anderson                                           436   51      125        33:47.4     10:54/M
       7    Michael Henderson                                       429   54      149        36:51.8     11:53/M
       8    Timothy Morrissey                                       443   51      196        54:14.5     17:30/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kim Bane                                                512   57       39        25:35.7      8:15/M
       2    Kristina Abbey                                          353   57       81        30:45.3      9:55/M
       3    Jayne Higo                                              356   58      102        31:53.2     10:17/M
       4    Kathy Whited                                            351   59      105        32:00.2     10:19/M
       5    Robyn Flanders                                          386   58      122        33:04.2     10:40/M
       6    Denise Egeland                                          522   59      139        35:25.1     11:25/M
       7    Jill Bieldwski                                          502   59      155        38:19.1     12:22/M
       8    Edith Brownell                                          362   56      157        38:38.6     12:28/M
       9    Lorraine Grill                                          316   55      166        40:43.3     13:08/M
      10    Beth Krause                                             499   58      177        43:31.2     14:02/M
      11    Jamie Spellicy                                          341   59      182        44:27.9     14:20/M
      12    Sharon Karr                                             537   55      191        50:55.8     16:25/M
      13    Suzanne Carpenter                                       350   57      197        54:26.5     17:34/M
      14    Sue Abent                                               352   57      203        55:14.2     17:49/M
      15    Phyllis Strong                                          355   56      204        55:14.6     17:49/M
      16    Judy Nowicki                                            444   57      207        55:35.0     17:56/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Scholl                                            523   59       23        22:52.9      7:23/M
       2    Bruce Cary                                              471   56       47        26:08.2      8:26/M
       3    Robert Scott                                            458   55       94        31:25.7     10:08/M
       4    Don Bunker                                              321   55      118        32:49.9     10:35/M
       5    Randy Royalty                                           342   57      181        44:27.1     14:20/M
       6    Randy Linton                                            508   55      199        54:27.1     17:34/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maggy Zidar                                             511   62       44        25:58.7      8:23/M
       2    Jean Bolley                                             372   61       52        26:47.2      8:38/M
       3    Judy Seck                                               467   63       72        29:16.0      9:26/M
       4    Sue Surateaux                                           415   62      121        33:00.4     10:39/M
       5    Dali Giese                                              534   61      132        34:54.7     11:15/M
       6    Joyce Barker                                            391   63      135        35:12.8     11:21/M
       7    Lois Hopkins                                            354   61      147        36:39.4     11:49/M
       8    Helene Jones                                            302   61      206        55:34.5     17:55/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Pivarnik                                          476   60       18        22:22.5      7:13/M
       2    Jim Windsand                                            398   62       29        24:17.2      7:50/M
       3    Chuck Lawson                                            518   61       34        24:49.4      8:00/M
       4    David Stierley                                          486   60       36        24:58.1      8:03/M
       5    Mark Haubert                                            506   64       43        25:57.6      8:22/M
       6    Jim Klein                                               507   62       51        26:44.0      8:37/M
       7    Jim Fedewa                                              421   60       54        27:03.0      8:44/M
       8    Bill Paterick                                           411   64       63        28:09.8      9:05/M
       9    Terry Gawel                                             501   63       75        30:02.1      9:41/M
      10    Larry Vedder                                            428   61       92        31:24.5     10:08/M
      11    Steve Anderson                                          461   61      131        34:52.5     11:15/M
      12    Dave Thurston                                           431   64      162        40:20.4     13:01/M
      13    Ed Zimmerman                                            457   63      163        40:25.0     13:02/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Pivarnik                                          475   65      126        33:49.1     10:55/M
       2    Jeanne Powers                                           463   68      159        39:18.7     12:41/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Haley                                              397   67       49        26:27.3      8:32/M
       2    John Peterson                                           313   65      156        38:26.1     12:24/M
       3    Alan Grill                                              314   68      168        40:56.8     13:12/M
       4    David Jones                                             303   65      174        41:42.3     13:27/M

Male 70 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bill Keller                                             404   72       37        25:21.1      8:11/M
       2    Donald Hogs                                             500   75      104        31:55.2     10:18/M
       3    Ronald Babbitt                                          400   77      161        40:08.7     12:57/M