South Church Family Fitness 5k

5k Run/Walk

Age Group Results

June 07, 2013


Results by: Michigan Running Foundation

Female 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Claire Elfring                                          255   11       27        23:25.0      7:33/M
       2    Lexi Kinnas                                             303   10       28        23:25.2      7:33/M
       3    Natalie Tebben                                          403   10       44        25:32.8      8:14/M
       4    Emma Olds                                               343    9       91        31:29.3     10:09/M
       5    Kayla Hall                                              280   12       94        32:01.6     10:20/M
       6    Hope Tebben                                             404    7       98        32:36.5     10:31/M
       7    Maliya Wayner                                           426   11      105        33:43.4     10:53/M
       8    Elizabeth Reusser                                       350    8      107        33:50.2     10:55/M
       9    Gabrielle Kitley                                        306   11      123        36:50.2     11:53/M
      10    Elizabeth Cooper                                        236   10      126        37:28.5     12:05/M
      11    Sydney Mendenhall                                       335   12      144        43:55.0     14:10/M
      12    Abby Gray                                               276   12      149        44:38.0     14:24/M
      13    Violet Hacker                                           469   7       151        45:05.4     14:33/M
      14    Emilie Cunningham                                       462    8      153        45:24.6     14:39/M
      15    Sarah Winter                                            446   10      162        47:25.1     15:18/M
      16    Paige Buffington                                        218   12      172        48:00.6     15:29/M
      17    Nicole Winter                                           445   12      177        49:10.7     15:52/M
      18    Grace Elfring                                           256    9      212        55:57.3     18:03/M
      19    Lydia Winter                                            447    8      218        56:28.6     18:13/M
      20    Elaina Himebaugh                                        785   10      220        56:34.0     18:15/M

Male 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trent Kinnas                                            302   12       10        21:24.4      6:54/M
       2    Josh Wayner                                             427   10       33        24:25.1      7:53/M
       3    Josh Warder                                             423   10       50        26:26.3      8:32/M
       4    Andrew Seavey                                           365   10       52        26:30.4      8:33/M
       5    Riley Olds                                              344    7       61        27:24.1      8:50/M
       6    Kaiden Enos                                             257    9       70        28:27.2      9:11/M
       7    Brendon Hall                                            282    8       73        28:43.9      9:16/M
       8    Sam Hall                                                287   10       77        28:53.5      9:19/M
       9    Joe Roodvoets                                           479   11       80        29:33.1      9:32/M
      10    Matthew Seavey                                          366    7       96        32:17.2     10:25/M
      11    Jaydon Hall                                             281   10      116        35:58.9     11:36/M
      12    Zachary Auger                                           209   12      122        36:41.4     11:50/M
      13    Adam Lefevre                                            489   9       136        42:28.3     13:42/M
      14    Ryan Winter                                             448    7      178        49:25.1     15:56/M
      15    Ari Felgenhour                                          262    7      201        52:54.6     17:04/M
      16    William Winter                                          449    5      217        56:21.1     18:11/M
      17    Nathaniel Kilgore                                       300    7      228        58:03.8     18:44/M
      18    Ethan Kilgore                                           301    5      229        58:04.0     18:44/M

Female 13 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ariana Chuang                                           231   15       29        23:36.0      7:37/M
       2    Brittany Auger                                          208   13       86        30:14.1      9:45/M
       3    Kaylin Gray                                             275   14       88        30:29.7      9:50/M
       4    Brooklyn Sites                                          371   14      102        33:28.4     10:48/M
       5    Brooke Warder                                           422   13      106        33:43.7     10:53/M
       6    Sydney Starmer                                          388   13      124        37:05.3     11:58/M
       7    Rachel Symanzik                                         399   13      134        41:28.8     13:23/M
       8    Jaynee Cooper                                           234   15      179        49:40.8     16:01/M
       9    Katie Kuzma                                             308   13      183        51:06.7     16:29/M
      10    Michelle Van Geel                                       417   13      186        51:15.9     16:32/M
      11    Tricia Winter                                           444   15      188        51:23.9     16:35/M
      12    Lizzie Hall                                             285   15      211        54:55.6     17:43/M

Male 13 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Blake Roodvoets                                         478   14        6        20:25.0      6:35/M
       2    Caleb Whiting                                           435   14       17        22:01.4      7:06/M
       3    Davis Tebben                                            402   13       21        23:09.5      7:28/M
       4    Josh Roodvoets                                          480   14       22        23:10.5      7:28/M
       5    Caleb Bunce                                             224   15       55        26:43.3      8:37/M
       6    Braden Sites                                            372   14       64        27:48.4      8:58/M
       7    James Hall                                              286   14       99        32:37.8     10:31/M
       8    Jarret Cooper                                           235   13      166        47:41.0     15:23/M

