Parkside MS Invitational

September 24, 2014


Results by: Michigan Running Foundation

Table of Contents

Finish List - Girls - 7th Grade Girls
Finish List - Girls - 8th Grade Girls
Team Summary - Girls - 7th Grade Girls
Team Summary - Girls - 8th Grade Girls
Finish List - Boys - 7th Grade Boys
Finish List - Boys - 8th Grade Boys
Team Summary - Boys - 7th Grade Boys
Team Summary - Boys - 8th Grade Boys
Top

Overall Finish List - Boys

7th Grade Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    723  Joesph Wood           Lakeview (Battle Creek)                 12:02.6  6:01/M    7 
    2      2    606  Danny Ezzo            Haslett                                 12:05.6  6:03/M    7 
    3      3    610  Steven Henry          Haslett                                 12:40.7  6:20/M    7 
    4      4    604  Joseph Ecklund        Haslett                                 12:46.0  6:23/M    7 
    5      5    605  Mitchell Ecklund      Haslett                                 12:47.9  6:24/M    7 
    6      6    564  Justus Holben         DeWitt                                  13:32.3  6:46/M    7 
    7      7    661  Zakk Hensley          Ionia                                   13:42.0  6:51/M    7 
    8      8    714  Braden Davis          Lakeview (Battle Creek)                 13:45.9  6:53/M    7 
    9      9    724  William Shennefield   Lakeview (Battle Creek)                 13:48.4  6:54/M    8 
   10     10    607  Noah Foster           Haslett                                 13:53.5  6:57/M    7 
   11     11    715  Nate Glubke           Lakeview (Battle Creek)                 14:03.6  7:02/M    7 
   12     12    560  Eric Barnett          DeWitt                                  14:06.6  7:03/M    7 
   13     13    567  Joseph Perry          DeWitt                                  14:10.2  7:05/M    7 
   14     14    636  Luke Jayaraman        Holt                                    14:12.1  7:06/M    7 
   15     15    566  Evan Kennedy          DeWitt                                  14:15.5  7:08/M    7 
   16  (< 4)    748  Spencer Zick          Mar-Lee                                 14:16.3  7:08/M    7 
   17     16    561  Caleb Chamberlain     DeWitt                                  14:25.7  7:13/M    7 
   18     17    640  Alex Penski           Holt                                    14:27.6  7:14/M    7 
   19     18    716  Jermaine Granados     Lakeview (Battle Creek)                 14:36.5  7:18/M    7 
   20     19    792  Caleb Tate            Parkside                                14:39.6  7:20/M    7 
   21  (< 4)   4608  Alan Maier            Michigan Center                         14:41.9  7:21/M    7 
   22     20    569  Michael Shellberg     DeWitt                                  14:58.5  7:29/M    7 
   23     21    672  Dylan Wohlscheid      Ionia                                   15:01.1  7:31/M    7 
   24  (< 4)   4607  C J Dedroote          Michigan Center                         15:05.1  7:33/M    7 
   25     22    721  Reece Ratliff         Lakeview (Battle Creek)                 15:16.6  7:38/M    7 
   26  (> 6)    568  Carson Ricks          DeWitt                                  15:18.0  7:39/M    7 
   27     23    637  Jakob Jenkins         Holt                                    15:33.4  7:47/M    7 
   28     24    642  Elijah Stark          Holt                                    15:34.5  7:47/M    7 
   29  (< 4)    745  Colin McDowell        Mar-Lee                                 15:34.8  7:47/M    7 
   30  (> 6)    565  Jacob Judge           DeWitt                                  15:46.3  7:53/M    7 
   31     25    671  Keegan Sweeney        Ionia                                   15:59.4  8:00/M    7 
   32     26    618  Luke Thiel            Haslett                                 16:02.6  8:01/M    7 
   33  (> 6)    722  Carter Spring         Lakeview (Battle Creek)                 16:04.9  8:02/M    7 
   34  (> 6)    616  Ian MacFarlane        Haslett                                 16:06.1  8:03/M    7 
   35  (> 6)    718  Easton Homer          Lakeview (Battle Creek)                 16:12.9  8:06/M    7 
   36  (> 6)    619  Luke Wiley            Haslett                                 16:15.6  8:08/M    7 
   37     27    668  Nathaniel Richardson  Ionia                                   16:29.6  8:15/M    7 
   38  (> 6)    570  Brody Sigmon          DeWitt                                  16:35.8  8:18/M    7 
   39  (< 4)    758  Kode Whitworth        Northwest                               16:37.4  8:19/M    7 
   40  (> 6)    571  Colton Smith          DeWitt                                  16:37.8  8:19/M    7 
   41  (> 6)    612  Cole Koerner          Haslett                                 16:43.6  8:22/M    7 
   42  (> 6)    573  Kaleb Wever           DeWitt                                  16:45.9  8:23/M    7 
   43  (> 6)    608  David Haller          Haslett                                 16:49.6  8:25/M    7 
   44     28    665  Austin Murray         Ionia                                   16:55.0  8:28/M    7 
   45     29    638  Drew Kosters          Holt                                    16:58.3  8:29/M    7 
   46     30    658  Cordell Deruischer    Ionia                                   16:58.9  8:29/M    7 
   47     31    639  Austin Montgomery     Holt                                    16:59.4  8:30/M    7 
   48  (> 6)    717  Gavyn Hinton          Lakeview (Battle Creek)                 17:10.0  8:35/M    7 
   49  (< 4)    596  Kaleb Kramarczyk      East Jackson                            17:13.6  8:37/M    7 
   50  (> 6)    609  Max Henry             Haslett                                 17:19.1  8:40/M    7 
   51  (> 6)    615  Zach Lovejoy          Haslett                                 17:25.6  8:43/M    7 
   52  (> 6)    613  Evan Kwast            Haslett                                 17:28.5  8:44/M    7 
   53  (< 4)    747  Ethan Teeters         Mar-Lee                                 17:37.1  8:49/M    7 
   54  (> 6)    669  Ethan Shinaver        Ionia                                   17:45.1  8:53/M    7 
   55  (> 6)    617  Jacob Smith           Haslett                                 17:47.3  8:54/M    7 
   56  (> 6)    614  Simon Kwilinski       Haslett                                 18:41.0  9:21/M    7 
   57  (> 6)    664  Austin Moyer          Ionia                                   18:55.9  9:28/M    7 
   58  (< 4)   4603  Tim Brennan           Columbia                                19:08.3  9:34/M    7 
   59  (> 6)    662  Travis Hutson         Ionia                                   19:17.1  9:39/M    7 
   60  (> 6)    611  Kalif Kavanaugh       Haslett                                 19:37.3  9:49/M    7 
   61     32    791  Adam Smigielski       Parkside                                19:42.5  9:51/M    7 
   62     33    789  Aidan McKay           Parkside                                19:54.1  9:57/M    7 
   63  (> 6)    719  Chris Jackson         Lakeview (Battle Creek)                 21:10.4 10:35/M    7 
   64  (> 6)    635  Keegan Fenner-CarpenteHolt                                    21:42.2 10:51/M    7 
   65  (> 6)    713  Dean Carlton          Lakeview (Battle Creek)                 21:52.8 10:56/M    7 
   66     34    788  Alec Bishop           Parkside                                22:22.0 11:11/M    7 
   67     35    787  Ben Arkles            Parkside                                22:41.0 11:21/M    7 
   68  (< 4)   4602  Logan Baker           Columbia                                22:42.8 11:21/M    7 
   69  (> 6)    720  Jj Radford            Lakeview (Battle Creek)                 23:44.6 11:52/M    7 



