Run for Hungary

5k Run/Walk

Age Group Results

July 12, 2014


Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Melina Stone                                            806            14        24:29.7      7:54/M

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Habtamu Handro                                          843             1        17:56.8      5:47/M

Female 12 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Selan Clinger                                           862            39        34:44.8     11:12/M
       2    Abigail Iversen                                         815            43        37:05.0     11:58/M
       3    Shiloh Flory                                            838            44        37:14.8     12:01/M
       4    Anneli Flory                                            836            45        37:17.3     12:02/M
       5    Lily Flory                                              839            47        37:26.5     12:05/M
       6    Emma Looper                                             883            51        38:10.4     12:19/M

Male 12 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Aidan Flory                                             835             7        20:59.4      6:46/M
       2    Kyle Flory                                              837            46        37:22.6     12:03/M

Female 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Isabelle Flory                                          834            34        31:34.5     10:11/M

Male 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Zachary Baker                                           847            12        23:24.3      7:33/M
       2    Eli Clinger                                             859            56        42:43.3     13:47/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Michaela Love                                           845            58        45:03.3     14:32/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Gavin Marr                                              829             2        18:38.6      6:01/M
       2    Caleb O'Brien                                           853            32        30:24.5      9:48/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Kelly Stephens                                          869            16        24:38.3      7:57/M
       2    Kate Swanic                                             809            28        29:04.0      9:23/M
       3    Sarah Drumond                                           810            29        29:04.1      9:23/M
       4    Kelly Fox                                               817            33        31:00.4     10:00/M
       5    Courtney Bytwerk                                        877            37        32:28.1     10:28/M
       6    Kristin Arnold                                          858            40        35:51.8     11:34/M
       7    Andrea Perry                                            854            41        35:52.1     11:34/M
       8    Rachel Hansen                                           830            42        37:01.8     11:56/M
       9    Ruth Del Salto                                          868            60        46:44.4     15:05/M
      10    Melodie Kolmodin                                        819            66        52:22.7     16:54/M
      11    Sarah Lilleboe                                          828            67        52:23.0     16:54/M
      12    Stephanie Belhorn                                       831            68        54:00.4     17:25/M
      13    Sarah Dunsmore                                          863            70        54:02.0     17:26/M
      14    Mallorae Brendall                                       841            71        54:05.8     17:27/M
      15    Hannah Giunta                                           816            72        54:08.8     17:28/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Tim Stadler                                             818             4        20:41.3      6:40/M
       2    Cullen Menke                                            867             5        20:41.6      6:40/M
       3    Nate Wynia                                              832             6        20:52.2      6:44/M
       4    Matthew McGhee                                          875             8        21:44.5      7:01/M
       5    Nicholas Felver                                         852            17        25:00.7      8:04/M
       6    Ryan Funk                                               822            20        26:30.4      8:33/M
       7    Kevin Sova                                              850            35        32:12.9     10:23/M
       8    Amdrew Scjafer                                          878            61        49:44.6     16:03/M
       9    Andrew Donaldson                                        874            64        50:57.8     16:26/M
      10    Kyle Dollarhite                                         860            69        54:00.7     17:25/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Cassie Flory                                            833            21        26:32.3      8:34/M
       2    Kara Butters                                            880            25        28:11.2      9:05/M
       3    Melissa Blue                                            881            49        37:59.4     12:15/M
       4    Tara Rench                                              872            59        46:44.2     15:05/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Micah Winzeler                                          824             3        20:26.3      6:35/M
       2    Will Broderick                                          821             9        22:03.6      7:07/M
       3    Arnulto MacIas                                          865            13        24:27.2      7:53/M
       4    Alan Cullen                                             870            18        25:10.2      8:07/M
       5    Mike Douglas                                            848            36        32:15.2     10:24/M
       6    Marty Jandik                                            857            62        49:45.2     16:03/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Melody Stone                                            807            15        24:32.6      7:55/M
       2    Marisela Garza                                          876            50        37:59.6     12:15/M
       3    Gloria Love                                             844            57        45:02.3     14:32/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Steve Ireland                                           823            11        23:01.3      7:25/M
       2    Richard Menke II                                        899            22        27:02.4      8:43/M
       3    Darin Ackerman                                          879            24        28:10.7      9:05/M
       4    Ron Wright                                              826            30        29:42.6      9:35/M
       5    Jay O'Brien                                             851            31        30:24.4      9:48/M
       6    Rich Crandall                                           855            48        37:27.4     12:05/M
       7    Doug Cooper                                             882            52        38:10.8     12:19/M
       8    Brian Williamson                                        849            54        38:53.3     12:33/M
       9    Allan Love                                              846            55        38:53.4     12:33/M
      10    Jeff Brown                                              873            63        50:54.4     16:25/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Singer                                             871            27        28:41.3      9:15/M
       2    Lori Lynch                                              861            53        38:49.0     12:31/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Knight                                          856            10        22:28.2      7:15/M

Female 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Marge Novak                                             808            38        33:34.4     10:50/M
       2    Pamelaa Vanden                                          840            65        52:17.2     16:52/M
       3    Mary Griffiths                                          814            74        54:50.3     17:41/M
       4    Judith Lindsay                                          811            75        56:20.4     18:10/M

Male 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Michael Kline                                           812            23        27:58.5      9:01/M
       2    John Sharp                                              842            26        28:19.2      9:08/M
       3    Donald Griffiths                                        813            73        54:49.6     17:41/M

Male no age provided

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Quinn Bosworth                                          864            19        25:46.5      8:19/M