St Joe Comet Crusade

5k Run/Walk

Age Group Results

May 03, 2014


Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kim Albin                                              1770   40       23        24:11.3      7:47/M

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Wohlfert                                          1706   17        1        18:53.8      6:05/M

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jean Ming                                              1773   59       27        24:27.3      7:50/M

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    C James Palmer                                         1774   43        2        19:38.5      6:18/M

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachel Rozen                                           1581   10       67        29:25.0      9:29/M
       2    Emily Keller                                           1645    8       93        33:11.9     10:42/M
       3    Kendal Wilson                                          1650    9       98        33:55.5     10:56/M
       4    Natalie Palmer                                         1761   9        99        33:56.8     10:57/M
       5    Natalie Ensign                                         1594    8      120        39:13.6     12:39/M
       6    Lauren Beck                                            1695   10      121        39:17.1     12:40/M
       7    Briana Wilson                                          1652    7      126        40:39.4     13:07/M
       8    Lindsey Palmer                                         1762   7       127        40:39.7     13:07/M
       9    Grace Dpbernick                                        1782   8       133        41:52.7     13:30/M
      10    Bailey Bunn                                            1687   10      134        41:58.3     13:32/M
      11    Maggie Hallead                                         1691    9      140        43:00.0     13:52/M
      12    Allisyn Kotowicz                                       1615   10      144        43:17.6     13:58/M
      13    Avalynn Nobach                                         1569    8      156        45:37.7     14:43/M
      14    Maddison Sanborn                                       1702    8      175        50:38.2     16:20/M
      15    Andrea McPherson                                       1636   10      178        50:56.5     16:26/M
      16    Josie Heystek                                          1696    8      179        50:56.8     16:26/M
      17    Mackenzie Eccleton                                     1744    9      181        51:29.7     16:36/M
      18    Adelyn Wilson                                          1651    7      182        51:42.5     16:41/M
      19    Nancy Goerge                                           1667    0      183        51:44.9     16:41/M
      20    Shelby Austin                                          1670   10      195        53:22.8     17:13/M
      21    Rachel Warnke                                          1546   10      196        53:23.9     17:13/M

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Aiden Martinez                                         1684    9       40        25:48.3      8:19/M
       2    Victor Payment                                         1682    9       42        26:51.2      8:40/M
       3    Luke Schafer                                           1710   10       43        26:52.4      8:40/M
       4    Alex Owen                                              1664    9       44        26:55.9      8:41/M
       5    Evan Sanborn                                           1701   10       47        27:11.0      8:46/M
       6    Phillip Wenzlick                                       1712   10       72        29:50.5      9:37/M
       7    Andrew Victoria                                        1734   10       84        31:20.8     10:06/M
       8    Jordan Huhn                                            1600    7      106        34:54.7     11:15/M
       9    Jackson Wiseman                                        1739    8      107        34:55.6     11:16/M
      10    Alexander Warnke                                       1545    8      108        35:01.6     11:18/M
      11    Ben Buchholz                                           1590   10      122        39:34.0     12:46/M
      12    Cameron Keller                                         1644   10      123        40:00.7     12:54/M
      13    David Thelen                                           1749    5      137        42:09.4     13:36/M
      14    Robert Bunn                                            1689    9      139        42:44.5     13:47/M
      15    Jake Zuker                                             1665   10      210      1:04:17.4     20:44/M

Female 11 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Voisinet                                         1577   11       91        33:05.3     10:40/M
       2    Leah Gruber                                            1769   12      102        34:19.2     11:04/M
       3    Morgan Nobach                                          1568   11      160        46:14.0     14:55/M

Male 11 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alex Pung                                              1715   12        7        22:02.1      7:06/M
       2    Elliott Glinke                                         1656   11       70        29:35.2      9:33/M
       3    Blake Munger                                           1631   12       86        31:32.3     10:10/M
       4    Oliver Glinke                                          1655   12       89        32:26.0     10:28/M
       5    Ian Ensign                                             1779   11      100        34:00.7     10:58/M
       6    Thomas Brewbaker                                       1629   12      119        39:04.7     12:36/M
       7    Sam Hallead                                            1692   12      130        41:21.5     13:20/M
       8    Colby Munger                                           1632   12      131        41:31.5     13:24/M
       9    William St. George                                     1681   12      138        42:33.9     13:44/M

Female 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Abigail Voisinet                                       1578   13       30        24:35.4      7:56/M
       2    Cragen Davies                                          1646   13       45        27:03.0      8:44/M
       3    Sydni Victoria                                         1736   14       46        27:03.3      8:44/M
       4    Taylor Thelen                                          1713   14       49        27:18.3      8:48/M
       5    Madisyn Kotowicz                                       1614   13       95        33:27.1     10:47/M
       6    Emily Huhn                                             1601   13      152        45:11.0     14:35/M
       7    Danielle Brewbaker                                     1628   14      161        46:20.8     14:57/M
       8    Kara Warnke                                            1606   14      162        46:33.0     15:01/M

Male 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Clayton Kowatch                                        1680   14        3        19:44.3      6:22/M
       2    Jared Childrey                                         1727   14        8        22:14.9      7:10/M
       3    Dylan Childrey                                         1726   13        9        22:36.5      7:17/M
       4    Alex George                                            1703   13       13        23:00.8      7:25/M
       5    Bobby Goerge                                           1669   13       22        24:11.3      7:48/M
       6    Joey Goerge                                            1668   14       31        24:47.6      8:00/M
       7    Ethan McPherson                                        1637   13       51        27:52.8      8:59/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Wohlfert                                         1707   16       34        25:13.8      8:08/M
       2    Alexa Ruestman                                         1623   19      164        46:52.6     15:07/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chase Childrey                                         1725   17        4        20:29.2      6:36/M
       2    Wolfgang Stark                                         1721   17        5        21:07.9      6:49/M
       3    Owen Voisinet                                          1576   15       36        25:30.1      8:14/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katie Thelen                                           1571   22       58        28:16.9      9:07/M
       2    Mallory Cormier                                        1564   20       73        29:52.4      9:38/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Travis Cormier                                         1563   22       41        26:29.2      8:33/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alison Klein                                           1554   25       56        28:07.1      9:04/M
       2    Emily Buchholz                                         1587   25       65        29:03.4      9:22/M
       3    Danella Darling                                        1560   26       80        30:29.4      9:50/M
       4    Lindsay Baker                                          1633   28      113        35:53.1     11:35/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joe Clark                                              1608   27       50        27:24.1      8:50/M
       2    Nathan Klein                                           1555   26       53        28:06.0      9:04/M
       3    Andrew Glowacki                                        1624   27       55        28:06.9      9:04/M
       4    Kevin Darling                                          1559   26       57        28:14.4      9:06/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marsha Findlay Wyatt                                   1604   30       20        24:06.4      7:46/M
       2    Amanda Parker                                          1732   31       38        25:38.1      8:16/M
       3    Jill Martinez                                          1683   33       59        28:21.6      9:09/M
       4    Meagan Shields                                         1752   31       60        28:39.7      9:15/M
       5    Rebecca Keenan                                         1738   33       68        29:30.8      9:31/M
       6    Anne Gruber                                            1572   33       81        30:34.2      9:52/M
       7    Alisha Johnson                                         1753   32       94        33:22.9     10:46/M
       8    Tracy Barber                                           1617   33      111        35:19.5     11:24/M
       9    Gayle Frisbie                                          1585   33      116        36:36.9     11:48/M
      10    Veronica Thelen                                        1750   32      136        42:08.7     13:35/M
      11    Sheri Riggle                                           1733   34      145        43:31.2     14:02/M
      12    Emilie Randolph                                        1704   31      159        46:10.6     14:54/M
      13    Karla Gurski                                           1722   33      165        47:47.6     15:25/M
      14    Rachel Fox                                             1657   33      166        47:48.0     15:25/M
      15    Bonnie Sanborn                                         1700   31      174        50:38.1     16:20/M
      16    Lori Casler                                            1754   34      176        50:45.1     16:22/M
      17    Amber Carn                                             1658   33      184        51:51.5     16:44/M
      18    Kristen Theis                                          1708   33      186        52:04.6     16:48/M
      19    Janelle Ritter                                         1550   34      201        58:24.3     18:50/M
      20    Jessica Kosloski                                       1552   30      202        58:27.0     18:51/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Kowatch                                    1679   34       18        23:32.6      7:35/M
       2    Derek Frisbie                                          1584   34       21        24:06.6      7:46/M
       3    Michael Keenan                                         1737   33       32        24:56.2      8:03/M
       4    Ryan Austin                                            1638   32       69        29:34.0      9:32/M
       5    Doug Witt                                              1573   30      114        36:02.4     11:37/M
       6    Jason Randolph                                         1705   30      158        46:09.8     14:53/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shawn Weber                                            1730   39       54        28:06.4      9:04/M
       2    Sara Worsley                                           1610   37       75        30:08.9      9:43/M
       3    Traci Kohagen                                          1635   39      105        34:39.2     11:11/M
       4    Trisha Wiseman                                         1741   36      109        35:02.3     11:18/M
