Lansing Christian School 5k

Age Group Results

October 04, 2014


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run/Walk Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-97 98-99
5k Run/Walk Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-97
1 mile Men: 0-99
1 mile Women: 0-99

5k Run/Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Block                                                49   44       14        22:56.5      7:24/M
Top

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hope Tebben                                             454    8       71        34:42.7     11:12/M
       2    Emma Maher                                                2    7       88        40:26.9     13:03/M
       3    Corrine Ritter                                          434   10       91        40:54.9     13:12/M
       4    Ella Smith                                              474   9        92        40:55.2     13:12/M
       5    Maggie Wetzel                                           457    9       93        41:03.2     13:15/M
       6    Zoe Meyer                                               439    6      119        54:14.5     17:30/M
       7    Paige Meyer                                             440    8      120        54:14.9     17:30/M
       8    Elena Stoecker                                          154   7       133      1:00:36.1     19:33/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lexi Kinnas                                              76   11       15        23:11.6      7:29/M
       2    Ally Melvin                                             117   13       18        23:48.1      7:41/M
       3    Alex Erbe                                               432   11       28        25:05.0      8:05/M
       4    Natalie Tebben                                          106   11       33        25:36.0      8:15/M
       5    Eliza Lewis                                             423   13       62        32:02.4     10:20/M
       6    Abby Lyon                                                58   13       63        32:02.8     10:20/M
       7    Brianna Nelson                                           19   12       82        38:53.8     12:33/M
       8    Lexie Brown                                             152   11       83        38:54.0     12:33/M
       9    Sydney Muller                                           153   11       95        41:59.7     13:33/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emma Peters                                              80   16       29        25:22.1      8:11/M
       2    Cassie Dunsmore                                         130   18       52        28:29.9      9:11/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alison Demarco                                           43   24       55        29:21.4      9:28/M
       2    Noelle Vanduinen                                         28   29       64        32:05.7     10:21/M
       3    Gloria Jentz                                              9   22       73        35:36.0     11:29/M
       4    Alyson Peterson                                           8   26      113        49:22.8     15:55/M
       5    Jill Shackelford                                        104   27      127        56:05.9     18:05/M
       6    Heidi O'Neill                                            91   25      128        56:07.5     18:06/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bethany Ritter                                           69   35       20        24:03.0      7:45/M
       2    Nicole Bisher                                             3   31       65        32:39.3     10:32/M
       3    Bonnie Binioris                                          70   33       70        33:35.0     10:50/M
       4    January Hladki                                           38   34       76        35:55.3     11:35/M
       5    Jesi Myers                                               12   34       99        42:59.0     13:52/M
       6    Brie McPhall                                            127   34      100        43:14.3     13:57/M
       7    Keri Rizzo                                               44   34      102        43:40.7     14:05/M
       8    Andrea Tardino                                           42   37      103        43:41.0     14:05/M
       9    Jamie Wernet                                            119   33      105        43:49.4     14:08/M
      10    Catherine Meyer                                          72   36      121        54:15.3     17:30/M
      11    Stephanie Kiser                                          98   30      122        54:19.1     17:31/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Heidi Hagy                                               62   48       17        23:47.3      7:40/M
       2    Cindy Thomas                                             97   40       60        31:52.4     10:17/M
       3    Marlene Tebben                                          107   45       72        34:47.4     11:13/M
       4    Heather Erbe                                             68   41       84        39:12.3     12:39/M
       5    Julie Wetzel                                            114   40       96        42:11.2     13:36/M
       6    Tonya McNulty                                            10   47       97        42:58.3     13:52/M
       7    Monique Nelson                                           17   42      109        46:09.8     14:53/M
       8    Maricar MacAlincag                                      112   41      111        47:57.7     15:28/M
       9    Virginia Beasley                                         31   41      115        49:54.5     16:06/M
      10    Sara Miller                                              23   40      118        52:33.9     16:57/M
      11    Betsy Jackson                                            15   43      124        54:40.4     17:38/M
      12    Angie Wright                                            100   40      132        59:09.3     19:05/M
      13    Bonnie Taylor                                            21   47      134      1:01:03.4     19:42/M
Top

Female 50 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joy Witte                                                14   55       59        31:50.2     10:16/M
       2    Debbie Jamieson                                         143   59       74        35:46.3     11:32/M
       3    Kelly Booth                                              87   59       79        38:08.6     12:18/M
       4    Kim Roewert                                             150   56       85        39:20.5     12:41/M
       5    Karen Thomas                                             11   50       98        42:58.7     13:52/M
       6    Wendy Hofman                                             54   50      104        43:47.0     14:07/M
       7    Sharon Carlock                                           84   71      110        46:31.6     15:00/M
       8    Phyllis Naberhuis                                        94   50      112        49:22.4     15:55/M
       9    Joanie Noble                                              7   59      114        49:26.7     15:57/M
      10    Lynn Block                                              146   65      117        50:30.5     16:17/M
      11    Judy Person                                              25   58      123        54:40.0     17:38/M
      12    Jill Johnson                                            147   55      125        55:08.9     17:47/M
      13    Susan Hileman                                             6   54      129        58:24.5     18:50/M
      14    Judie Quinn                                              26   60      130        58:25.3     18:51/M
      15    Peggy Riffle                                            109   56      135      1:01:03.9     19:42/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trace Henderson                                          81   18        1        17:36.0      5:41/M
Top

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Atticus Erbe                                            433    8       56        30:25.8      9:49/M
       2    Rylan Melendez                                           47   10       58        31:49.3     10:16/M
       3    Sebastian Erbe                                          431    9       61        31:52.9     10:17/M
       4    Alex Binioris                                           438    6       69        33:34.6     10:50/M
       5    Caleb Nelson                                             18    7      108        46:09.3     14:53/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Davis Tebben                                            111   14        3        19:23.7      6:15/M
       2    Trent Kinnas                                             75   13        5        20:22.6      6:34/M
       3    Evan MacKay                                             110   14        8        21:15.7      6:51/M
       4    Harrison Granger                                        125   14       11        21:47.6      7:02/M
       5    Zachary Baker                                           101   13       19        23:52.5      7:42/M
       6    Michael Wetzel                                          115   13       21        24:23.4      7:52/M
       7    Nick Booth                                               85   14       24        24:43.1      7:58/M
       8    Weston Block                                             52   12       26        24:58.0      8:03/M
       9    Jacob Trafford                                          123   11       27        25:02.9      8:05/M
      10    Nick Schaeding                                           63   12       32        25:34.5      8:15/M
      11    Jonah Richards                                           66   11       34        25:36.3      8:15/M
      12    Wesley Tate                                             151   14       39        26:23.4      8:31/M
      13    Brendan Lounds                                          142   13       42        26:56.5      8:41/M
      14    Trevor Dunsmore                                         131   12       53        28:30.5      9:12/M
      15    Dylan Thomas                                             64   11       80        38:19.0     12:22/M
      16    Branden Shank                                            61   11       81        38:53.5     12:33/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dawson Block                                             51   15        2        18:48.9      6:04/M
       2    Hunter Block                                             50   17        4        19:37.7      6:20/M
       3    Jonathan Carlock                                         83   18        7        20:47.8      6:42/M
       4    Jonathan Fleming                                         13   16       10        21:30.1      6:56/M
       5    Jacob McDowell                                          121   16       23        24:38.5      7:57/M
       6    Andrew Miranda                                          136   15       43        27:23.0      8:50/M
       7    Logan Anderson-Borton                                    79   16       50        28:10.2      9:05/M
       8    Nate Booth                                               86   15       51        28:14.8      9:06/M
       9    Garrett Strpko                                           78   16       66        32:40.7     10:32/M
      10    Jordan Beasley                                           30   16       68        33:09.9     10:42/M
      11    Jonathan Tufnell                                         45   17       77        36:21.9     11:44/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Shackelford                                        102   27       37        26:09.7      8:26/M
       2    Sean Biehn                                               34   27       38        26:23.1      8:31/M
       3    Peter O'Neill                                            90   25       45        27:44.3      8:57/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Bisher                                            4   31       13        22:08.3      7:08/M
       2    Jamie Wetzel                                            113   39       22        24:28.9      7:54/M
       3    Arnulfo Macias                                          141   32       25        24:54.9      8:02/M
       4    Aaron Hartzler                                           67   35       46        27:49.2      8:58/M
       5    Zach Vanduinen                                           27   32       48        27:56.8      9:01/M
       6    Jim Richards                                             65   38       54        28:52.0      9:19/M
       7    Manuel Melendez                                          46   37       67        32:49.8     10:35/M
       8    Matthew Hladki                                           37   37       75        35:54.5     11:35/M
       9    Joe Nelson                                               16   37       86        39:35.2     12:46/M
      10    Kevin Wernet                                            120   33      106        43:49.9     14:08/M
      11    Dale Wethy                                              144   34      107        45:01.0     14:31/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Pierce                                           122   46        9        21:24.2      6:54/M
       2    Dave Tebben                                             105   47       12        21:58.0      7:05/M
       3    Richard Sweet                                            96   44       30        25:25.1      8:12/M
       4    Scott Stoecker                                           74   42       31        25:25.4      8:12/M
       5    Eric Casteel                                            129   42       40        26:30.1      8:33/M
       6    Jason Block                                              48   43       41        26:40.8      8:36/M
       7    John Maher                                                1   49       89        40:27.5     13:03/M
       8    Robert Taylor                                            20   48      116        50:28.5     16:17/M
       9    Ron Wright                                               99   46      131        58:35.3     18:54/M
Top

Male 50 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Booth                                               88   52        6        20:32.0      6:37/M
       2    Mark Bush                                               139   56       16        23:14.7      7:30/M
       3    Tom Hofman                                               55   50       35        26:00.1      8:23/M
       4    Thomas Jackson                                           95   70       44        27:43.1      8:56/M
       5    David Miranda                                           135   51       47        27:53.8      9:00/M
       6    David Stierley                                           73   62       49        28:06.9      9:04/M
       7    Terry Gawel                                             138   64       57        30:29.8      9:50/M
       8    Robert Rich                                             140   76       78        36:24.0     11:45/M
       9    Dave Thurston                                           137   66       87        40:26.6     13:03/M
      10    Bill Delaney                                            103   60       90        40:31.9     13:04/M
      11    Gregory Minshall                                        128   60      101        43:31.8     14:02/M
      12    Douglas Johnson                                         148   59      126        56:05.6     18:05/M
Top

Male no age

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josh Call                                                 5   99       36        26:04.2      8:25/M
       2    Bruce Block                                             145   99       94        41:58.5     13:32/M

1 mile

Top

Female

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ava Mustapha                                            414    7        4         8:35.4      8:35/M
       2    Grace Buchalski                                         476   6         5         9:49.5      9:49/M
       3    Kaitlyn Cullens                                         418    7        7        10:04.9     10:04/M
       4    Zoe Wright                                              451    3        9        10:12.5     10:12/M
       5    Elly Ritter                                             435    8       11        10:35.9     10:35/M
       6    Chloe Reece                                             411    7       15        11:47.8     11:47/M
       7    Alyssa Shank                                            427    7       17        12:36.2     12:36/M
       8    Kaden Hackett                                           410    6       20        13:00.5     13:00/M
       9    Annie Wernet                                            462    5       21        13:01.3     13:01/M
      10    Nellie Wernet                                           461    7       22        13:02.6     13:02/M
      11    Avery Hartzler                                          429    7       24        13:03.9     13:03/M
      12    Anna Jackson                                            406    8       26        13:05.1     13:05/M
      13    Allyson Casteel                                         471    7       27        13:05.8     13:05/M
      14    Hannah Mustapha                                         415    4       30        13:15.6     13:15/M
      15    Brelyn Magie                                            422    5       31        14:16.3     14:16/M
      16    Grace Cattron                                           468    6       34        14:20.9     14:20/M
      17    Lauren Mustapha                                         416    2       37        14:36.8     14:36/M
Top

Male

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trevor Hornberger                                       446   11        1         6:42.6      6:42/M
       2    Brayden Moore                                           460    9        2         8:02.0      8:02/M
       3    Bryan McPhall                                           469    7        3         8:34.8      8:34/M
       4    Cullen MacKay                                           448    6        6         9:56.2      9:56/M
       5    Andrew MacAlincag                                       456    8        8        10:05.2     10:05/M
       6    Corey Bisher                                            401    8       10        10:27.6     10:27/M
       7    Daniel Thomas                                           428   10       12        10:44.6     10:44/M
       8    Joseph MacAlincag                                       455   10       13        10:57.1     10:57/M
       9    Lael Ritter                                             436    6       14        11:45.3     11:45/M
      10    Miles Vanden Bosch                                      467    5       16        11:59.7     11:59/M
      11    Caleb Ritter                                            437    4       18        12:56.9     12:56/M
      12    Trevor Orton                                            447    7       19        12:58.1     12:58/M
      13    No Name No Name                                         475    1       23        13:03.5     13:03/M
      14    Nolan Cullens                                           419    4       25        13:04.4     13:04/M
      15    Benjamin Heemer                                         405    8       28        13:06.8     13:06/M
      16    Nathan Dery                                             477   8        29        13:11.1     13:11/M
      17    Sawyer Vanden Bosch                                     466    8       32        14:16.6     14:16/M
      18    Braden Vanden Bosch                                     465   10       33        14:16.9     14:16/M
      19    Isaiah Bisher                                           402    4       35        14:22.8     14:22/M
      20    Robert Heemer                                           404   10       36        14:26.5     14:26/M
      21    Jack Rizzo                                              417    3       38        14:37.2     14:37/M
      22    Colin Hartzler                                          430    4       39        14:37.5     14:37/M