Charyl's Run 2BFit 5K/10K

Age Group Results

June 14, 2014, at Brighton, MI


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run/Walk Men: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 60-97
5k Run/Walk Women: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59
10k Run Men: Top Finishers 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49
10k Run Women: Top Finishers 10-14 20-29 30-39 40-49

5k Run/Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Maddie Brown                                            441   13        3        22:18.0      7:12/M

Top

Female 9 and Under

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Maddy Sova                                              419    8       31        30:12.6      9:45/M

       2    Ryleigh Honaker                                         334    9       36        31:37.9     10:12/M

Top

Female 10 to 14

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Grace Dummitt                                           431   14       45        34:24.2     11:06/M

       2    Rebecca Chan                                            292   13       46        34:26.3     11:06/M

       3    Chloe Finger                                            316   10       51        35:37.6     11:29/M

       4    Zoe Miklosovic                                          330   10       53        35:47.8     11:33/M

       5    Maddie Butcher                                          339   14       55        36:25.6     11:45/M

       6    Sarah Schutz                                            446   13       59        39:15.3     12:40/M

       7    Cami Hartmann                                           268   14       63        40:57.1     13:13/M

       8    Libby Cook                                              273   12       64        41:46.0     13:28/M

       9    Isabel Money                                            375   10       72        43:52.8     14:09/M

      10    Samantha Seelinger                                      358   13       74        45:43.7     14:45/M

      11    Tessa Kodrack                                           269   14       76        46:34.3     15:01/M

      12    Anna Viculis                                            291   13       77        46:34.3     15:01/M

      13    Erica Vaske                                             286   13       78        46:35.9     15:02/M

      14    Emma Grace                                              370   13       81        50:27.4     16:16/M

Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Carolyn Kehn                                            323   18       14        26:21.8      8:30/M

       2    Joaynna Cook                                            272   15       19        27:53.1      9:00/M

       3    Emily Cihonski                                          284   16       20        27:54.2      9:00/M

Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Stephanie Mitchell                                      397   25       44        34:07.1     11:00/M

       2    Corey Towler                                            442   28       58        38:46.8     12:30/M

       3    Leah Maniace                                            281   24       73        44:18.8     14:17/M

Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Suzanne Goulette                                        457   35       22        28:05.3      9:04/M

       2    Jenni Kammer                                            369   33       26        29:33.2      9:32/M

       3    Grace Killinger                                         295   34       29        29:58.7      9:40/M

       4    Tara Roth                                               392   38       34        31:09.5     10:03/M

       5    Rachel Honaker                                          333   30       38        31:48.9     10:15/M

       6    Elizabeth Holland                                       326   36       41        33:23.0     10:46/M

       7    Courtney Barker                                         399   30       43        34:05.9     11:00/M

       8    Laura Rozek                                             414   36       60        39:51.7     12:51/M

       9    Carli Luce                                              389   32       61        40:42.4     13:08/M

      10    Missy Setty                                             287   39       62        40:46.7     13:09/M

      11    Becky Finkle                                            432   35       66        42:42.3     13:46/M

      12    Nicole Root                                             412   32       80        47:20.6     15:16/M

Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Ann Kehn                                                324   45       17        26:57.8      8:42/M

       2    Ann Butcher                                             340   44       25        29:28.6      9:30/M

       3    Lynn Watkins                                            360   42       27        29:50.0      9:37/M

       4    Kim Seelinger                                           359   47       35        31:29.4     10:09/M

       5    Leslie Smith                                            401   46       42        33:40.3     10:52/M

       6    Maryann Makkonen                                        353   46       47        34:45.2     11:13/M

       7    Teresa Rogers                                           447   46       49        34:58.3     11:17/M

       8    Jodi Cook                                               270   42       68        43:28.9     14:01/M

Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Amy Osentoski                                           278   53       48        34:53.8     11:15/M

       2    Marylou Miller                                          379   51       56        36:32.9     11:47/M

       3    Patricia Scanlon                                        308   54       75        46:27.2     14:59/M

Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Serafin Llorena                                         290   27        1        21:09.0      6:49/M

Top

Male 9 and Under

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    James Roth                                              391    9       24        29:06.0      9:23/M

       2    Joey Dummitt                                            474   8        37        31:44.1     10:14/M

       3    Keith Holland                                           328    7       40        32:05.8     10:21/M

       4    Daniel Money                                            374    9       67        43:13.5     13:56/M

       5    Gabe Warner                                             350    9       69        43:33.9     14:03/M

Top

Male 10 to 14

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Caleb Killinger                                         294   14        4        23:09.0      7:28/M

       2    Michael Warner                                          348   11       10        25:52.0      8:21/M

       3    Jack Ross                                               357   12       13        26:20.0      8:30/M

       4    Steven Holland                                          327   11       16        26:56.0      8:41/M

       5    Daniel Kehn                                             322   11       57        38:43.3     12:29/M

       6    Jaden Johnston                                          487   12       71        43:48.2     14:08/M

       7    Keegan Young                                            439   10       82        50:52.2     16:25/M

Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Dominic Gasbarre                                        366   15        5        23:32.0      7:35/M

       2    Dante Delorenzo                                         304   15        7        25:22.0      8:11/M

       3    Aidan Snell                                             465   15       11        26:04.2      8:25/M

       4    Cale Gray                                               325   15       18        27:50.3      8:59/M

Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Alex Morgan                                             344   20        6        24:30.8      7:54/M

       2    Matt Miller                                             380   20       33        30:52.6      9:57/M

       3    Chris Monte                                             423   25       54        36:01.6     11:37/M

Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Jamie Rasmussen                                         368   32        2        21:37.0      6:58/M

       2    Brett Deweese                                           484   38       12        26:17.4      8:29/M

       3    Bill Marra                                              341   31       28        29:58.0      9:40/M

       4    Jeremy Sova                                             417   35       30        30:11.9      9:44/M

       5    Sean Luce                                               390   33       32        30:30.7      9:50/M

       6    Paul Finkle                                             433   34       65        42:42.1     13:46/M

Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Sean Freiberg                                           332   43        8        25:22.4      8:11/M

       2    John McRoberts                                          464   47        9        25:41.3      8:17/M

       3    Mark Trancygier                                         422   44       15        26:23.9      8:31/M

       4    Jim Bojack                                              454   41       21        28:05.1      9:04/M

       5    Michael Gasbarre                                        367   46       23        28:14.0      9:06/M

       6    Greg Smith                                              400   48       39        31:56.9     10:18/M

       7    Brad Miklosovic                                         329   42       50        35:06.4     11:19/M

       8    Dave Finger                                             315   43       52        35:39.2     11:30/M

       9    Terry Warner                                            346   44       70        43:36.2     14:04/M

Top

Male 60 and up

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    John Dorcey                                             377   68       79        47:14.8     15:14/M

10k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Patty Logan                                             445   54        7        54:35.7      8:48/M

Top

Female 10 to 14

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Katie Kim                                               416   12       25      1:14:19.5     11:59/M

Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Shannon McNally                                         429   26        8        54:59.4      8:52/M

       2    Samantha West                                           413   27       12        56:53.1      9:10/M

       3    Amber Johnson                                           381   28       14        58:43.3      9:28/M

       4    Christina Henriquez                                     430   25       21      1:08:39.2     11:04/M

       5    Erin Reed                                               402   29       24      1:12:30.9     11:42/M

Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Jessica Dean                                            427   36       10        56:10.9      9:04/M

       2    Erinn Hadley                                            382   38       15        59:37.3      9:37/M

       3    Kristi Sova                                             418   32       18      1:01:03.8      9:51/M

       4    Liliana Herbstreith                                     411   37       20      1:07:07.6     10:50/M

       5    Toni Reese                                              428   32       27      1:15:13.6     12:08/M

Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Mary Hanson                                             436   49       13        57:52.7      9:20/M

       2    April Gasbarre                                          435   47       16      1:00:06.8      9:42/M

       3    Angela Ripka                                            403   45       22      1:10:48.3     11:25/M

       4    Judy Dolney                                             434   41       28     10:51:01.4     **:00/M

Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Anthony Martino                                         283   16        1        44:59.2      7:15/M

Top

Male 10 to 14

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Herb Warner                                             347   11       23      1:12:16.1     11:39/M

Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Nathan Morgan                                           343   16        3        47:19.0      7:38/M

Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    David Vergison                                          476   26        5        53:44.0      8:40/M

       2    Matthew Dipzinski                                       371   27       11        56:34.0      9:07/M

Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Brad Therrian                                           320   34        4        52:09.4      8:25/M

       2    Andy Carrico                                            440   33        6        54:26.6      8:47/M

Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Kevin Cazan-London                                      466   40        2        45:14.9      7:18/M

       2    Eric Matlock                                            285   41        9        55:41.7      8:59/M

       3    Jack Money                                              376   43       17      1:00:28.6      9:45/M

       4    Scott Monte                                             426   48       19      1:01:34.1      9:56/M

       5    Brian Kim                                               415   46       26      1:14:22.5     12:00/M


Charyl's Run 2BFit mile

Age Group Results

June 14, 2014


Results by: Michigan Running Foundation


 

