Bath MS Invitational

September 24, 2014


Results by: Michigan Running Foundation

Table of Contents

Finish List - Girls - 6th Grade and under
Finish List - Girls - Girls 7 and 8 Grade
Team Summary - Girls - 6th Grade and under
Team Summary - Girls - Girls 7 and 8 Grade
Finish List - Boys - 6th Grade and under
Finish List - Boys - Boys 7 and 8 Grade
Team Summary - Boys - 6th Grade and under
Team Summary - Boys - Boys 7 and 8 Grade
Top

Overall Finish List - Boys

6th Grade and under


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    542  Zane Forist           Carson City-Crystal                      7:30.4  7:30/M    6 
    2  (< 5)    791  Jack Schafer          Williamston                              7:31.4  7:31/M    6 
    3  (< 5)    795  Matthew Wilson        Williamston                              7:36.9  7:36/M    6 
    4      2    883  Collin Farmer         Carson City-Crystal                      7:38.8  7:38/M    3 
    5      3    681  Gabe Weber            Leslie                                   7:50.0  7:50/M    6 
    6      4    653  Gabe Starr            Lansing Area Catholic                    7:59.2  7:59/M    6 
    7      5    637  Aidan Day             Lansing Area Catholic                    8:00.0  8:00/M    5 
    8      6    683  Grant Weber           Leslie                                   8:00.7  8:00/M    6 
    9      7    544  Jared Shepler         Carson City-Crystal                      8:03.8  8:03/M    6 
   10      8    696  Ryan Harris           Perry                                    8:06.5  8:06/M    5 
   11      9    682  Gavin Weber           Leslie                                   8:07.4  8:07/M    6 
   12     10    827  Miles Jonas           Bath Elementary Running Club             8:08.7  8:08/M      
   13     11    857  Ethan Swenson         Bath Elementary Running Club             8:09.3  8:09/M      
   14     12    651  David Pruder          Lansing Area Catholic                    8:09.8  8:09/M    5 
   15  (< 5)    560  Austin Vandegriff     Fowler                                   8:13.8  8:13/M    6 
   16     13    700  Ethan Smith           Perry                                    8:17.3  8:17/M    6 
   17  (< 5)    786  Cooper Gross          Williamston                              8:18.1  8:18/M    6 
   18     14    819  Liam Harlan           Bath Elementary Running Club             8:19.2  8:19/M      
   19     15    881  Bradlee Uhlman        Bath                                     8:19.9  8:19/M    3 
   20     16    828  Josh Kares            Bath Elementary Running Club             8:22.0  8:22/M      
   21  (< 5)    561  Hunter Ward           Fowler                                   8:23.0  8:23/M    6 
   22     17    640  Cameron Haraburda     Lansing Area Catholic                    8:24.0  8:24/M    5 
   23     18    645  Ben Mondro            Lansing Area Catholic                    8:31.8  8:31/M    5 
   24     19    808  Cole Chamerlain       Bath Elementary Running Club             8:32.6  8:32/M      
   25     20    506  Korbin Dunham         Bath                                     8:43.3  8:43/M    6 
   26     21    698  Jason Larner          Perry                                    8:47.5  8:47/M    5 
   27     22    806  Ricky Billinglsey     Bath Elementary Running Club             8:49.6  8:49/M      
   28  (< 5)    559  Jacob Rademacher      Fowler                                   8:51.4  8:51/M    5 
   29     23    824  Lars Huffman          Bath Elementary Running Club             8:52.2  8:52/M      
   30     24    884  Oisin Ogrady          Carson City-Crystal                      8:56.3  8:56/M    4 
   31     25    679  Jacob Powers          Leslie                                   8:59.2  8:59/M    6 
   32     26    541  Coleman Clark         Carson City-Crystal                      9:00.2  9:00/M    6 
   33     27    502  Christain Bealieu     Bath                                     9:02.0  9:02/M    6 
   34  (> 7)    839  Logan Myers           Bath Elementary Running Club             9:03.3  9:03/M      
   35     28    674  Brent Fourman         Leslie                                   9:04.7  9:04/M    6 
   36     29    699  William Martin        Perry                                    9:09.3  9:09/M    6 
   37  (> 7)    830  Ryan Knitter          Bath Elementary Running Club             9:12.4  9:12/M      
   38  (> 7)    832  Lucas Malloy          Bath Elementary Running Club             9:17.4  9:17/M      
   39  (> 7)    861  Jordan Wright         Bath Elementary Running Club             9:19.7  9:19/M      
   40     30    539  Cj Baldwin            Carson City-Crystal                      9:31.5  9:31/M    6 
   41     31    540  Calvin Clark          Carson City-Crystal                      9:33.2  9:33/M    6 
   42  (> 7)    825  Connor Ingram         Bath Elementary Running Club             9:38.2  9:38/M      
   43  (> 7)    852  Luke Skidmore         Bath Elementary Running Club             9:46.4  9:46/M      
   44     32    885  Eric Smith            Leslie                                  10:03.1 10:03/M    6 
   45     33    676  Logan Ketchum         Leslie                                  10:06.8 10:06/M    6 
   46  (> 7)    831  Jeff Kreisler         Bath Elementary Running Club            10:10.0 10:10/M      
   47  (> 7)    842  Duncan O'Neil         Bath Elementary Running Club            10:10.9 10:10/M      
   48  (> 7)    813  Tristen Freeman       Bath Elementary Running Club            10:14.7 10:14/M      
   49     34    692  Troy Barber           Perry                                   10:18.7 10:18/M    6 
   50  (> 7)    820  Samuel Harlan         Bath Elementary Running Club            10:20.3 10:20/M      
   51  (> 7)    848  Nate Reed             Bath Elementary Running Club            10:22.5 10:22/M      
   52  (> 7)    822  Carter Holmes         Bath Elementary Running Club            10:43.0 10:43/M      
   53     35    504  Alex Clemen           Bath                                    10:55.7 10:55/M    6 
   54  (< 5)    557  Wade Hufnagel         Fowler                                  10:57.8 10:57/M    5 
   55  (> 7)    680  Ricky Schultz         Leslie                                  11:00.3 11:00/M    5 
   56  (< 5)    865  Jonah Jackett         Windemere Park Charter Academy          11:01.2 11:01/M    6 
   57  (> 7)    678  Kyle Medcoff          Leslie                                  11:02.6 11:02/M    6 
   58  (> 7)    858  Chase Vaness          Bath Elementary Running Club            11:09.5 11:09/M      
   59  (> 7)    675  Tyler Hile            Leslie                                  12:06.5 12:06/M    5 
   60     36    694  Jack Darling          Perry                                   12:31.2 12:31/M    5 
   61  (> 7)    850  Colin Scheib          Bath Elementary Running Club            12:36.9 12:36/M      
   62  (> 7)    837  Joshua Mendoza        Bath Elementary Running Club            12:54.7 12:54/M      
   63  (> 7)    841  Connor O'Neil         Bath Elementary Running Club            13:04.2 13:04/M      
   64  (> 7)    847  Austin Powelson       Bath Elementary Running Club            13:52.5 13:52/M      
   65     37    701  Kyle Taft             Perry                                   13:58.6 13:58/M    6 
   66  (> 7)    817  Ethan Hammond         Bath Elementary Running Club            14:07.1 14:07/M      
   67  (> 7)    836  Jeffrey McCauley      Bath Elementary Running Club            15:16.9 15:16/M      
   68  (> 7)    886  Evan Smith            Leslie                                  15:37.6 15:37/M    6 
   69  (> 7)    849  Bradley Rodriguez     Bath Elementary Running Club            16:02.5 16:02/M      
   70     38    880  Mason Saylor          Bath                                    16:31.9 16:31/M    1 



Top

Overall Finish List - Boys

Boys 7 and 8 Grade


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    650  Will Peters           Lansing Area Catholic                   11:19.5  5:40/M    8 
    2      2    634  Matthew Burns         Lansing Area Catholic                   11:45.9  5:53/M    8 
    3      3    644  Elijah Meder          Lansing Area Catholic                   12:12.9  6:06/M    7 
    4      4    780  Kenneth Abraham       Williamston                             12:14.0  6:07/M    8 
    5      5    636  Colin Cooper          Lansing Area Catholic                   12:42.6  6:21/M    8 
    6  (< 5)    697  Kace Krauss           Perry                                   12:52.3  6:26/M    8 
    7      6    711  Troy Hagen            Pewamo-Westphalia                       12:56.0  6:28/M    7 
    8      7    726  Tyler Beeman          West Int. Mt. Pleasant                  12:58.1  6:29/M    8 
    9      8    553  Nolan Datema          Fowler                                  13:01.5  6:31/M    7 
   10      9    552  Trevor Bunting        Fowler                                  13:02.0  6:31/M    7 
   11     10    556  Brycen Halfman        Fowler                                  13:02.7  6:31/M    7 
   12     11    642  Cameron Maloney       Lansing Area Catholic                   13:07.5  6:34/M    8 
   13     12    712  Keith Schafer         Pewamo-Westphalia                       13:12.5  6:36/M    8 
   14     13    511  Aj Skidmore           Bath                                    13:16.7  6:38/M    7 
   15  (< 5)    677  Luke Lasky            Leslie                                  13:29.4  6:45/M    8 
   16  (< 5)    863  Skylar Bernier        Windemere Park Charter Academy          13:35.9  6:48/M    7 
   17     14    602  Cody Keast            Grand Ledge Hayes                       13:36.3  6:48/M    7 
   18     15    562  Nolan Wirth           Fowler                                  13:42.0  6:51/M    7 
   19     16    510  Noah Schott           Bath                                    13:46.3  6:53/M    8 
   20     17    648  Jack O'Conner         Lansing Area Catholic                   13:50.2  6:55/M    7 
   21     18    713  Ryan Schafer          Pewamo-Westphalia                       13:53.1  6:57/M    8 
   22     19    600  Andrew Hughes         Grand Ledge Hayes                       13:54.2  6:57/M    7 
   23     20    793  Gabe Smith            Williamston                             13:56.2  6:58/M    8 
   24     21    638  Luke Elden            Lansing Area Catholic                   13:56.6  6:58/M    7 
   25  (> 7)    639  Joey Greenburg        Lansing Area Catholic                   13:58.4  6:59/M    7 
   26     22    594  Jack Engler           Grand Ledge Hayes                       14:01.4  7:01/M    7 
   27  (> 7)    641  Patrick Long          Lansing Area Catholic                   14:04.7  7:02/M    8 
   28     23    555  Riley Goerge          Fowler                                  14:05.0  7:03/M    8 
   29     24    796  Seth Woodbury         Williamston                             14:06.3  7:03/M    8 
   30  (> 7)    652  Brian Reeves          Lansing Area Catholic                   14:15.5  7:08/M    8 
   31     25    733  Turner Felton         West Int. Mt. Pleasant                  14:18.5  7:09/M    7 
   32     26    785  Joshua Glenn          Williamston                             14:19.6  7:10/M    7 
   33     27    731  Charlie Driessnack    West Int. Mt. Pleasant                  14:28.5  7:14/M    7 
   34     28    738  Mason Payton          West Int. Mt. Pleasant                  14:31.2  7:16/M    8 
   35     29    612  Thomas Trezise        Grand Ledge Hayes                       14:31.5  7:16/M    7 
   36     30    606  Robbie Nixon          Grand Ledge Hayes                       14:41.0  7:21/M    7 
   37     31    781  David Berger          Williamston                             14:46.1  7:23/M    8 
   38  (> 7)    649  David Perez           Lansing Area Catholic                   14:48.4  7:24/M    7 
   39  (< 5)    693  Tyler Cochrane        Perry                                   14:49.6  7:25/M    8 
   40  (< 5)    543  Daryn Shepler         Carson City-Crystal                     14:57.9  7:29/M    8 
   41     32    730  Nicholas Demattei     West Int. Mt. Pleasant                  15:07.8  7:34/M    8 
   42     33    501  Kevlar Azar           Bath                                    15:12.5  7:36/M    7 
   43     34    512  Phillip Waidelich     Bath                                    15:14.1  7:37/M    7 
   44     35    788  Griffin Mitchinson    Williamston                             15:16.2  7:38/M    7 
   45     36    592  Vito Cicinelli        Grand Ledge Hayes                       15:17.8  7:39/M    8 
   46     37    605  Garrett Lockwood      Grand Ledge Hayes                       15:20.2  7:40/M    7 
   47  (> 7)    596  John Fellows          Grand Ledge Hayes                       15:23.3  7:42/M    8 
   48  (> 7)    593  Thalen Doerr          Grand Ledge Hayes                       15:24.3  7:42/M    7 
   49     38    508  Kyle Holmes           Bath                                    15:24.9  7:42/M    7 
   50  (< 5)    867  Andrew Patrick        Windemere Park Charter Academy          15:25.6  7:43/M    7 
   51     39    509  Nick Schaeding        Bath                                    15:26.4  7:43/M    7 
   52  (> 7)    631  Alex Annis            Lansing Area Catholic                   15:28.3  7:44/M    8 
   53     40    782  Hunter Burkholder     Williamston                             15:45.4  7:53/M    7 
   54     41    710  Ty Genereux           Pewamo-Westphalia                       15:48.4  7:54/M    8 
   55  (> 7)    789  Paul Muir             Williamston                             15:48.8  7:54/M    8 
   56     42    714  Tyler Schmitt         Pewamo-Westphalia                       15:59.5  8:00/M    7 
   57  (> 7)    632  Alec Barrone          Lansing Area Catholic                   16:00.9  8:00/M    8 
   58  (> 7)    601  Travis Hunt           Grand Ledge Hayes                       16:11.8  8:06/M    7 
   59     43    736  Jacob King            West Int. Mt. Pleasant                  16:14.4  8:07/M    8 
   60     44    740  Owen Smith            West Int. Mt. Pleasant                  16:22.1  8:11/M    8 
   61  (> 7)    732  Jonah Ervin           West Int. Mt. Pleasant                  16:23.7  8:12/M    7 
   62  (> 7)    595  Josh Felcher          Grand Ledge Hayes                       16:24.6  8:12/M    8 
   63     45    505  Darius Clemen         Bath                                    16:36.8  8:18/M    8 
   64     46    554  Cole George           Fowler                                  16:51.0  8:26/M    8 
   65     47    558  Hunter Kramer         Fowler                                  16:57.2  8:29/M    7 
   66  (> 7)    784  Ethan Ellis           Williamston                             16:58.8  8:29/M    7 
   67  (> 7)    599  Austin Huckins        Grand Ledge Hayes                       17:12.7  8:36/M    7 
   68  (> 7)    797  Hudson Yu             Williamston                             17:19.1  8:40/M    8 
   69  (> 7)    513  Orlando Williams      Bath                                    17:19.7  8:40/M    7 
   70  (< 5)    868  Michael Weitzel       Windemere Park Charter Academy          17:20.2  8:40/M    8 
   71  (> 7)    611  Dylan Smith           Grand Ledge Hayes                       17:49.3  8:55/M    7 
   72  (< 5)    866  Brendan Lounds        Windemere Park Charter Academy          17:51.1  8:56/M    8 
   73  (> 7)    598  Connor Hubaker        Grand Ledge Hayes                       18:00.0  9:00/M    7 
   74  (> 7)    728  Tyler Burrows         West Int. Mt. Pleasant                  18:18.3  9:09/M    8 
   75  (> 7)    609  Cameron Reid          Grand Ledge Hayes                       18:34.7  9:17/M    7 
   76  (> 7)    603  Ezra Kleeman          Grand Ledge Hayes                       18:54.7  9:27/M    8 
   77  (< 5)    673  Logan Faust           Leslie                                  19:20.5  9:40/M    7 
   78  (> 7)    633  Charlie Barrone       Lansing Area Catholic                   19:39.9  9:50/M    7 
   79  (> 7)    783  Henry Davis           Williamston                             20:15.1 10:08/M    7 
   80  (> 7)    646  Cameron Nakfoor       Lansing Area Catholic                   20:24.9 10:12/M    8 
   81  (> 7)    607  Colin Patterson       Grand Ledge Hayes                       20:25.8 10:13/M    7 
   82  (> 7)    591  Andrew Brown          Grand Ledge Hayes                       21:24.7 10:42/M    7 
   83  (> 7)    604  Samuel Konen          Grand Ledge Hayes                       21:35.7 10:48/M    8 
   84  (> 7)    610  Tomaz Shessia         Grand Ledge Hayes                       21:49.3 10:55/M    7 
   85  (< 5)    695  Justin Harris         Perry                                   22:05.4 11:03/M    7 
   86  (> 7)    597  Brandon Foy           Grand Ledge Hayes                       22:32.5 11:16/M    7 
   87  (> 7)    790  Nicholas Rubeck       Williamston                             23:16.5 11:38/M    7 
   88  (> 7)    725  Nathan Allen          West Int. Mt. Pleasant                  23:53.9 11:57/M    7 
   89  (> 7)    507  Andy Hilts            Bath                                    24:10.8 12:05/M    8 
   90  (> 7)    551  David Armbrustmaker   Fowler                                  25:46.9 12:53/M    7 
   91  (> 7)    608  Tom Pierson           Grand Ledge Hayes                       26:06.0 13:03/M    7 
   92  (> 7)    734  Gabe Jackson          West Int. Mt. Pleasant                  26:24.4 13:12/M    7 
   93  (> 7)    735  Chris Kennard         West Int. Mt. Pleasant                  26:26.7 13:13/M    8 
   94  (< 5)    672  Nicolas Estrada       Leslie                                  29:30.7 14:45/M    7 
Top

Team Summary Report - Boys

6th Grade and under


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lansing Area Catholic                  56               4   5  12  17  18                 
        Top  5 Times: 41:05.0
        Average Time: 8:13.0

    2 Carson City-Crystal                    60               1   2   7  24  26  30  31         
        Top  5 Times: 41:09.7
        Average Time: 8:13.9

    3 Bath Elementary Running Club           70              10  11  14  16  19  22  23         
        Top  5 Times: 41:32.0
        Average Time: 8:18.4

    4 Leslie                                 71               3   6   9  25  28  32  33         
        Top  5 Times: 42:02.2
        Average Time: 8:24.4

    5 Perry                                 105               8  13  21  29  34  36  37         
        Top  5 Times: 44:39.4
        Average Time: 8:55.9

    6 Bath                                  135              15  20  27  35  38                 
        Top  5 Times: 53:33.0
        Average Time: 10:42.6

 Inc. Fowler                               4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Williamston                          3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Windemere Park Charter Academy       1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Top

Team Summary Report - Boys

Boys 7 and 8 Grade


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lansing Area Catholic                  22               1   2   3   5  11  17  21         
        Top  5 Times: 1:01:08.6
        Average Time: 12:13.7

    2 Fowler                                 65               8   9  10  15  23  46  47         
        Top  5 Times: 1:06:53.4
        Average Time: 13:22.6

    3 Williamston                           105               4  20  24  26  31  35  40         
        Top  5 Times: 1:09:22.5
        Average Time: 13:52.5

    4 Grand Ledge Hayes                     114              14  19  22  29  30  36  37         
        Top  5 Times: 1:10:44.6
        Average Time: 14:08.9

    5 West Int. Mt. Pleasant                119               7  25  27  28  32  43  44         
        Top  5 Times: 1:11:24.3
        Average Time: 14:16.8

    6 Pewamo-Westphalia                     119               6  12  18  41  42                 
        Top  5 Times: 1:11:49.7
        Average Time: 14:21.9

    7 Bath                                  134              13  16  33  34  38  39  45         
        Top  5 Times: 1:12:54.7
        Average Time: 14:34.9

 Inc. Carson City-Crystal                  1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Leslie                               3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Perry                                3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Windemere Park Charter Academy       4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Top

Overall Finish List - Girls

6th Grade and under


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    666  Addison Puck          Lansing Area Catholic                    8:02.3  8:02/M    6 
    2  (< 5)    655  Mia Brown             Lansing Area Catholic                    8:10.3  8:10/M    6 
    3      1    575  Jordan Myers          Fowler                                   8:10.8  8:10/M    6 
    4      2    582  Leah Wieber           Fowler                                   8:13.3  8:13/M    6 
    5      3    860  Kendall White         Bath Elementary Running Club             8:23.5  8:23/M      
    6  (< 5)    668  Kiera Smith           Lansing Area Catholic                    8:26.6  8:26/M    5 
    7  (< 5)    801  Sophia Herb           Williamston                              8:27.4  8:27/M    6 
    8  (< 5)    716  Julia Esch            Pewamo-Westphalia                        8:35.4  8:35/M    6 
    9      4    571  Adysan Koenigsknecht  Fowler                                   8:36.5  8:36/M    6 
   10      5    687  Molly Klemmer         Leslie                                   8:46.3  8:46/M    5 
   11      6    567  Amy Feldpausch        Fowler                                   8:50.2  8:50/M    6 
   12      7    691  Taylor Wills          Leslie                                   8:52.8  8:52/M    6 
   13      8    563  Oliva Datema          Fowler                                   8:53.3  8:53/M    5 
   14      9    579  Shannon Schmitz       Fowler                                   8:53.7  8:53/M    6 
   15     10    569  Emma Halfman          Fowler                                   8:54.2  8:54/M    5 
   16  (> 7)    580  Macy Spicer           Fowler                                   8:55.3  8:55/M    6 
   17  (> 7)    578  Lauren Schafer        Fowler                                   8:57.2  8:57/M    5 
   18     11    823  Larissa Huffman       Bath Elementary Running Club             9:01.0  9:01/M      
   19     12    530  Jersey Schram         Bath                                     9:01.6  9:01/M    6 
   20     13    703  Emma Cochrane         Perry                                    9:02.6  9:02/M    6 
   21     14    702  Aubrey Bad-Wound      Perry                                    9:05.5  9:05/M    5 
   22     15    705  Hailey Lewis          Perry                                    9:06.3  9:06/M    6 
   23  (< 5)    723  Amelia Smith          Pewamo-Westphalia                        9:06.8  9:06/M    6 
   24  (< 5)    800  Mckenzie Blankenship  Williamston                              9:10.4  9:10/M    6 
   25  (< 5)    798  Emma Agnew            Williamston                              9:24.6  9:24/M    6 
   26  (> 7)    565  Emily Epkey           Fowler                                   9:33.6  9:33/M    5 
   27  (> 7)    577  Mia Riley             Fowler                                   9:34.0  9:34/M    5 
   28  (> 7)    568  Aubrey George         Fowler                                   9:35.2  9:35/M    6 
   29     16    515  Tammy Billingsley     Bath                                     9:37.5  9:37/M    6 
   30  (< 5)    663  Anna Kate Jager       Grand Ledge Hayes                        9:39.5  9:39/M    8 
   31  (> 7)    574  Reva Lance            Fowler                                   9:42.2  9:42/M    5 
   32  (> 7)    583  Madison Wirth         Fowler                                  10:02.2 10:02/M    5 
   33     17    707  Grace O'Neill         Perry                                   10:04.5 10:04/M    5 
   34     18    531  Maria Skidmore        Bath                                    10:10.5 10:10/M    6 
   35     19    690  Lily Robinson         Leslie                                  10:11.3 10:11/M    6 
   36     20    685  Grace Hardesty        Leslie                                  10:11.7 10:11/M    5 
   37     21    709  Elaina Schuesler      Perry                                   10:12.8 10:12/M    5 
   38     22    826  Eliana Johnson        Bath Elementary Running Club            10:13.7 10:13/M      
   39     23    814  Kylie Grennell        Bath Elementary Running Club            10:24.7 10:24/M      
   40     24    529  Alyjah Montemayor     Bath                                    10:27.3 10:27/M    6 
   41     25    851  Samantha Schimanski   Bath Elementary Running Club            10:32.6 10:32/M      
   42  (> 7)    576  Lucie Orozco          Fowler                                  10:34.6 10:34/M    5 
   43  (< 5)    876  Natalie Tungate       Windemere Park Charter Academy          10:37.4 10:37/M    6 
   44  (> 7)    564  Brooke Epkey          Fowler                                  10:41.9 10:41/M    6 
   45  (< 5)    546  Molly Dailey          Carson City-Crystal                     10:44.0 10:44/M    6 
   46     26    536  Danielle Westphal/gonzBath                                    11:20.4 11:20/M    6 
   47  (< 5)    870  Celeste Castillo      Windemere Park Charter Academy          11:25.4 11:25/M    6 
   48     27    818  Elaine Harlan         Bath Elementary Running Club            11:30.3 11:30/M      
   49  (> 7)    882  Serria Feldpausch     Fowler                                  11:33.0 11:33/M    6 
   50     28    704  Ella Kloeckner        Perry                                   11:34.6 11:34/M    5 
   51  (< 5)    879  Madelline Zwener      Windemere Park Charter Academy          12:43.5 12:43/M    6 
   52     29    519  Alana Flewelling      Bath                                    12:47.3 12:47/M    6 
   53     30    845  Irish Phinney         Bath Elementary Running Club            12:49.3 12:49/M      
   54     31    532  Kaylee Slocum         Bath                                    12:54.1 12:54/M    6 
   55  (> 7)    804  Kristin Armistead     Bath Elementary Running Club            12:55.3 12:55/M      
   56  (> 7)    853  Megan Skidmore        Bath Elementary Running Club            12:57.1 12:57/M      
   57  (> 7)    581  Sara Travis           Fowler                                  13:07.8 13:07/M    5 
   58  (> 7)    846  Brianna Pierman       Bath Elementary Running Club            13:33.3 13:33/M      
   59  (> 7)    829  Annabelle Klusack     Bath Elementary Running Club            13:33.3 13:33/M      
   60  (> 7)    538  Anessa Williams       Bath                                    13:34.8 13:34/M    6 
   61  (> 7)    811  Autumn Flewelling     Bath Elementary Running Club            13:34.8 13:34/M      
   62  (> 7)    821  Anna Hills            Bath Elementary Running Club            13:53.3 13:53/M      
   63  (> 7)    807  Lauren Blower         Bath Elementary Running Club            13:58.3 13:58/M      
   64  (> 7)    843  Ava Maria Philip      Bath Elementary Running Club            14:03.8 14:03/M      
   65  (> 7)    844  Lauren Philip         Bath Elementary Running Club            14:04.3 14:04/M      
   66  (> 7)    855  Anna Smith            Bath Elementary Running Club            14:18.8 14:18/M      
   67  (> 7)    815  Madison Grennell      Bath Elementary Running Club            14:46.9 14:46/M      
   68     32    689  Cecilia Morrison      Leslie                                  15:17.8 15:17/M    5 
   69  (> 7)    835  Ariana McCauley       Bath Elementary Running Club            15:27.3 15:27/M      
   70  (> 7)    838  Olivia Miller         Bath Elementary Running Club            15:28.9 15:28/M      
   71  (> 7)    805  Mary Backman          Bath Elementary Running Club            15:47.6 15:47/M      
   72  (> 7)    840  Taya Nordmann         Bath Elementary Running Club            16:12.8 16:12/M      
   73  (> 7)    816  Rachel Hall           Bath Elementary Running Club            16:42.7 16:42/M      
   74  (> 7)    810  Chesney Derosia       Bath Elementary Running Club            16:44.7 16:44/M      
   75  (> 7)    570  Jocelyn Hunt          Fowler                                  17:22.9 17:22/M    5 
   76  (> 7)    566  Kennedy Erk           Fowler                                  17:31.7 17:31/M    5 



Top

Overall Finish List - Girls

Girls 7 and 8 Grade


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    669  Jaden Theis           Lansing Area Catholic                   12:18.7  6:09/M    7 
    2      2    657  Lauren Cleary         Lansing Area Catholic                   12:23.4  6:12/M    8 
    3      3    522  Riley Ingram          Bath                                    13:26.1  6:43/M    8 
    4      4    549  Allyson Stevens       Carson City-Crystal                     13:33.8  6:47/M    7 
    5      5    533  Chloe Spaulding       Bath                                    13:43.8  6:52/M    8 
    6      6    718  Aubrey George         Pewamo-Westphalia                       13:48.7  6:54/M    7 
    7      7    667  Rachel Reid           Lansing Area Catholic                   13:52.2  6:56/M    7 
    8      8    887  Zoie Schafer          Pewamo-Westphalia                       14:05.5  7:03/M      
    9  (< 5)    803  Faith Schafer         Williamston                             14:16.7  7:08/M    7 
   10      9    629  Cassidy West          Grand Ledge Hayes                       14:19.5  7:10/M    7 
   11     10    721  Emily Nurenberg       Pewamo-Westphalia                       14:20.8  7:10/M    7 
   12  (< 5)    686  Grace Klemmer         Leslie                                  14:21.5  7:11/M    8 
   13     11    627  Ainsley Vanderlaan    Grand Ledge Hayes                       14:23.9  7:12/M    8 
   14     12    748  Brigid Boyle          West Int. Mt. Pleasant                  14:43.2  7:22/M    7 
   15     13    537  Delaney Whitman       Bath                                    14:45.6  7:23/M    7 
   16  (< 5)    688  Britney Medcoff       Leslie                                  14:47.2  7:24/M    8 
   17     14    623  Megan Schafer         Grand Ledge Hayes                       14:55.5  7:28/M    7 
   18  (< 5)    706  Savanna Manee         Perry                                   15:04.8  7:32/M    7 
   19     15    621  Cassidy McGeorge      Grand Ledge Hayes                       15:08.5  7:34/M    8 
   20     16    763  Maddison McBride      West Int. Mt. Pleasant                  15:11.4  7:36/M    7 
   21     17    527  Renee Lince           Bath                                    15:14.8  7:37/M    7 
   22     18    618  Courtney Hughes       Grand Ledge Hayes                       15:20.0  7:40/M    7 
   23     19    772  Kaleigh Reilly        West Int. Mt. Pleasant                  15:30.1  7:45/M    8 
   24     20    664  Lilli Lacross         Lansing Area Catholic                   15:30.5  7:45/M    7 
   25     21    658  Grace Griffin         Lansing Area Catholic                   15:31.0  7:46/M    7 
   26     22    619  Kelsey Kehren         Grand Ledge Hayes                       15:31.7  7:46/M    7 
   27     23    753  Harley Flachs         West Int. Mt. Pleasant                  15:33.4  7:47/M    8 
   28     24    774  Alina Swaney          West Int. Mt. Pleasant                  15:37.0  7:49/M    7 
   29     25    628  Taylor Werner         Grand Ledge Hayes                       15:38.7  7:49/M    8 
   30     26    590  Cali Wachowski        Fulton                                  15:40.5  7:50/M    7 
   31     27    888  Bailey Droste         Pewamo-Westphalia                       15:44.0  7:52/M    7 
   32  (< 5)    572  Josie Koenigsknecht   Fowler                                  15:44.4  7:52/M    7 
   33  (< 5)    802  Julia Krantz          Williamston                             15:49.6  7:55/M    7 
   34     28    761  Schylar Mars          West Int. Mt. Pleasant                  16:09.9  8:05/M    8 
   35     29    526  Anna Kyes             Bath                                    16:20.3  8:10/M    8 
   36     30    758  Georgia Humphrey      West Int. Mt. Pleasant                  16:21.7  8:11/M    7 
   37  (> 7)    614  Faith Covert          Grand Ledge Hayes                       16:24.1  8:12/M    8 
   38     31    874  Destiny Jones         Windemere Park Charter Academy          16:39.8  8:20/M    7 
   39     32    521  Kylee Hokenson        Bath                                    16:42.2  8:21/M    7 
   40     33    547  Aoife O'Grady         Carson City-Crystal                     16:43.5  8:22/M    7 
   41     34    670  Sophia Weitzel        Lansing Area Catholic                   16:44.2  8:22/M    8 
   42  (> 7)    751  Alexis Epple          West Int. Mt. Pleasant                  16:47.4  8:24/M    8 
   43     35    516  Spaulding Cami        Bath                                    17:01.2  8:31/M    8 
   44  (> 7)    775  Charlotte Weis        West Int. Mt. Pleasant                  17:06.2  8:33/M    8 
   45  (> 7)    769  Olivia Potie          West Int. Mt. Pleasant                  17:09.7  8:35/M    8 
   46  (> 7)    517  Megan Coulter         Bath                                    17:10.9  8:35/M    8 
   47  (> 7)    534  Mya Uhlmann           Bath                                    17:14.7  8:37/M    7 
   48     36    722  Lily Schafer          Pewamo-Westphalia                       17:19.7  8:40/M    8 
   49  (> 7)    778  Emily Wilczak         West Int. Mt. Pleasant                  17:21.2  8:41/M    7 
   50     37    588  Katey Salogar         Fulton                                  17:27.8  8:44/M    7 
   51  (> 7)    768  Sophie Perry          West Int. Mt. Pleasant                  17:28.7  8:44/M    8 
   52  (> 7)    750  Caitlin Ducharme      West Int. Mt. Pleasant                  17:32.8  8:46/M    8 
   53  (> 7)    523  Makenzie Jonas        Bath                                    17:36.9  8:48/M    8 
   54  (> 7)    747  Cali Boose            West Int. Mt. Pleasant                  17:43.4  8:52/M    8 
   55     38    717  Isabelle Gallagher    Pewamo-Westphalia                       17:53.5  8:57/M    8 
   56  (> 7)    622  Abigail Nelson        Grand Ledge Hayes                       17:54.8  8:57/M    7 
   57     39    585  Sierra Bates          Fulton                                  17:58.4  8:59/M    8 
   58  (> 7)    776  Sydney White          West Int. Mt. Pleasant                  17:59.5  9:00/M    8 
   59     40    589  Emily Sorah           Fulton                                  18:02.3  9:01/M    7 
   60     41    550  Linzy Wadle           Carson City-Crystal                     18:14.1  9:07/M    8 
   61  (> 7)    752  Raegen Epple          West Int. Mt. Pleasant                  18:31.9  9:16/M    7 
   62     42    877  Chara Walters         Windemere Park Charter Academy          18:37.7  9:19/M    7 
   63  (< 5)    708  Emily Rathbun         Perry                                   18:38.7  9:19/M    7 
   64     43    878  Emily Williams        Windemere Park Charter Academy          18:41.3  9:21/M    8 
   65  (> 7)    518  Miranda Dunlap        Bath                                    18:51.1  9:26/M    7 
   66     44    545  Elizabeth Clark       Carson City-Crystal                     19:03.6  9:32/M    7 
   67  (> 7)    756  Javira Griffin        West Int. Mt. Pleasant                  19:06.0  9:33/M    8 
   68  (> 7)    767  Tellena Nystrom       West Int. Mt. Pleasant                  19:07.6  9:34/M    7 
   69  (> 7)    613  Krista Brazee         Grand Ledge Hayes                       19:07.8  9:34/M    8 
   70  (> 7)    759  Krista Kobylarz       West Int. Mt. Pleasant                  19:14.6  9:37/M    7 
   71     45    871  Maizy Day             Windemere Park Charter Academy          19:14.9  9:37/M    7 
   72  (> 7)    773  Makia Robinson        West Int. Mt. Pleasant                  19:17.3  9:39/M    7 
   73  (< 5)    799  Kloe Bisard           Williamston                             19:18.2  9:39/M    7 
   74     46    548  Alanna Ross           Carson City-Crystal                     19:29.8  9:45/M    8 
   75  (> 7)    616  Emma Gober            Grand Ledge Hayes                       19:34.6  9:47/M    7 
   76     47    586  Jillian Blair         Fulton                                  19:36.2  9:48/M    7 
   77  (> 7)    760  Lilly Kowalczyk       West Int. Mt. Pleasant                  19:46.8  9:53/M    7 
   78  (> 7)    746  Brianna Bixby         West Int. Mt. Pleasant                  20:06.8 10:03/M    7 
   79  (> 7)    742  Lexi Arends           West Int. Mt. Pleasant                  20:10.6 10:05/M    8 
   80  (> 7)    754  Lucy Fleming          West Int. Mt. Pleasant                  20:13.8 10:07/M    8 
   81  (> 7)    525  Ann Krapohl           Bath                                    20:14.7 10:07/M    7 
   82  (> 7)    764  Alisha Melcher        West Int. Mt. Pleasant                  20:16.1 10:08/M    8 
   83  (> 7)    535  Shanelle Vail         Bath                                    21:03.5 10:32/M    7 
   84  (> 7)    745  Kirsten Bethka        West Int. Mt. Pleasant                  21:11.0 10:36/M    7 
   85  (> 7)    770  Mackenzie Purtill     West Int. Mt. Pleasant                  21:14.7 10:37/M    7 
   86  (> 7)    749  Kaitlynn Burnham      West Int. Mt. Pleasant                  21:16.7 10:38/M    8 
   87  (> 7)    777  Andrea Wiczak         West Int. Mt. Pleasant                  21:17.3 10:39/M    8 
   88  (> 7)    771  Ashley Rautanen       West Int. Mt. Pleasant                  21:32.2 10:46/M    7 
   89  (> 7)    744  Sage Barnard          West Int. Mt. Pleasant                  22:08.0 11:04/M    8 
   90  (> 7)    624  Ne'Vaeh Shessia       Grand Ledge Hayes                       22:48.9 11:24/M    7 
   91  (> 7)    755  Maddie Fox            West Int. Mt. Pleasant                  22:55.4 11:28/M    8 
   92  (> 7)    757  Madison Halfmann      West Int. Mt. Pleasant                  22:57.9 11:29/M    7 
   93  (> 7)    626  Lydia Tallman         Grand Ledge Hayes                       22:59.2 11:30/M    7 
   94  (> 7)    762  Brianna Mata          West Int. Mt. Pleasant                  23:06.1 11:33/M    7 
   95  (> 7)    617  Grace Golisch         Grand Ledge Hayes                       23:13.6 11:37/M    8 
   96  (> 7)    743  Maddie Auker          West Int. Mt. Pleasant                  23:54.8 11:57/M    7 
   97  (> 7)    779  Adriah Zaika          West Int. Mt. Pleasant                  24:36.2 12:18/M    7 
   98     48    869  Charolotte Cantin     Windemere Park Charter Academy          24:36.9 12:18/M    8 
   99  (> 7)    766  Priscilla Niekamp     West Int. Mt. Pleasant                  25:44.3 12:52/M    7 
  100  (> 7)    741  Rafqa Abouzeid        West Int. Mt. Pleasant                  25:45.1 12:53/M    7 

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     49    587  Brianna Green         Fulton                                  26:30.7 13:15/M    7 
Top

Team Summary Report - Girls

6th Grade and under


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Fowler                                 21               1   2   4   6   8   9  10         
        Top  5 Times: 42:44.2
        Average Time: 8:32.8

    2 Perry                                  80              13  14  15  17  21  28             
        Top  5 Times: 47:31.9
        Average Time: 9:30.3

    3 Leslie                                 83               5   7  19  20  32                 
        Top  5 Times: 53:20.0
        Average Time: 10:40.0

    4 Bath Elementary Running Club           84               3  11  22  23  25  27  30         
        Top  5 Times: 48:35.6
        Average Time: 9:43.1

    5 Bath                                   96              12  16  18  24  26  29  31         
        Top  5 Times: 50:37.5
        Average Time: 10:07.5

 Inc. Carson City-Crystal                  1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Grand Ledge Hayes                    1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Lansing Area Catholic                3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pewamo-Westphalia                    2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Williamston                          3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Windemere Park Charter Academy       3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Top

Team Summary Report - Girls

Girls 7 and 8 Grade


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lansing Area Catholic                  51               1   2   7  20  21  34             
        Top  5 Times: 1:09:36.0
        Average Time: 13:55.2

    2 Grand Ledge Hayes                      67               9  11  14  15  18  22  25         
        Top  5 Times: 1:14:07.6
        Average Time: 14:49.5

    3 Bath                                   67               3   5  13  17  29  32  35         
        Top  5 Times: 1:13:30.8
        Average Time: 14:42.1

    4 Pewamo-Westphalia                      87               6   8  10  27  36  38             
        Top  5 Times: 1:15:18.9
        Average Time: 15:03.7

    5 West Int. Mt. Pleasant                 94              12  16  19  23  24  28  30         
        Top  5 Times: 1:16:35.4
        Average Time: 15:19.0

    6 Carson City-Crystal                   168               4  33  41  44  46                 
        Top  5 Times: 1:27:05.0
        Average Time: 17:25.0

    7 Fulton                                189              26  37  39  40  47  49             
        Top  5 Times: 1:28:45.5
        Average Time: 17:45.1

    8 Windemere Park Charter Academy        209              31  42  43  45  48                 
        Top  5 Times: 1:37:50.8
        Average Time: 19:34.1

 Inc. Fowler                               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Leslie                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Perry                                2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Williamston                          3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: