9-11 Hero Run

5k Run/Walk

Age Group Results

September 11, 2014


Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicole Sellen                                           461   34       25        22:09.0      7:09/M

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Stuber                                             572   51        1        17:04.6      5:30/M

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cheryl Savage                                           591   45       48        24:27.5      7:53/M

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Booth                                              296   52        6        20:19.7      6:33/M

Female 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ella Franklin                                           533   9       165        34:14.1     11:03/M
       2    Amelia Howell                                           379   10      173        35:23.6     11:25/M
       3    Izabelle Vogan                                          488    6      237        47:12.8     15:14/M

Male 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Teito Nunez                                             430    9       35        22:55.9      7:24/M
       2    Matt Huhn                                               560   6        57        25:22.4      8:11/M
       3    Robert Weil                                             500    9      100        28:39.4      9:15/M
       4    Marcus Vogan                                            487   12      128        30:40.6      9:54/M
       5    Tyler Janetzke                                          520   9       133        30:45.9      9:55/M
       6    Alex Drury                                              326    6      198        38:23.4     12:23/M
       7    Maxwell Stuber                                          570   6       201        38:46.4     12:30/M
       8    Hunter Tiffany                                          481    7      217        43:22.3     13:59/M
       9    Shane Tiffany                                           480    9      218        43:32.9     14:03/M
      10    Jackson Fosburg                                         344    7      226        45:09.8     14:34/M

Female 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lindsay Reed                                            450   17      112        29:20.1      9:28/M
       2    Haley Reed                                              448   14      155        33:05.8     10:40/M
       3    Rachel Jacobsen                                         383   14      186        36:51.1     11:53/M
       4    Faith Hasen                                             367   14      213        41:11.8     13:17/M

Male 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jordan Osbun                                            536   19       10        20:27.0      6:36/M
       2    Dougie Williams                                         505   14       87        27:36.2      8:54/M
       3    Michael Janetzke                                        519   15      130        30:45.1      9:55/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jane Sugiyama                                           472   23       37        23:06.1      7:27/M
       2    Krista Holz                                             375   24       93        27:50.8      8:59/M
       3    Angela Zeiger                                           516   24       97        28:22.1      9:09/M
       4    Allison Vedder                                          564   21      101        28:41.2      9:15/M
       5    Rachael Love                                            410   23      120        30:01.3      9:41/M
       6    Jennifer Pielack                                        585   23      129        30:41.8      9:54/M
       7    Angelia Walsh                                           496   23      150        32:30.2     10:29/M
       8    Emily Myers                                             581   23      166        34:27.2     11:07/M
       9    Jennie Brown                                            301   23      178        35:52.0     11:34/M
      10    Lydia Barrera                                           286   23      192        37:31.7     12:06/M
      11    Nicole Perdue                                           437   23      252        50:39.4     16:20/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Spitz                                              468   23        2        17:47.7      5:44/M
       2    Jordan McNeilly                                         416   24       12        21:11.8      6:50/M
       3    Kevin Lantz                                             551   20       20        21:53.6      7:04/M
       4    Christopher Karacson                                    395   22       27        22:17.3      7:11/M
       5    Ryan Weber                                              498   24       33        22:52.4      7:23/M
       6    Dan Romigh                                              589   20       54        25:11.6      8:07/M
       7    Zach Bialey                                             537   20       59        25:30.7      8:14/M
       8    Jose Garza                                              355   23      229        46:22.6     14:57/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mandie Jordison                                         391   26       43        23:56.6      7:43/M
       2    Sara Jankoviak                                          387   29       50        24:39.2      7:57/M
       3    Amanda Delp                                             320   29       52        24:56.2      8:03/M
       4    Nicole Kitson                                           566   28       56        25:12.2      8:08/M
       5    Ryan Arey                                               282   25       60        25:32.7      8:14/M
       6    Danielle Murphy                                         425   27       89        27:42.3      8:56/M
       7    Emily Williams                                          508   27      103        28:45.5      9:16/M
       8    Nikola Carlson                                          580   26      108        28:56.5      9:20/M
       9    Alicia Owens                                            432   25      125        30:30.1      9:50/M
      10    Kayla Sutherland                                        474   28      134        31:05.8     10:02/M
      11    Michelle Adams                                          548   25      160        33:41.5     10:52/M
      12    Sydney Estrada                                          335   26      168        34:31.5     11:08/M
      13    Christy Garza                                           353   26      230        46:22.9     14:57/M
      14    Hannah Giunta                                           357   28      259        51:00.1     16:27/M
      15    Samantha Cody                                           279   26      271        52:04.5     16:48/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Byington                                           305   28        4        20:03.0      6:28/M
       2    Tyler Joedison                                          579   26       17        21:47.9      7:02/M
       3    Robbie Williams                                         587   25       21        22:01.3      7:06/M
       4    Teo Nunez                                               431   28       36        22:56.0      7:24/M
       5    Will Holcombe                                           373   26       62        25:49.9      8:20/M
       6    David Slep                                              464   29       80        27:09.9      8:45/M
       7    Timothy Thelen                                          477   28       90        27:44.6      8:57/M
       8    Alfredo Gutierrez                                       559   27      118        29:50.2      9:37/M
       9    Derrick Guyot                                           534   26      131        30:45.4      9:55/M
      10    Mark Gilbert                                            356   27      138        31:15.0     10:05/M
      11    William Petraska                                        440   26      251        50:39.0     16:20/M
      12    Brian Crippen                                           318   28      263        51:37.5     16:39/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cathy Randall                                           444   32       40        23:35.4      7:36/M
       2    Stephanie Little                                        407   30       42        23:50.4      7:41/M
       3    Elizabeth Karcher                                       398   34       47        24:24.2      7:52/M
       4    Kirsty Bullis - Brumm                                   303   33       82        27:12.3      8:46/M
       5    Jacki Broderick                                         299   34       91        27:47.5      8:58/M
       6    Heather Horgen                                          376   34      105        28:50.0      9:18/M
       7    Krystal Kempf                                           401   32      149        32:23.6     10:27/M
       8    Jessica Fox                                             348   32      200        38:25.1     12:24/M
       9    Ashley McCall                                           415   31      206        40:40.7     13:07/M
      10    Andrea Yoder                                            588   30      287        58:56.6     19:01/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josh Treat                                              483   33        5        20:16.6      6:32/M
       2    Keith Wallace                                           495   34       13        21:13.0      6:51/M
       3    Will Broderick                                          300   33       29        22:37.9      7:18/M
       4    Jonathan Edgerly                                        330   34       81        27:11.1      8:46/M
       5    Matt Bebermeyer                                         586   33       85        27:31.2      8:53/M
       6    Ryan Cramer                                             315   34       98        28:28.7      9:11/M
       7    Jasen Sutherland                                        473   32      135        31:06.0     10:02/M
       8    Brett Justice                                           392   31      169        34:32.9     11:08/M
       9    Frank Russo                                             456   30      185        36:42.2     11:50/M
      10    Allson Arambula                                         576   32      188        37:08.2     11:59/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jennie Chadwick                                         309   36      106        28:51.8      9:18/M
       2    Helen Kilfoyle                                          594   36      110        29:15.2      9:26/M
       3    Shantana Goerge                                         582   37      127        30:39.8      9:53/M
       4    Emily Kramer                                            402   37      163        33:50.9     10:55/M
       5    Angie Jenkins                                           388   38      176        35:42.8     11:31/M
       6    Rebecca Mann                                            412   36      183        36:09.4     11:40/M
       7    Monique Drury                                           327   38      199        38:23.9     12:23/M
       8    Sarah Dymond                                            329   35      211        40:59.4     13:13/M
       9    Jenna Fosburg                                           345   35      235        46:54.1     15:08/M
      10    Stacy Vogan                                             486   39      238        47:15.1     15:15/M
      11    Sherrle Ames                                            542   37      248        49:57.5     16:07/M
      12    Melody Bennett                                          291   35      262        51:37.0     16:39/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Whittaker                                          503   36        3        18:57.6      6:07/M
       2    Aaron Holly                                             374   39       22        22:03.7      7:07/M
       3    Ryan Cummins                                            319   38       38        23:20.4      7:32/M
       4    Todd Mann                                               411   38       39        23:22.6      7:32/M
       5    Matt Kapp                                               394   35       49        24:37.4      7:56/M
       6    Darrin Karcher                                          397   35       63        25:59.9      8:23/M
       7    Stuart Rankin                                           445   37       71        26:38.6      8:35/M
       8    Mike Peters                                             439   38       74        26:44.1      8:37/M
       9    Matthew Bennett                                         290   36       88        27:39.4      8:55/M
      10    Kyle Dymond                                             328   36       94        28:04.8      9:03/M
      11    Steven Edgerly                                          331   36      172        35:16.8     11:23/M
      12    Matthew Fosburg                                         346   39      227        45:12.1     14:35/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carol Huhn                                              561   40       58        25:25.1      8:12/M
       2    Mellissa Reed                                           447   42       78        26:58.4      8:42/M
       3    Stacey Griffin                                          546   44       92        27:47.7      8:58/M
       4    Roxana Campbell                                         306   42      107        28:53.6      9:19/M
       5    Vicki Allison                                           276   41      114        29:32.3      9:32/M
       6    Margaret Rost                                           455   42      115        29:33.7      9:32/M
       7    Chris Moore                                             423   44      117        29:42.0      9:35/M
       8    Lesley Reed                                             449   44      123        30:25.8      9:49/M
       9    Victoria Voss                                           489   42      126        30:37.0      9:53/M
      10    Fawn Buck                                               541   42      140        31:29.8     10:09/M
      11    Kristn Ritchie                                          454   40      143        31:46.3     10:15/M
      12    Dolly Benjamin                                          289   40      171        34:53.7     11:15/M
      13    Brooke Stuber                                           571   41      179        35:55.0     11:35/M
      14    Lee Anne Latchaw                                        556   43      189        37:08.7     11:59/M
      15    Michelle Miller                                         420   44      197        38:19.5     12:22/M
      16    Sarah Bohne                                             295   44      228        45:36.8     14:43/M
      17    Jean Voss                                               491   42      233        46:49.2     15:06/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joshua Donnelly                                         324   43        7        20:20.4      6:34/M
       2    Drdennis Weinstein                                      501   44       16        21:36.5      6:58/M
       3    Philip Shipley                                          539   43       26        22:09.9      7:09/M
       4    Scott Wrigglesworth                                     514   44       31        22:43.1      7:20/M
       5    Brian Ball                                              283   40       51        24:50.9      8:01/M
       6    Tim Baker                                               565   43       55        25:12.1      8:08/M
       7    Jim Voss                                                490   42      236        46:57.8     15:09/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melissa Wrigglesworth                                   515   45       73        26:43.7      8:37/M
       2    Katie Bower                                             298   45      111        29:18.2      9:27/M
       3    Kristin St. Marie                                       469   49      116        29:34.8      9:32/M
       4    Mary Boegner                                            294   45      145        31:57.6     10:18/M
       5    Patty Horne                                             378   49      146        32:00.6     10:19/M
       6    Debbie Richards                                         453   48      147        32:01.9     10:20/M
       7    Kristin Pfauth                                          441   49      151        32:35.0     10:31/M
       8    Paulette Stump                                          471   47      154        33:02.6     10:39/M
       9    Lisa Gwilt                                              363   48      170        34:52.6     11:15/M
      10    Sharon Phillips                                         573   47      190        37:08.9     11:59/M
      11    Toni Thrush                                             478   47      195        37:50.4     12:12/M
      12    Theresa Vedder                                          563   45      196        37:55.3     12:14/M
      13    Nancy Morse                                             424   46      203        39:12.2     12:39/M
      14    Sheila Crawford                                         316   45      216        41:15.2     13:18/M
      15    Rhonda Williams                                         509   47      223        44:11.9     14:15/M
      16    Angela Pearson                                          434   46      239        47:27.1     15:18/M
      17    Joann Weil                                              499   45      250        50:08.0     16:10/M
      18    Kellee Williams                                         507   45      254        50:48.1     16:23/M
      19    Wanda Perdue                                            438   46      258        50:57.0     16:26/M
      20    Deann Crippen                                           317   47      261        51:35.3     16:38/M
      21    Stacy Anderson                                          278   45      270        52:03.9     16:47/M
      22    Deanna Durling                                          583   49      279        57:32.3     18:34/M
      23    Kristine Barry                                          287   47      285        58:45.6     18:57/M
      24    Rachelle Noecker                                        428   45      292      1:04:31.8     20:49/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kirk Miller                                             532   46        9        20:25.2      6:35/M
       2    Daniel Pierce                                           442   46       14        21:14.8      6:51/M
       3    Bj Rycus                                                457   46       19        21:52.3      7:03/M
       4    Matt Bundi                                              545   46       23        22:05.4      7:07/M
       5    Claude Thomas II                                        575   47       24        22:06.9      7:08/M
       6    Thomas Kring                                            403   48       30        22:42.0      7:19/M
       7    Bob Slep                                                465   46       45        24:17.9      7:50/M
       8    Christopher Merrill                                     418   48       46        24:19.7      7:51/M
       9    Jim Ellis                                               333   49       84        27:29.8      8:52/M
      10    Scott Pearson                                           435   46       99        28:33.0      9:13/M
      11    Jim  Butler                                             578   47      113        29:30.3      9:31/M
      12    Shawn Prevost                                           593   49      119        29:50.8      9:37/M
      13    Clyde Pell                                              436   49      122        30:11.4      9:44/M
      14    Don Cochran                                             590   48      156        33:07.3     10:41/M
      15    Tony Garza                                              354   47      164        33:58.9     10:57/M
      16    Walter Williams                                         510   47      191        37:25.8     12:04/M
      17    Matthew Hasen                                           366   49      249        50:06.2     16:10/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacqueline Little                                       408   52       61        25:49.4      8:20/M
       2    Mary Karacson                                           396   53      158        33:13.5     10:43/M
       3    Eddy Jones                                              389   54      162        33:50.1     10:55/M
       4    Kim Savage                                              592   51      210        40:50.4     13:10/M
       5    Teresa Verscheure                                       485   50      214        41:14.8     13:18/M
       6    Sandy Campbell                                          307   51      225        44:37.5     14:24/M
       7    Deb Freeman                                             349   53      232        46:27.1     14:59/M
       8    Kim Gamet                                               352   53      241        47:31.3     15:20/M
       9    Judy Kelley                                             400   52      244        48:24.7     15:37/M
      10    Tammy Ellis-Hawks                                       334   53      253        50:47.5     16:23/M
      11    Darlene Digiovanni                                      321   53      280        57:39.2     18:36/M
      12    Leanne Reed                                             451   51      281        57:40.4     18:36/M
      13    Sylvia Whitney-Bell                                     502   53      284        58:44.9     18:57/M
      14    Wendy Cousineau                                         314   52      288        58:58.7     19:01/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Knight                                          554   54       11        20:27.7      6:36/M
       2    Jeff Anderson                                           311   52       53        24:57.0      8:03/M
       3    Jim Zittel                                              574   51       70        26:37.2      8:35/M
       4    Brian Wills                                             511   50       79        27:00.0      8:43/M
       5    Dennis Kelley                                           399   53       95        28:11.5      9:05/M
       6    Gene Gamet                                              351   50      242        47:34.6     15:21/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Veronica Jackson                                        382   55       68        26:32.7      8:34/M
       2    Lisa Hayhoe                                             557   56       72        26:43.3      8:37/M
       3    Cheri Fickies                                           340   59       96        28:13.4      9:06/M
       4    Sally Vrooman Jones                                     492   55      132        30:45.9      9:55/M
       5    Cheryl Schmidt                                          562   59      136        31:07.7     10:02/M
       6    Sue Carpenter                                           308   57      139        31:15.7     10:05/M
       7    Terry Doerr                                             323   58      167        34:28.8     11:07/M
       8    Theresa Grover                                          362   58      174        35:25.1     11:25/M
       9    Gail Meredith                                           417   58      177        35:45.4     11:32/M
      10    Sharon Ewald                                            337   58      187        37:07.1     11:58/M
      11    Lynette Jacobson                                        386   59      208        40:44.7     13:08/M
      12    Renee Lindemann                                         406   57      215        41:14.9     13:18/M
      13    Maggie Schultz                                          460   57      245        49:15.2     15:53/M
      14    Marsha Blessing                                         293   55      256        50:55.3     16:25/M
      15    Sue Powers                                              443   56      257        50:55.4     16:25/M
      16    Joyce Elliott                                           332   56      276        54:49.2     17:41/M
      17    Laura Hasen                                             365   55      277        55:23.8     17:52/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Tice                                              479   59       18        21:48.5      7:02/M
       2    John Joss                                               531   59       28        22:18.7      7:12/M
       3    Jonathan Dougherty                                      325   57       34        22:53.4      7:23/M
       4    Bill Horne                                              377   59       64        26:04.9      8:25/M
       5    Ken Milne                                               421   56       66        26:12.4      8:27/M
       6    Steve Fair                                              338   59       77        26:54.7      8:41/M
       7    Marvin Helmker                                          370   55       83        27:15.5      8:47/M
       8    Dale Cousineau                                          313   55      102        28:41.7      9:15/M
       9    Paul Jones                                              390   55      157        33:13.3     10:43/M
      10    James Walsh                                             497   55      159        33:17.6     10:44/M
      11    Steve Miller                                            584   55      161        33:47.3     10:54/M
      12    Mark Freeman                                            350   57      231        46:26.9     14:59/M
      13    Mike Finn                                               341   59      268        51:55.9     16:45/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Louise Hollman                                          552   62       65        26:09.3      8:26/M
       2    Laurie Ruiz                                             567   64       69        26:35.6      8:35/M
       3    Maggy Zidar                                             535   64      124        30:26.0      9:49/M
       4    Renee Acker                                             275   60      141        31:36.8     10:12/M
       5    Liz Andrews                                             281   61      148        32:16.8     10:25/M
       6    Joy Monroe                                              422   60      180        35:55.8     11:35/M
       7    Lucy Maillette                                          577   61      205        39:38.2     12:47/M
       8    Jan Claus                                               310   62      212        41:02.3     13:14/M
       9    Deborah Windsand                                        513   60      240        47:27.8     15:18/M
      10    Jacquelyn Lack                                          404   63      246        49:15.8     15:53/M
      11    Sherri Terbush                                          476   62      247        49:17.2     15:54/M
      12    Carol Fosburg                                           347   62      260        51:23.3     16:35/M
      13    Patricia Mertens                                        419   61      265        51:40.9     16:40/M
      14    Cathy Finn                                              342   63      266        51:41.7     16:40/M
      15    Suellyn Green                                           361   64      272        53:04.7     17:07/M
      16    Julie Marsh                                             413   60      273        53:08.2     17:08/M
      17    Marlene Hammond                                         364   60      274        53:17.2     17:11/M
      18    Sara Kanya                                              393   62      275        54:30.7     17:35/M
      19    Peggy Brown                                             302   61      282        57:42.0     18:37/M
      20    Gail Hayhoe                                             369   63      290      1:04:27.7     20:47/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Whittaker                                         504   61        8        20:23.8      6:35/M
       2    Gerard Wilbrink                                         543   61       15        21:18.5      6:52/M
       3    Bruce Blanchard                                         292   63       32        22:49.4      7:22/M
       4    Jim Windsand                                            512   64       41        23:38.2      7:37/M
       5    Bob Jacobson                                            385   60       44        24:06.6      7:46/M
       6    Richard Hayhoe                                          558   62       75        26:44.5      8:37/M
       7    David Stierley                                          470   62       86        27:34.4      8:54/M
       8    Steve Anderson                                          280   63      104        28:46.7      9:17/M
       9    Terry Gawel                                             538   64      109        29:02.6      9:22/M
      10    Darrel Hale                                             553   64      121        30:01.6      9:41/M
      11    Janet Lee                                               405   62      137        31:12.4     10:04/M
      12    Doug Williams                                           506   60      255        50:48.2     16:23/M
      13    Darryl Smith                                            466   61      269        51:55.9     16:45/M
      14    John Hayhoe                                             368   62      278        57:12.1     18:27/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jane Matthews                                           414   69      152        32:50.1     10:35/M
       2    Sandy Hines                                             372   66      181        35:58.0     11:36/M
       3    Jane Rich                                               452   66      193        37:41.6     12:09/M
       4    Kathryn Andrews                                         568   65      219        43:35.4     14:04/M
       5    Pat Zeller                                              518   65      220        43:57.4     14:11/M
       6    Roseanne Barner                                         285   65      222        44:10.2     14:15/M
       7    Christine Ferris                                        339   65      234        46:52.1     15:07/M
       8    Kathy Lockwood                                          409   69      267        51:43.9     16:41/M
       9    Crystal Noecker                                         427   67      293      1:04:35.7     20:50/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Skabic                                           463   67       76        26:51.6      8:40/M
       2    Roger Nelson                                            426   66      153        32:52.7     10:36/M
       3    Fred Szedlak                                            475   67      175        35:42.2     11:31/M
       4    Gordon Tuthill                                          484   68      182        36:04.5     11:38/M
       5    John Rankin                                             446   69      194        37:42.7     12:10/M
       6    Al Zeller                                               517   67      202        39:04.3     12:36/M
       7    Gene Wrigglesworth                                      530   69      224        44:29.9     14:21/M
       8    Douglas Ewald                                           336   65      243        48:11.5     15:33/M

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rita Schafer                                            458   74      144        31:56.9     10:18/M
       2    Deanna Berry                                            569   71      184        36:18.5     11:43/M
       3    Lyn Bowen                                               297   72      289      1:04:27.4     20:47/M

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bob Brooks                                              544   71       67        26:22.4      8:30/M
       2    Curt Henderson                                          550   73      204        39:33.4     12:45/M
       3    Jim Woelfel                                             529   70      221        44:06.3     14:14/M
       4    Joseph Digiovanni                                       322   70      283        57:43.7     18:37/M
       5    Joe Hutting                                             380   71      286        58:54.0     19:00/M
       6    Maynard Shier                                           462   73      291      1:04:28.9     20:48/M

Female 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alice Florida                                           343   76      207        40:44.2     13:08/M

Male 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joseph Toth                                             482   77      142        31:46.3     10:15/M
       2    Paul Goulet                                             360   76      264        51:39.7     16:40/M

Male 80 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Harrison Hensley                                        371   82      209        40:50.1     13:10/M