Female Overall Winners

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time 

       1    Paige Gallentine                                        300   12        7         7:54.7

Female 9 and Under

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time 

       1    Sydney Finger                                           317    9       15         8:20.3

       2    Georgia Krupansky                                       319    9       25        10:05.8

       3    Brooklyn Watkins                                        361    9       26        10:05.8

       4    Maddie Lyndsey                                          337    8       31        10:26.5

       5    Anna Pick                                               470   7        32        10:38.3

       6    Keira Young                                             438   9        36        10:59.4

       7    Katrina Impellizzeri                                    452   8        40        11:12.9

       8    Ellie Morgan                                            342    9       41        11:26.3

       9    Brant Bojack                                            455   9        46        12:28.5

      10    Madison Schroeder                                       336    9       50        12:52.9

      11    Paige Deweese                                           480   5        53        13:46.2

      12    Abby Pick                                               471   5        55        13:50.6

      13    Ella Falkenhagen                                        406    8       82        23:17.3

Female 10 to 14

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time 

       1    Theresa Kehn                                            321   13        8         7:59.1

       2    Kylie Bojack                                            453   11       12         8:12.7

       3    Heather Goulette                                        463   11       18         9:07.1

       4    Chloe Gilbert                                           437   11       23         9:54.2

       5    Sophia Djamoos                                          386   10       34        10:49.3

       6    Ella Thor                                               396   10       42        11:27.3

       7    Sarah Denehy                                            448   10       43        11:28.8

       8    Maddie King                                             410   12       47        12:37.8

       9    Madeline Goulette                                       461   14       67        17:36.6

      10    Grace Monte                                             425   11       77        20:29.4

Female 15 to 19

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time 

       1    Chase Pitcher                                           443   17       16         8:29.1

       2    Patricia Sawinski                                       279   16       61        15:22.8

Female 20 to 29

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time 

       1    Jessica Burnworth                                       444   29       49        12:52.9

Female 30 to 39

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time 

       1    Suzanne Goulette                                        458   35       21         9:21.8

       2    Jen Cruthers                                            485   36       35        10:56.7

       3    Cat Poslaiko                                            364   30       44        11:29.9

       4    Abby McDowell                                           276   31       56        13:51.3

       5    Kristi Falkenhagen                                      407   37       81        23:13.5

Female 40 to 49

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time 

       1    Laurie Delorenzo                                        303   48       27        10:09.1

       2    Giani Cazan-London                                      468   44       30        10:24.6

       3    Heather Harrold                                         449   43       45        11:42.2

       4    Danielle Deweese                                        481   42       54        13:48.8

       5    Teresa Cihonski                                         306   48       62        16:19.3

       6    Shanni Novak                                            388   47       64        16:40.4

       7    Dawn Impellizzeri                                       450   45       68        17:37.5

       8    Kristine Lindsey                                        475   46       70        17:50.0

       9    Lisa Pick                                               473   44       72        18:11.1

      10    Paula Gallentine                                        299   41       74        18:17.0

      11    Beth Monte                                              424   49       76        20:28.9

      12    Jennifer Djamoos                                        384   41       80        21:53.0

Female 50 to 59

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time 

       1    Marisa Liedeke                                          354   50       57        14:02.3

       2    Diane O'Nions                                           302   53       75        19:38.7

Female 60 and up

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time 

       1    Nancy Bojack                                            456   71       66        17:27.5

       2    Kathy Krupansky                                         420   67       78        20:37.4

       3    Margaret Garant                                         409   80       83        23:18.6

       4    Gail Brooks                                             404   61       84        23:20.1

Male Overall Winners

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time 

       1    Timmy Goulette                                          462   12        1         6:41.4

Male 9 and Under

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time 

       1    Brendan Insley                                          478   9         4         7:26.6

       2    Jonah Killinger                                         293    9        9         8:01.0

       3    Ryan Watkins                                            362    7       11         8:11.3

       4    Pavol Miklosovic                                        365    7       14         8:16.7

       5    Brandon Barker                                          398    7       19         9:08.2

       6    Matthew Krupansky                                       363    8       24         9:55.6

       7    Samuel Djamoos                                          385    8       28        10:19.7

       8    Alexander Cazan-London                                  467   9        29        10:23.8

       9    Nick Ross                                               356    9       37        11:06.3

      10    Colin McDowell                                          277    6       39        11:08.6

      11    Cooper Freiberg                                         331    9       48        12:50.6

      12    Ethan Deweese                                           482   9        51        12:54.1

      13    Aidan Liedeke                                           355    9       58        14:02.9

      14    Webster Djamoos                                         387    5       63        16:36.0

      15    Matthew Setty                                           289    9       65        17:10.7

      16    Calvin Cruthers                                         486   8        69        17:49.2

      17    Alex Pick                                               472   7        71        18:09.8

Male 10 to 14

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time 

       1    Michael Warner                                          349   11        2         6:51.4

       2    Brendan Gallentine                                      298   14        3         7:04.4

       3    Donavan Insley                                          479   11        5         7:26.8

       4    Dario Delorenzo                                         305   13        6         7:33.8

       5    Alexander Impellizzeri                                  451   13       10         8:07.5

       6    Jaden Johnston                                          351   12       17         8:53.0

       7    Liam Obrien                                             460   11       20         9:16.9

       8    Nicholas Cihonski                                       307   10       22         9:24.1

       9    Alex Setty                                              288   12       60        15:21.0

Male 30 to 39

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time 

       1    Josh McDowell                                           275   33       38        11:08.5

       2    Brett Deweese                                           483   38       52        12:55.9

Male 40 to 49

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time 

       1    Jim Bojack                                              459   41       13         8:15.0

       2    Chris Pick                                              469   45       33        10:38.7

       3    Mark Falkenhagen                                        408   42       59        14:13.9

       4    Brian Gallentine                                        297   41       73        18:15.4

       5    Christopher Djamoos                                     383   43       79        21:46.2