St. John MS CC Meet

October 06, 2014


Results by: Michigan Running Foundation

Table of Contents

Finish List - Girls - Boys and Girls 3200 meter
Team Summary - Girls - Boys and Girls 3200 meter
Finish List - Boys - Boys and Girls 3200 meter
Team Summary - Boys - Boys and Girls 3200 meter
Top

Overall Finish List - Boys

Boys and Girls 3200 meter


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    693  Luke Purtill          St Johns                                12:14.8  6:07/M    8 
    2      2    601  Jordan Sowash         Owosso                                  12:20.3  6:10/M    7 
    3      3    689  Alex George           St Johns                                12:46.4  6:23/M    8 
    4      4    694  Austin Sampson        St Johns                                12:55.9  6:28/M    8 
    5      5    581  Bryson Scott          Fowlerville                             12:56.6  6:28/M    7 
    6      6    695  Bryce Smith           St Johns                                12:58.4  6:29/M    8 
    7      7    652  Oliver Alvesteffer    Portland                                13:01.7  6:31/M    8 
    8      8    607  Tyler Manning         Owosso                                  13:12.9  6:36/M    8 
    9      9    675  Peter Apostol         St Johns                                13:26.9  6:43/M    7 
   10     10    686  Alex Pung             St Johns                                13:27.5  6:44/M    7 
   11     11    697  Cole Thomas           St Johns                                13:29.4  6:45/M    8 
   12  (> 7)    681  Devin Grady           St Johns                                13:41.4  6:51/M    7 
   13  (> 7)    674  Ezeguiel Alvarado     St Johns                                13:42.3  6:51/M    7 
   14  (> 7)    690  Bobby Goerge          St Johns                                13:42.7  6:51/M    8 
   15     12    609  Parker Omer           Owosso                                  13:43.6  6:52/M    8 
   16  (> 7)    685  Cole Myers            St Johns                                13:44.1  6:52/M    7 
   17     13    658  Blaine Rosier         Portland                                13:57.7  6:59/M    8 
   18     14    654  Vaughn Cross          Portland                                13:58.3  6:59/M    8 
   19  (> 7)    692  Jacob Nurenberg       St Johns                                14:16.9  7:08/M    8 
   20     15    610  Josh Wahl             Owosso                                  14:18.3  7:09/M    8 
   21     16    605  Garrett Hoag          Owosso                                  14:18.8  7:09/M    8 
   22     17    608  Theron Nielsen        Owosso                                  14:29.4  7:15/M    8 
   23     18    604  Adam Dahl             Owosso                                  14:35.3  7:18/M    8 
   24  (> 7)    696  Jack Thalison         St Johns                                14:38.2  7:19/M    8 
   25  (> 7)    684  Eathan McPherson      St Johns                                14:45.3  7:23/M    7 
   26  (> 7)    678  Mark Dexter           St Johns                                14:46.0  7:23/M    7 
   27     19    650  Andrew Seavey         Portland                                14:46.7  7:23/M    7 
   28  (> 7)    679  Adam Eichenberg       St Johns                                14:49.1  7:25/M    7 
   29     20    655  Finn Mull             Portland                                14:54.3  7:27/M    8 
   30     21    583  Robby Bilyk           Fowlerville                             15:05.3  7:33/M    8 
   31     22    646  Ryan Halfmann         Portland                                15:25.8  7:43/M    7 
   32     23    579  Hunter Breeding       Fowlerville                             15:47.4  7:54/M    7 
   33     24    580  Justin Hutmacher      Fowlerville                             16:02.1  8:01/M    7 
   34  (> 7)    682  Christian Lehner      St Johns                                16:13.4  8:07/M    7 
   35     25    645  Camryn Fernholz       Portland                                16:14.1  8:07/M    7 
   36  (> 7)    677  Tommy Brewbaker       St Johns                                16:14.7  8:07/M    7 
   37  (> 7)    598  Trevor Bowers         Owosso                                  16:25.8  8:13/M    7 
   38  (> 7)    599  Mason Collard         Owosso                                  16:26.9  8:13/M    7 
   39  (> 7)    680  Oliver Glinke         St Johns                                16:29.0  8:15/M    7 
   40  (> 7)    603  Jalen West            Owosso                                  16:30.1  8:15/M    7 
   41  (> 7)    687  Tyler Reck            St Johns                                16:32.2  8:16/M    7 
   42  (> 7)    676  Preston Boarts        St Johns                                16:40.3  8:20/M    7 
   43  (> 7)    602  Luke Vanover          Owosso                                  17:13.5  8:37/M    7 
   44  (> 7)    647  David Johnson         Portland                                17:41.5  8:51/M    7 
   45  (> 7)    657  Cullen Rapson         Portland                                17:44.0  8:52/M    8 
   46     26    582  Lucas Smith           Fowlerville                             17:45.2  8:53/M    7 
   47  (> 7)    653  Dawson Collins        Portland                                17:57.0  8:59/M    8 
   48  (> 7)    600  Alex Dallas           Owosso                                  17:58.5  8:59/M    7 
   49  (> 7)    656  Aiden Pung            Portland                                18:34.6  9:17/M    8 
   50  (> 7)    651  Chase Sutberry        Portland                                19:32.7  9:46/M    7 
   51     27    585  Gavin Tait            Fowlerville                             19:40.6  9:50/M    8 
   52     28    584  Justin Placido        Fowlerville                             19:54.7  9:57/M    8 
   53  (> 7)    691  Jonathan Greenfield   St Johns                                20:24.6 10:12/M    8 
   54  (> 7)    659  Ben Stallard          Portland                                21:20.9 10:40/M    8 
   55  (> 7)    649  Collin Pung           Portland                                23:15.8 11:38/M    7 
Top

Team Summary Report - Boys

Boys and Girls 3200 meter


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St Johns                               23               1   3   4   6   9  10  11         
        Top  5 Times: 1:04:22.5
        Average Time: 12:52.5

    2 Owosso                                 53               2   8  12  15  16  17  18         
        Top  5 Times: 1:07:54.1
        Average Time: 13:34.8

    3 Portland                               73               7  13  14  19  20  22  25         
        Top  5 Times: 1:10:39.0
        Average Time: 14:07.8

    4 Fowlerville                            99               5  21  23  24  26  27  28         
        Top  5 Times: 1:17:36.8
        Average Time: 15:31.3


Top

Overall Finish List - Girls

Boys and Girls 3200 meter


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    660  Taryn Chapko          St Johns                                12:48.5  6:24/M    7 
    2      2    671  Lauren Lasceski       St Johns                                12:49.7  6:25/M    8 
    3      3    666  Reagann Meyers        St Johns                                13:39.6  6:50/M    7 
    4      4    673  Meagan Moeggenborg    St Johns                                13:49.7  6:55/M    8 
    5      5    595  Mirranda Libbey       Owosso                                  13:51.3  6:56/M    8 
    6      6    667  Erin Middleton        St Johns                                14:24.5  7:12/M    7 
    7      7    597  Sophia Wittum         Owosso                                  14:35.8  7:18/M    8 
    8      8    665  Oliva Menard          St Johns                                14:39.3  7:20/M    7 
    9      9    672  Anna McCastle         St Johns                                14:41.0  7:21/M    8 
   10  (> 7)    668  Kate Voisinet         St Johns                                14:41.7  7:21/M    7 
   11  (> 7)    661  Emily Clark           St Johns                                14:50.5  7:25/M    7 
   12  (< 5)    577  Sophia Spalding       Fowlerville                             14:53.1  7:27/M    8 
   13  (> 7)    670  Ann Marie Falor       St Johns                                15:07.5  7:34/M    8 
   14  (> 7)    664  Kayla Mead            St Johns                                15:12.4  7:36/M    7 
   15  (> 7)    663  Kenzie McNamara       St Johns                                15:13.0  7:37/M    7 
   16     10    636  Lola Mull             Portland                                15:32.1  7:46/M    7 
   17  (> 7)    662  Lexi Hicks            St Johns                                16:16.3  8:08/M    7 
   18     11    633  Amber Cross           Portland                                16:26.3  8:13/M    7 
   19     12    644  Michaela Will         Portland                                16:27.3  8:14/M    8 
   20     13    586  Ashton Adams          Owosso                                  16:43.3  8:22/M    7 
   21     14    591  Allison Slawson       Owosso                                  16:44.2  8:22/M    7 
   22  (> 7)    669  Baylie Dush           St Johns                                17:14.1  8:37/M    8 
   23     15    596  Autumn Weir           Owosso                                  17:57.4  8:59/M    8 
   24     16    632  Ari Babcock           Portland                                18:02.9  9:01/M    7 
   25     17    594  Rachel Landes         Owosso                                  18:03.6  9:02/M    8 
   26     18    635  Katie Mickley         Portland                                18:08.1  9:04/M    7 
   27     19    593  Faith Gates           Owosso                                  19:27.2  9:44/M    8 
   28  (> 7)    698  Hailie Taylor         Owosso                                  19:42.7  9:51/M    7 
   29  (> 7)    589  Claire Drake          Owosso                                  20:04.7 10:02/M    7 
   30  (> 7)    588  Alexis Chamberlin     Owosso                                  20:09.6 10:05/M    7 
   31     20    639  Quinn Volk            Portland                                20:12.5 10:06/M    7 
   32  (> 7)    587  Abigail Box           Owosso                                  21:44.8 10:52/M    7 
   33     21    643  Courtney Pohl         Portland                                22:21.2 11:11/M    8 
   34  (< 5)    576  Margaret Allen        Fowlerville                             22:48.8 11:24/M    7 
Top

Team Summary Report - Girls

Boys and Girls 3200 meter


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St Johns                               16               1   2   3   4   6   8   9         
        Top  5 Times: 1:07:32.2
        Average Time: 13:30.4

    2 Owosso                                 54               5   7  13  14  15  17  19         
        Top  5 Times: 1:19:52.3
        Average Time: 15:58.4

    3 Portland                               67              10  11  12  16  18  20  21         
        Top  5 Times: 1:24:36.9
        Average Time: 16:55.3

 Inc. Fowlerville                          2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: