St. Gerard 5k Run, Walk, Rock!

5k Run/Walk

Age Group Results

May 03, 2014


Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Olivia Theis                                            220   13        2        19:33.6      6:18/M

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Schroeder                                          268   14        1        19:29.8      6:17/M

Female 9 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Zee Marie Simpson                                       163    8       29        27:12.5      8:46/M
       2    Maya Blonshine                                            9    9       64        30:59.3     10:00/M
       3    Hailey Prokop                                           244   9        81        32:36.8     10:31/M
       4    Serenity St. Vincent                                    177    9       82        32:45.6     10:34/M
       5    Cady Kooney                                              92    9       88        33:22.7     10:46/M
       6    Isabel Gonzalez                                         251   9        93        34:14.6     11:03/M
       7    Nora Niewenhuis                                         131    7      119        41:10.6     13:17/M
       8    Frances Melinn                                          120    6      134        44:54.7     14:29/M
       9    Alina Coslow                                             29    3      146        46:05.5     14:52/M
      10    Jackson Myott                                           130    7      152        46:44.7     15:05/M
      11    Sophia Quintieri                                        146    9      169        49:31.1     15:58/M
      12    Morgan St. Vincent                                      187    7      218      1:07:36.8     21:48/M

Male 9 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dylan Farrar                                             46    9       23        25:30.6      8:14/M
       2    Gavin Rabideau                                          149    5       32        27:21.6      8:49/M
       3    Timothy St. Vincent                                     178    9       66        31:00.3     10:00/M
       4    Braden Rabideau                                         147    7       75        31:51.1     10:16/M
       5    Daniel Burton                                            17    7      101        36:03.6     11:38/M
       6    Dominic Perez                                           257   6       106        37:26.0     12:05/M
       7    Finnegan Melinn                                         122    1      136        44:55.7     14:29/M
       8    Patrick Doyle                                            37    7      191        55:11.3     17:48/M
       9    Loudon Kurisko                                          106    4      204      1:03:23.2     20:27/M
      10    Carter Kurisko                                          107    2      205      1:03:24.0     20:27/M

Female 10 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jaden Theis                                             221   11        4        21:17.7      6:52/M
       2    Ellie Kooney                                             93   10       54        29:57.6      9:40/M
       3    Nicole St. Vincent                                      179   10       65        30:59.9     10:00/M
       4    Olivia Perez                                            135   10      107        37:57.7     12:15/M
       5    Rachel St. Vincent                                      183   12      125        42:53.1     13:50/M
       6    Giavonni St. Vincent                                    181   11      126        42:58.0     13:52/M
       7    Kate Bellgowan                                            6   11      176        51:07.3     16:29/M
       8    Sativa St. Vincent                                      180   10      182        51:53.8     16:44/M

Male 10 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Luke Elden                                               42   12       10        23:03.9      7:26/M
       2    Jack Oconner                                            255   12       13        23:39.2      7:38/M
       3    Joseph Greenburg                                         60   12       14        23:40.2      7:38/M
       4    Gabe Starr                                              212   11       16        24:01.6      7:45/M
       5    Ethan Jowett                                             78   10       19        25:02.2      8:05/M
       6    Connor Doyle                                             36   12       25        25:40.0      8:17/M
       7    Alex Annis                                                2   12       27        26:30.6      8:33/M
       8    Adam Daust                                               31   10       28        26:33.6      8:34/M
       9    David Perez                                             134   12       56        30:12.8      9:45/M
      10    John Robinson                                           153   11       62        30:54.1      9:58/M
      11    Nick Jurkovic                                           242   10       90        33:43.9     10:53/M
      12    Max Elden                                                43   10       91        34:05.5     11:00/M
      13    Michael Quintieri                                       145   12      103        36:23.5     11:44/M
      14    Braxton St. Vincent                                     182   12      110        38:17.7     12:21/M
      15    Jacob Killian                                            87   10      115        40:01.0     12:55/M
      16    Nick Killian                                             86   11      116        40:01.7     12:55/M
      17    Andrew St. Vincent                                      189   12      173        50:39.7     16:20/M
      18    David St. Vincent                                       185   12      175        50:57.1     16:26/M
      19    Jason St. Vincent                                       190   10      216      1:07:35.3     21:48/M

Female 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sophia Weitzel                                          227   13       63        30:56.3      9:59/M
       2    Destiny St. Vincent                                     206   14      154        46:49.2     15:06/M
       3    Sam St. Vincent                                         176   13      207      1:03:30.6     20:29/M
       4    Tiffanie St. Vincent                                    194   13      211      1:06:19.9     21:24/M
       5    Akira St. Vincent                                       196   14      213      1:06:24.1     21:25/M
       6    Charity St. Vincent                                     198   13      214      1:06:55.0     21:35/M