       5    Stephanie White                                        1647   36      112        35:53.1     11:35/M
       6    Stephanie Keller                                       1643   38      125        40:02.3     12:55/M
       7    Sarah Ensign                                           1592   38      141        43:03.0     13:53/M
       8    Angie Richards                                         1661   38      147        43:57.1     14:11/M
       9    Jackie Huhn                                            1602   38      153        45:12.9     14:35/M
      10    Lisa Nobach                                            1567   36      157        46:09.6     14:53/M
      11    Angi Bunn                                              1685   38      169        48:10.2     15:32/M
      12    Amy Darling                                            1561   37      192        52:43.0     17:00/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Heystek                                           1699   39        6        21:15.8      6:51/M
       2    Brian Rajewski                                         1565   38       12        22:56.0      7:24/M
       3    Mark Martinez                                          1723   38       16        23:23.1      7:33/M
       4    Jonathan Wyatt                                         1603   36       19        23:54.0      7:43/M
       5    Aaron Rustad                                           1731   36       37        25:37.4      8:16/M
       6    James Ensign                                           1593   38       83        30:54.9      9:58/M
       7    Ryan Wiseman                                           1740   36      110        35:03.3     11:18/M
       8    Andy Thelen                                            1748   35      135        42:07.3     13:35/M
       9    Erik Darling                                           1562   39      150        45:06.0     14:33/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kari Simon-Pieters                                     1717   43       29        24:34.7      7:55/M
       2    Kathy Heystek                                          1698   40       48        27:15.4      8:47/M
       3    Michelle Rosendale                                     1634   41       71        29:39.7      9:34/M
       4    Joann Victoria                                         1735   41       85        31:25.4     10:08/M
       5    Brandy Munger                                          1630   40       87        31:34.9     10:11/M
       6    Bridgette Voisinet                                     1575   42       90        33:05.0     10:40/M
       7    Juanita McCann                                         1579   44       97        33:48.1     10:54/M
       8    Jennifer Brewbaker                                     1627   41      104        34:39.1     11:11/M
       9    Dodi Glinke                                            1654   42      142        43:03.3     13:53/M
      10    Tammy Wright                                           1743   42      146        43:31.4     14:02/M
      11    Wendy Jakus                                            1672   41      148        43:57.2     14:11/M
      12    Michelle Russell                                       1597   40      151        45:09.5     14:34/M
      13    Lori Pung                                              1746   44      154        45:33.8     14:42/M
      14    Krista Hallead                                         1690   43      155        45:34.0     14:42/M
      15    Diana Murphy                                           1751   42      172        48:46.6     15:44/M
      16    Kellie Langlois                                        1755   44      177        50:47.5     16:23/M
      17    Tera Wenzlick                                          1595   42      188        52:29.2     16:56/M
      18    Beth Nathan                                            1639   42      190        52:42.0     17:00/M
      19    Brooke Dorn                                            1548   43      193        52:59.8     17:05/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Hallead                                            1693   43       24        24:13.6      7:49/M
       2    Bruce Boettger                                         1720   44       26        24:23.7      7:52/M
       3    David Walls                                            1711   40       28        24:27.3      7:53/M
       4    Josh Isenhower                                         1766   44       35        25:20.2      8:10/M
       5    Bill Schafer                                           1781   42       64        29:02.0      9:22/M
       6    Shawn Glinke                                           1653   43       77        30:11.6      9:44/M
       7    Dale Goerge                                            1666   44       78        30:14.3      9:45/M
       8    Jeremy Foster                                          1757   41       88        32:08.4     10:22/M
       9    Michael Keller                                         1642   41      124        40:01.5     12:55/M
      10    James Kotowicz                                         1613   42      143        43:17.0     13:58/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Rademacher                                        1724   48       25        24:23.3      7:52/M
       2    Andrea Klein                                           1616   48      129        40:42.2     13:08/M
       3    Kathy Buchholz                                         1591   48      149        44:19.1     14:18/M
       4    Jean Ruestman                                          1622   49      163        46:51.4     15:07/M
       5    Agnieszka Warnke                                       1547   46      167        48:05.9     15:31/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Pieters                                        1767   45       17        23:31.9      7:35/M
       2    Ted Suidgeest                                          1660   45       33        25:06.7      8:06/M
       3    Michael Warnke                                         1605   46       63        28:53.8      9:19/M
       4    Craig Weaver                                           1768   46       79        30:28.6      9:50/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marilyn Thelen                                         1570   54       92        33:09.2     10:42/M
       2    Shari Spitzley-Pung                                    1648   53      194        53:12.5     17:10/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Buckley                                          1718   50       14        23:06.5      7:27/M
       2    Marty Zuker                                            1621   51      115        36:08.0     11:39/M
       3    Al Warnke                                              1544   54      168        48:06.2     15:31/M
       4    Steven Terrell                                         1676   51      170        48:45.4     15:44/M
       5    Mark Spitzley                                          1641   53      189        52:41.3     17:00/M