Top

Overall Finish List - Boys

8th Grade Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    677  Tyler Esch            Ionia                                   12:00.1  6:00/M    8 
    2      2    732  Kento Nakashima       Lakeview (Battle Creek)                 12:24.0  6:12/M    8 
    3      3    682  Sam Luginbuhl         Ionia                                   12:35.1  6:18/M    8 
    4      4    674  Nick Brown            Ionia                                   12:35.7  6:18/M    8 
    5      5    576  Tyson Coles           DeWitt                                  12:38.1  6:19/M    8 
    6      6    680  Keith Kasper          Ionia                                   12:40.6  6:20/M    8 
    7      7    590  Kalyb Vanwormer       DeWitt                                  12:53.1  6:27/M    8 
    8      8    740  Mitchell Turner       Lakeview (Battle Creek)                 12:55.0  6:28/M    8 
    9  (< 4)   4606  Nick Roy              Michigan Center                         12:55.8  6:28/M    8 
   10  (< 4)    759  Bryce Alfred          Northwest                               13:06.4  6:33/M    8 
   11      9    736  Brendan Shepherd      Lakeview (Battle Creek)                 13:15.0  6:38/M    8 
   12     10    725  Keagan Aimesbury      Lakeview (Battle Creek)                 13:16.2  6:38/M    8 
   13     11    582  Jarred Kleitch        DeWitt                                  13:20.0  6:40/M    8 
   14     12    575  Mitchell Bjorne       DeWitt                                  13:22.6  6:41/M    8 
   15     13    729  Griffin Fortney       Lakeview (Battle Creek)                 13:28.2  6:44/M    8 
   16     14    731  Brendan McGlynn       Lakeview (Battle Creek)                 13:38.0  6:49/M    8 
   17  (> 6)    734  Nolan Portteus        Lakeview (Battle Creek)                 13:39.0  6:50/M    8 
   18     15    793  Andrew Corravo        Parkside                                13:43.6  6:52/M    8 
   19  (< 4)    620  Reece Huberts         Haslett                                 13:47.8  6:54/M    8 
   20  (> 6)    733  Holden Palmer         Lakeview (Battle Creek)                 13:50.6  6:55/M    8 
   21     16    673  Jeremy Bernstein      Ionia                                   14:02.2  7:01/M    8 
   22     17    686  Josh Trierweiler      Ionia                                   14:32.3  7:16/M    8 
   23     18    795  Brendan Marsh         Parkside                                14:47.2  7:24/M    8 
   24  (< 4)   4605  Josh Pewsey           Columbia                                14:48.8  7:24/M    8 
   25     19    579  Noah Guerrero         DeWitt                                  14:49.7  7:25/M    8 
   26     20    592  Drew Yesmunt          DeWitt                                  14:50.5  7:25/M    8 
   27  (< 4)   4604  Haden Fish            Columbia                                15:06.1  7:33/M    8 
   28  (> 6)    730  Cole Kerner           Lakeview (Battle Creek)                 15:09.2  7:35/M    8 
   29  (> 6)    586  Gabe Pulido           DeWitt                                  15:10.3  7:35/M    8 
   30  (< 4)    645  Micah Peterson        Holt                                    15:12.6  7:36/M    8 
   31  (< 4)    644  Micah Moore           Holt                                    15:13.2  7:37/M    8 
   32  (> 6)    578  Ryan Fogel            DeWitt                                  15:22.7  7:41/M    8 
   33  (> 6)    681  Bob Luginbuhl         Ionia                                   15:40.4  7:50/M    8 
   34  (< 4)    621  Josh Sparkia          Haslett                                 15:52.8  7:56/M    8 
   35     21    796  Zack Renfer           Parkside                                16:03.2  8:02/M    8 
   36  (< 4)    760  Luke Hedrich          Northwest                               16:10.3  8:05/M    8 
   37  (> 6)    580  Max Helser            DeWitt                                  16:16.0  8:08/M    8 
   38  (< 4)    761  Cameron Senft         Northwest                               16:28.7  8:14/M    8 
   39  (> 6)    574  Ryan Alexander        DeWitt                                  16:53.2  8:27/M    8 
   40  (> 6)    581  Thomas Kelleher       DeWitt                                  16:53.8  8:27/M    8 
   41  (> 6)    676  Gabe Croel            Ionia                                   16:57.5  8:29/M    8 
   42  (> 6)    585  Alton Powell          DeWitt                                  16:59.9  8:30/M    8 
   43  (> 6)    591  Keaton Ward           DeWitt                                  17:00.8  8:30/M    8 
   44  (> 6)    577  Ryan Donovan          DeWitt                                  17:01.5  8:31/M    8 
   45  (> 6)    678  Dathan Hall           Ionia                                   17:12.9  8:36/M    8 
   46  (> 6)    684  Brennon McGuire       Ionia                                   17:22.1  8:41/M    8 
   47  (> 6)    727  Lance Collins         Lakeview (Battle Creek)                 17:24.2  8:42/M    8 
   48  (> 6)    739  Colby Tichenor        Lakeview (Battle Creek)                 17:27.1  8:44/M    8 
   49     22    794  Jeremy Dods           Parkside                                17:27.8  8:44/M    8 
   50     23    798  Max Toll              Parkside                                17:37.6  8:49/M    8 
   51     24    797  Travis Robb           Parkside                                17:47.0  8:54/M    8 
   52  (> 6)    584  Jacob Orth            DeWitt                                  17:56.7  8:58/M    8 
   53  (> 6)    583  Carl McComis          DeWitt                                  17:58.8  8:59/M    8 
   54  (> 6)    685  Trevor Stedman        Ionia                                   19:28.4  9:44/M    8 
   55  (> 6)    683  Alex Martin           Ionia                                   19:32.8  9:46/M    8 
   56  (> 6)    728  Nick Dykstra          Lakeview (Battle Creek)                 19:36.6  9:48/M    8 
   57  (< 4)    643  Nicolas Lewis         Holt                                    19:42.2  9:51/M    8 
   58  (> 6)    726  Ethan Clark           Lakeview (Battle Creek)                 19:51.8  9:56/M    8 
   59  (> 6)    738  Nolan Stewart         Lakeview (Battle Creek)                 20:10.5 10:05/M    8 
   60  (> 6)    737  Thomas Smith          Lakeview (Battle Creek)                 20:14.7 10:07/M    8 
   61  (> 6)    735  Logan Robertson       Lakeview (Battle Creek)                 26:13.0 13:07/M    8 
Top

