DeWitt MS Invitational

September 15, 2014


Results by: Michigan Running Foundation

Table of Contents

Finish List - Girls - Girls 2 mile
Team Summary - Girls - Girls 2 mile
Finish List - Boys - Boys 2 mile
Team Summary - Boys - Boys 2 mile
Top

Overall Finish List - Boys

Boys 2 mile


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    347  Tyler Esch            Ionia                                   11:49.3  5:55/M    8 
    2      2    352  Sam Luginbuhl         Ionia                                   12:18.9  6:09/M    8 
    3      3    240  Tyson Coles           DeWitt                                  12:43.3  6:22/M    8 
    4      4    254  Kalyb Vanwormer       DeWitt                                  12:44.9  6:22/M    8 
    5      5    350  Keith Kasper          Ionia                                   12:48.4  6:24/M    8 
    6      6    274  Luke Lathrop          Eaton Rapids                            12:52.3  6:26/M    8 
    7      7    344  Nick Brown            Ionia                                   12:52.9  6:26/M    8 
    8      8    239  Mitchell Bjorne       DeWitt                                  12:55.5  6:28/M    8 
    9      9    227  Parker Dietzel        DeWitt                                  13:18.8  6:39/M    7 
   10     10    228  Justus Holben         DeWitt                                  13:26.0  6:43/M    7 
   11     11    270  Griffin Gleeson       Eaton Rapids                            13:27.5  6:44/M    7 
   12     12    391  Oliver Alvesteffer    Portland                                13:33.5  6:47/M    8 
   13     13    331  Zakk Hensley          Ionia                                   13:33.7  6:47/M    7 
   14     14    273  Jacob Hendrickson     Eaton Rapids                            13:33.9  6:47/M    8 
   15  (< 5)    494  Ciardan Hibbs         Waverly                                 13:44.8  6:52/M    7 
   16     15    397  Blaine Rosier         Portland                                13:49.8  6:55/M    8 
   17     16    246  Jarred Kleitch        DeWitt                                  13:55.3  6:58/M    8 
   18     17    351  Bob Luginbuhl         Ionia                                   14:07.4  7:04/M    8 
   19     18    231  Joseph Perry          DeWitt                                  14:08.8  7:04/M    7 
   20     19    302  Cody Keast            Grand Ledge Hayes                       14:14.3  7:07/M    7 
   21     20    275  Stone Lemley          Eaton Rapids                            14:16.6  7:08/M    8 
   22     21    343  Jeremy Bernstein      Ionia                                   14:20.0  7:10/M    8 
   23  (> 7)    230  Evan Kennedy          DeWitt                                  14:22.9  7:11/M    7 
   24  (> 7)    252  Jack Uyl              DeWitt                                  14:25.4  7:13/M    8 
   25  (> 7)    356  Josh Trierweiler      Ionia                                   14:26.7  7:13/M    8 
   26     22    276  Caleb Norder          Eaton Rapids                            14:28.1  7:14/M    8 
   27  (> 7)    243  Noah Guerrero         DeWitt                                  14:36.0  7:18/M    8 
   28  (> 7)    256  Drew Yesmunt          DeWitt                                  14:40.3  7:20/M    8 
   29  (> 7)    253  Kyle Vanlake          DeWitt                                  14:42.3  7:21/M    8 
   30     23    300  Andrew Hughes         Grand Ledge Hayes                       14:43.9  7:22/M    7 
   31     24    296  Jack Engler           Grand Ledge Hayes                       14:54.3  7:27/M    7 
   32     25    303  Garrett Lockwood      Grand Ledge Hayes                       14:54.5  7:27/M    7 
   33  (> 7)    224  Eric Barnett          DeWitt                                  14:55.2  7:28/M    7 
   34     26    304  Robbie Nixon          Grand Ledge Hayes                       14:56.5  7:28/M    7 
   35  (< 5)    369  Ben Peters            Lakewood                                15:00.7  7:30/M    8 
   36     27    393  Vaughn Cross          Portland                                15:06.1  7:33/M    8 
   37  (> 7)    232  Carson Ricks          DeWitt                                  15:07.8  7:34/M    7 
   38  (> 7)    338  Nathaniel Richardson  Ionia                                   15:08.3  7:34/M    7 
   39  (> 7)    233  Michael Shellberg     DeWitt                                  15:09.8  7:35/M    7 
   40  (> 7)    250  Gabe Pulido           DeWitt                                  15:12.7  7:36/M    8 
   41     28    311  Vito Cicinelli        Grand Ledge Hayes                       15:14.0  7:37/M    8 
   42  (> 7)    234  Brody Sigmon          DeWitt                                  15:16.0  7:38/M    7 
   43  (> 7)    342  Dylan Wohlscheid      Ionia                                   15:21.9  7:41/M    7 
   44  (> 7)    238  Ryan Alexander        DeWitt                                  15:22.1  7:41/M    8 
   45  (> 7)    330  Micah Hatfield        Ionia                                   15:23.7  7:42/M    7 
   46  (> 7)    226  Ryan Chapko           DeWitt                                  15:24.1  7:42/M    7 
   47     29    297  Brandon Foy           Grand Ledge Hayes                       15:25.3  7:43/M    7 
   48     30    277  Matthew O'Daniel      Eaton Rapids                            15:25.3  7:43/M    8 
