Cedar Lake Fun Run 5k/10k

Age Group Results

June 15, 2014


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run/Walk Men: Top Finishers 0-10 11-13 14-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-97
5k Run/Walk Women: Top Finishers 0-10 11-13 14-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-97 98-99
10k Run Men: Top Finishers 0-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-97
10k Run Women: Top Finishers 0-18 19-29 30-39 40-49 50-59

5k Run/Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Gibbs                                             450   26       11        23:09.3      7:28/M
Top

Female 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Grace Thorpe                                            440    8       21        25:09.8      8:07/M
       2    Aleia Vanderwaal                                        323   10       48        27:38.0      8:55/M
       3    Emma Ringstaff                                          445   10       60        29:27.3      9:30/M
       4    Aubriel Hayes                                           492   10      106        34:29.3     11:07/M
       5    Abigail Taylor                                          554   10      120        36:06.7     11:39/M
       6    Ivy Platte                                              344    7      147        40:08.2     12:57/M
       7    Jackie Vaden                                            598   10      177        43:25.5     14:00/M
       8    Sophie Fenwick                                          465    9      184        44:26.8     14:20/M
       9    Erica Atencio                                           497    9      189        44:51.6     14:28/M
      10    Sage Patterson                                          577   7       240        53:07.3     17:08/M
      11    Avalon Patterson                                        576   10      241        53:07.4     17:08/M
      12    Abigail Pletcher                                       1436   6       242        53:32.8     17:16/M
      13    Elexia Piorkowski                                       471   10      245        54:51.8     17:42/M
      14    Lily Uhl                                                457    9      246        54:52.9     17:42/M
      15    Leah Canada                                             551   6       250        56:52.8     18:21/M
      16    Megan Hamstra                                           570   6       258        57:18.0     18:29/M
      17    Elena Atencio                                           496    7      271      1:06:05.9     21:19/M
Top

Female 11 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Leah Grentz                                             446   13       46        27:36.9      8:54/M
       2    Lissy Buck                                              378   13       57        28:53.5      9:19/M
       3    Anneliese Howard                                        513   11       61        29:28.1      9:30/M
       4    Hannah Lauphear                                         532   12       77        31:23.2     10:07/M
       5    Abbie Thorpe                                            441   11       84        31:38.5     10:12/M
       6    Lauren Fenwick                                          464   11       93        32:35.3     10:31/M
       7    Pearl Arkusinski                                       1445   13      102        33:59.8     10:58/M
       8    Savana Hayes                                            491   13      107        34:29.4     11:07/M
       9    Ellen Counsell                                          476   11      113        35:00.9     11:17/M
      10    Aubrey Jenkinson                                        535   13      128        37:19.6     12:02/M
      11    Hannah Sheridan                                         326   13      155        40:47.6     13:09/M
      12    Kayla Fitzpatrick                                       370   12      162        41:18.4     13:19/M
      13    Emily Atencio                                           498   12      188        44:47.7     14:27/M
      14    Beth Bowen                                              452   12      193        46:27.7     14:59/M
      15    Aleksandra Talev                                       1438   12      194        46:28.4     14:59/M
      16    Lindsey Howard                                          511   13      215        51:13.3     16:31/M
      17    Elsie Kroll                                             528   12      216        51:13.6     16:31/M
      18    Myah Riggs                                              346   11      235        52:49.8     17:02/M
Top

Female 14 to 17

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kari Rose                                               365   14       29        26:00.0      8:23/M
       2    Emma Fenwick                                            463   15       38        26:39.1      8:36/M
       3    Abby Dunaway                                            538   15       43        27:05.8      8:44/M
       4    Katrina Elzinga                                         566   14       63        29:47.1      9:36/M
       5    Kierra Hill                                             531   14       65        30:12.9      9:45/M
       6    Kelli Miller                                            366   15       72        30:54.8      9:58/M
       7    Heather Lauphear                                        530   15       75        31:12.4     10:04/M
       8    Kaitlyn Riggs                                           416   17       83        31:31.4     10:10/M
       9    Aubrey Ruedinger                                        562   14      101        33:59.4     10:58/M
      10    Claire Corriy                                           379   17      108        34:55.7     11:16/M
      11    Kristi Rose                                             367   17      109        34:56.1     11:16/M
      12    Natalie Hutchins                                        420   14      129        37:19.8     12:02/M
      13    Kelli Daugherty                                         479   15      135        37:50.2     12:12/M
      14    Audrey Fenwick                                          456   15      136        37:50.8     12:12/M
      15    Amy Bowen                                               451   16      195        46:48.9     15:06/M
      16    Lissa Caballero                                         364   15      200        47:59.5     15:29/M
      17    Janelle Kerbs                                           480   16      270      1:04:00.4     20:39/M
      18    Elizabeth Atencio                                       499   15      277      1:16:20.5     24:37/M
      19    Tashalin Pletcher                                      1441   16      278      1:16:21.2     24:38/M
Top

Female 18 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Veronica Messer                                         586   18       23        25:26.9      8:12/M
       2    Colette Corig                                           376   19       44        27:12.4      8:46/M
       3    Erin Gordon                                             368   26       70        30:37.4      9:53/M
       4    Lillie Smith                                            348   19       73        30:58.2      9:59/M
       5    Heather Bennett                                         375   29       81        31:30.4     10:10/M
       6    Desirea Thornton                                        569   25       92        32:34.5     10:30/M
       7    Joelle Lucas                                           1449   26      156        40:51.2     13:11/M
       8    Melody Williams                                         354   25      166        41:33.3     13:24/M
       9    Jessia Medori                                           458   28      172        42:47.4     13:48/M
      10    Stephanie Ledbeter                                      568   27      222        51:41.8     16:40/M
      11    Kalicia Morrison                                        481   24      223        51:42.3     16:41/M
      12    Lariss Kerbs                                            517   21      226        52:05.0     16:48/M
      13    Billi Nelson                                            520   27      247        55:03.0     17:45/M
      14    Jennifer Garrett                                       1461   28      275      1:11:47.6     23:09/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Beth Thomas                                             567   34       51        28:15.9      9:07/M
       2    Melanie Goetz                                           443   35       55        28:48.0      9:17/M
       3    Macie Vanderwaal                                        321   39       56        28:52.3      9:19/M
       4    Megan Allen                                             418   30       67        30:23.5      9:48/M
       5    Staci Osterman                                          508   36       69        30:34.8      9:52/M
       6    Sarah Canada                                            381   32       71        30:41.4      9:54/M
       7    Joella Show                                             337   31       80        31:27.7     10:09/M
       8    Katie Statler                                           330   31      103        34:01.1     10:58/M
       9    Joanne Lea                                              564   35      110        34:58.3     11:17/M
      10    Jill Driesenga                                          422   32      111        34:59.0     11:17/M
      11    Emily Hamstra                                           433   35      118        35:40.3     11:30/M
      12    Joan Hodet                                              483   34      144        39:16.0     12:40/M
      13    Carrie Platte                                           343   31      148        40:09.3     12:57/M
      14    Jodi Iwankiu                                            552   30      151        40:42.7     13:08/M
      15    Carol Garcia                                            540   36      152        40:43.2     13:08/M
      16    Erika Martin                                            553   31      153        40:43.7     13:08/M
      17    Heather Cole                                            329   36      159        40:57.0     13:13/M
      18    Michelle Sheridan                                       327   36      160        40:58.0     13:13/M
      19    Shandy Piorkowski                                       474   33      180        43:45.0     14:07/M
      20    Tamara Conway                                          1447   35      187        44:47.5     14:27/M
      21    Rosemary Mc Kezie                                       439   37      199        47:48.8     15:25/M
      22    Amy Kott                                                398   39      203        48:00.4     15:29/M
      23    Arnesia Murphy                                          356   30      227        52:05.3     16:48/M
      24    Majorie Frakes                                          489   34      228        52:18.7     16:52/M
      25    Andrea Moody                                            362   34      230        52:27.0     16:55/M
      26    Tanita Pletcher                                        1437   34      244        53:33.9     17:16/M
      27    Christie Hamstra                                        571   38      259        57:18.0     18:29/M
      28    Andrea Bekins                                           579   33      265        57:44.9     18:37/M
      29    Franciska Reents                                        434   33      276      1:11:47.7     23:09/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tania Ramos                                             590   44       66        30:21.8      9:47/M
       2    Sharon Szynkowski                                       391   49       68        30:29.0      9:50/M
       3    Jennifer Slater                                         324   44       97        32:47.4     10:35/M
       4    Kim Dewind                                              544   46      116        35:17.2     11:23/M
       5    Traci Umali                                             369   48      121        36:25.2     11:45/M
