Run-A-Munk

Age Group Results

November 08, 2014


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74
5k Run Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
10k Run Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
10k Run Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Half Marathon Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59
Half Marathon Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59
5k WALK Men: Top Finishers 20-24 50-54 55-59
5k WALK Women: Top Finishers 60-64 65-69 75-79

5k Run

Top

Female Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zoe Ziegler 772 11 9 26:09.5 8:26/M
Top

Female Masters Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lynn Sleight 723 52 29 32:13.1 10:24/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tam Adams 783 54 42 33:12.7 10:43/M
Top

Female 14 and under

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Isabelle Wynn 790 11 15 28:28.9 9:11/M
2 Addison Somers 728 13 19 30:01.8 9:41/M
3 Erin Gumfory 605 12 66 44:30.4 14:21/M
4 Selah Clinger 549 11 67 44:31.4 14:22/M
5 Ashley Demello 560 14 73 51:03.8 16:28/M
6 Violet Wasilevich 758 11 75 52:37.1 16:58/M
7 Serendipity Baker 831 10 80 55:34.5 17:55/M
8 Hazel Wasilevich 757 5 88 1:00:20.6 19:28/M
Top

Female 15 to 19

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lyndsay Oden 791 19 11 27:15.4 8:47/M
2 Britney Demello 562 18 52 36:58.5 11:55/M
3 Kayli Mills 670 19 53 37:16.8 12:01/M
Top

Female 20 to 24

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristina Donley 570 24 18 29:46.3 9:36/M
2 Emily Layne 646 24 26 31:21.9 10:07/M
3 Allison Vedder 748 22 28 32:12.7 10:23/M
4 Nicole Blanzy 527 22 38 32:57.4 10:38/M
5 Courtney Demello 563 22 78 54:35.5 17:36/M
6 Skylar Baker 829 20 81 55:35.0 17:56/M
Top

Female 25 to 29

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lindsay Garza 598 25 51 36:40.3 11:50/M
2 Stephanie Atchison 794 27 55 37:17.8 12:02/M
3 Laura Boyd 835 27 64 41:54.5 13:31/M
4 Samantha Friedlander 593 29 68 45:05.5 14:33/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bisi Obinawanne 775 31 24 31:06.9 10:02/M
2 Chelsea Burns 537 30 36 32:50.0 10:35/M
3 Emily Dittmar 566 30 41 33:07.6 10:41/M
4 Sarah Booth 530 33 46 34:32.3 11:08/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alexis Ray 702 36 14 28:25.5 9:10/M
2 Sandra Clay 546 38 30 32:16.0 10:25/M
3 Sarah Davenport 559 37 32 32:23.9 10:27/M
4 Brooke Clay 547 36 47 34:41.0 11:11/M
5 Sally Demshur 564 37 60 40:04.9 12:55/M
6 Besty Wasilevich 755 38 89 1:00:20.9 19:28/M
7 Kristen Grady 600 37 90 1:03:10.2 20:23/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Hashimoto 610 42 58 39:16.4 12:40/M
2 Shannon Baker 830 42 85 57:06.5 18:25/M
3 Pam Mishler 673 42 93 1:14:16.2 23:57/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Puma 698 46 56 38:26.2 12:24/M
2 Jue Plate 821 49 62 41:24.6 13:21/M
3 Theresa Vedder 747 46 65 44:26.2 14:20/M
4 Tami Demello 784 49 91 1:06:19.6 21:24/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Debra Andrews 509 54 43 33:20.2 10:45/M
2 Laura Purol 699 53 48 34:58.2 11:17/M
3 Cathy Rauchholz 701 52 50 36:36.8 11:48/M
4 Katherine Allman 812 50 61 41:23.9 13:21/M
5 Julie Jacokes 631 53 74 52:25.9 16:55/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Margaret Schultz 718 58 59 39:43.4 12:49/M
2 Maria Mudrovcic 676 56 63 41:34.6 13:25/M
3 Melody Williston 765 58 79 54:53.2 17:42/M
4 Christine Wilcox 762 57 83 56:20.8 18:10/M
5 Janelle Smith 726 59 86 59:22.6 19:09/M
6 Janette Bell 520 58 92 1:14:15.9 23:57/M
Top

Female 60 to 64

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Jamros 632 62 84 56:24.1 18:12/M
2 Helen Pedersen 687 62 87 59:23.2 19:09/M
Top

Female 65 to 69

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joyce Dryer 571 69 71 50:05.7 16:09/M
Top

Female 70 to 74

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dagnija Schmidt 717 71 70 46:07.2 14:53/M
Top

Male Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grant Taylor 734 15 1 19:41.5 6:21/M
Top

Male Masters Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Schafer 833 55 7 24:10.8 7:48/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chuck Lawson 645 63 16 28:41.0 9:15/M
Top

Male 14 and under

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Wilson 767 12 4 22:46.9 7:21/M
2 Jacob Taylor 735 12 10 26:34.3 8:34/M
3 Saul Baker 515 13 21 30:50.6 9:57/M
4 Parker Mills 672 11 39 33:04.0 10:40/M
5 Patrick Tolsma 742 11 57 39:14.9 12:39/M
6 Eli Clinger 548 13 72 50:17.9 16:13/M
7 Calvin Wasilevich 756 8 76 52:37.9 16:58/M
Top

Male 15 to 19

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elliott Lipe 803 15 2 19:43.8 6:22/M
2 Benjamin Alvarado 503 19 3 21:38.4 6:59/M
3 Josef Baker 514 15 6 24:04.4 7:46/M
Top

Male 20 to 24

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aaron Kabodian 635 24 37 32:55.7 10:37/M
Top

Men 25 to 29

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Hill 832 26 5 23:03.6 7:26/M
2 Roland Garza 597 27 17 29:16.7 9:26/M
3 Stephen Layne 647 25 25 31:11.2 10:04/M
Top

Men 30 to 34

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aarnulfo MacIas 828 33 13 28:17.0 9:07/M
2 David Yoder 770 32 34 32:34.8 10:30/M
3 Carl Utess 745 33 35 32:39.4 10:32/M
4 Roger Tijerina 741 31 49 35:36.1 11:29/M
5 Scott Loper 652 30 54 37:17.4 12:02/M
Top

Men 35 to 39

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Struzinski 820 38 8 25:21.3 8:11/M
2 Aaron Laverty 644 37 12 27:20.6 8:49/M
3 Luke Zielinski 774 36 31 32:16.6 10:25/M
Top

Men 40 to 44

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Mills 671 41 40 33:04.5 10:40/M
Top

Men 45 to 49

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amos Ziegler 773 49 20 30:48.2 9:56/M
2 Jim Butler 538 48 22 31:01.3 10:00/M
3 Richard Demello 561 46 23 31:06.0 10:02/M
Top

Men 50 to 54

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steven Kyler 825 54 44 34:17.8 11:04/M
Top

Men 55 to 59

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Larue 643 59 27 31:23.4 10:07/M
2 Carl Parker 683 55 33 32:26.0 10:28/M
3 Steve Miller 667 55 45 34:21.1 11:05/M
4 Steven Wilcox 763 58 82 56:20.1 18:10/M
Top

Male 60 to 64

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gordon Johnson 800 61 77 53:27.4 17:15/M
Top

Male 70 to 74

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Serald 719 71 69 45:50.5 14:47/M
 

10k Run

Top

Female Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Wynn 789 47 6 48:35.8 7:50/M
Top

Female Masters Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Beth Holben 618 42 29 57:10.6 9:13/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cheri Fickies 589 60 63 1:04:32.3 10:25/M
Top

Female 15 to 19

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gabriell Cleveland 807 16 20 54:39.7 8:49/M
2 Kolby Markko 658 15 22 55:25.6 8:56/M
3 Lauren Smith 725 15 61 1:04:22.6 10:23/M
4 Calli Lowe 653 18 92 1:19:21.4 12:48/M
Top

Female 20 to 24

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Megan Hawley 611 23 19 53:49.6 8:41/M
2 Emily Huening 624 24 23 55:29.0 8:57/M
3 Haley Zabawa 771 20 26 56:50.7 9:10/M
4 Sarah Mead 663 22 48 1:02:18.5 10:03/M
5 Rebecca Harris 609 20 50 1:02:34.8 10:05/M
6 Shelby Flemming 592 22 57 1:03:29.6 10:14/M
7 Marie Rose 710 22 58 1:03:53.2 10:18/M
8 Hunter Puma 697 21 59 1:03:57.0 10:19/M
9 Julia Hanson 607 20 76 1:08:20.6 11:01/M
10 Marcy Jeromy 633 23 77 1:08:34.0 11:04/M
11 Hannah Curtis 558 22 80 1:10:42.7 11:24/M
12 Erin Verscheure 750 20 90 1:18:03.3 12:35/M
Top

Female 25 to 29

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Bennett 523 26 32 57:35.7 9:17/M
2 Genevieve Pourzan 694 27 40 1:00:51.0 9:49/M
3 Julie Baker 786 25 56 1:03:22.7 10:13/M
4 Rebecca Bell 519 26 68 1:05:46.4 10:36/M
5 Robbin Risner 708 27 82 1:12:00.0 11:37/M
6 Brittany Essenmacher 580 25 96 1:19:59.3 12:54/M
7 Amber Iszler 628 28 104 1:33:28.1 15:05/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leah Morin 793 34 14 51:29.6 8:18/M
2 Libby Yoder 769 32 27 57:04.5 9:12/M
3 Tara Becker-Utess 518 31 53 1:02:44.3 10:07/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sara Deguffau 824 38 12 50:19.2 8:07/M
2 Mary Arleth 511 39 34 58:34.1 9:27/M
3 Helen Kilfoyle 834 36 38 1:00:37.0 9:47/M
4 Tracy Flak 823 36 41 1:01:18.3 9:53/M
5 Erin House 621 37 46 1:01:57.4 10:00/M
6 Jessica Nixon 682 36 55 1:03:20.1 10:13/M
7 Sarah Holden 620 38 67 1:05:44.2 10:36/M
8 Heidi Mills 668 37 69 1:06:08.9 10:40/M
9 Heather Lund 655 38 71 1:07:19.2 10:51/M
10 Sarah Surface-Evans 733 36 73 1:07:26.4 10:53/M
11 Christine Luxmore 656 37 85 1:14:57.9 12:05/M
12 Erin Londo 651 36 86 1:15:26.5 12:10/M
13 Sara Pohl 692 38 87 1:15:45.1 12:13/M
14 Robyn Abbey-Hardesty 500 35 89 1:16:04.1 12:16/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michele Packard 798 42 44 1:01:24.7 9:54/M
2 Krista Ried 705 42 49 1:02:31.6 10:05/M
3 Laurie Hubbert 623 41 81 1:11:42.8 11:34/M
4 Heather Harmon 608 42 93 1:19:32.4 12:50/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Dolley 569 45 39 1:00:44.1 9:48/M
2 Amy Adams 501 48 62 1:04:31.1 10:24/M
3 Sandi Cox 553 45 72 1:07:25.6 10:52/M
4 Wendy Bouck 532 48 88 1:15:57.1 12:15/M
5 Debi Cole 550 48 95 1:19:42.4 12:51/M
6 Marci Colyer 551 46 97 1:21:00.5 13:04/M
7 Roxanna Gleason 599 46 100 1:27:24.6 14:06/M
8 Sheila Crawford 555 45 105 1:41:24.4 16:21/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenny Transue 817 53 66 1:05:39.9 10:35/M
2 Teresa Verscheure 751 51 91 1:18:03.5 12:35/M
3 Michelle Soulliere 729 51 94 1:19:42.1 12:51/M
4 Robin Ellison 575 50 98 1:23:38.5 13:29/M
5 Susan McCarthy 813 51 99 1:25:29.9 13:47/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Denise Townsend 744 55 102 1:32:11.2 14:52/M
2 Jan Weirauch 760 55 103 1:32:11.6 14:52/M
Top

Female 60 to 64

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ruthann Hershberger 615 61 79 1:09:36.9 11:14/M
2 Emilee Marks 661 61 101 1:28:56.0 14:21/M
Top

Male Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Hammond 606 53 1 43:30.8 7:01/M
Top

Male Masters Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Pavkev 822 48 2 45:09.7 7:17/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Booth 780 52 4 46:53.8 7:34/M
Top

Male 14 and under

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justus Holben 619 12 5 47:07.0 7:36/M
2 Tucker Markko 657 13 10 48:39.9 7:51/M
3 Cater Markko 660 12 13 51:24.8 8:17/M
4 Turner Markko 659 10 15 52:52.6 8:32/M
5 Gavin Mills 669 14 21 55:10.4 8:54/M
Top

Male 15 to 19

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 George Squillace III 730 17 8 48:37.0 7:50/M
2 Alex Case 541 15 37 1:00:28.8 9:45/M
3 Zach Case 540 18 84 1:14:09.7 11:58/M
Top

Male 20 to 24

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Bowden 533 23 7 48:36.5 7:50/M
2 Daniel Sherwood 720 22 16 53:09.0 8:34/M
Top