Female 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caitlin Chuang                                          230   17       47        25:41.6      8:17/M
       2    Natalie McComb                                          328   19       58        26:53.0      8:40/M
       3    Cameron McComb                                          329   19       60        27:06.2      8:45/M
       4    Jessica Jorae                                           492   18      110        34:40.9     11:11/M
       5    Gracw Tseng                                             415   19      133        40:16.7     12:59/M
       6    Shaianna Bonley                                         212   16      192        52:19.6     16:53/M
       7    Lyssa McMillin                                          332   18      223        57:24.9     18:31/M

Male 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacob Roodvoets                                         477   16        3        19:24.7      6:15/M
       2    Tim Vanderwerf                                          793   16       18        22:07.9      7:08/M
       3    Chris Winter                                            442   18       68        28:09.3      9:05/M
       4    Beatty Brayden                                          215   17      130        37:36.6     12:08/M
       5    Noah Symanzik                                           398   18      169        47:46.4     15:25/M
       6    Joshua Symanzik                                         397   19      170        47:46.6     15:25/M
       7    Greg Winter                                             443   16      219        56:29.8     18:13/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brooke McComb                                           327   23       19        22:31.0      7:16/M
       2    Megan Carnaghi                                          227   26       37        24:42.7      7:58/M
       3    Vanessa Thurgood                                        413   24       62        27:26.9      8:51/M
       4    Kacy Cryderman                                          239   24       72        28:42.3      9:15/M
       5    Lisa Akright                                            204   28      104        33:37.8     10:51/M
       6    Juexiao Xu                                              454   27      109        34:08.8     11:01/M
       7    Beth Williams                                           436   25      140        43:33.8     14:03/M
       8    Allison Jones                                           296   21      141        43:36.0     14:04/M
       9    Hilary Shorna                                           370   20      143        43:37.6     14:04/M
      10    Kelly Schlicklin                                        363   28      199        52:44.8     17:01/M
      11    Sarah Cutter                                            245   29      204        53:44.2     17:20/M
      12    Samantha Winter                                         441   24      222        57:24.6     18:31/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Foley                                              784   28        1        19:03.5      6:09/M
       2    Josh Perkins                                            791   22        2        19:22.5      6:15/M
       3    Ryan Peterson                                           346   20        8        20:34.7      6:38/M
       4    Luke Thurgood                                           412   25       23        23:12.2      7:29/M
       5    Daniel Hammond                                          288   20       31        24:22.4      7:52/M
       6    Brenner Bunce                                           222   22       75        28:48.8      9:17/M
       7    Mike Kelley                                             297   28       83        29:58.1      9:40/M
       8    Li Xie                                                  453   28       90        31:15.2     10:05/M
       9    Quintin Baptiste                                        499   25      164        47:33.9     15:20/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mandi Rishel                                            474   35        9        21:08.4      6:49/M
       2    Staci Smith                                             379   33       30        24:06.2      7:46/M
       3    Renee Delau                                             466   39       41        25:02.3      8:05/M
       4    Jen Cousineau                                           237   35       54        26:38.4      8:35/M
       5    Jennifer Hall                                           279   37       67        28:02.1      9:03/M
       6    Maggie Olds                                             342   35       74        28:46.4      9:17/M
       7    Andrea Starmer                                          387   35       89        31:07.5     10:02/M
       8    Kristen Sarata                                          787   37       95        32:10.8     10:23/M
       9    Noelle Rouse                                            355   38      101        32:46.5     10:34/M
      10    Becky Thelen                                            407   34      137        42:38.6     13:45/M
      11    Angie Zarka                                             456   37      159        47:14.6     15:14/M
      12    Amy Gilmore                                             269   36      163        47:33.5     15:20/M
      13    Diana Chou                                              229   31      167        47:45.1     15:24/M
      14    Debbie Cooper                                           233   38      171        47:55.9     15:27/M
      15    Wendy Tait                                              481   34      190        51:40.1     16:40/M
      16    Jennifer Bowyer                                         487   37      200        52:45.0     17:01/M
      17    Carol Felgenhour                                        261   37      202        53:05.4     17:07/M
      18    Shannon Wayner                                          425   32      213        56:16.2     18:09/M
      19    Dawna Kilgore                                           299   32      230        58:06.4     18:45/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vance Gawel                                             267   35        4        20:14.6      6:32/M
       2    Brendon Thiede                                          410   35        7        20:32.0      6:37/M
       3    Daniel Sutter                                           391   39       11        21:28.0      6:55/M
       4    Jonathon Demond                                         249   35       12        21:44.4      7:01/M
       5    Ben Cuthbert                                            242   35       13        21:46.2      7:01/M
       6    David Stone                                             482   39       15        21:51.3      7:03/M
       7    Joel Wayner                                             424   33       20        22:47.2      7:21/M
       8    Spencer Sattler                                         357   35       40        24:53.7      8:02/M
       9    Aaron Starmer                                           386   37       48        25:43.6      8:18/M
      10    Andrew Luce                                             321   35       59        27:01.5      8:43/M
      11    Eric Hall                                               278   37       69        28:11.0      9:05/M
      12    Larry McElroy                                           331   36       78        29:06.7      9:23/M
      13    Shannon Most                                            495   36       92        31:37.5     10:12/M
      14    Justin Thelen                                           406   37       97        32:21.9     10:26/M
      15    Matthew Smego                                           376   36      125        37:25.8     12:04/M
      16    Dave Seavey                                             364   35      132        40:14.7     12:59/M
      17    Ross Hacker                                             468   31      152        45:06.0     14:33/M
      18    Hsing-Hsiang Huang                                      294   37      168        47:45.3     15:24/M
      19    David Esch                                              258   36      207        54:19.9     17:31/M
      20    Brian Smith                                             378   35      235      1:00:11.7     19:25/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Willing                                             438   49       36        24:38.2      7:57/M
       2    Tiffany Roodvoets                                       475   42       82        29:51.9      9:38/M
       3    Michele Fancovic                                        260   41       84        30:09.9      9:44/M
       4    Ursula Auger                                            207   42       87        30:14.9      9:45/M
       5    Marlene Tebben                                          401   43      100        32:38.1     10:32/M
       6    Lisa Bradman                                            214   45      112        34:56.9     11:16/M
       7    Beth Buffington                                         217   42      138        42:59.1     13:52/M
       8    Nancy Vashaw                                            790   46      145        44:11.5     14:15/M
       9    Amy Warder                                              421   40      146        44:11.8     14:15/M
      10    Barb Bohne                                              780   41      160        47:15.4     15:15/M
      11    Keri Mendenhall                                         334   40      191        52:18.6     16:52/M
      12    Cheryl Elfring                                          253   49      214        56:17.3     18:09/M
      13    Kim Winter                                              440   46      216        56:19.8     18:10/M
      14    Diane Post                                              348   47      232        59:58.5     19:21/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Aric Prudden                                            783   43        5        20:22.3      6:34/M
       2    Patrick Patterson                                       786   48       14        21:47.2      7:02/M
       3    Daniel Pierce                                           782   45       16        21:52.3      7:03/M
       4    Kent Nordlund                                           340   40       25        23:20.0      7:32/M
       5    Joseph Cooper                                           232   44       32        24:23.0      7:52/M
       6    Frank Belknap                                           210   48       35        24:34.9      7:55/M
       7    Robert Whiting                                          434   41       42        25:18.0      8:10/M
       8    Aaron Most                                              338   41       43        25:31.4      8:14/M
       9    Dave Tebben                                             400   45       45        25:33.6      8:15/M
      10    Lewis McGiveron                                         781   46       46        25:39.6      8:16/M
      11    Erik Van Geel                                           416   44       49        26:06.0      8:25/M
      12    Scott Bunce                                             220   49       57        26:49.9      8:39/M
      13    Tracy Steele                                            467   46       65        27:58.1      9:01/M
      14    Jack Zhang                                              459   42       71        28:37.9      9:14/M
      15    Alex Fitzpatrick                                        463   42       79        29:11.9      9:25/M
      16    Kevin Jorae                                             493   43       85        30:11.6      9:44/M
      17    Brad Lefevre                                            488   46      103        33:34.9     10:50/M
      18    Kam Bradman                                             213   45      111        34:48.9     11:14/M
      19    Scott Auger                                             206   43      119        36:11.2     11:40/M
      20    Corb Felgenhow                                          497   40      129        37:36.1     12:08/M
      21    Ed Symanzik                                             396   46      135        41:30.0     13:23/M
      22    Richard Elfring                                         254   48      139        43:09.1     13:55/M
      23    Scott Mendenhall                                        333   41      150        44:50.2     14:28/M
      24    Steven Speas                                            382   49      195        52:30.8     16:56/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barb Schelter                                           362   50       53        26:32.4      8:34/M
       2    Teresa Spitzer                                          385   55      117        36:09.6     11:40/M
       3    Sandy Campbell                                          226   50      120        36:25.0     11:45/M
       4    Lynn Bishop                                             211   55      121        36:40.2     11:50/M
       5    Dawn Akers                                              201   56      128        37:30.9     12:06/M
       6    Teresa Miller                                           337   56      131        39:51.5     12:51/M
       7    Tammy Shorna                                            369   50      142        43:37.4     14:04/M
       8    Jamie Spellicy                                          383   59      154        45:27.0     14:40/M
       9    Debra Cryderman                                         240   58      155        46:02.2     14:51/M
      10    Susan Yockey                                            455   58      157        46:36.4     15:02/M
      11    Lynette Jacobson                                        486   57      174        48:55.5     15:47/M
      12    Mary Lou Sloan                                          374   55      176        48:56.2     15:47/M
      13    Becky Shockley                                          368   51      185        51:07.7     16:29/M
      14    Deb Speas                                               381   55      187        51:20.2     16:34/M
      15    Yanyun Mi                                               336   57      198        52:40.7     16:59/M
      16    Judy Roost                                              354   50      206        54:02.2     17:26/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rick Peterson                                           494   52       24        23:18.9      7:31/M
       2    Jeff Anderson                                           205   51       34        24:33.0      7:55/M
       3    Steve Polmer                                            483   51       39        24:48.8      8:00/M
       4    Cameron McComb                                          326   57       63        27:42.5      8:56/M
       5    Paul Cryderman                                          241   57       66        27:59.2      9:02/M
       6    Yijum Zhao                                              484   57      113        35:13.1     11:22/M
       7    Jake Allen                                              465   59      115        35:50.3     11:34/M
       8    William Kitley                                          305   50      165        47:38.0     15:22/M
       9    Tim Sloan                                               794   50      175        48:55.9     15:47/M
      10    Glen Akers                                              200   58      181        50:56.3     16:26/M
      11    Xian Wu                                                 452   59      197        52:40.3     16:59/M
      12    Mike Winter                                             439   50      215        56:19.5     18:10/M