       6    Pattie Thompson                                         565   42      122        36:30.5     11:46/M
       7    Marsha Beal                                             350   46      137        38:24.5     12:23/M
       8    Julie Klein                                            1443   40      149        40:10.0     12:57/M
       9    Beth Wallace                                            557   43      161        41:14.0     13:18/M
      10    Lori Dunaway                                            537   48      181        43:46.3     14:07/M
      11    Susan Fenwick                                           461   44      185        44:26.9     14:20/M
      12    Cheryl Johnson                                          469   44      186        44:27.2     14:20/M
      13    Jennifer Bobelenyi                                      561   44      209        50:07.4     16:10/M
      14    Julie Reid                                              550   40      217        51:18.7     16:33/M
      15    Vesna Patterson                                         435   48      218        51:18.8     16:33/M
      16    Deb Fitzpatrick                                         373   43      219        51:23.6     16:35/M
      17    Lisa Elzinga                                            573   44      231        52:29.4     16:56/M
      18    Shelley Bolin                                           417   45      252        56:58.1     18:23/M
      19    Lisa Cooper                                             424   47      260        57:25.5     18:31/M
      20    Michelle Pester                                         587   43      261        57:26.5     18:32/M
      21    Jennifer Atencio                                        501   42      284      1:18:13.7     25:14/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sally Frain                                             331   50       90        32:25.7     10:27/M
       2    Brenda Mejeur                                           509   58       91        32:25.8     10:27/M
       3    Karen Gotshall                                          559   55       98        32:52.9     10:36/M
       4    Collene Kelly                                           377   50      114        35:06.6     11:19/M
       5    Sabrina Thompson                                        408   54      165        41:31.6     13:24/M
       6    Arsenia Uckele                                          403   51      167        41:33.6     13:24/M
       7    Kerry Mattson                                           387   51      169        42:30.3     13:43/M
       8    Lucia Tiffany                                           487   55      197        47:21.5     15:16/M
       9    Cindi Caballero                                         363   50      202        47:59.8     15:29/M
      10    Jacky McGill                                            338   59      205        48:26.0     15:37/M
      11    Ann Savinsky                                            448   51      207        48:58.0     15:48/M
      12    Debbie Anderson                                         405   51      208        50:02.4     16:08/M
      13    Darla Wilks                                             410   51      211        50:27.1     16:16/M
      14    Kathy Miller                                            447   59      221        51:28.6     16:36/M
      15    Cindi Shook                                             459   55      236        52:52.5     17:03/M
      16    Della Davenport                                        1451   54      237        52:54.0     17:04/M
      17    Connie Vail                                             575   55      239        53:06.3     17:08/M
      18    Marian Cruttenden                                       383   52      254        57:03.0     18:24/M
      19    Karen Jesse                                             386   51      256        57:05.8     18:25/M
      20    Elizabeth Washlugta                                     339   54      266      1:00:26.7     19:30/M
      21    Maryjo Manning                                          358   54      273      1:08:53.8     22:13/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Renee Coffee                                            352   64      117        35:25.1     11:25/M
       2    Debbie Schultz                                          427   61      171        42:43.2     13:47/M
       3    Brenda Degrave                                          407   61      210        50:24.5     16:15/M
       4    Valerie Riggs                                           347   60      214        51:09.9     16:30/M
       5    Helen Susens                                            488   64      224        51:49.6     16:43/M
       6    Pam Prouty                                              478   64      225        51:50.8     16:43/M
       7    Vicki Griffen                                           515   60      232        52:30.4     16:56/M
       8    Dixie Scolt                                             415   69      253        57:02.5     18:24/M
       9    Pati Voogd                                              546   63      255        57:03.1     18:24/M
      10    Barbara Dehart                                          411   63      263        57:28.6     18:32/M
      11    Kay Kasper                                              502   63      283      1:18:11.9     25:13/M
Top