Men 25 to 29

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Timothy Thelen 736 28 54 1:03:12.8 10:12/M
2 Matthew Kolp 639 26 75 1:08:12.1 11:00/M
Top

Men 30 to 34

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tony Colavecchi 818 31 11 48:46.8 7:52/M
2 David Booth 529 32 45 1:01:40.4 9:57/M
3 Kyle Bennett 524 30 47 1:02:07.8 10:01/M
4 Jonathan Jerguson 781 33 83 1:12:54.2 11:45/M
Top

Men 35 to 39

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Pohl 693 38 18 53:33.0 8:38/M
2 Chris Case 539 37 60 1:03:58.3 10:19/M
3 Mikhail Murshak 792 36 70 1:06:56.0 10:48/M
4 Martin Burris 814 37 74 1:07:58.2 10:58/M
Top

Men 40 to 44

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brad Garmon 596 40 33 58:25.5 9:25/M
2 Chris Andrews 508 42 43 1:01:21.1 9:54/M
Top

Men 45 to 49

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Nemeth 679 47 3 46:28.9 7:30/M
2 Donald Adams 502 47 17 53:30.1 8:38/M
3 David Gard 795 45 25 55:59.4 9:02/M
4 Timothy Wilson 766 45 28 57:04.7 9:12/M
5 Charles Packard 797 49 35 58:40.1 9:28/M
6 Troy Crawford 556 47 106 1:41:25.1 16:21/M
Top

Men 50 to 54

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Knight 810 54 9 48:38.2 7:51/M
2 Bradley Jacokes 630 53 36 59:51.2 9:39/M
3 Jeffrey Lock 650 50 64 1:05:33.7 10:34/M
4 David Andrews 507 54 65 1:05:39.5 10:35/M
Top

Men 55 to 59

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Nelson 678 56 30 57:34.1 9:17/M
2 Ronald Pedersen 686 58 51 1:02:36.3 10:06/M
Top

Male 60 to 64

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lester Hershberger 614 61 24 55:52.3 9:01/M
2 Duane Clarke 545 62 31 57:35.3 9:17/M
3 Larry Pedersen 685 62 42 1:01:19.2 9:53/M
4 Steve Anderson 505 63 78 1:09:33.0 11:13/M
Top

Male 65 to 69

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Skabic 722 67 52 1:02:41.9 10:07/M
 

Half Marathon

Top

Female Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amy Nemeth 680 46 11 1:47:58.8 8:15/M
Top

Female Masters Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jodi South 804 47 13 1:49:52.7 8:23/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jane Donovan 809 50 24 1:58:35.4 9:03/M
Top

Female 15 to 19

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alex Terzian 819 18 25 1:58:45.0 9:04/M
2 Kelsey Fischer 591 19 52 2:26:52.2 11:13/M
Top

Female 20 to 24

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Corey Block 528 24 12 1:48:55.8 8:19/M
2 Hadley Couraud 808 23 17 1:55:08.6 8:47/M
3 Abagail Wrobel 768 20 31 2:05:43.0 9:36/M
4 Kimberly Groneck 604 22 39 2:10:58.5 10:00/M
5 Emily Powell 695 20 41 2:12:40.4 10:08/M
Top

Female 25 to 29

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Duprie 573 27 18 1:55:09.4 8:47/M
2 Katherine Pickard 690 25 29 2:05:16.7 9:34/M
3 Rebecca Reeve 704 26 35 2:07:44.8 9:45/M
4 Sarah Keenan 637 25 42 2:13:26.1 10:11/M
5 Sarah Hyland 626 26 60 2:36:11.1 11:55/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Danielle McDonagh 826 39 15 1:52:09.1 8:34/M
2 Glory Ledu 648 37 51 2:25:53.8 11:08/M
3 Laura Michels 666 37 59 2:35:38.0 11:53/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Federica Brandizzi 534 44 48 2:19:10.3 10:37/M
2 Staci Andrews 510 42 54 2:28:02.1 11:18/M
3 Laura Hillaker 617 41 55 2:31:25.2 11:34/M
4 Karenn Vernagus 749 42 57 2:32:16.0 11:37/M
5 Heather White 761 40 62 2:38:48.8 12:07/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janice Little 776 48 34 2:07:18.6 9:43/M
2 Kris Taubitz 805 45 45 2:15:14.2 10:19/M
3 Debra Rojewski 709 49 49 2:24:21.6 11:01/M
4 Kim Griggs 603 46 58 2:34:37.8 11:48/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dawn Elzinga 576 52 61 2:36:47.9 11:58/M
2 Kelly Lewis 649 52 65 2:55:22.7 13:23/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Veronica Jackson 629 55 50 2:25:14.6 11:05/M
Top