Female 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marge Novak                                             341   67      108        34:00.3     10:58/M
       2    Anne Tseng                                              414   61      147        44:26.9     14:20/M
       3    Beverly Reaves                                          349   62      158        46:41.2     15:04/M
       4    Charlene Sparks                                         380   61      161        47:19.3     15:16/M
       5    Jackie Lack                                             310   62      173        48:07.6     15:31/M
       6    Connie Doss                                             252   65      182        51:04.6     16:28/M
       7    Janet Greer                                             277   72      184        51:06.9     16:29/M
       8    Barb Loudon                                             320   71      193        52:26.1     16:55/M
       9    Debra Akright                                           203   60      196        52:40.1     16:59/M
      10    Sue Cutter                                              247   61      203        53:09.6     17:09/M
      11    Patricia Larsen                                         311   70      208        54:49.0     17:41/M
      12    Pat Schaible                                            360   73      209        54:49.2     17:41/M
      13    Carolyn Hall                                            284   68      210        54:55.4     17:43/M
      14    Sherri Terbush                                          405   61      225        57:57.2     18:42/M
      15    Sondra Klepper                                          307   71      226        57:57.4     18:42/M
      16    Bonnie Weishar                                          431   69      227        57:57.7     18:42/M
      17    Halen Foster                                            266   66      236      1:00:51.8     19:38/M

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thomas Stumpfig                                         490   61       26        23:23.2      7:33/M
       2    David Stierley                                          390   61       38        24:44.3      7:59/M
       3    Aulo Gonano                                             272   61       51        26:27.9      8:32/M
       4    Robert Skabic                                           373   65       56        26:44.3      8:37/M
       5    Terry Gawel                                             485   63       76        28:49.6      9:18/M
       6    Jim Roodvoets                                           476   65       81        29:50.0      9:37/M
       7    Joseph Toth                                             498   75       93        32:00.4     10:19/M
       8    Steve Smeltzer                                          377   67      114        35:34.1     11:28/M
       9    Rick Spitzer                                            384   61      118        36:10.2     11:40/M
      10    Doug Akright                                            202   64      127        37:29.7     12:05/M
      11    John Gibbs                                              268   62      148        44:31.2     14:22/M
      12    David Lanckton                                          792   66      156        46:22.0     14:57/M
      13    William Lack                                            309   67      180        49:56.8     16:06/M
      14    Paul Weishar                                            430   74      189        51:26.8     16:35/M
      15    Ted Loudon                                              319   72      194        52:27.2     16:55/M
      16    Robert Walker                                           418   76      205        53:44.4     17:20/M
      17    Eugene Ferguson                                         264   72      221        57:16.2     18:28/M
      18    Maynard Shier                                           367   71      224        57:43.4     18:37/M
      19    Phil Post                                               347   73      231        59:56.9     19:20/M
      20    Charles Foster                                          265   70      233        59:59.4     19:21/M
      21    Stephen Falk                                            259   66      234      1:00:11.4     19:25/M
      22    Joseph Hutting                                          295   69      237      1:02:36.0     20:12/M