   49     31    386  David Johnson         Portland                                15:26.7  7:43/M    7 
   50  (> 7)    301  Travis Hunt           Grand Ledge Hayes                       15:33.3  7:47/M    7 
   51  (> 7)    242  Ryan Fogel            DeWitt                                  15:37.5  7:49/M    8 
   52  (< 5)    368  Caleb Farlee          Lakewood                                15:44.7  7:52/M    8 
   53  (> 7)    295  Thalen Doerr          Grand Ledge Hayes                       15:49.4  7:55/M    7 
   54  (< 5)    370  Cameron Stoepker      Lakewood                                15:49.6  7:55/M    8 
   55     32    394  Finn Mull             Portland                                15:54.5  7:57/M    8 
   56  (> 7)    229  Jacob Judge           DeWitt                                  15:55.4  7:58/M    7 
   57  (> 7)    341  Keegan Sweeney        Ionia                                   15:59.7  8:00/M    7 
   58  (> 7)    346  Gabe Croel            Ionia                                   16:09.2  8:05/M    8 
   59  (> 7)    225  Caleb Chamberlain     DeWitt                                  16:12.4  8:06/M    7 
   60  (> 7)    249  Alton Powell          DeWitt                                  16:18.1  8:09/M    8 
   61  (> 7)    328  Cordell Deruischer    Ionia                                   16:22.5  8:11/M    7 
   62  (> 7)    235  Colton Smith          DeWitt                                  16:23.9  8:12/M    7 
   63  (> 7)    299  Austin Huckins        Grand Ledge Hayes                       16:25.6  8:13/M    7 
   64  (> 7)    345  Kaleb Courter         Ionia                                   16:36.8  8:18/M    8 
   65     33    396  Cullen Rapson         Portland                                16:45.7  8:23/M    8 
   66  (> 7)    298  Connor Hubaker        Grand Ledge Hayes                       16:48.2  8:24/M    7 
   67  (> 7)    335  Austin Murray         Ionia                                   16:54.7  8:27/M    7 
   68  (> 7)    244  Max Helser            DeWitt                                  16:55.6  8:28/M    8 
   69     34    272  Jordan Hawkins        Eaton Rapids                            16:59.2  8:30/M    8 
   70  (> 7)    251  Adam Schon            DeWitt                                  17:02.9  8:31/M    8 
   71  (> 7)    237  Kaleb Wever           DeWitt                                  17:06.1  8:33/M    7 
   72  (> 7)    307  Cameron Reid          Grand Ledge Hayes                       17:06.5  8:33/M    7 
   73     35    385  Ryan Halfmann         Portland                                17:15.0  8:38/M    7 
   74  (> 7)    309  Dylan Smith           Grand Ledge Hayes                       17:29.1  8:45/M    7 
   75  (> 7)    348  Dathan Hall           Ionia                                   17:54.1  8:57/M    8 
   76  (< 5)    257  Grant Jason           Eastern Junior                          18:01.3  9:01/M    8 
   77  (> 7)    314  Ezra Kleeman          Grand Ledge Hayes                       18:04.9  9:02/M    8 
   78  (> 7)    389  Andrew Seavey         Portland                                18:09.1  9:05/M    7 
   79  (> 7)    255  Keaton Ward           DeWitt                                  18:12.3  9:06/M    8 
   80  (> 7)    339  Ethan Shinaver        Ionia                                   18:25.5  9:13/M    7 
   81  (> 7)    353  Alex Martin           Ionia                                   18:30.3  9:15/M    8 
   82  (> 7)    247  Carl McComis          DeWitt                                  18:35.0  9:18/M    8 
   83  (> 7)    312  Josh Felcher          Grand Ledge Hayes                       18:39.1  9:20/M    8 
   84  (> 7)    245  Thomas Kelleher       DeWitt                                  18:54.8  9:27/M    8 
   85  (> 7)    384  Camryn Fernholz       Portland                                19:01.1  9:31/M    7 
   86  (> 7)    355  Trevor Stedman        Ionia                                   19:13.0  9:37/M    8 
   87  (> 7)    332  Travis Hutson         Ionia                                   19:20.8  9:40/M    7 
   88  (> 7)    336  Kevin Pittman         Ionia                                   19:30.7  9:45/M    7 
   89  (> 7)    269  Devin Estes           Eaton Rapids                            19:44.5  9:52/M    7 
   90  (< 5)    367  Jared Doney           Lakewood                                19:53.9  9:57/M    8 
   91  (> 7)    334  Austin Moyer          Ionia                                   19:55.4  9:58/M    7 
   92  (> 7)    241  Ryan Donovan          DeWitt                                  20:30.8 10:15/M    8 
   93  (> 7)    387  Jordan Pohl           Portland                                21:02.8 10:31/M    7 
   94  (> 7)    390  Chase Sutberry        Portland                                21:07.7 10:34/M    7 
   95  (> 7)    349  Ayden Hurst           Ionia                                   21:10.8 10:35/M    8 
   96  (> 7)    392  Dawson Collins        Portland                                21:21.2 10:41/M    8 
   97  (> 7)    398  Ben Stallard          Portland                                21:37.5 10:49/M    8 
   98  (< 5)    493  Jamen Jackson         Waverly                                 21:48.2 10:54/M    7 
   99  (> 7)    294  Andrew Brown          Grand Ledge Hayes                       21:48.8 10:54/M    7 
  100  (> 7)    315  Samuel Konen          Grand Ledge Hayes                       21:59.6 11:00/M    8 