Male Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gage Cleveland 806 16 1 1:30:20.8 6:54/M
Top

Male Masters Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Wynn 788 46 5 1:32:19.2 7:03/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gerard Wilbrink 816 61 16 1:52:12.2 8:34/M
Top

Male 15 to 19

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marshall Lipe 802 15 28 2:03:45.3 9:27/M
Top

Male 20 to 24

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mitchell Borchers 531 21 2 1:30:21.2 6:54/M
2 Dylan Reiners 799 22 4 1:30:56.1 6:56/M
Top

Men 25 to 29

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Greene 601 27 3 1:30:26.8 6:54/M
2 Florian Figge 590 29 6 1:34:28.1 7:13/M
3 William Vann 746 25 30 2:05:17.6 9:34/M
4 Nathan Dewinkle 778 27 43 2:13:47.1 10:13/M
5 Jeffrey McGregor 662 29 47 2:18:13.3 10:33/M
Top

Men 30 to 34

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Kark 785 30 9 1:40:28.4 7:40/M
2 Aaron Hubbard 622 31 20 1:56:53.8 8:55/M
3 Daniel Ducat 572 33 23 1:58:28.0 9:03/M
Top

Men 35 to 39

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Charles Fritz 811 39 8 1:39:18.0 7:35/M
2 Michael Racine 796 38 21 1:56:53.8 8:55/M
3 Jeremy Christiansen 542 39 36 2:08:14.6 9:47/M
4 Matthew Engler 577 37 38 2:09:34.0 9:53/M
5 Benjamin Berghorn 525 38 53 2:27:18.9 11:15/M
Top

Men 40 to 44

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Tolsma 743 42 7 1:35:56.0 7:19/M
2 Brian Little 777 41 14 1:50:07.5 8:24/M
3 Marcus Wasilevich 759 40 37 2:08:56.9 9:51/M
4 Adam Beltz 521 41 40 2:11:33.4 10:03/M
5 Jim Walter 753 41 56 2:31:59.4 11:36/M
Top

Men 45 to 49

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dan Homer 787 46 10 1:47:52.2 8:14/M
2 Tim Kuch 641 47 27 2:01:34.3 9:17/M
3 Christopher Merrill 665 48 33 2:06:40.6 9:40/M
4 Scott Peterson 688 45 63 2:44:40.0 12:34/M
Top

Men 50 to 54

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Timothy Payne 684 51 26 2:01:12.3 9:15/M
2 Keith Morris 674 50 46 2:17:15.7 10:29/M
3 Jeff Anderson 506 53 64 2:49:37.4 12:57/M
4 Vadim Lozovoy 654 54 66 3:01:46.0 13:53/M
Top

Men 55 to 59

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Nisbet 681 58 19 1:56:19.7 8:53/M
2 Randy Ruch 712 58 22 1:57:01.5 8:56/M
3 Kirk Heskitt 616 56 32 2:06:24.3 9:39/M
4 Andrew Griffin 602 56 44 2:14:55.7 10:18/M
5 Mike Henderson 612 56 67 3:08:17.7 14:22/M
 

5k WALK

Top

Female Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sharon Edgar 574 55 5 46:46.8 15:05/M
Top

Female Masters Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ruth Schaar 716 59 6 47:16.2 15:15/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Beth Johns 827 53 8 57:06.5 18:25/M
Top

Female 60 to 64

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Engler 815 63 10 58:40.9 18:55/M
Top

Female 65 to 69

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dena Brunsting 536 68 12 1:05:39.5 21:11/M
Top

Female 75 to 79

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Inge Kyler 642 78 13 1:05:41.9 21:11/M
Top

Male Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Dilts 565 38 1 42:07.1 13:35/M
Top

Male Masters Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dave Thurston 740 66 2 42:28.7 13:42/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Sleight 724 61 3 42:44.9 13:47/M
Top

Male 20 to 24

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Ballou 517 23 11 59:24.6 19:10/M
Top

Men 50 to 54

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donald Ballou 516 52 9 57:52.4 18:40/M
Top

Men 55 to 59

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Johnson 634 58 4 46:27.0 14:59/M
2 Charlie Cook 552 57 7 54:54.3 17:43/M