Female 55 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Deb Smith                                              1729   58       39        25:44.6      8:18/M
       2    Kathy Simon                                            1728   58       62        28:44.4      9:16/M
       3    Sharon Smith                                           1612   60       74        30:01.6      9:41/M
       4    Maryann Baxter                                         1745   57       96        33:27.5     10:47/M
       5    Diane Glowacki                                         1586   55      101        34:04.5     10:59/M
       6    Bernadette Marietta                                    1764   56      117        36:42.9     11:50/M
       7    Susan Darling                                          1557   61      173        50:30.7     16:17/M
       8    Rose Nobach                                            1543   58      187        52:21.1     16:53/M
       9    Lu Anne Clark                                          1607   60      197        55:22.5     17:52/M
      10    Kate Mullen                                            1674   64      200        57:58.4     18:42/M
      11    Linda Ritter                                           1551   56      203        58:30.4     18:52/M
      12    Dorothy Cornwell                                       1619   64      207      1:03:16.3     20:25/M

Male 55 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Bush                                              1772   55       10        22:39.4      7:18/M
       2    Scott Tice                                             1714   59       11        22:46.4      7:21/M
       3    Ed Thelen                                              1662   55       15        23:13.4      7:29/M
       4    Fred Moore                                             1763   64       52        27:55.0      9:00/M
       5    David Fedewa                                           1765   56       61        28:43.0      9:16/M
       6    Rick Darling                                           1558   63       66        29:10.0      9:25/M
       7    Anthony Pieprzyk                                       1618   56       76        30:11.3      9:44/M
       8    Jim Gunther                                            1719   60       82        30:36.4      9:52/M
       9    Mike Mullen                                            1673   64      103        34:36.8     11:10/M
      10    Dan Ridenour                                           1553   60      118        37:03.7     11:57/M

Female 65 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Phyllis Terrell                                        1675   74      171        48:45.4     15:44/M
       2    Mary Jane Feldpausch                                   1671   65      180        51:02.8     16:28/M
       3    Lura Grossman                                          1609   68      185        51:57.5     16:45/M
       4    Sally Lankton                                          1640   69      191        52:43.0     17:00/M
       5    Judy Carn                                              1747   66      198        57:15.7     18:28/M
       6    Christine Witt                                         1574   66      199        57:46.5     18:38/M

Male 65 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dave Thurston                                          1709   66      132        41:36.3     13:25/M
       2    Jim Schultheiss                                        1620   66      208      1:03:22.5     20:26/M

Female no age given

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lea French                                             1775   99      128        40:39.8     13:07/M
       2    Marge Slack                                            1778   99      205      1:02:00.8     20:00/M
       3    Michelle Wiseman                                       1776   99      206      1:02:01.6     20:00/M

Male no age given

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Wiseman                                            1777   99      204      1:01:51.9     19:57/M
       2    Robt Zuker                                             1771   99      209      1:04:15.8     20:44/M