Team Summary Report - Boys

7th Grade Boys


                                          Top  4             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4  5*  6*            

    1 Haslett                                14               2   3   4   5  10  26             
        Top  4 Times: 50:20.4
        Average Time: 12:35.1

    2 Lakeview (Battle Creek)                29               1   8   9  11  18  22             
        Top  4 Times: 53:40.6
        Average Time: 13:25.1

    3 DeWitt                                 46               6  12  13  15  16  20             
        Top  4 Times: 56:04.7
        Average Time: 14:01.1

    4 Holt                                   78              14  17  23  24  29  31             
        Top  4 Times: 59:47.7
        Average Time: 14:56.9

    5 Ionia                                  80               7  21  25  27  28  30             
        Top  4 Times: 1:01:12.2
        Average Time: 15:18.0

    6 Parkside                              118              19  32  33  34  35                 
        Top  4 Times: 1:16:38.3
        Average Time: 19:09.5

 Inc. East Jackson                         1 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Mar-Lee                              3 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Northwest                            1 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Columbia                             2 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Michigan Center                      2 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

Top

Team Summary Report - Boys

8th Grade Boys


                                          Top  4             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4  5*  6*            

    1 Ionia                                  14               1   3   4   6  16  17             
        Top  4 Times: 49:51.6
        Average Time: 12:27.9

    2 Lakeview (Battle Creek)                29               2   8   9  10  13  14             
        Top  4 Times: 51:50.4
        Average Time: 12:57.6

    3 DeWitt                                 35               5   7  11  12  19  20             
        Top  4 Times: 52:13.9
        Average Time: 13:03.4

    4 Parkside                               76              15  18  21  22  23  24             
        Top  4 Times: 1:02:02.0
        Average Time: 15:30.5

