Pirate Booty Dash

5k Run/Walk

Age Group Results

June 14, 2014


Results by: Michigan Running Foundation

Female 12 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Alaysia Gutierrez                                       108            22        25:14.1      8:08/M
       2    Nicki Hamann                                            127            42        30:23.8      9:48/M
       3    Elizabeth Phelps                                        118            52        33:45.4     10:53/M
       4    Brianna Ray                                              99            56        34:33.1     11:09/M
       5    Elizabeth VanWagnen                                     319            59        35:16.7     11:23/M
       6    Chloe Roth                                              320            60        35:17.3     11:23/M
       7    Kylie Morris                                             30            68        37:20.8     12:03/M
       8    Samantha Doerr                                           62            71        38:19.8     12:22/M
       9    Allison Morris                                           29            76        39:43.8     12:49/M
      10    Madisen Young                                            94            84        48:12.6     15:33/M
      11    Sam Neff                                                 64            85        48:19.0     15:35/M
      12    Olivia Darnell                                           20            86        48:19.5     15:35/M
      13    Madison Breining                                         75            99        51:56.9     16:45/M
      14    Kaitlyn Kallewaard                                       55           101        52:01.5     16:47/M
      15    Mackenzie Kallewaard                                     56           106        53:43.8     17:20/M
      16    Sam Conaway                                             141           107        53:44.1     17:20/M
      17    Mackenzie McClurg                                       102           108        53:58.7     17:25/M
      18    Amanda Kushmaul                                         134           111        54:18.5     17:31/M
      19    Jaclyn Pulka                                            145           122        56:22.1     18:11/M
      20    Mia Jonas                                                34           123        56:23.8     18:11/M
      21    Joslyn Schoening                                          8           134      1:01:09.0     19:44/M
      22    Emma Darnell                                             18           135      1:05:18.1     21:04/M

Male 12 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Garrett Melling                                         147            13        23:02.4      7:26/M
       2    Austin Smith                                             90            15        23:46.5      7:40/M
       3    Cody Vincent                                              4            18        24:43.9      7:58/M
       4    Alex Darnell                                             19            19        24:44.1      7:59/M
       5    Drew Elliott                                             22            39        29:39.8      9:34/M
       6    August Brandon                                          106            54        33:56.6     10:57/M
       7    Giavonni Johnston                                        23            61        35:30.8     11:27/M
       8    Hartley Marvin                                           12            64        37:16.8     12:01/M
       9    Caleb Breining                                           74            83        44:56.4     14:30/M
      10    Ethan Dillay                                             93            97        51:05.3     16:29/M
      11    Gage Breining                                            76           110        54:02.4     17:26/M
      12    Hunter West                                              69           112        54:18.8     17:31/M
      13    Grant Davis                                             121           113        54:48.7     17:41/M
      14    Gavin Davis                                             142           115        54:56.4     17:43/M
      15    Nic Davis                                               129           116        55:08.3     17:47/M
      16    Brandon Grimes                                          140           121        56:10.2     18:07/M

Female 13 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Sydney Coe                                               71            20        24:53.2      8:02/M
       2    Lauren Doerr                                             61            33        26:50.5      8:39/M
       3    Shelby Miles                                             97            47        31:07.6     10:02/M
       4    Allison Grimes                                          139            65        37:17.2     12:02/M
       5    Aurora Marvin                                            15            67        37:19.6     12:02/M
       6    Annamarie Timm                                           49            72        38:20.2     12:22/M

Male 13 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Landon Melling                                          148             1        18:55.4      6:06/M
       2    Connor Silvestri                                        133             2        19:33.7      6:18/M
       3    Eathan Patrick                                          328             4        20:48.4      6:43/M
       4    Patrick Collin                                          327            10        22:33.0      7:16/M
       5    Hunter Vincent                                            2            12        22:56.5      7:24/M
       6    Jon Conaway                                             136            14        23:23.2      7:33/M
       7    Nolan Vincent                                             3            17        24:33.8      7:55/M
       8    Max Marienfeld                                           70            25        26:16.1      8:28/M
       9    Tyler Yoell                                             116            27        26:16.9      8:28/M
      10    Colin Baldwin                                            65            29        26:17.4      8:29/M
      11    Nolan Jonas                                              33           124        56:25.6     18:12/M

Male 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Billy Dowd                                              150             3        20:10.1      6:30/M
       2    Shayne Palmer                                            77             5        20:54.1      6:45/M
       3    Brendan Hunt                                            115             6        21:04.8      6:48/M
       4    Ezkiel Tomblin                                           57             8        21:31.8      6:56/M
       5    Anthony Doerr                                            60            11        22:40.1      7:19/M
       6    Robby Pulka                                             111            16        24:29.4      7:54/M
       7    Ben Pulka                                               110            21        24:58.2      8:03/M
       8    Ryan Timm                                                48            28        26:17.1      8:29/M
       9    Ciro Napoletano                                           7           103        53:05.9     17:07/M
      10    Ryan Leutz                                               37           130        59:37.8     19:14/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Danielle Colliau                                        325            37        28:32.2      9:12/M
       2    Jordan Jonas                                             35            80        42:27.5     13:42/M
       3    Paige Brown                                              40            94        50:45.5     16:22/M
       4    Erin Seger                                               79           137      1:05:36.4     21:10/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Justin Brown                                             42            34        27:08.3      8:45/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Allison Wheeler                                          89            26        26:16.6      8:28/M
       2    Jessie Holbrook                                          11            36        28:14.2      9:06/M
       3    Gena Young                                               92            48        31:21.6     10:07/M
       4    Jamie Brandon                                           107            55        34:16.3     11:03/M
       5    Lynne Ray                                               100            57        34:33.3     11:09/M
       6    Lenae VanWagnen                                         318            73        38:41.1     12:29/M
       7    Kay Richardson                                           39            82        43:12.5     13:56/M
       8    Cyndi Bowden                                             21            87        48:19.9     15:35/M
       9    Christy Davis                                           122            92        50:25.7     16:16/M
      10    Heather Breining                                         73            98        51:56.5     16:45/M
      11    Jane Kallewaard                                          54           100        52:01.0     16:47/M
      12    Amanda Kallewaard                                       324           105        53:41.8     17:19/M
      13    Tami Davis                                              130           117        55:08.6     17:47/M
      14    Sara Napoletano                                           6           133      1:01:08.2     19:43/M
      15    Erin Darnell                                             17           136      1:05:18.6     21:04/M
      16    Heather Boyer                                            80           138      1:05:36.7     21:10/M
      17    Tiffany Terrill                                          78           139      1:05:37.2     21:10/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Sykes                                             321             7        21:08.1      6:49/M
       2    Kelly Kendall                                            36             9        21:51.3      7:03/M
       3    Nate Moore                                              144            31        26:32.4      8:34/M
       4    Marty Darnell                                            16            49        32:15.3     10:24/M
       5    David Lawrence                                           96            63        37:03.2     11:57/M
       6    Patrick Marvin                                           13            70        38:00.6     12:15/M
       7    Jason Morris                                             28            77        39:44.5     12:49/M
       8    Charles Schoening                                         5           104        53:08.0     17:08/M
       9    Jason Breining                                           72           109        53:59.0     17:25/M
      10    Doug Davis                                              120           114        54:56.0     17:43/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Shawn Fleming                                           149            24        26:00.3      8:23/M
       2    Karen Baker                                               9            30        26:19.4      8:29/M
       3    Jennifer Timm                                            47            41        30:01.5      9:41/M
       4    Anne Osborn                                              58            44        30:52.9      9:57/M
       5    Dawn Marvin                                              14            66        37:19.0     12:02/M
       6    Dawn Doerr                                               59            74        38:52.0     12:32/M
       7    Colleen Anderson                                         91            78        39:59.5     12:54/M
       8    Laurie Brown                                             43            79        40:10.5     12:57/M
       9    Nichola Jonas                                            31            81        42:27.7     13:42/M
      10    Stacy Baker                                             125            89        49:30.7     15:58/M
      11    Angeline  (angi Patrick                                 123            90        49:49.5     16:04/M
      12    Sherry Hamann                                           126           126        58:32.0     18:53/M
      13    Kim McClurg                                             101           127        58:32.4     18:53/M
      14    Jenni Grimes                                            137           132      1:00:55.6     19:39/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Rich Tallman                                             51            32        26:43.7      8:37/M
       2    Tony Baker                                               10            38        28:56.2      9:20/M
       3    Jeff McClurg                                            103            43        30:24.2      9:48/M
       4    Donald Colliau                                          326            51        33:22.5     10:46/M
       5    Rick Brandon                                            105            53        33:56.1     10:57/M
       6    Russell Grimes                                          138            58        35:02.0     11:18/M
       7    Dave Pulka                                              112            75        39:23.3     12:42/M
       8    Kevin Timm                                               50            88        48:59.1     15:48/M
       9    Gerald Brown                                             44            93        50:45.0     16:22/M
      10    Greg Davis                                              128           118        55:08.9     17:47/M
      11    Kip Jonas                                                32           129        59:37.5     19:14/M

Female 50 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Carolyn Gansen                                          114            46        31:06.8     10:02/M
       2    Kelly Foster                                            113            50        32:22.8     10:26/M
       3    Kathy Arnold                                            104            62        35:34.7     11:28/M
       4    Jan Locke                                               124            91        49:49.8     16:04/M
       5    Buzzy Maurer                                            143            95        50:52.8     16:25/M
       6    Joan Miller                                              95            96        51:04.8     16:28/M
       7    Cheryl Boner                                             25           119        55:41.3     17:58/M
       8    Laurie Connin                                            26           120        55:41.7     17:58/M
       9    Mary Kallewaard                                          53           125        58:22.8     18:50/M
      10    Nancy Miller                                             66           131        59:45.9     19:16/M

Male 50 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Herb Maskell                                             41            23        25:50.8      8:20/M
       2    Bob Woodard                                             146            35        27:41.1      8:56/M
       3    Reggie Coleman                                          132            40        29:50.9      9:37/M
       4    Rick Danks                                              131            45        31:04.8     10:01/M
       5    Carl Connin                                              24            69        37:22.7     12:03/M
       6    Kevin Yinger                                             46           102        53:05.2     17:07/M
       7    Dick Sharp                                              135           128        59:37.2     19:14/M