Elsie Dairy Dash

Age Group Results

July 12, 2014


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run Men: Top Finishers 0-13 14-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-97
5k Run Women: Top Finishers 0-13 14-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-97 98-99
Walk Men: Top Finishers 45-49 60-64 65-97
Walk Women: Top Finishers 0-13 18-24 30-34 35-39 45-49 50-54 55-59 60-64 65-97

5k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kieren Becker                                           703   18        6        20:07.1      6:29/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sharon Becker                                           700   43       11        21:04.7      6:48/M
Top

Female 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mackenzie Stitt                                         639   11       20        22:35.3      7:17/M
       2    Makayla Kribs                                           586   13       49        25:32.1      8:14/M
       3    Angela Demass                                           535   10       73        27:45.7      8:57/M
       4    Emma Kribs                                              585   10       74        27:47.4      8:58/M
       5    Alivia Demass                                           534    8       76        27:51.9      8:59/M
       6    Kaia Spiess                                             630    9       89        28:55.2      9:20/M
       7    Tyler Bancroft                                          507   10      105        31:00.9     10:00/M
       8    Aurora Snider                                           626   13      107        31:13.9     10:04/M
       9    Emily Keller                                            580    9      117        32:45.4     10:34/M
      10    Grace Harrow                                            559   13      133        35:37.1     11:29/M
Top

Female 14 to 17

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alexandra Love                                          591   17       10        21:02.7      6:47/M
       2    Clarice Sheedlo                                         621   16       29        23:23.6      7:33/M
       3    Addison Hymer                                           578   16       40        24:43.7      7:58/M
       4    Claire Reeves                                           616   16       55        26:14.2      8:28/M
       5    Anna Clarizio                                           702   17       61        26:36.1      8:35/M
       6    Jaylyn Pekel                                            612   17       79        28:12.9      9:06/M
       7    Brianna Love                                            592   14       84        28:31.0      9:12/M
       8    Aubrey Hurst                                            574   14      122        33:36.1     10:50/M
       9    Camery Bancroft                                         677   14      127        33:55.8     10:56/M
      10    Alyvia Hurst                                            572   16      128        34:27.0     11:07/M
      11    Brooke Briggs                                           679   16      130        34:38.0     11:10/M
      12    Ashlee Carr                                             517   15      131        34:40.7     11:11/M
      13    Serina Heinze                                           664   14      149        42:07.0     13:35/M
Top

Female 18 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jennifer Frantz                                         548   20       13        21:11.2      6:50/M
       2    Kemri Carter                                            521   18       65        27:15.1      8:47/M
       3    Hannah Reeves                                           615   21       88        28:54.4      9:19/M
       4    Katie Thelen                                            642   22       90        29:14.2      9:26/M
       5    Emma Harrow                                             558   18       92        29:34.3      9:32/M
       6    Bethany Bontrager                                       512   22       95        30:13.1      9:45/M
       7    Mallory Wilk                                            660   23       96        30:13.9      9:45/M
       8    Ashlynn Weller                                          657   20      100        30:26.5      9:49/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Samantha Siefka                                         622   25       70        27:36.0      8:54/M
       2    Jenny Fabus                                             546   29       86        28:34.1      9:13/M
       3    Laura Mills                                             597   29       97        30:17.1      9:46/M
       4    Lynsay Weber                                            652   26      111        31:54.8     10:17/M
       5    Lynne Dick                                              538   26      123        33:38.0     10:51/M
       6    Jackie Gako                                             549   27      125        33:50.2     10:55/M
       7    Katie Nethaway                                          602   26      135        35:43.3     11:31/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marisa Bramer                                           513   33       31        23:43.6      7:39/M
       2    Terri Hawbaker                                          560   34       57        26:18.1      8:29/M
       3    Terri Paradise                                          611   33       81        28:16.5      9:07/M
       4    Shari O'Boyle                                           604   33      112        32:00.1     10:19/M
       5    Jennifer Whitford                                       658   34      119        33:10.1     10:42/M
       6    Dayna Bancroft                                          506   32      146        40:15.1     12:59/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erika Fatura                                            547   36       23        22:44.3      7:20/M
       2    Eustaquia Lee                                           590   36       32        23:48.3      7:41/M
       3    Rebecca Koutz                                           584   38       54        26:05.8      8:25/M
       4    Stephanie Keller                                        581   39      138        38:02.2     12:16/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kellie Smith                                            624   42       50        25:41.5      8:17/M
       2    Jennifer Stitt                                          638   40       83        28:27.7      9:11/M
       3    Michelle Ladiski                                        588   43       85        28:32.3      9:12/M
       4    Margaret Rost                                           619   42       87        28:48.6      9:17/M
       5    Mechelle Kuchar                                         587   41       93        29:47.8      9:36/M
       6    Stephanie Janzen                                        579   43      104        30:36.4      9:52/M
       7    Pj Warnke                                               650   41      116        32:42.3     10:33/M
       8    Michelle Carrie                                         518   44      139        38:02.8     12:16/M
       9    Tammy Migan                                             596   42      147        40:47.5     13:09/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bethany Hook                                            566   45       33        24:01.9      7:45/M
       2    Cindy Weisenberger                                      653   47       43        25:02.3      8:05/M
       3    Kristy Stahl                                            633   49       47        25:20.1      8:10/M
       4    Debby Hurst                                             569   45       80        28:15.2      9:07/M
       5    Arlene Weismantel                                       654   49      137        37:17.6     12:02/M
       6    Lisa Powbsky                                            613   45      141        38:20.8     12:22/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Teresa Verscheure                                       648   50       68        27:26.5      8:51/M
       2    Sheri Applebee                                          502   52      113        32:08.2     10:22/M
       3    Debra Goodwin                                           553   52      115        32:14.9     10:24/M
       4    Marilyn Thelen                                          643   54      121        33:33.0     10:49/M
       5    Karen Weller                                            656   51      124        33:47.6     10:54/M
       6    Cindy Hurst                                             568   51      136        36:48.8     11:52/M
       7    Alicia Heeney                                           684   50      154        51:38.7     16:39/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Debra Powell                                            671   57       53        25:49.9      8:20/M
       2    Mary Ann Baxter                                         509   57      129        34:28.6     11:07/M
       3    Marilyn Clark                                           523   59      132        35:32.1     11:28/M
       4    Elizabeth Rice                                          617   56      153        51:24.2     16:35/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Jo Straub                                          640   61      108        31:16.1     10:05/M
Top

Female 65 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ruth Thelen                                             698   69       71        27:37.1      8:55/M
       2    Jane Matthews                                           593   69      126        33:53.8     10:56/M
       3    Lorraine Snyder                                         627   70      143        39:39.4     12:47/M
Top

Female no age

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dana   Peterson                                         661   99      148        41:36.1     13:25/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Samuel Stitt                                            636   15        1        18:21.1      5:55/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jason Berndt                                            667   42        3        18:28.9      5:57/M
Top

Male 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Timothy Demass                                          537   13       22        22:43.1      7:20/M
       2    Lucas Rabine                                            614   11       34        24:23.8      7:52/M
       3    Dylan Spenny                                            628   11       37        24:33.9      7:55/M
       4    Jacob Spiess                                            629   13       48        25:31.6      8:14/M
       5    Daniel Ornelas                                          609    9       58        26:21.8      8:30/M
       6    Max Spiess                                              631    9       60        26:34.4      8:34/M
       7    Aaron Hurst                                             576   12       94        29:48.4      9:37/M
       8    Larry Briggs                                            680   13       98        30:17.9      9:46/M
       9    Trenton Hurst                                           573   12      103        30:32.1      9:51/M
      10    Elliot Warnke                                           649   10      106        31:05.0     10:02/M
      11    Nic Spiess                                              632   11      140        38:15.0     12:20/M
      12    Ben Carter                                              520   12      142        38:28.6     12:25/M
      13    Alex Broome                                             514   12      144        40:03.4     12:55/M
      14    Joey Bancroft                                           508    7      145        40:13.7     12:58/M
Top

Male 14 to 17

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maverick Stitt                                          637   17        5        19:57.8      6:26/M
       2    Ben Demass                                              536   17        7        20:44.6      6:41/M
       3    Brad Carter                                             519   14       12        21:05.8      6:48/M
       4    Ty Pardee                                               670   17       17        22:04.6      7:07/M
       5    Gordon Johnson                                          690   17       19        22:05.7      7:07/M
       6    Garrett Delemeester                                     674   17       24        22:49.9      7:22/M
       7    Bryce Conklin                                           524   15       27        23:18.7      7:31/M
       8    Vincent Warnke                                          651   14       42        24:56.9      8:03/M
       9    Kevin Harrison                                          668   16      114        32:14.5     10:24/M
Top

Male 18 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Darling                                         665   22        2        18:23.3      5:56/M
       2    Michael Kilbreath                                       583   22       14        21:11.8      6:50/M
       3    Zachary Baker                                           504   21       15        21:30.3      6:56/M
       4    Dominik Willaford                                       689   18       18        22:05.5      7:07/M
       5    Garrett Slavik                                          623   21       52        25:47.9      8:19/M
       6    Austin Loynes                                           701   18       62        26:36.5      8:35/M
       7    Wyatt Hurst                                             570   18       69        27:30.7      8:52/M
       8    Tyler Keough                                            582   22       72        27:43.6      8:56/M
       9    Nicholas Noesen                                         603   20       78        28:06.9      9:04/M
      10    Alex Reist                                              666   19      150        42:07.6     13:35/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joe Bontrager                                           511   27       56        26:17.8      8:29/M
       2    Stephen Demass                                          688   25       77        27:52.1      8:59/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Fabus                                              545   34       26        23:11.5      7:29/M
       2    Neil Dreffs                                             542   34       46        25:16.5      8:09/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Douglas Conklin                                         525   38       28        23:20.2      7:32/M
       2    Howard Straub                                           641   39      134        35:42.6     11:31/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Becker                                              704   43        4        19:32.9      6:18/M
       2    David Conklin                                           526   42       30        23:37.9      7:37/M
       3    Josh Isenhower                                          675   44       45        25:13.5      8:08/M
       4    Scott Hildebrant                                        563   42       51        25:42.0      8:17/M
       5    John Ornelas                                            610   40       59        26:32.2      8:34/M
       6    Chris Bones                                             510   41       99        30:24.3      9:48/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Homer                                            565   46        8        20:51.6      6:44/M
       2    Christopher Merrill                                     595   48       25        23:03.3      7:26/M
       3    Pete Hurst                                              577   49       36        24:31.4      7:55/M
       4    Scott Becker                                            697   49       38        24:35.9      7:56/M
       5    David Weismantel                                        655   49       66        27:16.5      8:48/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Darga                                              531   54        9        20:53.7      6:44/M
       2    Tom Schafer                                             672   54       16        21:30.8      6:56/M
       3    Steven Schneider                                        681   51       35        24:29.9      7:54/M
       4    Jeff Anderson                                           501   52       41        24:52.6      8:01/M
       5    Tim Daugherty                                           532   52       67        27:21.4      8:49/M
       6    Daniel Cook                                             663   52      101        30:27.5      9:49/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ed Thelen                                               686   55       21        22:35.7      7:17/M
       2    Frank Goodrich                                          682   56       39        24:37.5      7:56/M
       3    Raymond Goodwin                                         554   55      109        31:24.1     10:08/M
       4    Kennith Gee                                             550   55      152        50:30.0     16:17/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Craig Wittenbach                                        694   62       82        28:24.1      9:10/M
       2    Terry Gawel                                             699   64       91        29:15.0      9:26/M
       3    David Hill                                              564   63      102        30:30.9      9:50/M
       4    Jim Gunther                                             556   60      110        31:25.4     10:08/M
       5    Pat Doody                                               541   63      118        33:06.0     10:41/M
       6    Gordon Johnson                                          687   61      151        45:02.4     14:32/M
Top

Male 65 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Harp                                                557   68       44        25:07.9      8:06/M
       2    Roger Nelson                                            601   66       63        26:37.6      8:35/M
       3    Bob Brooks                                              673   71       64        26:46.9      8:38/M
       4    Tom Hughey                                              567   70       75        27:50.4      8:59/M
       5    John Hayes                                              561   70      120        33:28.6     10:48/M

Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Toni Ornelas                                            605   59        5        38:21.1     12:22/M
Top

Female 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Holly Ornelas                                           608   10       12        41:35.7     13:25/M
       2    Clarissa Baese                                          693   6        20        48:10.4     15:32/M
Top

Female 18 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erin Verscheure                                         647   20       16        44:54.1     14:29/M
       2    Emily Crawford                                          528   23       17        44:58.2     14:30/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jenny Wilcox                                            659   34       13        42:13.3     13:37/M
       2    Jessica McNitt                                          594   30       14        43:27.5     14:01/M
       3    Renee Baese                                             691   34       21        48:10.7     15:32/M
       4    Leslie Morton                                           599   30       22        48:11.0     15:33/M
       5    Tamara Tomac                                            695   33       29        51:15.3     16:32/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tammy Ornelas                                           607   39       19        45:23.6     14:38/M
       2    Heather Ladiski                                         669   37       23        48:22.4     15:36/M
       3    Tara Conklin                                            527   39       24        48:24.3     15:37/M
       4    Jen Moore                                               598   37       27        49:15.3     15:53/M
       5    Jessica Himstedt                                        696   37       30        51:27.1     16:36/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sheila Clifford                                         662   46       11        40:22.2     13:01/M
       2    Sheila Crawford                                         529   45       18        45:00.3     14:31/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Hecksel-Perkins                                    562   50        7        38:25.2     12:24/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ruth Gee                                                551   55       28        50:30.3     16:17/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brenda Bancroft                                         505   64       15        44:45.5     14:26/M
Top

Female 65 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sue Grace                                               555   73       10        39:31.0     12:45/M
       2    Sandra Conklin                                          692   67       25        48:40.4     15:42/M
       3    Pam Starkweather                                        634   67       26        48:52.6     15:46/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Armstrong                                          678   41        1        31:58.1     10:19/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Troy Crawford                                           530   46        2        32:46.3     10:34/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Stierley                                          635   62        3        33:07.8     10:41/M
       2    Terry Ornelas                                           606   61        6        38:21.4     12:22/M
Top

Male 65 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dave Eldrige                                            544   66        4        37:04.8     11:57/M
       2    Dave Thurston                                           645   66        8        38:25.7     12:24/M
       3    Terry Broome                                            516   68        9        38:59.5     12:35/M