Female 70 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Minnie Barnes                                           353   70      170        42:42.2     13:46/M
       2    Lynne Nickless                                          399   71      183        44:05.6     14:13/M
       3    Edie Thompson                                           406   74      212        50:27.6     16:16/M
       4    Verda Slack                                             581   77      267      1:00:27.2     19:30/M
       5    Marilynn Kline                                          393   75      280      1:17:16.0     24:55/M
       6    Ruth Hampton                                            430   78      281      1:17:16.4     24:55/M
Top

Female no age

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paige Riggs                                             595   99      213        51:08.9     16:30/M
       2    Debra Freitel                                           519   99      249        55:13.0     17:49/M
       3    Diane Moody                                             360   99      279      1:17:13.1     24:55/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Baxter                                             401   16        1        18:58.8      6:07/M
Top

Male 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gatlin Lehmann                                          429   10        7        22:11.1      7:09/M
       2    Carson Swackhamer                                       385    9       30        26:01.3      8:24/M
       3    Christopher Show                                        336    8       74        30:59.2     10:00/M
       4    Johathan Show                                           335    6       79        31:26.2     10:08/M
       5    Tyler Le Roux                                           522   9        87        32:23.6     10:27/M
       6    Eric Bowen                                              453   10      112        35:00.0     11:17/M
       7    Jadon Hodet                                             484    5      119        35:50.5     11:34/M
       8    Corban Piorkowski                                       470    8      130        37:37.3     12:08/M
       9    Steven Mc Kezie                                         437   10      139        38:58.3     12:34/M
      10    Asher Hodet                                             482    9      145        39:24.1     12:43/M
      11    Noah Moody                                              361    8      146        39:48.9     12:50/M
      12    Joel Vaden                                              599   10      150        40:24.9     13:02/M
      13    Joey Bekivs                                             580   10      173        43:03.0     13:53/M
      14    Fisher Stevenson                                        594   6       179        43:32.3     14:03/M
      15    Brockton Arms                                           596   10      196        47:11.7     15:13/M
      16    Isaiah Mc Kezie                                         436    7      198        47:48.1     15:25/M
      17    Jake Elzinga                                            574   10      201        47:59.5     15:29/M
      18    Leo Platte                                              341    4      233        52:35.1     16:58/M
      19    Colin Pletcher                                         1439   9       243        53:33.2     17:16/M
      20    Eli Nelson                                              518   1       248        55:11.9     17:48/M
      21    Joshua Atencio                                          495    4      282      1:17:32.1     25:01/M
Top

Male 11 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elijah Le Roux                                          523   12       25        25:32.2      8:14/M
       2    Curtis Johnson                                          466   13       27        25:44.0      8:18/M
       3    Ruben Dewind                                            545   12       34        26:16.9      8:28/M
       4    Christopher Rogers                                      521   12       42        26:57.6      8:42/M
       5    Elija Cooper                                            425   11       88        32:23.7     10:27/M
       6    William Wallace                                         556   11      126        37:06.0     11:58/M
       7    Nolan Nolan                                             536   11      127        37:19.6     12:02/M
       8    Izaac Piorkowski                                        472   13      131        37:42.3     12:10/M
       9    Caleb Johnson                                           467   12      138        38:54.9     12:33/M
      10    Elisha Mc Kezie                                         438   11      140        38:59.1     12:35/M
      11    Sammuel Reid                                            549   11      141        39:02.7     12:35/M
      12    Andrew Bichnell                                         583   12      142        39:03.8     12:36/M
      13    Gabriel Castanon                                        334   11      164        41:27.4     13:22/M
      14    Jerry Taylor                                            592   11      175        43:05.5     13:54/M
      15    Kevin Pletcher                                         1440   12      176        43:19.4     13:58/M
      16    Jack Stevenson                                          593   11      182        44:01.0     14:12/M
      17    Justin Kott                                             395   13      190        44:56.4     14:30/M
      18    Andrew Cuellar                                          534   13      192        46:27.5     14:59/M
Top

Male 14 to 17

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caleb Howard                                            512   17        2        19:03.8      6:09/M
       2    Austin Grignon                                          507   14        3        19:43.6      6:22/M
       3    Nathan Buck                                             525   16        4        19:43.6      6:22/M
       4    Michael Krause                                          526   15       13        23:27.1      7:34/M
       5    Matt Riggs                                              414   14       20        25:09.1      8:07/M
       6    Jeff Gehring                                            584   16       22        25:13.6      8:08/M
       7    Joshua Fitzpatrick                                      371   16       32        26:08.6      8:26/M
       8    Daniel Benson                                           591   17       37        26:29.4      8:33/M
       9    Zachary Allen -Thierry                                  506   14       59        29:19.8      9:27/M
      10    Cameron Conner                                          529   15       94        32:35.7     10:31/M
      11    Josiah Viitala                                          548   15      100        33:37.2     10:51/M
      12    Geoffrey Pletcher                                      1442   14      134        37:45.9     12:11/M
      13    Jacob Piorkowski                                        473   15      191        45:01.6     14:31/M
Top

Male 18 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joshua Densmoko                                         582   22        5        20:56.4      6:45/M
       2    Keith Colon                                             340   20       15        24:23.9      7:52/M
       3    Jordan Messing                                          382   20       17        24:30.3      7:54/M
       4    Colin Fenwick                                           444   18       26        25:34.3      8:15/M
       5    Kendall Graham                                          542   20       53        28:23.9      9:09/M
       6    Abraham Pickering                                       516   26       58        29:19.5      9:27/M
       7    Michael Taylor                                         1444   29       78        31:23.6     10:07/M
       8    Daniel Morrison                                        1450   27      157        40:52.0     13:11/M
       9    Kristopher Clements                                     503   28      158        40:54.6     13:12/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Albrecht                                            431   30        6        21:36.2      6:58/M
       2    David Canada                                            380   33        9        22:22.4      7:13/M
       3    Ray Gagnon                                              384   39       31        26:02.1      8:24/M
       4    Benjamin Garcia                                         539   38       35        26:17.3      8:29/M
       5    Bradley Randall                                         541   38       76        31:22.3     10:07/M
       6    Scott Bennett                                           374   31       82        31:30.7     10:10/M
       7    Brian Driesenga                                         423   35       86        31:53.9     10:17/M
       8    Tim Jaeger                                              563   36       96        32:40.9     10:32/M
       9    Brian Murphy                                            355   30      133        37:45.4     12:11/M
      10    Mike Bekins                                             578   35      174        43:03.7     13:53/M
      11    Chris Kott                                              397   39      204        48:02.6     15:30/M
      12    Matthew Moses                                           359   35      269      1:03:59.7     20:38/M
      13    Joshua Garrett                                         1460   30      274      1:11:45.5     23:09/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gary Cole                                               328   47        8        22:19.6      7:12/M
       2    Curt Johnson                                            468   44       10        22:32.5      7:16/M
       3    Mark Howard                                             510   47       12        23:09.6      7:28/M
       4    Wesley Wallace                                          558   43       16        24:26.6      7:53/M
       5    Roberto Atencio                                         500   42       18        24:49.7      8:00/M
       6    Mila Messer                                             585   49       24        25:27.0      8:13/M
       7    John Kennedy                                            543   45       28        25:51.5      8:20/M
       8    Alex Fitzpatrick                                        372   43       33        26:09.0      8:26/M
       9    David Fenwick                                           462   47       39        26:39.4      8:36/M
      10    Randy Minnick                                           560   45       41        26:49.5      8:39/M
      11    Chris Vanderwaal                                        322   40       47        27:37.8      8:55/M
      12    Jim Howard                                              514   42       49        27:51.2      8:59/M
      13    Tom Owiti                                               527   44       62        29:40.9      9:34/M
      14    Darrel Le Roux                                          524   44       89        32:24.5     10:27/M
      15    Eric Pletcher                                          1435   42       99        32:53.3     10:36/M
      16    John Beal                                               349   48      105        34:27.5     11:07/M
      17    Greg Piorkowski                                         475   42      123        36:34.9     11:48/M
      18    Rich Rienstra                                           413   48      125        36:57.5     11:55/M
      19    Jim Jenkinson                                           533   41      132        37:43.3     12:10/M
      20    Christien Hodet                                         485   41      143        39:15.9     12:40/M
      21    Brian Savinsky                                          449   48      206        48:57.9     15:47/M
      22    Brian Hutchins                                          421   44      220        51:23.7     16:35/M
      23    Marc Platte                                             342   42      234        52:36.4     16:58/M
      24    Steve Pester                                            588   44      262        57:27.0     18:32/M
      25    James Nickless                                          412   43      264        57:28.7     18:32/M
      26    Conrad Hayes                                            493   43      268      1:01:18.0     19:46/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rod Thompson                                            394   51       14        24:23.9      7:52/M
       2    Sim Clements                                            504   54       40        26:42.1      8:37/M
       3    Rick Defwiter                                           589   55       64        30:04.4      9:42/M
       4    Bill McKinley                                           555   52      104        34:18.1     11:04/M
       5    Michael Szynkowski                                      392   50      115        35:09.6     11:20/M
       6    James Arkusinski                                       1446   50      163        41:21.5     13:20/M
       7    Doug Barbour                                            547   57      168        42:14.4     13:37/M
       8    Joe Stevensa                                            597   50      178        43:31.7     14:02/M
       9    Tim Shook                                               460   59      238        52:54.6     17:04/M
      10    David Manning                                           357   55      272      1:08:53.3     22:13/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Prouty                                              477   63       19        25:09.0      8:07/M
       2    Thomas Davis                                            409   60       36        26:19.0      8:29/M
       3    Galan Miller                                            320   61       45        27:36.9      8:54/M
       4    Tom Coffee                                              351   65       52        28:18.4      9:08/M
       5    Stanley Oetman                                          432   61       54        28:28.3      9:11/M
       6    Daniel Tower                                            442   62       85        31:44.4     10:14/M
       7    Ron Osterman                                            486   60       95        32:40.1     10:32/M
       8    Bruce Hayward                                           455   65      124        36:53.0     11:54/M
       9    David Susens                                            490   64      229        52:19.6     16:53/M
Top

Male 70 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lyden Curtis                                            505   72       50        28:06.0      9:04/M
       2    Ralph Townsend                                          572   75      154        40:45.0     13:09/M
       3    Michael Nickless                                        400   71      251        56:53.6     18:21/M
       4    Jim Uckele                                              404   70      257        57:05.8     18:25/M

10k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Natalie Woolf                                          1419   32       12        49:53.2      8:03/M
Top

Female 18 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Natalie Umali                                          1410   13       21        58:55.1      9:30/M
       2    Julie Kelly                                            1409   14       29      1:11:31.3     11:32/M
Top

Female 19 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lauren Loubard                                         1413   29       17        54:48.1      8:50/M
       2    Charisse Carlton                                       1403   19       18        54:48.4      8:50/M
       3    Korissa Mattson                                        1414   26       27      1:11:16.2     11:30/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Frain                                            1425   38       13        51:11.7      8:15/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karen Griggs                                           1418   48       24      1:01:48.1      9:58/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karen Messer                                           1416   50       31      1:31:10.1     14:42/M
       2    Sharna Kerbs                                           1406   50       33      1:47:10.0     17:17/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nathan Blosser                                         1417   27        1        38:30.4      6:13/M
Top

Male 18 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nolan Umali                                            1411   15        2        38:54.8      6:16/M
       2    Nicholas Umali                                         1412   18        5        45:58.1      7:25/M
Top

Male 19 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Gotshall                                           1429   26        4        41:24.0      6:41/M
       2    Joe Reeves                                             1434   28       22      1:01:15.2      9:53/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Darren Lea                                             1430   37        6        47:02.7      7:35/M
       2    Micheal Goetz                                          1423   34       10        49:26.8      7:58/M
       3    Jarid Thomas                                           1431   33       15        53:10.6      8:35/M
       4    Dale Sheridan                                          1402   38       16        54:35.9      8:48/M
       5    Andrew White                                           1420   31       19        55:27.7      8:57/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Slater II                                          1400   47        7        47:41.7      7:41/M
       2    Matt Frain                                             1424   42        8        47:53.4      7:43/M
       3    Marshall Mc Kezie                                      1422   40       14        51:52.9      8:22/M
       4    Jed Florea                                             1426   42       20        56:18.9      9:05/M
       5    Alex Marckovich                                        1421   42       25      1:02:29.0     10:05/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ken Miller                                             1401   57        3        40:50.0      6:35/M
       2    Bob Potter                                             1407   52       23      1:01:30.6      9:55/M
       3    Emery Messer                                           1415   56       30      1:31:10.0     14:42/M
       4    Alejawdro De Jesus                                     1408   55       34      1:47:10.1     17:17/M
Top

Male 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Rau                                               333   68        9        47:55.5      7:44/M
       2    Gary Riggs                                             1432   63       11        49:48.6      8:02/M
       3    Bela Kobor                                             1427   62       26      1:07:09.9     10:50/M
       4    Royce Snyman                                           1428   61       28      1:11:24.0     11:31/M
       5    Elden Kennay                                           1433   80       32      1:46:20.2     17:09/M