Child Advocacy Superhero 5k

Age Group Results

May 10, 2014


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run Men: Top Finishers 0-14 20-29 30-39 40-49 50-97
5k Run Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-97
5k Walk Men: Top Finishers 20-29 30-39 50-97
5k Walk Women: Top Finishers 0-14 30-39 40-49 50-97

5k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Kelly                                             425   19        4        20:53.1      6:44/M
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elizabeth Gotaas                                        384   14        8        21:34.1      6:57/M
       2    Cornelia Gotaas                                         383   13       11        22:43.9      7:20/M
       3    Victoria Gotaas                                         382   10       21        24:37.4      7:56/M
       4    Julia Gotaas                                            381   12       37        26:26.0      8:32/M
       5    Mara Benitez                                            378   13       49        28:54.2      9:19/M
       6    Anna Clare Miller                                       391   10       51        29:06.4      9:23/M
       7    Riley Schroeder                                         336   11       75        31:34.0     10:11/M
       8    Maegan Lowe                                             335   11       76        31:34.3     10:11/M
       9    Hannah Kinney                                           281   10       84        33:29.8     10:48/M
      10    Ana Bielicki                                            333   11       88        34:06.6     11:00/M
      11    Ellie Shearer                                           332   10       89        34:07.3     11:00/M
      12    Kiersten Francisco                                      306   10       96        35:34.8     11:28/M
      13    Victoria Krick                                          328   13       97        35:35.1     11:29/M
      14    Laila Heiss                                             278    9      101        36:46.8     11:52/M
      15    Haylee Davis                                            424   10      103        37:14.2     12:01/M
      16    Kylie Richardson                                        334   10      112        41:31.4     13:24/M
      17    Sophia Pellerito                                        417   7       113        41:43.2     13:27/M
      18    Maddie Lee                                              387   10      114        41:55.6     13:31/M
      19    Vada Fox                                                298   13      120        47:50.4     15:26/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mckennah Rupke                                          397   19       35        26:17.5      8:29/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tasha Gregg                                             394   23        7        21:15.3      6:51/M
       2    Bethany Fletcher                                        274   28       15        23:26.8      7:34/M
       3    Leann Anderson                                          407   26       20        24:36.7      7:56/M
       4    Tara Kersjes                                            286   29       29        25:33.2      8:15/M
       5    Heidi King                                              393   27       30        25:36.3      8:15/M
       6    Stacy Goldthorpe                                        368   21       40        27:12.6      8:46/M
       7    Stephanie Oster                                         276   27       46        28:46.7      9:17/M
       8    Avery Vaness                                            396   20       50        29:03.8      9:22/M
       9    Samantha McClintic                                      294   25       54        29:27.2      9:30/M
      10    Laura Stec                                              302   28       61        29:50.7      9:37/M
      11    Ashten Armstrong                                        295   27       92        34:36.8     11:10/M
      12    Kylee Ebright                                           317   24      102        36:52.1     11:54/M
      13    Nicole McClintic                                        308   23      107        37:43.2     12:10/M
      14    Veronica Meadows                                        372   22      116        43:43.0     14:06/M
      15    Tara Zelinski                                           324   25      118        43:46.8     14:07/M
      16    Morgan Howe                                             297   28      119        46:41.7     15:04/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carrie Heiss                                            277   32       13        22:55.7      7:24/M
       2    Valerie Helinski                                        366   33       14        22:58.0      7:25/M
       3    Amber Bullard                                           408   32       23        24:41.4      7:58/M
       4    Beth Pellerito                                          416   35       24        24:57.3      8:03/M
       5    Erika Kemler                                            389   33       26        25:04.8      8:05/M
       6    Shelby Shenkel                                          402   30       34        26:04.6      8:25/M
       7    Heather Dempsy                                          323   31       38        26:36.8      8:35/M
       8    Chris Eichbauer                                         388   38       41        27:19.7      8:49/M
       9    Cindy Kirby                                             305   38       45        28:42.8      9:15/M
      10    Kelly Dice                                              307   36       55        29:29.7      9:31/M
      11    Amy Isom                                                309   38       58        29:40.0      9:34/M
      12    Kim Vetter                                              371   35       60        29:42.5      9:35/M
      13    Nicole Whitmore                                         292   33       62        29:53.3      9:38/M
      14    Angela Elsea                                            285   36       68        30:54.4      9:58/M
      15    Jamie Long                                              338   36       70        31:02.4     10:01/M
      16    Stephanie Schwanda                                      331   30       73        31:10.8     10:03/M
      17    Erin Humm                                               291   35       77        31:35.7     10:11/M
      18    Emily Krenz                                             304   32       78        31:35.9     10:11/M
      19    Gabriella Knick                                         427   35       81        32:49.8     10:35/M
      20    Jamie Richardson                                        400   37       90        34:09.8     11:01/M
      21    Karen Ramereiz                                          339   37       91        34:16.0     11:03/M
      22    Kristy Taylor                                           318   32       94        35:06.2     11:19/M
      23    Anna Moeggenborg                                        287   37       98        35:46.5     11:32/M
      24    Stacey Wise                                             279   33      100        36:34.8     11:48/M
      25    Kaleena Liedke                                          312   31      106        37:33.8     12:07/M
      26    Kalin Lombard                                           282   30      108        37:59.7     12:15/M
      27    Valerie Muniz                                           320   30      111        39:07.7     12:37/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tracy Beadlescomb                                       428   48       25        25:00.1      8:04/M
       2    Teresa Ebright                                          413   40       31        25:48.1      8:19/M
       3    Tina Miniarp                                            419   47       33        25:51.5      8:20/M
       4    Tracey Bos                                              405   46       47        28:52.5      9:19/M
       5    Jennifer Ebnit                                          290   43       53        29:21.2      9:28/M
       6    Nancy Stephens                                          325   46       56        29:31.5      9:31/M
       7    Julie Pierce                                            392   42       59        29:40.7      9:34/M
       8    Debbie Thomas                                           311   40       63        29:55.0      9:39/M
       9    Monica Brennan                                          321   41       64        30:03.1      9:42/M
      10    Carrie Rojas                                            340   41       87        33:55.8     10:56/M
      11    Denise Brown                                            303   43       93        35:04.4     11:19/M
      12    Denise Schrauben                                        375   44      121        47:50.6     15:26/M
Top

Female 50 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kim Sweet                                               288   54       48        28:52.7      9:19/M
       2    Rodys Dancer                                            271   51       65        30:40.0      9:54/M
       3    Chris Sipka                                             403   60       67        30:54.1      9:58/M
       4    Sally Johnston                                          379   52       71        31:10.1     10:03/M
       5    Wendy Lombard                                           401   63       82        32:58.1     10:38/M
       6    Sue Stack                                               411   52       83        33:10.7     10:42/M
       7    Cathy Bever                                             380   51       86        33:39.2     10:51/M
       8    Kathie Hawn                                             322   56      104        37:30.7     12:06/M
       9    Connie Kabbe                                            300   60      122        52:01.0     16:47/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Oboyle                                            361   17        1        18:24.7      5:56/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Case Martin                                             316   12       16        23:44.4      7:39/M
       2    Andrew Shafley                                          284   11       17        23:45.8      7:40/M
       3    Jared Shepler                                           326   11       22        24:37.7      7:56/M
       4    Hunter Frost                                            360   14       36        26:23.1      8:31/M
       5    Tyler Isom                                              310   11       39        27:00.4      8:43/M
       6    Griffin Shull                                           319   14       52        29:19.4      9:27/M
       7    Collin Helinski                                         363   8        79        32:45.5     10:34/M
       8    Payton Butkovich                                        367   8        80        32:48.0     10:35/M
       9    Brayden Liedke                                          313    7      105        37:32.6     12:06/M
      10    Ethan Helinski                                          364   5       109        38:26.2     12:24/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Zack Roth                                               369   22        9        22:25.6      7:14/M
       2    Jacob Young                                             296   23       18        23:54.5      7:43/M
       3    Chris Charkowske                                        377   29       72        31:10.5     10:03/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Pellerito                                          415   36       10        22:36.4      7:17/M
       2    Jeff Stahl                                              327   39       12        22:47.3      7:21/M
       3    Grant Snearey                                           337   32       42        27:43.7      8:56/M
       4    Patrick Myers                                           370   37       74        31:24.8     10:08/M
       5    John Henry                                              314   31       99        36:21.0     11:44/M
       6    John Helinski                                           362   34      110        38:26.5     12:24/M
       7    Clint James                                             373   31      117        43:43.6     14:06/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andy Shafley                                            283   49        5        20:59.1      6:46/M
       2    Rick Krueger                                            293   40       19        24:22.4      7:52/M
       3    Jon Bos                                                 404   48       43        27:51.2      8:59/M
       4    Dan Ebright                                             315   48       44        28:14.0      9:06/M
       5    Andrew Miller                                           390   46       57        29:38.4      9:34/M
       6    Mark Schrauben                                          376   45       85        33:35.0     10:50/M
Top

Male 50 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Lambrecht                                           426   51        2        18:45.3      6:03/M
       2    Brian Bender                                            385   56        3        20:28.0      6:36/M
       3    Dan Gibson                                              395   53        6        21:08.4      6:49/M
       4    Craig Zeese                                             299   55       27        25:08.7      8:06/M
       5    Shawn Rowley                                            273   52       28        25:24.6      8:12/M
       6    Dan Sweet                                               289   56       32        25:51.2      8:20/M
       7    Robert Kabbe                                            301   61       66        30:41.5      9:54/M
       8    Matt Stack                                              412   52       69        30:54.6      9:58/M
       9    Randy Dancer                                            272   51       95        35:34.5     11:28/M
      10    Ken Helinski                                            365   64      115        43:23.2     14:00/M

5k Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jane Reinsmith                                          344   47        3        40:11.9     12:58/M
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julia Cena                                              358   10        5        43:45.1     14:07/M
       2    Carleigh Goffnett                                       353   10       11        48:26.4     15:37/M
       3    Aubreigh Goffnett                                       355    6       14        49:05.6     15:50/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jennifer Bywater                                        345   33        4        43:41.6     14:05/M
       2    Keily Kobane                                            421   39       10        45:16.7     14:36/M
       3    Tiffany Kennedy                                         354   31       15        49:05.8     15:50/M
       4    Missy Jensen                                            414   30       16        49:45.0     16:03/M
       5    Abby Seidel                                             418   32       17        49:46.2     16:03/M
       6    Emily Kabbe                                             349   34       19        51:36.9     16:39/M
       7    Cally Henry                                             351   31       20        52:56.5     17:05/M
       8    Lyndsay Wingle                                          346   31       21        52:56.7     17:05/M
       9    Becki Childs                                            343   30       22        52:56.9     17:05/M
      10    Alicia Sturtevant                                       350   35       28        56:08.1     18:06/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kerry Cena                                              359   41        6        43:45.5     14:07/M
       2    Karen Kinney                                            357   48        9        44:57.0     14:30/M
       3    Christa Shaw                                            386   43       13        48:47.9     15:44/M
Top

Female 50 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kay Davis                                               398   65        8        44:56.8     14:30/M
       2    Janet Lorch                                             347   65       12        48:34.0     15:40/M
       3    Susan Bates                                             406   56       25        55:12.5     17:48/M
       4    Robin Rogers                                            409   51       26        55:12.7     17:48/M
       5    Sue Daniel                                              420   52       29        56:08.3     18:06/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joey Krick                                              352   15        1        36:39.7     11:49/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Todd Cashen                                             423   27        2        38:22.4     12:23/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Oluremi Abayomi                                         348   31       18        51:36.6     16:39/M
       2    Paul Sturtevant                                         422   35       27        56:07.9     18:06/M
Top

Male 50 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marvin Davis                                            399   59        7        44:31.3     14:22/M
       2    Dan Carley                                              356   57       23        53:05.8     17:07/M
       3    Pete Mellinger                                          410   61       24        54:31.9     17:35/M