Run yout ALS Off 5k

5k Run/Walk

Age Group Results

April 19, 2014


Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christi Henke                                          1202   35       10        26:46.9      8:38/M

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Uinanda                                          36   22        1        18:56.3      6:06/M

Female 19 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kylie Hartford                                          999   19       12        29:39.2      9:34/M
       2    Claire Montgomery                                       992   18       25        34:23.9     11:05/M
       3    Sarah Egbert                                           1045   19       27        34:31.0     11:08/M

Male 19 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Arron Davis                                            1110   14        2        20:58.0      6:46/M
       2    Keenan Noyes                                            995   19        7        23:29.3      7:35/M
       3    Gordy Hartford                                         1115   12       13        29:40.5      9:34/M
       4    Gordy Hartford                                         1132   12       30        36:51.0     11:53/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maria Thelen                                            984   22       17        31:41.6     10:13/M
       2    Addie Hayes                                             998   27       19        32:01.4     10:20/M
       3    Michele Brown                                          1044   25       26        34:30.9     11:08/M
       4    Victoria Ackroyd                                        996   28       28        36:42.7     11:50/M
       5    Elizabeth Fedewa                                        989   23       33        48:57.4     15:47/M
       6    Allison Fedewa                                          983   20       34        48:57.9     15:47/M
       7    Jenna Mellerowicz                                       982   21       37        53:21.5     17:13/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Pierce                                          1141   29        5        21:45.5      7:01/M
       2    Jweffery Euogts                                        1050   26        8        25:49.3      8:20/M
       3    Michael Glazer                                          985   20       16        31:17.1     10:05/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashleigh Sunderlin                                      997   31       18        32:00.2     10:19/M
       2    Jessica Newton                                          986   33       20        32:42.8     10:33/M
       3    Tonia Besford                                           994   38       23        33:10.6     10:42/M
       4    Amber Soper                                             980   35       31        36:59.3     11:56/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Arunlfo MacIas Jr                                      1000   32        9        26:29.3      8:33/M
       2    Joe Newton                                              987   34       21        32:43.0     10:33/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jan Hartford                                           1120   45       29        36:50.5     11:53/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joshua Donnelly                                        1100   43        4        21:30.5      6:56/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hope Thelen                                             988   55       14        30:53.5      9:58/M
       2    Cate Dofer                                             1074   51       24        33:17.9     10:44/M
       3    Sharon Edgar                                            993   54       32        44:05.9     14:13/M
       4    Cathy Schrauben                                         981   55       35        49:03.7     15:49/M
       5    Mary Jo Fedewa                                          990   53       36        49:04.8     15:50/M
       6    Diana Mellerowicz                                       991   56       38        53:23.3     17:13/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Bush                                              1081   55        6        23:04.1      7:26/M
       2    Brian Dofer                                            1070   51       11        29:19.5      9:27/M

Female 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marge Novak                                             979   68       22        32:59.6     10:38/M

Male 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gerard Wilbrink                                        1096   60        3        21:23.0      6:54/M
       2    Terry Gawel                                            1102   64       15        30:55.9      9:58/M