 Inc. Haslett                              2 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Holt                                 3 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Northwest                            3 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Columbia                             2 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Michigan Center                      1 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 


Top

Overall Finish List - Girls

7th Grade Girls


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 4)    597  Brooke Bradley        Haslett                                 14:40.1  7:20/M    7 
    2      1    543  Grace Kemner          DeWitt                                  14:42.1  7:21/M    7 
    3      2    699  Katie Rogers          Lakeview (Battle Creek)                 14:59.5  7:30/M    7 
    4      3    700  Kaylee Ross           Lakeview (Battle Creek)                 15:08.9  7:34/M    7 
    5      4    697  Sarah Ouellette       Lakeview (Battle Creek)                 15:14.5  7:37/M    7 
    6      5    691  Alena Douglass        Lakeview (Battle Creek)                 15:16.6  7:38/M    7 
    7      6    695  Alysia Morrissette    Lakeview (Battle Creek)                 15:19.7  7:40/M    7 
    8      7    781  Cara Stevens          Parkside                                15:25.8  7:43/M    7 
    9      8   4609  Maddy Campbell        Michigan Center                         15:27.2  7:44/M    7 
   10  (< 4)    750  Aria Ward             Northwest                               15:30.9  7:45/M    7 
   11      9    622  Eliana Chuney         Holt                                    15:32.7  7:46/M    7 
   12     10    542  Maddie Johnson        DeWitt                                  15:35.9  7:48/M    7 
   13     11   4610  Mackenzie McUmber     Michigan Center                         15:37.0  7:49/M    7 
   14     12    647  Gabby Hemminger       Ionia                                   15:46.2  7:53/M    7 
   15     13    690  Allison Courter       Lakeview (Battle Creek)                 15:55.9  7:58/M    7 
   16     14    780  Amelia Hitchingham    Parkside                                16:02.8  8:01/M    7 
   17  (> 6)    698  Ana Pace              Lakeview (Battle Creek)                 16:04.5  8:02/M    7 
   18  (> 6)    703  Angel Wachera         Lakeview (Battle Creek)                 16:09.3  8:05/M    7 
   19     15    545  Grace Sheaffer        DeWitt                                  16:10.3  8:05/M    7 
   20     16    650  Kristen Rueckert      Ionia                                   16:12.7  8:06/M    7 
   21  (< 4)    749  Brianna Dodge         Northwest                               16:26.3  8:13/M    7 
   22     17    778  Libby Grace           Parkside                                16:40.8  8:20/M    7 
   23     18    541  Monique Jackson       DeWitt                                  16:53.4  8:27/M    7 
   24     19    782  Ayla Stiles           Parkside                                17:01.3  8:31/M    7 
   25  (> 6)    689  Grace Childs          Lakeview (Battle Creek)                 17:11.8  8:36/M    7 
   26  (> 6)    702  Anna Vroman           Lakeview (Battle Creek)                 17:12.6  8:36/M    7 
   27     20    779  Maddie Hensrud        Parkside                                17:20.5  8:40/M    7 
   28     21    648  Taylor Hillabrandt    Ionia                                   17:47.4  8:54/M    7 
   29  (> 6)    704  Kaylee Williams       Lakeview (Battle Creek)                 17:51.3  8:56/M    7 
   30     22    540  Skyler Coss           DeWitt                                  18:09.7  9:05/M    7 
   31     23    539  Paige Castle          DeWitt                                  18:59.5  9:30/M    7 
   32  (> 6)    546  Maddie Taylor         DeWitt                                  19:00.7  9:30/M    7 
   33     24   4614  Hannah Hinkle         Michigan Center                         19:01.2  9:31/M    7 
   34     25   4611  Chloe Persons         Michigan Center                         19:03.4  9:32/M    7 
   35  (< 4)    799  Alexandra Logan       East Jackson                            19:29.2  9:45/M    7 
   36  (> 6)    538  Aubrey Bentoske       DeWitt                                  19:33.9  9:47/M    7 
   37  (> 6)    548  Ellecia Wolfe         DeWitt                                  19:34.4  9:47/M    7 
   38  (< 4)    593  Brooklyn Slate        East Jackson                            19:43.0  9:52/M    7 
   39     26    623  Abby Douglas          Holt                                    19:53.9  9:57/M    7 
   40  (< 4)    742  Marie Mathieu         Mar-Lee                                 20:04.9 10:02/M    7 
   41     27   4613  Savannah Ackling      Michigan Center                         20:08.7 10:04/M    7 
   42  (> 6)    696  Rebecca Myatt         Lakeview (Battle Creek)                 20:09.3 10:05/M    7 
   43     28    626  Callie Troutman       Holt                                    20:20.9 10:10/M    7 
   44     29    777  Gaea Gaecke           Parkside                                20:22.2 10:11/M    7 
   45  (> 6)    692  Caitlyn Elliott       Lakeview (Battle Creek)                 21:03.2 10:32/M    7 
   46  (< 4)    598  Madison Green         Haslett                                 21:33.6 10:47/M    7 
   47     30    646  Ryleigh Clark         Ionia                                   21:34.3 10:47/M    7 
   48  (> 6)    705  Taylor Wilsey         Lakeview (Battle Creek)                 21:36.8 10:48/M    7 
   49     31    649  Emmily Reisbig        Ionia                                   21:37.8 10:49/M    7 
   50  (> 6)    687  Allison Betz          Lakeview (Battle Creek)                 21:50.9 10:55/M    7 
   51     32   4612  Samantha Neff         Michigan Center                         22:11.6 11:06/M    7 
   52  (> 6)    688  Bryanna Carey         Lakeview (Battle Creek)                 22:33.8 11:17/M    7 
   53     33    652  Lillian Smith         Ionia                                   22:37.2 11:19/M    7 
   54  (> 6)    537  Kristine Belding      DeWitt                                  23:52.7 11:56/M    7 
   55  (< 4)    743  Emma Ruedisueli       Mar-Lee                                 24:02.3 12:01/M    7 
   56     34    624  Cecilia Fowler        Holt                                    27:36.7 13:48/M    7 



Top

Overall Finish List - Girls

8th Grade Girls


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    553  Ashley Shipps         DeWitt                                  13:09.6  6:35/M    8 
    2      2    653  Allyson Diebel        Ionia                                   13:19.1  6:40/M    8 
    3      3    712  Avery Truex           Lakeview (Battle Creek)                 13:35.3  6:48/M    8 
    4      4    559  Natalie Yabs          DeWitt                                  13:56.3  6:58/M    8 
    5      5    554  Shelby Sims           DeWitt                                  14:11.6  7:06/M    8 
    6      6    786  Delaney Pickett       Parkside                                14:21.8  7:11/M    8 
    7      7    656  Emily Peterson        Ionia                                   14:36.5  7:18/M    8 
    8      8    633  Brennan Long          Holt                                    15:05.7  7:33/M    8 
    9      9    558  Betsy Williams        DeWitt                                  15:11.1  7:36/M    8 
   10     10    632  Felicia Lemmon        Holt                                    15:30.2  7:45/M    8 
   11     11    707  Brigitte Colqhoun     Lakeview (Battle Creek)                 15:36.5  7:48/M    8 
   12     12    629  Iliana Cosme-Brooks   Holt                                    15:46.5  7:53/M    8 
   13     13    551  Delaney Kirinovic     DeWitt                                  15:51.8  7:56/M    8 
   14     14    630  Alaina Houser         Holt                                    15:52.7  7:56/M    8 
   15     15    753  Meghan Camburn        Northwest                               15:53.5  7:57/M    8 
   16     16    634  Livia Osbun           Holt                                    16:02.6  8:01/M    8 
   17     17    627  Allyson Alberts       Holt                                    16:03.6  8:02/M    8 
   18  (> 6)    628  Mackenzie Bostwick    Holt                                    16:04.5  8:02/M    8 
   19     18    555  Megan Stockenauer     DeWitt                                  16:22.1  8:11/M    8 
   20  (< 4)    600  Lucy James            Haslett                                 16:30.5  8:15/M    8 
   21     19    784  Jessa Lige            Parkside                                16:37.6  8:19/M    8 
   22     20    785  Lily Miller           Parkside                                17:23.6  8:42/M    8 
   23     21    755  Casey Kennedy         Northwest                               17:49.7  8:55/M    8 
   24     22    757  Lilly Rockwell        Northwest                               17:53.5  8:57/M    8 
   25     23    654  Kimberlyn Hollon-MorseIonia                                   18:01.3  9:01/M    8 
   26     24    706  Christina Babineau    Lakeview (Battle Creek)                 18:10.0  9:05/M    8 
   27  (< 4)    594  Kaitlyn Marsh         East Jackson                            18:17.7  9:09/M    8 
   28     25    711  Hannah Snyder         Lakeview (Battle Creek)                 18:37.1  9:19/M    8 
   29     26    751  Bertha Abrego         Northwest                               18:55.7  9:28/M    8 
   30     27    709  Emily Lorea           Lakeview (Battle Creek)                 19:12.6  9:36/M    8 
   31     28    657  Hailee White          Ionia                                   19:21.9  9:41/M    8 
   32  (< 4)    599  Maggie Hill           Haslett                                 20:25.9 10:13/M    8 
   33     29    708  Bella Katz            Lakeview (Battle Creek)                 20:31.1 10:16/M    8 
   34     30    783  Victoria Benedetto    Parkside                                20:53.0 10:27/M    8 
   35  (> 6)    557  Anna Weslock          DeWitt                                  21:37.5 10:49/M    8 
   36  (< 4)    744  Penny Katz            Mar-Lee                                 22:13.5 11:07/M    8 
   37  (< 4)    595  Tess McCrum           East Jackson                            22:34.6 11:17/M    8 
Top

Team Summary Report - Girls

7th Grade Girls


                                          Top  4             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4  5*  6*            

    1 Lakeview (Battle Creek)                14               2   3   4   5   6  13             
        Top  4 Times: 1:00:39.6
        Average Time: 15:09.9

    2 DeWitt                                 44               1  10  15  18  22  23             
        Top  4 Times: 1:03:21.7
        Average Time: 15:50.4

    3 Parkside                               57               7  14  17  19  20  29             
        Top  4 Times: 1:05:10.8
        Average Time: 16:17.7

    4 Michigan Center                        68               8  11  24  25  27  32             
        Top  4 Times: 1:09:08.9
        Average Time: 17:17.2

    5 Ionia                                  79              12  16  21  30  31  33             
        Top  4 Times: 1:11:20.7
        Average Time: 17:50.1

    6 Holt                                   97               9  26  28  34                     
        Top  4 Times: 1:23:24.2
        Average Time: 20:51.0

 Inc. East Jackson                         2 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Haslett                              2 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Mar-Lee                              2 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Northwest                            2 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

Top

Team Summary Report - Girls

8th Grade Girls


                                          Top  4             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4  5*  6*            

    1 DeWitt                                 19               1   4   5   9  13  18             
        Top  4 Times: 56:28.8
        Average Time: 14:07.2

    2 Holt                                   44               8  10  12  14  16  17             
        Top  4 Times: 1:02:15.2
        Average Time: 15:33.8

    3 Ionia                                  60               2   7  23  28                     
        Top  4 Times: 1:05:18.9
        Average Time: 16:19.7

    4 Lakeview (Battle Creek)                63               3  11  24  25  27  29             
        Top  4 Times: 1:05:59.1
        Average Time: 16:29.7

    5 Parkside                               75               6  19  20  30                     
        Top  4 Times: 1:09:16.2
        Average Time: 17:19.0

    6 Northwest                              84              15  21  22  26                     
        Top  4 Times: 1:10:32.6
        Average Time: 17:38.1

 Inc. East Jackson                         2 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Haslett                              2 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Mar-Lee                              1 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: