Hoofing it for Ag 5K

5k Run/Walk

Age Group Results

August 09, 2014


Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Taylor Bolinger                                         464   17        3        19:20.3      6:14/M

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Austin Brittain                                         442   17        1        18:12.9      5:52/M

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jamie Fidler                                            413   11       47        31:48.8     10:15/M
       2    Jentry Brown                                            470   14       58        33:38.5     10:51/M
       3    Racheal O'Boyle                                         436   14       61        34:52.4     11:15/M
       4    Clare Fidler                                            412   12       62        34:57.0     11:16/M
       5    Kylie Richardson                                        422   11       63        35:12.5     11:21/M
       6    Chloe O'Boyle                                           435   11       88        56:28.6     18:13/M
       7    Jesslyn Sanchez                                         443   12       89        56:29.1     18:13/M

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Liam Maslovich                                          491   14        7        22:23.4      7:13/M
       2    Landon Strong                                           428   14       10        22:45.5      7:20/M
       3    Adam Dixon                                              434   11       12        23:38.1      7:37/M
       4    Dylan Marr                                              480   9        72        37:47.7     12:11/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Courtney Allen                                          481   15        4        20:03.4      6:28/M
       2    Carlynn Jenkins                                         416   15       16        24:43.6      7:58/M
       3    Lindsay Hoard                                           452   18       24        26:36.6      8:35/M
       4    Marisa Thum                                             441   17       79        39:38.4     12:47/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gavin Marr                                              461   16        2        18:56.8      6:06/M
       2    Grant Bader                                             493   17       77        39:38.3     12:47/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hannah Coston                                           402   26       29        28:09.5      9:05/M
       2    Samantha Siefka                                         444   25       30        28:19.3      9:08/M
       3    Marcy Jerome                                            450   23       41        30:22.2      9:48/M
       4    Hannah Reeves                                           421   21       43        30:45.6      9:55/M
       5    Katherine Krepps                                        453   25       50        32:24.2     10:27/M
       6    Alyssa Brown                                            403   20       52        32:51.8     10:36/M
       7    Anna Marie Hughes                                       419   21       69        36:03.1     11:38/M
       8    Courtney Arends                                         432   26       70        37:21.4     12:03/M
       9    Alyssa Walters                                          460   26       75        38:51.4     12:32/M
      10    Jessica Stellow                                         468   21       76        38:51.9     12:32/M
      11    Amanda Bass                                             454   26       80        40:56.3     13:12/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Luke Rayburn                                            414   21       35        29:36.6      9:33/M
       2    Alex Brown                                              457   28       46        31:45.2     10:15/M
       3    Ben Bass                                                401   26       84        43:55.1     14:10/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Randee Sedore                                           409   37       13        23:43.9      7:39/M
       2    Erin Smith                                              438   30       14        24:33.9      7:55/M
       3    Amorena Wojciakowski                                    439   33       15        24:35.1      7:56/M
       4    Shelby Shankel                                          448   31       17        25:00.7      8:04/M
       5    Jessica Mitchell                                        437   32       20        25:28.8      8:13/M
       6    Sarah Chouinard                                         400   30       21        25:40.4      8:17/M
       7    Laura Mills                                             449   30       31        28:26.2      9:10/M
       8    Janie Richardson                                        424   38       32        28:37.5      9:14/M
       9    Emily Krenz                                             456   32       33        28:50.2      9:18/M
      10    Marci Merchant                                          411   32       36        29:41.5      9:35/M
      11    Shannon Stoneman                                        417   36       42        30:24.5      9:48/M
      12    Melissa Smith                                           475   32       45        31:22.2     10:07/M
      13    Erin Humm                                               455   35       53        32:52.3     10:36/M
      14    Mary McClain                                            406   36       57        33:25.7     10:47/M
      15    Nicole Whitmore                                         458   33       64        35:12.6     11:21/M
      16    Jennifer Whitford                                       423   34       65        35:17.0     11:23/M
      17    Miranda Daniels                                         404   31       85        51:18.5     16:33/M
      18    Deidre Iciek                                            490   31       86        51:22.7     16:34/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Sedore                                            410   38       22        26:06.2      8:25/M
       2    Steven Smith                                            476   34       44        31:21.9     10:07/M
       3    John Anderson                                           431   31       71        37:22.0     12:03/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brenda Shafley                                          466   45        9        22:42.6      7:19/M
       2    Kristy Stahl                                            445   49       18        25:11.3      8:07/M
       3    Jodie Diaz                                              405   49       28        27:57.4      9:01/M
       4    Nancy Stephens                                          477   47       34        29:29.3      9:31/M
       5    Heather Becker                                          492   41       38        29:57.7      9:40/M
       6    Nita Carpenter                                          408   47       40        30:06.1      9:43/M
       7    Monic Brennan                                           473   41       49        32:13.9     10:24/M
       8    Chanda Mallory                                          469   44       67        35:23.8     11:25/M
       9    Jennifer Courter                                        471   43       68        35:24.1     11:25/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andy Shafley                                            465   49        5        20:48.4      6:43/M
       2    Billy Wright Sr                                         447   46        6        21:18.9      6:52/M
       3    John Lewis                                              487   41       11        22:52.6      7:23/M
       4    Brian Gardner                                           459   41       19        25:19.4      8:10/M
       5    Leslie Inbody                                           474   47       48        32:13.4     10:24/M
       6    Brian Marr                                              463   49       66        35:17.5     11:23/M
       7    Jonathan Thum                                           440   40       78        39:38.4     12:47/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nora Ryan                                               467   51       26        27:35.1      8:54/M
       2    Denise Maeder                                           420   58       27        27:35.5      8:54/M
       3    Debbie Goodwin                                          429   53       54        33:05.4     10:40/M
       4    Paula Brown                                             483   54       55        33:11.2     10:42/M
       5    Kim Duflo                                               478   53       56        33:21.6     10:45/M
       6    Deborah Stoneman                                        462   56       59        34:27.8     11:07/M
       7    Sherah MacLaren                                         489   51       73        37:52.4     12:13/M
       8    Marilyn Gross                                           418   58       83        43:54.1     14:10/M
       9    Faith Coston                                            488   54       87        51:33.5     16:38/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Celichowski                                        451   51        8        22:29.9      7:15/M
       2    Shawn Rowley                                            425   53       23        26:14.6      8:28/M
       3    Kris Duflo                                              479   53       39        30:06.1      9:43/M
       4    Raymond Goodwin                                         430   55       51        32:44.2     10:34/M

Female 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sue Lalone                                              482   60       37        29:42.3      9:35/M
       2    Wendy Lombard                                           446   63       60        34:51.9     11:15/M
       3    Pat Brown                                               484   60       74        38:27.5     12:24/M
       4    Ruth Anne Mizer                                         472   68       81        41:37.3     13:25/M
       5    Eileen Kern                                             486   61       82        43:00.4     13:52/M

Male 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ken Brown                                               485   60       25        27:06.0      8:45/M