Male 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Derek Farrar                                             45   13       24        25:39.5      8:16/M
       2    Misha Kleiman                                           239   13       33        27:24.3      8:50/M
       3    Josh Kramer                                              97   13       34        27:26.0      8:51/M
       4    Robert Spagnuolo                                        171   13       39        27:47.0      8:58/M
       5    Josh Killian                                             85   13      114        39:20.7     12:41/M
       6    Lyndon St. Vincent                                      191   14      124        42:05.6     13:35/M
       7    Michael Bennett                                           8   14      131        44:00.2     14:12/M
       8    Kyle St. Vincent                                        188   14      172        50:38.6     16:20/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sydney Theis                                            219   16       26        26:30.2      8:33/M
       2    Kim Fox                                                  56   17       74        31:45.8     10:15/M
       3    Megan Doyle                                              35   16       77        31:57.3     10:18/M
       4    Abigail St. Vincent                                     197   16       83        32:46.5     10:34/M
       5    Kiley St. Vincent                                       202   15      132        44:17.2     14:17/M
       6    Emonee St. Vincent                                      199   15      148        46:07.9     14:53/M
       7    Molly St. Vincent                                       192   16      150        46:29.8     15:00/M
       8    Alyssa St. Vincent                                      210   17      195        57:23.9     18:31/M
       9    Destiney St. Vincent                                    200   16      196        57:31.6     18:33/M
      10    Brittany St. Vincent                                    204   15      197        57:51.1     18:40/M
      11    Nataya St. Vincent                                      205   17      198        58:46.7     18:57/M
      12    Keeley St. Vincent                                      209   15      206      1:03:29.2     20:29/M
      13    Desiree St. Vincent                                     195   16      210      1:04:57.4     20:57/M
      14    Serena St. Vincent                                      193   16      212      1:06:23.7     21:25/M
      15    Elexis St. Vincent                                      208   17      217      1:07:36.2     21:48/M
      16    Angel St. Vincent                                       186   16      219      1:07:58.5     21:55/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Garrett Fedewa                                           48   16        3        20:29.1      6:36/M
       2    Genaro St. Vincent                                      203   18        9        22:52.3      7:23/M
       3    Owen Jowett                                              77   16       45        28:46.1      9:17/M
       4    David Hart                                               63   15       60        30:49.0      9:56/M
       5    Darnell St. Vincent                                     201   15      130        43:26.7     14:01/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Valerie Ingle                                           256   27        6        21:37.8      6:58/M
       2    Ellen Kleiman                                           260   29        8        22:50.0      7:22/M
       3    Nicole Heathman                                          66   27       48        29:13.1      9:25/M
       4    Kassondra Fox                                            57   24       50        29:28.4      9:30/M
       5    Connie Bellant                                            5   21       51        29:29.2      9:31/M
       6    Greta Sommerfeld                                        168   22       57        30:19.7      9:47/M
       7    Beth Zimpfer                                            238   23       67        31:10.9     10:03/M
       8    Danielle Lenz                                           112   26       70        31:32.4     10:10/M
       9    Amanda Ross                                             155   28       84        32:48.4     10:35/M
      10    Beth Laidlaw                                            108   23       98        35:29.0     11:27/M
      11    Lashondra Thomas                                        222   24      112        38:57.1     12:34/M
      12    Katie Parent                                            264   23      174        50:53.2     16:25/M
      13    Sara Wade                                               225   24      184        52:16.7     16:52/M
      14    Jealisha Calvert                                         20   25      215      1:07:03.3     21:38/M
      15    Nicole Pytel                                            142   22      220      1:07:59.0     21:56/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Schafer                                             156   29        5        21:23.0      6:54/M
       2    Nicholas Witgon                                         254   20       15        23:42.3      7:39/M
       3    Brandon Tilson                                          263   28       49        29:26.2      9:30/M
       4    Karl Sommerfeld                                         169   23       58        30:20.0      9:47/M
       5    Mike Galarowic                                           58   24       59        30:20.3      9:47/M
       6    David Lenz                                              113   27       71        31:32.8     10:10/M
       7    Mike Laidlaw                                            243   25       97        35:27.0     11:26/M
       8    Corbin Feldpausch                                        50   23      185        52:17.0     16:52/M
       9    Luke Feldpausch                                          52   21      186        52:17.4     16:52/M
      10    Zac Wade                                                226   23      187        52:18.1     16:52/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Staci Smith                                             164   34       20        25:05.1      8:05/M
       2    Ashley Wright                                           235   31       22        25:22.1      8:11/M
       3    Kristen Jorae                                            76   31       36        27:28.7      8:52/M
       4    Annette Spagnuolo                                       170   32       42        28:12.6      9:06/M
       5    Leslie Keilen                                            80   35       44        28:45.7      9:16/M
       6    Katie Terranova                                         216   36       53        29:44.5      9:35/M
       7    Jamie Pfeffer                                           136   32       89        33:25.7     10:47/M
       8    Megan Burton                                             18   36      102        36:03.9     11:38/M
       9    Marsha Roberts                                          152   31      120        41:14.1     13:18/M
      10    Stacey Malloy                                           115   37      128        43:09.9     13:55/M
      11    Edward Allen                                            262   31      129        43:26.3     14:01/M
      12    Laurie Krzeminski                                       101   32      140        45:26.4     14:39/M
      13    Cheryl Coslow                                            27   34      145        46:05.1     14:52/M
      14    Lori Myott                                              128   39      153        46:46.7     15:05/M
      15    Avonna Carr                                              21   35      181        51:53.4     16:44/M
      16    Kim Molnar                                              123   38      193        55:16.0     17:50/M
      17    Alyssa Kurisko                                          102   33      203      1:03:22.6     20:26/M
      18    Melissa Kolberg                                          90   32      208      1:03:31.3     20:29/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brad Jorae                                               75   31       35        27:28.1      8:52/M
       2    Nathan Rabideau                                         150   39       37        27:34.2      8:54/M
       3    Dan Bush                                                 19   33       47        29:07.5      9:24/M
       4    Chris Pfeffer                                           137   33       99        35:36.3     11:29/M
       5    Damon Coslow                                             28   35      147        46:06.1     14:52/M
       6    Chris Kurisko                                           103   33      202      1:03:22.2     20:26/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Angie Simpson                                           161   47       21        25:18.3      8:10/M
       2    Jackie Prokop                                           258   47       38        27:39.5      8:55/M
       3    Geneva Christofferson                                    25   49       61        30:50.9      9:57/M
       4    Theresa Dubiel                                           40   43       72        31:35.6     10:11/M
       5    Diane Moore                                             124   49       76        31:56.1     10:18/M
       6    Charlene Rabideau                                       148   41       86        33:20.8     10:45/M
       7    Lynn Sharples                                           157   46       87        33:22.4     10:46/M
       8    Kaye Gonzalez                                           250   46       95        35:00.1     11:17/M
       9    Debra Quintieri                                         143   41      104        36:23.9     11:44/M
      10    Marni Perez                                             133   43      105        36:27.3     11:45/M
      11    Stephanie Kramer                                         95   46      109        38:14.4     12:20/M
      12    Nancy Morse                                             127   46      121        41:16.9     13:19/M
      13    Wendy Johnson                                            73   40      127        43:09.6     13:55/M
      14    Liisa Speaker                                           175   42      133        44:35.8     14:23/M
      15    Bridget Melinn                                          121   40      135        44:55.2     14:29/M
      16    Rhonda Williams                                         233   47      139        45:25.9     14:39/M
      17    Cindy Killian                                            82   49      164        48:13.1     15:33/M
      18    Michelle Hart                                            64   47      178        51:28.4     16:36/M
      19    Stacy Bellgowan                                           7   46      180        51:40.2     16:40/M
      20    Barb Feldpausch                                          49   45      183        51:59.8     16:46/M
      21    Kristin Doyle                                            34   44      192        55:15.7     17:49/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paul Christofferson                                      24   49        7        22:16.0      7:11/M
       2    Don Shell                                               158   40       11        23:07.7      7:27/M
       3    Jeff Feldpausch                                          51   47       17        24:51.4      8:01/M
       4    Dennis Theis                                            217   45       18        24:56.6      8:03/M
       5    Matt Burkhardt                                           16   45       41        28:03.9      9:03/M
       6    Vince Caporale                                          245   49       68        31:10.9     10:03/M
       7    Mike Doyle                                               33   45       78        31:58.4     10:19/M
       8    Matthew Blonshine                                       261   40       80        32:28.2     10:28/M
       9    Henry Elden                                              41   48       92        34:12.9     11:02/M
      10    Rene Gonzalez                                           249   48       94        34:15.5     11:03/M
      11    Kyle Melinn                                             119   41      137        44:56.2     14:30/M
      12    Frank Quintieri                                         144   41      170        49:54.7     16:06/M
      13    Brad Myott                                              129   43      171        50:05.8     16:09/M
      14    Mike Whitney                                            232   48      221      1:21:29.1     26:17/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barb Catton                                              23   51       31        27:18.1      8:48/M
       2    Shirlee Bobryk                                           10   55       73        31:44.8     10:14/M
       3    Sue Lebel                                               111   50       79        32:01.4     10:20/M
       4    Carolynne Bohnhoff                                       11   55       96        35:25.5     11:25/M
       5    Cathy Weitzel                                           228   50      100        35:48.3     11:33/M
       6    Janice Trudgeon                                         224   58      111        38:23.6     12:23/M
       7    Carolyn Fischette                                       252   53      113        39:16.4     12:40/M
       8    Leah Lone                                               114   52      117        40:10.2     12:57/M
       9    Valerie Price                                           140   53      118        40:49.4     13:10/M
      10    Sandy Armbrustmacher                                      3   54      141        45:29.4     14:40/M
      11    Kathy Dewitt                                            269   51      143        45:56.3     14:49/M
      12    Mary Lynn Brandell                                      259   52      144        45:56.7     14:49/M
      13    Ann Green                                                59   51      155        46:49.5     15:06/M
      14    Regina Johnson                                          151   58      157        47:10.0     15:13/M
      15    Julie Farrar                                             47   50      167        49:02.6     15:49/M
      16    Mary Herrbach                                            67   58      179        51:29.1     16:36/M
      17    Marlene Hammond                                          62   59      188        54:58.1     17:44/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Cougar Simpson                                      162   50       30        27:16.6      8:48/M
       2    Jeff Haarer                                              61   50       52        29:34.5      9:32/M
       3    Anthony Kooney                                           91   51       55        29:58.0      9:40/M
       4    Douglas Moore                                           125   51      122        41:26.4     13:22/M
       5    Kris Catton                                              22   53      156        47:09.7     15:13/M
       6    Brian Killian                                            81   58      165        48:13.5     15:33/M
       7    Tom Doyle                                                38   53      177        51:18.0     16:33/M

Female 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ginny Doyle                                             266   60       40        28:02.8      9:03/M
       2    Margie Bauer                                            247   61       69        31:26.5     10:08/M
       3    Renee Acker                                               1   60       85        32:55.7     10:37/M
       4    Jan Claus                                                26   62      123        41:32.1     13:24/M
       5    Rose Ann Barner                                           4   64      138        45:25.6     14:39/M
       6    Joyce Dryer                                              39   69      142        45:41.2     14:44/M
       7    Kathleen Kacmarsky                                       79   63      161        47:18.8     15:15/M
       8    Sandy Kramer                                            100   60      162        47:48.4     15:25/M
       9    Marilyn Tank                                            215   72      163        47:48.9     15:25/M
      10    Judy Sibal                                              160   61      189        55:02.2     17:45/M
      11    Marilyn Bria                                             13   65      190        55:10.1     17:48/M
      12    Denise Swank                                            267   62      194        57:21.2     18:30/M
      13    Ellie Fonger                                            248   83      199        58:48.1     18:58/M
      14    Pat Kurisko                                             105   68      200        59:00.8     19:02/M
      15    Vickie Yerden                                           236   64      223      1:21:55.1     26:25/M

Male 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chuck Lawson                                            109   63       12        23:27.8      7:34/M
       2    Roger Nelson                                            253   66       43        28:39.7      9:15/M
       3    Tom Doyle                                               265   60       46        28:47.5      9:17/M
       4    Ken Bauer                                               246   60      108        38:13.9     12:20/M
       5    John Rojeski                                            270   65      149        46:21.0     14:57/M
       6    Clifford Kramer                                          99   61      151        46:42.2     15:04/M
       7    Tom Haselschwerdt                                        65   66      158        47:13.0     15:14/M
       8    Fr. John Klein                                           89   63      159        47:17.9     15:15/M
       9    Phil Guyeskey                                           240   62      160        47:18.2     15:15/M
      10    Harold Fitzner                                           53   69      166        48:13.8     15:33/M
      11    Carl Farrar                                              44   64      168        49:14.1     15:53/M
      12    John Kurisko                                            104   63      201      1:03:20.2     20:26/M
      13    Maynard Shier                                           159   72      209      1:03:35.5     20:31/M
      14    David Yerden                                            237   64      222      1:21:41.3     26:21/M