Memorial Day 5K

age group results

May 26, 2014, at Pinckney, MI


Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winner

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shannon Revels                                          355   28       11        20:53.6      6:44/M

Male Overall Winner

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Kastsefaras                                       5616   24        1        16:18.7      5:15/M

Female 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Isabella Garcia                                         456   14       14        21:50.6      7:03/M
       2    Mia Garcia                                              455   11       30        24:15.2      7:49/M
       3    Asha Narayan                                            341   14       35        24:30.8      7:54/M
       4    Nyla Griffin                                           5612   11       36        24:32.1      7:55/M
       5    Katelyn Villa                                           387   11       65        27:38.6      8:55/M
       6    Lydia Girard                                           5608   9        66        27:59.3      9:02/M
       7    Marissa Wolschleger                                     379   11       68        28:08.6      9:05/M
       8    Alex Williams                                          5630   12       73        28:45.7      9:16/M
       9    Maya Narayan                                            342   13       92        30:39.7      9:53/M
      10    Jenna Joseph                                            354   12      101        31:50.5     10:16/M
      11    Rachel Miller                                           452   13      104        32:01.6     10:20/M
      12    Lydia Kapeller                                          451   13      106        32:04.5     10:21/M
      13    Abby Colvia                                             480   10      110        32:27.1     10:28/M
      14    Grace Elliott                                           478   10      111        32:28.4     10:28/M
      15    Olina Short                                             488   10      112        32:28.7     10:28/M
      16    Sam McGlade                                             361   10      121        34:20.1     11:05/M
      17    Grace Mallia                                            365   10      123        34:22.9     11:05/M

