DeWitt Take a Breath for PH and Keep Moving for MS

Age Group Results

May 10, 2014


Results by: Michigan Running Foundation


5K Run/Walk Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 98-99
5K Run/Walk Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
10K Men: Top Finishers 30-39 40-49 50-59 60-69
10K Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Half Marathon Men: Top Finishers 30-39 40-49 50-59
Half Marathon Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59

5K Run/Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hanna Adler                                            1213   13       12        22:24.7      7:14/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Spencley                                         1189   41       46        28:37.5      9:14/M
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katie Vitou                                            1175   13       13        22:36.6      7:17/M
       2    Stephanie Robinson                                     1141   14       14        22:41.7      7:19/M
       3    Addison Bethard                                        1148   11       35        26:26.7      8:32/M
       4    Jordyn Bodell                                          1128   10       53        32:56.8     10:37/M
       5    Abby Vitou                                             1173   10       54        34:11.9     11:02/M
       6    Reagan Bethard                                         1152    8       60        35:14.9     11:22/M
       7    Morgan Bethard                                         1151    9       65        35:55.6     11:35/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Abrianna Bowman                                        1154   15       33        26:20.1      8:30/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Barber                                           1212   24       29        25:20.9      8:10/M
       2    Sarah Benson                                           1131   26       31        25:24.8      8:12/M
       3    Kristen Hudy                                           1226   26       32        25:36.8      8:15/M
       4    Melisa Bazuin                                          1218   20       39        27:08.4      8:45/M
       5    Caitlin Blake                                          1228   20       40        27:10.2      8:46/M
       6    Katie Clark                                            1217   29       45        28:34.4      9:13/M
       7    Jennifer Davis                                         1146   27       50        30:57.5      9:59/M
       8    Megan Bowker                                           1127   23       70        39:12.6     12:39/M
       9    Emily Carter                                           1192   23       75        41:32.0     13:24/M
      10    Julia Bridgford                                        1161   25       86        50:19.4     16:14/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelly Beauregard                                       1164   36       21        23:53.0      7:42/M
       2    Stacy Thomas                                           1200   39       24        24:57.9      8:03/M
       3    Courtney Hayworth                                      1214   37       30        25:23.3      8:11/M
       4    Melissa Lord                                           1179   38       34        26:21.3      8:30/M
       5    Kristy Wolfe                                           1158   34       43        27:44.2      8:57/M
       6    Melissa Goodrich                                       1142   37       44        27:44.5      8:57/M
       7    Carrie Harper                                          1188   34       48        30:12.1      9:45/M
       8    Carla Buttel                                           1222   35       49        30:40.6      9:54/M
       9    Melissa Kale                                           1157   38       51        31:26.4     10:08/M
      10    Elizabeth Bethard                                      1150   37       61        35:15.4     11:22/M
      11    Amy Wiesnewski                                         1138   32       66        36:04.6     11:38/M
      12    Pamela Gensterblum                                     1190   32       69        38:02.6     12:16/M
      13    Amy Steffen                                            1165   38       84        48:17.2     15:35/M
      14    Summer Blizzard                                        1126   38       85        49:15.0     15:53/M
      15    Karie Kusnier                                          1114   36       88        50:20.4     16:14/M
      16    Angela Oesterle                                        1196   37       90        53:29.2     17:15/M
      17    Danielle Richards                                      1136   30       94        56:02.2     18:05/M
      18    Nicole Shirey                                          1177   36       96        57:14.8     18:28/M
      19    Ginny Cole                                             1172   34       97        57:16.8     18:28/M
      20    Heather Jarous                                         1132   37       98      1:05:13.6     21:02/M
      21    Leann Jarous                                           1133   34       99      1:05:15.5     21:03/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julie Foster                                           1121   41       47        29:54.9      9:39/M
       2    Kristin Vitou                                          1176   44       57        34:30.2     11:08/M
       3    Michelle Barker                                        1139   41       58        34:39.6     11:11/M
       4    Tanya Robinson                                         1202   46       59        34:46.6     11:13/M
       5    Jennifer Lane                                          1130   42       67        36:39.3     11:49/M
       6    Tameka Billingslea                                     1183   40       72        40:21.9     13:01/M
       7    Brenda Watts                                           1162   44       76        41:49.1     13:29/M
       8    Tammy Gooldy                                           1224   43       83        47:57.6     15:28/M
       9    Joanne Bridgford                                       1160   49       87        50:19.6     16:14/M
      10    Michelle Bartlett                                      1197   44       91        53:31.4     17:16/M
      11    Julia Naicarato                                        1135   45       93        55:59.9     18:04/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bethany Mosshart                                       1167   58       63        35:55.3     11:35/M
       2    Kristi Pena                                            1193   51       74        41:31.6     13:24/M
       3    Vicki Goodrich                                         1187   53       77        45:49.3     14:47/M
       4    Diane Thomas                                           1191   57       78        45:50.0     14:47/M
       5    Julie Finucane                                         1169   52       89        52:06.8     16:48/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Cravotta                                         1143   62       62        35:38.7     11:30/M
       2    Charlotte Bater                                        1123   61       71        39:14.7     12:39/M
       3    Janice Hoeflinger                                      1194   65       81        47:24.9     15:17/M
       4    Susan Miller                                           1195   65       82        47:28.5     15:19/M
       5    Valerie Simpson                                        1137   60       92        55:59.2     18:04/M
       6    Cathy L Finn                                           1171   63       95        57:14.5     18:28/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dustin Snoap                                           1229   28        1        19:02.0      6:08/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Streetman                                       1122   41        2        20:44.1      6:41/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trent Barker                                           1140   14        7        21:53.5      7:04/M
       2    Gf Bennett                                             1153   11       37        26:36.2      8:35/M
       3    Carter Garland                                         1223   7        55        34:23.8     11:05/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyle Rummel                                            1156   15       10        22:19.1      7:12/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacob Barber                                           1211   28       20        23:42.5      7:39/M
       2    Mark Aikman                                            1210   27       23        24:15.6      7:49/M
       3    Thomas Hudson                                          1227   24       42        27:28.5      8:52/M
       4    Matthew Terenzi                                        1163   29       56        34:27.5     11:07/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Otto                                               1215   33        4        20:57.9      6:45/M
       2    Kelly Kendall                                          1198   38        5        21:37.2      6:58/M
       3    Dan Lord                                               1178   38        8        21:58.9      7:05/M
       4    Dewayne Grann                                          1201   39       17        23:05.1      7:27/M
       5    Shaun Johnson                                          1186   35       22        24:13.1      7:49/M
       6    Arnulfo MacIas                                         1220   32       25        25:01.9      8:04/M
       7    Daniel Davis                                           1145   30       41        27:21.0      8:49/M
       8    Clay Bethard                                           1149   39       64        35:55.4     11:35/M
       9    Wes Steffen                                            1166   37       79        46:49.8     15:06/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bret Tingay                                            1124   45        3        20:56.3      6:45/M
       2    Rob Gilbreath                                          1225   44       18        23:25.7      7:33/M
       3    Craig Smith                                            1159   40       19        23:29.6      7:35/M
       4    Mark Meredith                                          1147   43       26        25:03.7      8:05/M
       5    Chris Thomas                                           1199   48       28        25:17.2      8:09/M
       6    Derrick Ostrander                                      1184   45       36        26:35.2      8:35/M
       7    Mike Eacker                                            1205   44       38        26:52.1      8:40/M
       8    Ken Desloover                                          1129   46       68        36:39.3     11:49/M
       9    Christopher Billingslea                                1182   41       73        40:22.3     13:01/M
      10    Greg Blizzard                                          1125   40       80        46:53.3     15:07/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Schafer                                            1207   54        6        21:38.4      6:59/M
       2    Scott Tice                                             1209   59        9        22:03.9      7:07/M
       3    Mark Bush                                              1219   55       11        22:20.5      7:12/M
       4    Ralph Sovran                                           1180   58       52        32:37.4     10:31/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lou Cravotta                                           1144   62       15        22:51.5      7:22/M
       2    Chuck Lawson                                           1155   63       16        22:57.6      7:24/M
Top

Male no age

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Peacock                                        1221   99       27        25:12.9      8:08/M

10K

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Stover                                           1090   32        5        48:05.9      7:45/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bethany Hook                                           1094   45        9        52:36.7      8:29/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Danielle Payne                                         1086   26        7        52:04.1      8:24/M
       2    Becca Sheaffer                                         1088   27       12      1:00:01.0      9:41/M
       3    Erin Reed                                              1107   29       16      1:02:52.1     10:08/M
       4    Julie Terenzi                                          1100   26       20      1:05:40.0     10:35/M
       5    Vanessa Lake                                           1092   29       21      1:05:47.0     10:37/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Charissa Shadduck                                      1112   36        6        50:32.0      8:09/M
       2    Tricia Crater                                          1097   37       11        59:54.4      9:40/M
       3    Kristen Sarata                                         1109   38       26      1:11:15.1     11:30/M
       4    Kathryn Fulton                                         1203   37       29      1:16:18.6     12:18/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ali Tuchband                                           1095   42       10        53:40.1      8:39/M
       2    Becky Lopez                                            1098   43       18      1:04:00.2     10:19/M
       3    Theresa Dubiel                                         1116   43       23      1:07:29.2     10:53/M
       4    Tami Kraus                                             1204   43       24      1:07:37.9     10:54/M
       5    Lisa Porubsky                                          1093   43       28      1:12:22.1     11:40/M
       6    Rena House                                             1119   43       30      1:16:40.0     12:22/M
       7    Roxanne Gleason                                        1113   45       34      1:19:35.8     12:50/M
       8    Amy Sands                                              1103   45       36      1:32:33.8     14:56/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janice Shineldecker                                    1105   55       13      1:00:49.7      9:49/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy McDowell                                         1104   66       27      1:12:08.3     11:38/M
       2    Linda Rowley                                           1099   63       32      1:17:39.4     12:31/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Hundt                                      1106   30        1        42:42.7      6:53/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Sikowski                                          1091   40        2        44:48.9      7:14/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Micheal Dittenber                                      1115   34       22      1:06:58.6     10:48/M
       2    Chris Smith                                            1111   34       25      1:08:03.2     10:59/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kent Nordlund                                          1110   41        8        52:31.0      8:28/M
       2    Joe Lopez                                              1208   44       17      1:03:49.2     10:18/M
       3    Jay Hatfield                                           1216   43       19      1:04:40.0     10:26/M
       4    Phil House                                             1118   45       31      1:16:41.3     12:22/M
       5    John Sands                                             1089   48       35      1:32:32.8     14:55/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John McCabe                                            1206   58        3        47:00.4      7:35/M
       2    Mark Payne                                             1087   55        4        47:54.2      7:44/M
       3    Jeff Meier                                             1102   52       15      1:02:24.2     10:04/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Mead                                             1096   60       14      1:00:56.8      9:50/M
       2    Wally Drogt                                            1108   65       33      1:19:27.2     12:49/M

Half Marathon

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tammy Anderson                                          241   27        4      1:39:51.6      7:37/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stacie Gibson                                           219   43       13      1:55:51.5      8:51/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elizabeth Koop                                          230   28       11      1:53:41.1      8:41/M
       2    Caitlin Carmody                                         229   22       14      1:57:34.5      8:58/M
       3    Kendra Sokol                                            236   25       15      1:58:21.9      9:02/M
       4    Tera Munger                                             225   26       27      2:09:11.9      9:52/M
       5    Tamara Boswell                                          245   25       30      2:09:52.5      9:55/M
       6    Stephanie Mumby                                         257   20       32      2:15:17.3     10:20/M
       7    Andrea Rasdale                                          264   24       37      2:22:52.4     10:54/M
       8    Lyndsey Carter                                          238   24       38      2:24:52.9     11:04/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jen Murray                                              214   31        7      1:46:51.6      8:09/M
       2    Amy Watson                                              234   38        8      1:49:48.1      8:23/M
       3    Kelly Bandfield                                         261   36       18      2:02:31.0      9:21/M
       4    Erin Boeve                                              227   30       19      2:03:33.3      9:26/M
       5    Renee Halliday                                          232   30       22      2:05:55.5      9:37/M
       6    Catie Pascotto                                          233   31       23      2:05:55.5      9:37/M
       7    Sarah Davis                                             249   36       33      2:15:18.0     10:20/M
       8    Heidi Hitz                                              255   38       35      2:22:49.6     10:54/M
       9    Laura Peek                                              242   31       36      2:22:50.8     10:54/M
      10    Irici Rodriguez                                         250   38       39      2:28:26.8     11:20/M
      11    Tamara Bowman                                           223   34       40      2:42:28.0     12:24/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karenn Vernagus                                         243   42       24      2:07:08.6      9:42/M
       2    Karen Brown                                             213   43       31      2:10:10.1      9:56/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Mora Fassett                                      216   51       42      2:43:06.5     12:27/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Cook                                             239   52        1      1:28:32.2      6:45/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin London                                            210   40        2      1:36:54.5      7:24/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Justin Bowman                                           222   34        3      1:38:54.1      7:33/M
       2    Nathan Lenneman                                         254   34       10      1:52:46.7      8:36/M
       3    Ken Shay                                                237   33       12      1:54:05.7      8:43/M
       4    Matthew Boeve                                           228   31       20      2:03:33.5      9:26/M
       5    Jeremy Munger                                           224   32       26      2:09:11.4      9:52/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Anderson                                           265   46        9      1:50:30.7      8:26/M
       2    Matthew Farra                                           244   40       17      2:02:03.4      9:19/M
       3    Kevin Jager                                             211   42       21      2:04:25.2      9:30/M
       4    Darrin Gyurich                                          260   46       25      2:09:03.3      9:51/M
       5    Roderick Bernosky                                       251   46       34      2:18:50.0     10:36/M
       6    Daniel MacKey                                           217   48       43      2:47:00.0     12:45/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Anderson                                          221   58        5      1:44:35.4      7:59/M
       2    Greg Pratt                                              259   52        6      1:46:40.8      8:09/M
       3    Dale Bridgford                                          248   50       16      1:58:24.5      9:02/M
       4    Martin Finucane                                         235   56       28      2:09:13.6      9:52/M
       5    Lauren Rosier                                           252   52       29      2:09:26.9      9:53/M
       6    Peter Mora                                              215   52       41      2:43:06.0     12:27/M