Young Life 5k

Age Group Results

April 20, 2013


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-97
5k Run Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-97 98-99
5k Walk Men: 0-99
5k Walk Women: 0-99

5k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melissa Johnson                                         349   22        9        21:24.2      6:54/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jenn Wood                                               373   40       22        24:17.4      7:50/M
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Veronica Marr                                           348   13       14        22:34.8      7:17/M
       2    Lillie Brewer                                           341   11       49        29:07.3      9:24/M
       3    Zoie Weber                                              333    8       56        29:39.8      9:34/M
       4    Allison Robitaille                                      239   13       67        30:38.8      9:53/M
       5    Eliana Hatt                                             359    9       73        31:18.3     10:06/M
       6    Julia Chapman                                           343   14       87        33:17.9     10:44/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anna Rentz                                              263   15       37        26:37.1      8:35/M
       2    Lauren Henderson                                        212   18       64        30:25.2      9:49/M
       3    Rebecca Kost                                            306   18       66        30:34.4      9:52/M
       4    Mallory Fellows                                         210   19       69        30:51.2      9:57/M
       5    Paige Robitaille                                        237   18       78        31:46.3     10:15/M
       6    Michaela Love                                           254   17      113        44:00.5     14:12/M
       7    Sam Evans                                               209   19      115        45:20.9     14:37/M
       8    Lauren Hurlburt                                         229   18      116        45:21.4     14:38/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Adriel Egner                                            352   21       19        23:11.8      7:29/M
       2    Rachel Rudlaff                                          295   20       20        23:31.3      7:35/M
       3    Olivia Allen                                            351   21       21        23:48.9      7:41/M
       4    Kristin Kring                                           251   26       30        25:23.9      8:11/M
       5    Morgan Burnett                                          282   20       34        25:47.6      8:19/M
       6    Lauren Wojcik                                           357   26       35        26:00.5      8:23/M
       7    Jenna Youngs                                            338   23       36        26:08.1      8:26/M
       8    Jessica Hall                                            372   24       42        26:59.8      8:42/M
       9    Chelsea Bruce                                           319   22       46        27:56.0      9:01/M
      10    Anna Dippold                                            353   26       60        29:41.9      9:35/M
      11    Leighann Feliu                                          261   23       70        31:07.4     10:02/M
      12    Ashley Bittinger                                        305   22       72        31:14.9     10:05/M
      13    Amy Baker                                               311   26       77        31:35.3     10:11/M
      14    Rachel Desimpelare                                      339   22       79        31:46.6     10:15/M
      15    Melanie Bigger                                          283   22       80        32:00.3     10:19/M
      16    Sarah Rivard                                            344   24       81        32:00.6     10:19/M
      17    Amanda Brown                                            204   24       97        35:22.7     11:25/M
      18    Erin Jagodzinski                                        213   22      105        40:27.5     13:03/M
      19    Caitlyn Cricelli                                        279   20      108        41:47.5     13:29/M
      20    Ann Marie Theis                                         226   22      110        43:17.7     13:58/M
      21    Lilly Nunez                                             259   25      118        53:00.5     17:06/M
      22    Beka Fetters                                            247   28      119        54:03.9     17:26/M
      23    Lindsey Immelman                                        248   29      120        54:06.2     17:27/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carolyn Kersten                                         366   39       39        26:50.0      8:39/M
       2    Amy Gladdue                                             231   39       57        29:40.2      9:34/M
       3    Heather Booher                                          296   33       63        30:24.4      9:48/M
       4    Sarah Sandborn                                          337   33       71        31:11.0     10:04/M
       5    Elizabeth Hatt                                          358   38       75        31:24.7     10:08/M
       6    Lori Conroy                                             303   37       83        32:40.5     10:32/M
       7    Julie Brewer                                            340   39       90        33:51.5     10:55/M
       8    Anna Marie Johnson                                      302   33       91        34:09.5     11:01/M
       9    Kimberly Emery                                          241   39       95        34:51.9     11:15/M
      10    Jennifer Greenburg                                      312   38      102        37:18.4     12:02/M
      11    Donna Briggs                                            275   30      111        43:58.8     14:11/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Debbie Bellant                                          236   49       41        26:55.4      8:41/M
       2    Norma Donally                                           230   46       55        29:27.7      9:30/M
       3    Jill Roragen                                            285   44       65        30:26.0      9:49/M
       4    Margaret Rost                                           334   41       86        33:16.0     10:44/M
       5    Kris Seelye                                             250   44      104        39:30.3     12:45/M
       6    Gloria Love                                             253   46      112        43:59.3     14:11/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julie Vruggink                                          301   50       48        28:54.0      9:19/M
       2    Maryann Baxter                                          317   56       76        31:28.3     10:09/M
       3    Kathie Hawn                                             308   55       92        34:15.7     11:03/M
       4    Teresa Harris                                           297   53       96        35:18.6     11:23/M
       5    Sandy Campbell                                          235   50      103        37:27.7     12:05/M
Top

Female 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dorothy Johnson                                         234   68       85        32:58.9     10:38/M
       2    Jane       Matthews                                     362   67       88        33:19.1     10:45/M
       3    Joyce Dryer                                             286   67      109        41:58.0     13:32/M
Top

Female 98 no age given

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christina Losee                                         280   99      107        41:22.8     13:21/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Bendewald                                         202   22        1        19:13.0      6:12/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kent Rudlaff                                            294   48        7        21:16.3      6:52/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jack Skidmore                                           322   13       15        22:46.5      7:21/M
       2    A.j. Skidmore                                           323   11       16        22:57.9      7:24/M
       3    Joey Emery                                              242   13       28        25:21.0      8:11/M
       4    Charlie Hatt                                            360   12       31        25:24.5      8:12/M
       5    Sam Fuber                                               370   12       47        28:22.6      9:09/M
       6    Brayden Wood                                            374   11       94        34:51.6     11:15/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Grant Robitaille                                        238   16        4        19:48.5      6:23/M
       2    Cody Robitaille                                         240   19        6        20:54.0      6:45/M
       3    David Berkompas                                         203   19       52        29:17.0      9:27/M
       4    Logan Kincaid                                           214   18       53        29:17.2      9:27/M
       5    Scotty Bradford                                         270   16      100        36:30.7     11:46/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Will Eubanks                                            378   20        2        19:20.8      6:14/M
       2    Andrew Hall                                             211   22        3        19:47.1      6:23/M
       3    Evan Withrow                                            225   22        5        20:41.7      6:40/M
       4    Anthony Nunez                                           260   25        8        21:22.4      6:54/M
       5    Kyle Denny                                              206   22       10        21:35.7      6:58/M
       6    Cody Harris                                             379   21       13        21:59.5      7:05/M
       7    Chonsey Pogue                                           220   22       23        24:24.1      7:52/M
       8    Derrick Kring                                           252   26       24        24:52.5      8:01/M
       9    Mike Schon                                              222   20       26        25:13.9      8:08/M
      10    Matt Hall                                               331   26       29        25:22.9      8:11/M
      11    Alex Pantoja                                            219   20       32        25:30.7      8:14/M
      12    Kyle Mazuchowski                                        217   21       33        25:31.2      8:14/M
      13    Tj Auten                                                200   25       50        29:08.7      9:24/M
      14    John Larner                                             313   29       59        29:40.9      9:34/M
      15    Paul Dunsmore                                           354   26       61        29:55.0      9:39/M
      16    Ben Van Dyke                                            227   20       62        30:19.8      9:47/M
      17    Derek Dyer                                              332   23       68        30:48.3      9:56/M
      18    Derek Baker                                             310   25       74        31:20.3     10:06/M
      19    Kyle Schebor                                            342   25       82        32:38.2     10:32/M
      20    Philip Sheets                                           293   26       84        32:56.3     10:37/M
      21    Charley Duffey                                          208   22       98        35:26.1     11:26/M
      22    Eric Andrejack                                          355   26       99        36:25.6     11:45/M
      23    Joel Parsons                                            381   23      106        40:49.1     13:10/M
      24    Nick Drake                                              207   21      117        51:29.8     16:36/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Rivas                                           257   36       25        25:10.8      8:07/M
       2    Kacy Cooper                                             246   30       40        26:52.4      8:40/M
       3    Chaz Hatt                                               361   37       51        29:10.2      9:25/M
       4    Jeremy Block                                            258   36       54        29:21.1      9:28/M
       5    Chris Gladdue                                           232   36       58        29:40.7      9:34/M
       6    Jon Conroy                                              304   37       89        33:48.9     10:54/M
       7    Garth Immelman                                          264   31      101        36:36.2     11:48/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Pierce                                           284   45       12        21:41.9      7:00/M
       2    Steve Rentz                                             262   45       38        26:37.4      8:35/M
       3    Mark Skidmore                                           324   48       45        27:24.9      8:50/M
       4    William Darnell                                         367   40       93        34:51.1     11:15/M
       5    Chad Seelye                                             249   43      114        45:19.5     14:37/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Schafer                                             364   53       11        21:39.3      6:59/M
       2    Steve Schneider                                         365   50       18        23:07.3      7:27/M
       3    Scott Bittinger                                         315   51       27        25:14.2      8:08/M
       4    Darrin Adleman                                          291   56       43        27:12.1      8:46/M
Top

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lou Cravotta                                            369   61       17        22:58.4      7:25/M
       2    John Johnson                                            233   68       44        27:13.9      8:47/M

5k Walk

Top

Female 0-99

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shaizee Moua                                            290   29        1        33:58.2     10:57/M
       2    Elizabeth Herr                                          287   28        2        37:28.5     12:05/M
       3    Brea Yang                                               289   31        3        38:46.3     12:30/M
       4    Jourdan Seelye                                          380   19        6        43:00.2     13:52/M
       5    Cynthia Young                                           307   37        7        43:24.5     14:00/M
       6    Hillary Sagman                                          245   99        9        43:27.1     14:01/M
       7    Beth Ann Faber                                          276   43       10        43:28.0     14:01/M
       8    Robin Baker                                             278   40       11        43:35.5     14:04/M
       9    Teresa Johnson                                          375   53       12        44:01.2     14:12/M
      10    Barb Sutfin                                             376   51       13        44:55.1     14:29/M
      11    Heidi Fluck                                             371   18       14        45:20.0     14:37/M
      12    Aubrey Proctor                                          221   19       15        46:51.1     15:07/M
      13    Jessica Van Swol                                        277   42       19        51:24.9     16:35/M
      14    Kim Wright                                              274   57       20        51:29.1     16:36/M
      15    Penny Bittinger                                         316   51       21        52:55.7     17:04/M
      16    Amanda Larner                                           314   28       22        52:56.4     17:05/M
      17    Kari Radigan                                            346   57       23        52:57.6     17:05/M
      18    Cindy Fritz                                             347   54       24        52:59.5     17:05/M
      19    April Priesman                                          266   16       26        54:28.5     17:34/M
      20    Chelsea Campbell                                        272   28       27        55:28.7     17:54/M
      21    Calli Carpenter                                         273   22       28        57:05.5     18:25/M
      22    Gabby Lampen                                            215   20       30        57:25.6     18:31/M
      23    Luci Sharp                                              271   42       31        57:27.6     18:32/M
Top

Male 0-99

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Harris                                          299   51        4        40:25.3     13:02/M
       2    Dave Thurston                                           363   65        5        41:39.2     13:26/M
       3    Josiah Lampen                                           244   23        8        43:24.8     14:00/M
       4    Scott Bradford                                          269   47       16        48:35.2     15:40/M
       5    Diane Hall                                              329   59       17        48:36.5     15:41/M
       6    David Hall                                              330   60       18        51:24.5     16:35/M
       7    Courtney Bradford                                       318   44       25        54:15.4     17:30/M
       8    Jordan Lamper                                           368   18       29        57:06.1     18:25/M
       9    Max Bradford                                            268   12       32        58:04.1     18:44/M