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101  (> 7)    340  Austin Speckin        Ionia                                   22:18.7 11:09/M    7 
  102  (> 7)    308  Tomaz Shessia         Grand Ledge Hayes                       22:24.5 11:12/M    7 
  103  (> 7)    305  Colin Patterson       Grand Ledge Hayes                       22:34.4 11:17/M    7 
  104  (> 7)    313  John Fellows          Grand Ledge Hayes                       23:52.5 11:56/M    8 
  105  (> 7)    306  Tom Pierson           Grand Ledge Hayes                       24:06.0 12:03/M    7 
  106  (> 7)    388  Collin Pung           Portland                                24:36.9 12:18/M    7 
  107  (> 7)    236  Leif Swanson          DeWitt                                  38:24.0 19:12/M    7 
Top

Team Summary Report - Boys

Boys 2 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Ionia                                  28               1   2   5   7  13  17  21         
        Top  5 Times: 1:03:23.3
        Average Time: 12:40.6

    2 DeWitt                                 34               3   4   8   9  10  16  18         
        Top  5 Times: 1:05:08.7
        Average Time: 13:01.7

    3 Eaton Rapids                           73               6  11  14  20  22  30  34         
        Top  5 Times: 1:08:38.6
        Average Time: 13:43.7

    4 Grand Ledge Hayes                     117              19  23  24  25  26  28  29         
        Top  5 Times: 1:13:43.7
        Average Time: 14:44.7

    5 Portland                              117              12  15  27  31  32  33  35         
        Top  5 Times: 1:13:50.8
        Average Time: 14:46.1

 Inc. Eastern Junior                       1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Lakewood                             4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Waverly                              2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Top

Overall Finish List - Girls

Girls 2 mile


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    323  Allyson Diebel        Ionia                                   13:10.0  6:35/M    8 
    2      2    217  Ashley Shipps         DeWitt                                  13:17.0  6:39/M    8 
    3      3    223  Natalie Yabs          DeWitt                                  13:24.0  6:42/M    8 
    4      4    218  Shelby Sims           DeWitt                                  13:43.0  6:52/M    8 
    5      5    265  Erin Prieskorn        Eaton Rapids                            14:20.0  7:10/M    8 
    6      6    213  Emorie Bond           DeWitt                                  14:27.0  7:14/M    8 
    7      7    326  Emily Peterson        Ionia                                   14:32.0  7:16/M    8 
    8      8    260  Adreonah Rogers       Eaton Rapids                            14:46.0  7:23/M    7 
    9      9    215  Delaney Kirinovic     DeWitt                                  14:54.0  7:27/M    8 
   10     10    286  Cassidy West          Grand Ledge Hayes                       14:56.0  7:28/M    7 
   11     11    283  Megan Schafer         Grand Ledge Hayes                       15:01.0  7:31/M    7 
   12     12    280  Courtney Hughes       Grand Ledge Hayes                       15:04.0  7:32/M    7 
   13     13    206  Maddie Johnson        DeWitt                                  15:05.0  7:33/M    7 
   14     14    292  Ainsley Vanderlaan    Grand Ledge Hayes                       15:08.0  7:34/M    8 
   15     15    222  Betsy Williams        DeWitt                                  15:12.0  7:36/M    8 
   16     16    291  Cassidy McGeorge      Grand Ledge Hayes                       15:18.0  7:39/M    8 
   17  (> 7)    220  Kelsey Wescott        DeWitt                                  15:43.0  7:52/M    8 
   18  (> 7)    207  Grace Kemner          DeWitt                                  15:47.0  7:54/M    7 
   19  (> 7)    216  Sofia Perez           DeWitt                                  15:49.0  7:55/M    8 
   20     17    362  Hallee Smith          Lakewood                                15:49.0  7:55/M    7 
   21     18    268  Natalie Wright        Eaton Rapids                            15:51.0  7:56/M    8 
   22     19    320  Kristen Rueckert      Ionia                                   16:00.0  8:00/M    7 
   23     20    281  Kelsey Kehren         Grand Ledge Hayes                       16:02.0  8:01/M    7 
   24     21    267  Mia Tran              Eaton Rapids                            16:05.0  8:03/M    8 
   25     22    375  Lola Mull             Portland                                16:21.0  8:11/M    7 
   26     23    263  Elise Bliss           Eaton Rapids                            16:29.0  8:15/M    8 
   27     24    317  Gabby Hemminger       Ionia                                   16:30.0  8:15/M    7 
   28     25    365  Hannah Selby          Lakewood                                16:30.0  8:15/M    8 
   29  (> 7)    219  Megan Stockenauer     DeWitt                                  16:30.0  8:15/M    8 
   30  (> 7)    205  Monique Jackson       DeWitt                                  16:42.0  8:21/M    7 
   31  (> 7)    209  Grace Sheaffer        DeWitt                                  16:43.0  8:22/M    7 
   32     26    361  Kristine Possehn      Lakewood                                16:44.0  8:22/M    7 
   33  (< 5)    399  Jasmine Cunnings      Waverly                                 16:45.0  8:23/M    8 
   34     27    360  Laura Krikke          Lakewood                                16:53.0  8:27/M    7 
   35     28    359  Emily Fortier         Lakewood                                16:55.0  8:28/M    7 
   36     29    282  Abigail Nelson        Grand Ledge Hayes                       16:57.0  8:29/M    7 
   37     30    373  Taylor Jenks          Portland                                17:04.0  8:32/M    7 
   38     31    372  Amber Cross           Portland                                17:15.0  8:38/M    7 
   39  (> 7)    287  Krista Brazee         Grand Ledge Hayes                       17:23.0  8:42/M    8 
   40  (> 7)    288  Faith Covert          Grand Ledge Hayes                       17:40.0  8:50/M    8 
   41  (> 7)    290  Anna Konen            Grand Ledge Hayes                       17:41.0  8:51/M    8 
   42     32    259  Kendi Richardson      Eaton Rapids                            17:43.0  8:52/M    7 
   43     33    371  Ari Babcock           Portland                                17:46.0  8:53/M    7 
   44     34    374  Katie Mickley         Portland                                17:49.0  8:55/M    7 
   45  (> 7)    204  Skyler Coss           DeWitt                                  17:49.0  8:55/M    7 
   46  (> 7)    210  Maddie Taylor         DeWitt                                  17:50.0  8:55/M    7 
   47  (< 5)    400  Laurel Pung           Waverly                                 17:51.0  8:56/M    8 
   48     35    324  Kimberlyn Hollon-MorseIonia                                   17:55.0  8:58/M    8 
   49     36    380  Erin Duff             Portland                                18:10.0  9:05/M    8 
   50     37    261  Tori Tupper           Eaton Rapids                            18:20.0  9:10/M    7 
   51  (> 7)    258  Rachel Huisman        Eaton Rapids                            18:27.0  9:14/M    7 
   52     38    318  Taylor Hillabrandt    Ionia                                   18:29.0  9:15/M    7 
   53  (> 7)    211  Emma Vanderroest      DeWitt                                  18:29.0  9:15/M    7 
   54  (> 7)    203  Paige Castle          DeWitt                                  18:40.0  9:20/M    7 
   55  (> 7)    212  Ellecia Wolfe         DeWitt                                  18:45.0  9:23/M    7 
   56  (> 7)    266  Ashley Rouse          Eaton Rapids                            18:47.0  9:24/M    8 
   57  (> 7)    264  Rachel Morgan         Eaton Rapids                            19:02.0  9:31/M    8 
   58  (> 7)    202  Aubrey Bentoske       DeWitt                                  19:10.0  9:35/M    7 
   59  (> 7)    262  Shelby Warner         Eaton Rapids                            19:13.0  9:37/M    7 
   60  (> 7)    279  Emma Gober            Grand Ledge Hayes                       19:20.0  9:40/M    7 
   61     39    316  Ryleigh Clark         Ionia                                   19:21.0  9:41/M    7 
   62  (> 7)    325  Kirsten Ingvartsen    Ionia                                   20:26.0 10:13/M    8 
   63  (> 7)    327  Hailee White          Ionia                                   20:26.0 10:13/M    8 
   64     40    364  Lily Kostanko         Lakewood                                20:27.0 10:14/M    8 
   65  (> 7)    319  Emmily Reisbig        Ionia                                   20:32.0 10:16/M    7 
   66     41    358  Madison Case          Lakewood                                21:07.0 10:34/M    7 
   67     42    378  Quinn Volk            Portland                                21:16.0 10:38/M    7 
   68  (> 7)    379  Grace Devlin          Portland                                21:17.0 10:39/M    8 
   69  (> 7)    382  Courtney Pohl         Portland                                21:18.0 10:39/M    8 
   70  (> 7)    357  Jacelin Brown         Lakewood                                21:24.0 10:42/M    7 
   71  (> 7)    284  Ne'Vaeh Shessia       Grand Ledge Hayes                       21:42.0 10:51/M    7 
   72  (> 7)    285  Lydia Tallman         Grand Ledge Hayes                       21:54.0 10:57/M    7 
   73  (> 7)    321  Grace Smith           Ionia                                   22:14.0 11:07/M    7 
   74  (> 7)    322  Lillian Smith         Ionia                                   22:40.0 11:20/M    7 
   75  (> 7)    363  Isabel Zylstra        Lakewood                                23:03.0 11:32/M    7 
   76  (> 7)    201  Kristine Belding      DeWitt                                  24:10.0 12:05/M    7 
Top

Team Summary Report - Girls

Girls 2 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 DeWitt                                 24               2   3   4   6   9  13  15         
        Top  5 Times: 1:09:45.0
        Average Time: 13:57.0

    2 Grand Ledge Hayes                      63              10  11  12  14  16  20  29         
        Top  5 Times: 1:15:27.0
        Average Time: 15:05.4

    3 Eaton Rapids                           75               5   8  18  21  23  32  37         
        Top  5 Times: 1:17:31.0
        Average Time: 15:30.2

    4 Ionia                                  86               1   7  19  24  35  38  39         
        Top  5 Times: 1:18:07.0
        Average Time: 15:37.4

    5 Lakewood                              123              17  25  26  27  28  40  41         
        Top  5 Times: 1:22:51.0
        Average Time: 16:34.2

    6 Portland                              150              22  30  31  33  34  36  42         
        Top  5 Times: 1:26:15.0
        Average Time: 17:15.0

 Inc. Waverly                              2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: