Bellevue Bronco Invitational

October 04, 2014


Results by: Michigan Running Foundation

Table of Contents

Finish List - Girls - Girls 5k
Finish List - Girls - Middle School
Team Summary - Girls - Girls 5k
Team Summary - Girls - Middle School
Finish List - Boys - Boys 5k
Finish List - Boys - Middle School
Team Summary - Boys - Boys 5k
Team Summary - Boys - Middle School
Top

Overall Finish List - Boys

Boys 5k


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    905  Andrew Brighton       Maple Valley                            19:07.7  6:10/M    12
    2      2    942  Calvin Blue           Tekonsha                                19:51.4  6:24/M    10
    3      3    946  Jacob Kempinski       Tekonsha                                21:10.8  6:50/M    12
    4      4    906  Jacob Brighton        Maple Valley                            21:19.8  6:53/M    10
    5      5    927  Jody Arntz            Springport                              21:32.4  6:57/M    12
    6      6    931  Ryan Shafer           Springport                              21:53.8  7:04/M    10
    7      7    947  Jordan Vandenburg     Tekonsha                                22:13.8  7:10/M    10
    8      8    943  Justin Frigerio       Tekonsha                                22:22.1  7:13/M    11
    9      9    930  Jacob Minix           Springport                              22:28.8  7:15/M    9 
   10     10    912  Felix Pena-Collier    Maple Valley                            22:42.8  7:19/M    12
   11     11    913  Matthew Reid          Maple Valley                            22:50.4  7:22/M    12
   12  (< 5)    901  Ethan Lothamer        Bellevue                                23:38.8  7:37/M    9 
   13     12    907  Kodee Crouch          Maple Valley                            23:50.6  7:41/M    12
   14     13    929  Gaven Ludtke          Springport                              23:54.7  7:43/M    9 
   15     14    904  Drew Allen            Maple Valley                            23:56.4  7:43/M    10
   16     15    916  Zach Wolcott          Maple Valley                            24:59.8  8:04/M    12
   17     16    944  Daniel Hewitt         Tekonsha                                25:57.0  8:22/M    11
   18  (> 7)    909  Nathan Gorman         Maple Valley                            25:58.8  8:23/M    9 
   19     17    928  Daniel Brown          Springport                              26:23.9  8:31/M    12
   20     18    945  Isaac Hewitt          Tekonsha                                29:03.1  9:22/M    9 
   21  (> 7)    911  Matt Martin           Maple Valley                            32:28.8 10:28/M    9 
   22  (> 7)    914  Payton Rourke         Maple Valley                            33:25.2 10:47/M    11
   23  (> 7)    908  Jordan Denton         Maple Valley                            48:53.1 15:46/M    12



Top

Overall Finish List - Boys

Middle School


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    983  David Frederick       Tekonsha MS                             12:49.7  8:10/M    8 
    2  (< 5)    954  Garrett Pearson       Maple Valley MS                         14:35.8  9:17/M    7 
    3  (< 5)    956  Eston Sheldon         Maple Valley MS                         15:39.4  9:58/M    8 
    4  (< 5)    967  Spencer Zick          Mar-Lee MS                              16:12.9 10:19/M    7 
    5  (< 5)    964  Colin McDowell        Mar-Lee MS                              16:15.5 10:21/M    7 
    6  (< 5)    985  Blaine Shedd          Tekonsha MS                             16:52.9 10:45/M    7 
    7  (< 5)    984  Kris Hewitt           Tekonsha MS                             17:07.7 10:54/M    8 
    8  (< 5)    966  Ethan Teeters         Mar-Lee MS                              18:00.0 11:28/M    7 
    9  (< 5)    952  Ben Benedict          Maple Valley MS                         20:36.5 13:07/M    7 
   10  (< 5)    972  Aaron Brown           Springport MS                           24:21.5 15:31/M    7 
Top

Team Summary Report - Boys

Boys 5k


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Tekonsha                               36               2   3   7   8  16  18             
        Top  5 Times: 1:51:35.3
        Average Time: 22:19.0

    2 Maple Valley                           38               1   4  10  11  12  14  15         
        Top  5 Times: 1:49:51.5
        Average Time: 21:58.3

    3 Springport                             50               5   6   9  13  17                 
        Top  5 Times: 1:56:13.7
        Average Time: 23:14.7

 Inc. Bellevue                             1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Top

Team Summary Report - Boys

Middle School


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

 Inc. Maple Valley MS                      3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Mar-Lee MS                           3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Springport MS                        1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Tekonsha MS                          3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Top

Overall Finish List - Girls

Girls 5k


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    903  Brandy Mathewson      Bellevue                                21:51.5  7:03/M    10
    2      1    935  Caitlin Henne         Springport                              22:10.8  7:09/M    9 
    3      2    934  Emmy Dyer             Springport                              24:35.1  7:56/M    9 
    4  (< 5)    949  Sofiya Stumpos        Tekonsha                                24:55.4  8:02/M    11
    5      3    924  Emma McGlocklin       Maple Valley                            24:58.6  8:03/M    12
    6      4    918  Carlee Allen          Maple Valley                            27:06.1  8:45/M    9 
    7      5    939  Sarah Siscoe          Springport                              27:12.0  8:46/M    12
    8      6    936  Abby Lane             Springport                              28:11.4  9:05/M    12
    9      7    938  Vella Naylor          Springport                              28:43.3  9:16/M    10
   10      8    921  Alli Hickey           Maple Valley                            29:06.2  9:23/M    11
   11      9    925  Hannah McGlocklin     Maple Valley                            29:15.8  9:26/M    9 
   12  (< 5)    948  Lyssa Hewitt          Tekonsha                                29:31.4  9:31/M    11
   13     10    940  Bree Talbot           Springport                              29:47.4  9:36/M    12
   14     11    922  Leonie Konstandin     Maple Valley                            30:12.0  9:45/M    12
   15     12    917  Irene Accardi         Maple Valley                            31:22.6 10:07/M    12
   16     13    919  Katie Blodgett        Maple Valley                            31:31.1 10:10/M    12
   17  (> 7)    923  Francesca Livraghi    Maple Valley                            32:42.3 10:33/M    12
   18     14    941  Savannah Underhill    Springport                                                 12
   19  (> 7)    937  Cassidy Morton        Springport                                                 9 
   20  (> 7)    920  Michaela Eggert       Maple Valley                                               12



Top

Overall Finish List - Girls

Middle School


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    987  Jordynn Lloyd         Tekonsha MS                             15:57.3 10:10/M    8 
    2  (< 5)    951  Brenna Huggett        Bellevue MS                             17:24.3 11:05/M    8 
    3  (< 5)    960  Natanya Lawhead       Maple Valley MS                         18:36.5 11:51/M    7 
    4  (< 5)    961  Mikayla Brighton      Maple Valley MS                         18:56.6 12:04/M    8 
    5  (< 5)    970  Marie Mathieu         Mar-Lee MS                              24:00.1 15:17/M    7 
    6  (< 5)    971  Emma Ruedisueli       Mar-Lee MS                              24:08.2 15:22/M    7 
    7  (< 5)    968  Alexis Holt           Mar-Lee MS                              25:13.1 16:04/M    7 
Top

Team Summary Report - Girls

Girls 5k


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Springport                             21               1   2   5   6   7  10  14         
        Top  5 Times: 2:10:52.7
        Average Time: 26:10.5

    2 Maple Valley                           35               3   4   8   9  11  12  13         
        Top  5 Times: 2:20:38.8
        Average Time: 28:07.7

 Inc. Bellevue                             1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Tekonsha                             2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Top

Team Summary Report - Girls

Middle School


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

 Inc. Bellevue MS                          1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Maple Valley MS                      2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Mar-Lee MS                           3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Tekonsha MS                          1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: