All Feet No Hands

5K Run/Walk

Age Group Results

September 27, 2014


Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Raquel Serena                                           833   19       19        17:09.3      5:32/M

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nathan Burnand                                          735   19        1        14:35.5      4:42/M

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lori Weiss                                              812   42       57        24:08.6      7:47/M

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Pierce                                           791   46       37        20:33.9      6:38/M

Female 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Faith Schafer                                           798   12       48        22:38.8      7:18/M
       2    Marie Schafer                                           801   10       53        23:02.5      7:26/M
       3    Sydney Eiler                                            835   8        66        27:43.2      8:56/M
       4    Tala Eichler                                            742   10       67        27:43.2      8:56/M
       5    Julia Eiler                                             834   10       68        27:45.1      8:57/M
       6    Juliana Lewis                                           772   10       70        27:56.1      9:01/M
       7    Lily O'Brien                                            786    8       80        30:09.3      9:44/M
       8    Madeline Griffin                                        756    7      109        42:04.8     13:34/M

Male 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Wilson                                          817   12       38        20:36.0      6:39/M
       2    Jack Schafer                                            799   11       43        21:45.4      7:01/M

Male 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Luke Schafer                                            800   14       87        31:20.6     10:06/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelcy Welch                                             813   19       20        17:19.2      5:35/M
       2    Audrey Wilberding                                       831   19       21        17:25.6      5:37/M
       3    Kennedy Beazley                                         726   18       22        17:40.6      5:42/M
       4    Megan Schwartz                                          804   18       23        17:43.2      5:43/M
       5    Kayla Kavolich                                          821   18       24        17:44.1      5:43/M
       6    Erin McDonald                                           832   18       25        18:15.5      5:53/M
       7    Natalie Monroe                                          782   18       26        18:20.3      5:55/M
       8    Jennifer Rogers                                         792   18       27        18:23.1      5:56/M
       9    Lauren Jenkins                                          764   18       29        18:39.9      6:01/M
      10    Morgan Fleischmann                                      749   18       30        18:49.2      6:04/M
      11    Sarah Knight                                            822   18       31        18:53.0      6:05/M
      12    Abby Green                                              753   18       32        19:19.4      6:14/M
      13    Madie Fisher                                            748   19       34        19:35.1      6:19/M
      14    Emily Gibbings                                          830   19       35        19:52.2      6:25/M
      15    Kelsey Harbert                                          758   17       84        30:53.3      9:58/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Clark Feliciano Ruiz                                    797   19        4        14:55.4      4:49/M
       2    Brian Kettle                                            828   19        5        14:57.2      4:49/M
       3    Dan Sims                                                825   18        6        15:01.2      4:51/M
       4    Luke Johnson                                            824   19        8        15:03.5      4:51/M
       5    Andrew Kitto                                            839   19        9        15:06.6      4:52/M
       6    Sean Kelly                                              837   19       10        15:07.8      4:53/M
       7    Justine Kiprotich                                       826   17       11        15:08.8      4:53/M
       8    David Berry                                             836   19       12        15:11.9      4:54/M
       9    Andrew O'Connor                                         787   19       14        15:22.5      4:57/M
      10    Calum Ahmed                                             721   18       15        15:30.0      5:00/M
      11    Ian Kellogg                                             767   19       16        15:31.1      5:00/M
      12    Tommy Osika                                             789   18       17        15:32.4      5:01/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jaclyn Magness                                          774   21       28        18:39.0      6:01/M
       2    Allison McGinn                                          778   20       33        19:31.0      6:18/M
       3    Audrey Lovett                                           849   28       45        22:00.7      7:06/M
       4    Christine Bennett                                       727   29       60        24:58.0      8:03/M
       5    Kaylee Dakers                                           862   23       61        25:49.7      8:20/M
       6    Kelly McClure                                           860   24       71        27:58.0      9:01/M
       7    Laura Bridges                                           855   23       72        27:59.6      9:02/M
       8    Christina Andriacchi                                    844   28       85        31:10.7     10:03/M
       9    Chelsea Copi                                            838   23       90        32:04.4     10:21/M
      10    Abigail Bourque                                         732   23       93        32:38.3     10:32/M
      11    Loren Weber                                             861   23       94        33:22.6     10:46/M
      12    Michelle Adams                                          864   26       99        34:32.4     11:08/M
      13    Angela Hardesty                                         760   29      104        38:41.4     12:29/M
      14    Ann Marie Scholten                                      802   29      105        38:41.5     12:29/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Madrigal                                          823   22        2        14:39.6      4:44/M
       2    Joe Oehrli                                              827   20        3        14:55.1      4:49/M
       3    Joshua Kesjes                                           820   20        7        15:01.4      4:51/M
       4    Eric Buday                                              829   22       13        15:20.0      4:57/M
       5    Ryan Konen                                              770   22       18        15:41.5      5:04/M
       6    Stephen O'Neill                                         788   20       36        20:26.0      6:35/M
       7    Robert McGowan                                          850   22       44        21:50.1      7:03/M
       8    Christopher Mattson                                     854   24       46        22:32.3      7:16/M
       9    Mikey Harbert                                           759   22       76        29:35.2      9:33/M
      10    Michael Raymond                                         859   25       92        32:05.3     10:21/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Kittendorf                                     769   35       59        24:44.1      7:59/M
       2    Kimberly O'Brien                                        785   35       79        30:07.6      9:43/M
       3    Jennifer Albright                                       723   30       88        31:27.6     10:09/M
       4    Angie Herek                                             865   39       89        31:55.0     10:18/M
       5    Catherine Henning                                       761   39       96        33:31.7     10:49/M
       6    Shawna Jones                                            765   32      103        38:40.9     12:28/M
       7    Jennifer Lamoureux                                      858   36      106        38:55.4     12:33/M
       8    Jamie Welch                                             814   34      108        40:15.2     12:59/M
       9    Emily Feldpausch                                        746   33      126        51:00.0     16:27/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nathan Feldpausch                                       747   32       41        21:32.0      6:57/M
       2    Tom Lindsey                                             853   39       42        21:38.5      6:59/M
       3    Darrell Scholten                                        803   35       47        22:38.4      7:18/M
       4    Will Broderick                                          734   33       51        22:43.7      7:20/M
       5    Daniel Witalec                                          847   30       54        23:18.7      7:31/M
       6    Steve Hanley                                            863   35       55        23:47.6      7:40/M
       7    Christopher Lewis                                       771   39       58        24:12.2      7:48/M
       8    Shawn Holbrook                                          762   32       63        26:19.3      8:29/M
       9    Dan Shepard                                             819   34       65        27:18.5      8:48/M
      10    Cody Rudolph                                            796   30       73        28:25.7      9:10/M
      11    Matthew Albright                                        722   31       97        33:35.0     10:50/M
      12    Michael Welch                                           815   36      107        40:13.9     12:58/M
      13    Brandon Bennett                                         728   33      111        43:20.2     13:59/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Petersburg                                          790   41       62        26:18.3      8:29/M
       2    Mary Boegner                                            731   45       77        29:55.2      9:39/M
       3    Linda Thelen                                            808   49       81        30:38.1      9:53/M
       4    Karen Hunt                                              856   48       82        30:42.5      9:54/M
       5    Tami Osborne                                            841   42       91        32:05.2     10:21/M
       6    Julie Monette                                           781   48      114        43:59.8     14:11/M
       7    Maria Ditman                                            741   46      115        44:00.1     14:12/M
       8    Michelle Eichler                                        743   40      117        45:14.3     14:35/M
       9    Ruth Bennick                                            729   47      121        50:54.0     16:25/M
      10    Kari Arend                                              724   44      124        50:55.1     16:25/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Merrill                                           848   48       49        22:42.1      7:19/M
       2    Tracy Steele                                            806   47       52        22:54.4      7:23/M
       3    Tim Wilson                                              816   44       56        24:02.8      7:45/M
       4    Todd Arend                                              725   46      123        50:55.0     16:25/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Teresa Verscheure                                       811   50       64        26:29.6      8:33/M
       2    Bronwyn Cobb                                            736   59       74        28:42.2      9:15/M
       3    Margaret Griffes                                        755   56       83        30:43.7      9:55/M
       4    Marie Nichols                                           784   50      101        38:06.1     12:17/M
       5    Karen Witalec                                           857   58      102        38:31.5     12:25/M
       6    Pamela Gaffner                                          750   57      118        49:29.7     15:58/M
       7    Helga Masinda                                           776   56      119        49:30.9     15:58/M
       8    Michele Devine                                          740   52      120        50:52.4     16:25/M
       9    Rita Miller                                             780   50      122        50:54.3     16:25/M
      10    Julie Rudolph                                           795   54      127        51:01.5     16:27/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lance Rubeck                                            793   52       40        21:06.4      6:48/M
       2    Mark Bush                                               852   56       50        22:42.1      7:19/M
       3    Chuck Nichols                                           783   56       69        27:49.1      8:58/M
       4    Chris Thelen                                            807   52       95        33:25.0     10:47/M
       5    Timothy Griffin                                         757   52      110        42:05.6     13:35/M
       6    Ed Griffes                                              754   57      125        50:57.8     16:26/M

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maggy Zidar                                             846   64       75        29:32.9      9:32/M
       2    Susan Linz                                              773   60       78        29:56.0      9:39/M
       3    Joann Depeel                                            738   65       98        34:02.6     10:59/M
       4    Connie Lanchiou                                         842   67      112        43:52.0     14:09/M
       5    Rosemary Lewis                                          851   66      113        43:52.1     14:09/M

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gerard Wilbrink                                         845   61       39        20:56.9      6:45/M
       2    Steve Depeel                                            739   66      100        36:36.1     11:48/M
       3    Dan Osborne                                             840   65      116        45:11.1     14:35/M

Male No Age Given

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Schafer                                             867   99       86        31:20.3     10:06/M