Big Foot Challenge

Age Group Results

May 26, 2014


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run/Walk Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-97
5k Run/Walk Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
8K Run Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69 70-97
8K Run Women: Top Finishers 20-24 40-44 55-59

5k Run/Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Becca Moore                                              61   32        5        22:39.5      7:18/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Hernandez                                          71   50       28        28:48.1      9:17/M
Top

Female 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ellie Thorburn                                          238    8       19        28:06.9      9:04/M
       2    Meghan Ford                                             484   8        26        28:46.5      9:17/M
       3    Reeghan Griffith                                        221    7       50        32:54.2     10:37/M
       4    Elliana Mayhew                                          215    9       52        33:13.7     10:43/M
       5    Paige Wilton                                            218    9       58        34:16.3     11:03/M
       6    Erin Sherwood                                           478   9        78        42:05.3     13:35/M
       7    Teagan Savoie                                           494   9        90        44:42.4     14:25/M
       8    Madilyn Savoie                                          495   6        91        44:43.2     14:25/M
       9    Kelsea Barcelon                                         491   8        92        44:43.5     14:25/M
      10    Isabelle Marks                                          233    9       93        44:44.7     14:26/M
      11    Makenna Griffith                                        220   10       99        56:29.4     18:13/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Esther Launstein                                        245   12       40        31:22.8     10:07/M
       2    Klayre Gerwolds                                         232   11       54        33:26.1     10:47/M
       3    Sophie Lindsay                                          224   11       74        40:19.6     13:00/M
       4    Olivia Calderone                                        227   11       79        42:08.9     13:35/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hannah Douglas                                          469   17       17        27:48.9      8:58/M
       2    Addison Price                                           500   19       48        32:48.3     10:35/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebekah Guy                                              67   20       16        27:31.0      8:53/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emma Helvey                                             250   28       33        29:38.5      9:34/M
       2    Darcy Bowen                                             470   25       69        38:01.2     12:16/M
       3    Beth Severns                                            445   26       98        54:30.2     17:35/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Megan Merrill                                           456   33       12        25:48.9      8:19/M
       2    Cassandra Todd                                          429   30       32        29:38.2      9:34/M
       3    Chat Duke                                               475   30       44        31:41.2     10:13/M
       4    Crystal Earl                                            447   33      101      1:00:59.5     19:40/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Miya Warbel                                              62   37       10        24:36.0      7:56/M
       2    Cortney Ford                                            483   37       27        28:47.7      9:17/M
       3    Christi Henke                                           476   35       43        31:41.0     10:13/M
       4    Kathryn Wilton                                          219   36       46        32:03.0     10:20/M
       5    Andrea Griffith                                         222   35       49        32:51.9     10:36/M
       6    Michele Schmieder                                       430   37       61        34:47.2     11:13/M
       7    Olivia Zustiak                                          488   37       65        36:36.4     11:48/M
       8    Lisa Harris                                             438   35       81        42:19.5     13:39/M
       9    Traci Barcelon                                          490   37       88        44:33.6     14:22/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tina Coyer                                              435   41       38        30:52.2      9:57/M
       2    Evelyn Minnis                                            65   42       42        31:23.3     10:07/M
       3    Kelly Ryder                                             451   44       68        37:54.9     12:14/M
       4    Kris Wing                                                66   40       73        40:00.5     12:54/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Laustein                                          457   46       31        29:34.1      9:32/M
       2    Laura Moser                                             440   49       72        39:54.9     12:52/M
       3    Jodi Daily                                              446   49       97        54:29.5     17:35/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joyce Romar                                             455   50       76        40:46.4     13:09/M
       2    Rose Short                                              434   54       96        52:51.8     17:03/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Denise Townsend                                         432   55       47        32:22.9     10:26/M
       2    Linda Lininger                                          247   56       77        41:10.2     13:17/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joann Depeel                                            249   64       70        38:31.6     12:25/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Judy Tuthill                                            485   67       86        43:41.3     14:05/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Devin Gibbs                                              64   14        1        20:02.7      6:28/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Waterstradt                                       480   50        2        20:11.1      6:31/M
Top

Male 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bennen Chapman                                          225   10       13        26:14.2      8:28/M
       2    Damian Defeyter                                         229    9       15        27:27.3      8:51/M
       3    Alex Newcomb                                            223    8       34        29:45.0      9:36/M
       4    Nick Barnett                                            231    9       45        31:52.2     10:17/M
       5    Ethan Anthes                                            230    8       82        42:19.7     13:39/M
       6    Jackson Vanpatten                                       234    7       83        42:36.2     13:45/M
       7    Lukas Barcelon                                          492   5        89        44:33.9     14:22/M
       8    Ethan Jones                                             217    8       95        49:56.7     16:06/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicholas Kadluboski                                     244   13        3        21:50.4      7:03/M
       2    Daniel Hartman                                          474   14        6        23:06.9      7:27/M
       3    Brendan Ryder                                           453   14       11        24:43.6      7:58/M
       4    Dillon Buck                                             462   13       23        28:22.3      9:09/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacob Kadluboski                                        243   16        4        21:58.1      7:05/M
       2    Derrick Risner                                          240   17        8        23:45.9      7:40/M
       3    Nicholas Ryder                                          452   17        9        24:31.2      7:55/M
       4    Hunter McLaren                                          444   16       29        28:48.7      9:17/M
       5    Luke Blough                                             242   15       30        29:12.6      9:25/M
       6    Jeremiah Blough                                         437   18       67        37:30.9     12:06/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Foster                                            481   28       14        26:15.6      8:28/M
       2    Cole Scripter                                           468   29       25        28:32.7      9:12/M
       3    Kyle Scripter                                           467   27       85        42:53.8     13:50/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alex Dennis                                              59   30       60        34:45.1     11:13/M
       2    Jason Griffith                                          246   34      100        56:34.0     18:15/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Wittenbach                                         466   35        7        23:43.3      7:39/M
       2    Mike Peters                                              60   38       35        29:54.8      9:39/M
       3    Michael Earl II                                         448   35       37        30:45.7      9:55/M
       4    Patrick Mayhew                                          216   35       53        33:14.0     10:43/M
       5    David Harns                                              58   36       57        34:07.7     11:00/M
       6    Bryan Wilton                                            433   36       59        34:16.6     11:03/M
       7    William Zustiak                                         489   36       64        36:35.9     11:48/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Jones                                             442   42       22        28:19.7      9:08/M
       2    Scott Davies                                             63   44       51        33:01.3     10:39/M
       3    Bryon Gerwolds                                          464   41       55        33:26.5     10:47/M
       4    Bill Sherwood                                           477   41       80        42:10.5     13:36/M
       5    Chris Savoie                                            493   40       87        44:17.7     14:17/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Derek McLaren                                           443   45       36        30:06.5      9:43/M
       2    Darren Hartman                                          473   45       41        31:23.0     10:07/M
       3    Tim Price                                               499   48       63        36:00.7     11:37/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Perry Ragon                                              69   51       21        28:16.2      9:07/M
       2    Chester Lavalley                                        441   52       62        35:40.3     11:30/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ray Kadluboski                                          431   55       24        28:28.2      9:11/M
       2    Mick Larue                                              454   59       39        30:53.9      9:58/M
       3    Gary Lipsey                                             459   58       56        34:02.2     10:59/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Craig Wittenbach                                        465   62       18        27:50.9      8:59/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Larry McCaskey                                          449   65       20        28:08.7      9:05/M
       2    Dave Blough                                             436   68       66        36:43.0     11:51/M
       3    Gordon Tuthill                                          486   67       71        39:52.5     12:52/M
       4    Steven Depeel                                           248   65       75        40:44.8     13:08/M
Top

Male 70 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    William Rude                                            450   80       84        42:41.7     13:46/M
       2    Pat Risner                                              472   78       94        48:09.5     15:32/M

8K Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donna Olson                                             461   64        8        39:18.2      7:52/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Wendy May                                               479   41       23        51:59.4     10:24/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Claudia Katke                                            57   24       20        50:28.5     10:06/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Fawn Buck                                               213   41       24        55:15.5     11:03/M
       2    Margaret Rost                                           208   42       26        55:53.2     11:11/M
       3    Christa Lininger                                         70   44       27        58:20.5     11:40/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Veronica Jackson                                        210   55       25        55:34.0     11:07/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nick Moon                                                68   21        1        28:45.9      5:45/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Graham                                             471   41        2        31:13.8      6:15/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ethan Ryder                                             201   11       10        40:41.1      8:08/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ben Hedrick                                             496   17        3        34:56.2      6:59/M
       2    Ethan Launstein                                         206   15        6        38:45.2      7:45/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ethan Gurecki                                           497   21        4        35:16.8      7:03/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Thackery                                           204   33       17        44:11.2      8:50/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Bolles                                              463   43       18        44:24.9      8:53/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Barnett                                          458   47        5        36:35.3      7:19/M
       2    Mikey Getter                                            209   46        7        38:50.7      7:46/M
       3    Chris Merrill                                           214   48        9        39:32.3      7:54/M
       4    R.c. Ryder                                              202   46       11        40:57.6      8:11/M
       5    Dan Launstein                                           205   47       14        42:41.0      8:32/M
       6    Steven Cook                                             498   46       28      1:01:44.7     12:21/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Anderson                                           211   52       16        44:02.4      8:48/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dale Lininger                                           203   55       19        46:47.5      9:21/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kenneth Rowe                                            460   67       12        41:18.0      8:16/M
       2    Clair Risner                                            487   69       21        51:05.5     10:13/M
       3    Roger Nelson                                            212   66       22        51:54.6     10:23/M
Top

Male 70 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Owens                                               482   70       13        41:39.4      8:20/M
       2    Bill Keller                                             207   73       15        42:49.2      8:34/M