Male 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Noah Purdy                                              440   13        9        20:41.7      6:40/M
       2    Camden Boston                                           352   14       10        20:41.8      6:40/M
       3    Jared Bylski                                           5619   13       18        22:10.8      7:09/M
       4    Paul Villa III                                          389   14       21        23:24.5      7:33/M
       5    Benson Richards                                         495   9        24        23:46.0      7:40/M
       6    Joe Wallace                                             369   13       26        23:57.4      7:44/M
       7    Maximillian Hatty                                       487   13       29        24:09.7      7:47/M
       8    Tylor Morgan                                           5628   11       42        24:52.6      8:01/M
       9    Kevin Corrigan                                          344   14       54        26:29.9      8:33/M
      10    Elijah Autry                                            338   12       56        26:35.8      8:35/M
      11    Keegan Bums                                            5639   10       57        26:58.5      8:42/M
      12    Wes Richards                                            494   12       58        27:01.0      8:43/M
      13    Jason Muir                                              381   14       59        27:12.6      8:46/M
      14    Avery Morton                                            458   10       60        27:19.4      8:49/M
      15    Drakon Mays                                             349    8       74        28:49.1      9:18/M
      16    Gryphon Mays                                            347   10       75        28:53.0      9:19/M
      17    Kyle Miller                                             467   12       90        30:34.4      9:52/M
      18    Jack Purdy                                              438   10       96        31:35.8     10:11/M
      19    Ben Raymond                                            5636   10      109        32:25.6     10:27/M
      20    Cooper Harris                                           472   10      134        37:02.6     11:57/M
      21    Brady Raymonel                                         5637   8       136        37:18.5     12:02/M
      22    John Harris                                            5632   9       150        42:09.5     13:36/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Becky Mazur                                             384   17       81        29:36.5      9:33/M
       2    Carlie Sleeman                                          470   17      117        33:29.2     10:48/M
       3    Haley Eilers                                            429   19      132        36:44.2     11:51/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Isaac Harris                                           5633   17        3        19:12.2      6:12/M
       2    Joshua Bostuick                                         435   16        8        20:17.7      6:33/M
       3    Jacob Wallace                                           473   15       13        21:40.2      6:59/M
       4    David Harris                                           5634   15       17        22:01.0      7:06/M
       5    Brandon Clark                                           363   16       23        23:37.0      7:37/M
       6    Sebastiano Pasquini                                     486   17       27        23:59.6      7:44/M
       7    Zach Hayes                                              370   18       37        24:38.1      7:57/M
       8    Max Barton                                              358   18       39        24:41.6      7:58/M
       9    Tyler Royston                                          5611   15       82        29:52.4      9:38/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shelby Miller                                           377   23       32        24:27.6      7:53/M
       2    Meghan Miller                                           468   26       51        26:04.8      8:25/M
       3    Brittany Evans                                          357   23       55        26:34.1      8:34/M
       4    Jordan Merna                                            496   25       77        28:59.6      9:21/M
       5    Natalie Turner                                          493   20       93        30:47.8      9:56/M
       6    Anne Kopee                                              491   26       95        31:28.7     10:09/M
       7    Aly Muir                                                380   21      102        31:52.0     10:17/M
       8    Vanessa Hasseld                                         359   22      105        32:02.2     10:20/M
       9    Molly Schoenberg                                        428   23      116        33:26.0     10:47/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nick Katesters                                         5617   26        2        17:32.2      5:39/M
       2    Robert Pauline                                         5621   23        5        19:33.8      6:18/M
       3    Casimir Grabowski                                       376   23       33        24:28.8      7:54/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristina Cockerill                                      474   35       62        27:31.3      8:53/M
       2    Kim McCullough                                          392   39       70        28:24.5      9:10/M
       3    Lori Johnson                                            483   32       71        28:27.4      9:11/M
       4    Heather Autry                                           337   35       72        28:29.6      9:11/M
       5    Kelly Smith                                             398   31       88        30:14.9      9:45/M
       6    Jennifer Sdoll                                          484   33       94        31:23.0     10:07/M
       7    Elizabeth McHugh                                        462   39      103        31:58.4     10:19/M
       8    Stephanie Voogd                                         475   38      126        34:55.1     11:16/M
       9    Jennifer Domanski                                       437   39      133        36:52.2     11:54/M
      10    Crystal Raymond                                        5638   36      138        37:38.7     12:08/M
      11    Autumn Moricz                                           350   37      139        37:44.7     12:10/M
      12    Adriane De Ceuninck                                     394   36      153        42:17.9     13:38/M
      13    Cathy Mazur                                             385   38      154        44:59.6     14:31/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andy Carrico                                            454   33       49        25:48.1      8:19/M
       2    Daniel Huhman                                           445   35       78        29:22.4      9:28/M
       3    Pj Sapienza                                             364   39       80        29:27.8      9:30/M
       4    Heather Haarala                                         461   34       85        30:11.0      9:44/M
       5    Micheal Fill                                            492   35       86        30:13.1      9:45/M
       6    Brian Tucker                                            375   32       87        30:13.9      9:45/M
       7    Scott Mays                                              348   39      119        33:51.2     10:55/M
       8    Joel Elliott                                            477   39      137        37:33.3     12:07/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tammy Jarema                                            460   45       19        22:41.5      7:19/M
       2    Davina McNaney                                         5627   41       46        25:36.2      8:15/M
       3    Jen Morton                                              457   41       61        27:20.7      8:49/M
       4    Karen Villa                                             386   49       63        27:37.9      8:55/M
       5    Karen Bylski                                           5618   46       76        28:59.2      9:21/M
       6    Caroline Marvin                                         396   40       83        29:56.4      9:39/M
       7    Kristie Wolschleger                                     378   42       91        30:35.6      9:52/M
       8    Karen Muir                                              383   49       98        31:40.8     10:13/M
       9    Kristin Condct                                          439   47      108        32:15.4     10:24/M
      10    Tracey Mulvihill                                        500   42      115        33:25.2     10:47/M
      11    Maggie Narayan                                          343   46      118        33:32.4     10:49/M
      12    Kuirsta Carlson                                         362   41      120        34:07.1     11:00/M
      13    Jan Bradford                                            346   47      122        34:20.3     11:05/M
      14    Terrie Raguso                                           442   42      125        34:54.3     11:15/M
      15    Patricia Jansen                                         401   45      129        35:18.8     11:23/M
      16    Jennifer Taylor                                         444   42      130        36:17.5     11:42/M
      17    Melissa Davenport                                       443   41      131        36:30.2     11:46/M
      18    Joy Pasquini                                            485   44      141        38:16.2     12:21/M
      19    Jackie Jenkins                                          450   49      142        38:18.0     12:21/M
      20    Despina Shirey                                          371   49      143        38:33.1     12:26/M
      21    Pam McGlade                                             360   42      144        38:35.4     12:27/M
      22    Jamileh Butler                                          400   44      145        38:40.9     12:28/M
      23    Holly Purdy                                             441   45      149        40:28.3     13:03/M
      24    Julie Mallia                                            366   46      155        45:01.8     14:31/M
      25    Regina Roberts                                         5609   41      156        45:43.2     14:45/M
      26    Clint Rux                                              5635   48      158        47:54.5     15:27/M
      27    Mary Rux                                               5622   47      159        47:55.2     15:27/M
      28    Missy Zettel                                            465   40      160        51:07.9     16:29/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Jarema                                              459   48        4        19:28.5      6:17/M
       2    James Jankowski                                         482   46        6        19:34.4      6:19/M
       3    Brian Czajka                                            356   44       15        21:53.5      7:04/M
       4    Rod Morgan                                             5629   48       20        22:57.6      7:24/M
       5    Steve Kapeller                                          453   41       22        23:30.9      7:35/M
       6    Mike Hanafee                                            469   45       25        23:54.9      7:43/M
       7    Greg Eppler                                             340   41       31        24:21.6      7:51/M
       8    Sam Bukey                                               490   43       34        24:30.4      7:54/M
       9    Rich Benson                                             397   44       41        24:51.9      8:01/M
      10    Steve Novicki                                          5615   42       43        25:04.3      8:05/M
      11    Jason Wallace                                           368   40       45        25:31.4      8:14/M
      12    Chris Pugh                                              489   44       47        25:39.5      8:16/M
      13    Pat Colvia                                              479   41       53        26:27.4      8:32/M
      14    Steve McCullough                                        391   40       84        30:03.0      9:42/M
      15    Brent Royston                                          5610   44       97        31:36.2     10:12/M
      16    Chris Wolschleger                                       351   43      100        31:46.8     10:15/M
      17    James Williamson                                        498   43      107        32:09.9     10:22/M
      18    John Jansen                                             399   46      128        35:18.2     11:23/M
      19    Dan Harris                                              471   44      135        37:04.0     11:57/M
      20    Rick Harris                                            5631   45      151        42:10.4     13:36/M
      21    Kevin De Ceuninck                                       395   40      152        42:15.1     13:38/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Colleen Downes                                          374   55       89        30:31.2      9:51/M
       2    Ellen Casari                                           5624   54       99        31:46.3     10:15/M
       3    Virginia Bergamo                                        436   50      113        32:50.6     10:35/M
       4    Tamara Rummel                                           393   50      114        33:19.6     10:45/M
       5    Debbie Cornelius                                        499   53      124        34:38.5     11:10/M
       6    Rebecca Foster                                          372   54      140        38:15.1     12:20/M
       7    Joanne Roberts                                          336   56      146        38:41.8     12:29/M
       8    Pamela Stidham                                          367   54      157        47:23.7     15:17/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paul Villa                                              388   51        7        19:39.6      6:20/M
       2    Jim Burgess                                             497   55       12        21:33.0      6:57/M
       3    Marvin Guitar                                           335   57       16        21:53.7      7:04/M
       4    Steve Boston                                            353   54       28        24:09.6      7:47/M
       5    Tim Corrigan                                            345   50       40        24:47.8      8:00/M
       6    John Jenkins                                            449   50       44        25:16.9      8:09/M
       7    John Muir                                               382   52       48        25:41.1      8:17/M
       8    David Barry                                            5623   52       50        26:02.6      8:24/M
       9    George Reynolds                                        5620   57       52        26:18.5      8:29/M
      10    Robert Weisenberger                                     373   58       67        28:06.2      9:04/M
      11    Mark Dyer                                               481   59       69        28:09.4      9:05/M
      12    James McAllister                                        390   53      127        35:09.5     11:20/M

Female 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karen Burek                                            5614   61       79        29:25.8      9:29/M
       2    Marleen Glasser                                         410   62      148        39:15.3     12:40/M

Male 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ron Stempihar                                          5613   61       38        24:39.5      7:57/M
       2    Keith Wright                                            339   64       64        27:38.2      8:55/M
       3    William Stone                                           476   69      147        39:03.4     12:36/M

Final Team Results

Team Race

Team - Gemini Joggers Finish Position - 1

Team Score (places): 3

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    420  Matthew Rynbrandt                              M       1          1     26:15.2    26:15.2
      2    421  Elizabeth Webster                              F       2          3     26:15.5    52:30.7

Team - The Rookies Finish Position - 2

Team Score (places): 9

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    426  Hannah Taylor                                  F       4          4     27:10.9    27:10.9
      2    427  Brock Mannan                                   M       5          9     27:12.2    54:23.1

Team - jk kids Finish Position - 3

Team Score (places): 13

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    416  Caden Carlson                                  M       6          6     27:48.8    27:48.8
      2    417  Kallia Carlson                                 F       7         13     27:49.6    55:38.5

Team - Team Moricz Finish Position - 4

Team Score (places): 15

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    425  Avery Moricz                                   M       3          3     26:49.8    26:49.8
      2    424  Alayna Moricz                                  F      12         15     29:32.2    56:22.1

Team - Battle of the Witts Finish Position - 5

Team Score (places): 17

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    422  Michael Witt                                   M       8          8     28:20.6    28:20.6
      2    423  Rebecca Witt                                   F       9         17     28:22.3    56:43.0

Team - Team Gruffindor Finish Position - 6

Team Score (places): 21

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    464  Hannah Menosky                                 F      10         10     28:51.0    28:51.0
      2    463  Paul Menosky                                   M      11         21     28:51.1    57:42.1

Team - Team Schroeder Finish Position - 7

Team Score (places): 27

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    448  Amanda Schroeder                               F      13         13     30:54.4    30:54.4
      2    447  Al Schroeder                                   M      14         27     30:54.9  1:01:49.3

Team - Team Rau Finish Position - 8

Team Score (places): 31

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    434  Kevin Rau                                      M      15         15     31:09.6    31:09.6
      2    433  Jacquelyn Rau                                  F      16         31     31:09.9  1:02:19.6

Team - 1000 miles ahead Finish Position - 9

Team Score (places): 35

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    419  Rachel Needham                                 F      17         17     34:56.7    34:56.7
      2    418  Jamie Arhangelos                               M      18         35     41:25.5  1:16:22.2