St Peter Country Run

Age Group Results

May 17, 2014


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run/Walk Men: Top Finishers 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-97
5k Run/Walk Women: Top Finishers 0-12 13-19 20-29 30-39 50-59 60-97
10k Run Men: 0-99
10k Run Women: 0-99

5k Run/Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Taryn Chapko                                        942   12        3        24:46.9      7:59/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bernice Wagner                                      908   59        9        26:54.1      8:41/M
Top

Female 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lilli Vanvleet                                      981   06       51        55:53.4     18:02/M
Top

Female 13 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ann Marie Falor                                     915   13        6        25:54.3      8:21/M
       2    Hannah Ingleright                                   924   13       21        35:50.0     11:34/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sara Boettger                                       907   28       16        34:09.6     11:01/M
       2    Maggie Wright                                       946   20       18        34:37.2     11:10/M
       3    Jennifer Baker                                      993   24       20        35:10.1     11:21/M
       4    Kristyn Blackmer                                    949   26       25        40:22.4     13:01/M
       5    Amanda Hassenger                                    920   25       29        42:11.4     13:36/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erin Randolph                                       992   32       10        27:20.5      8:49/M
       2    Anne Gruber                                         927   33       14        32:36.6     10:31/M
       3    Amanda Ingleright                                   922   35       24        40:07.0     12:56/M
       4    Penni Elton                                         937   37       36        45:44.4     14:45/M
       5    Lisa Sillman                                        985   30       37        46:05.2     14:52/M
       6    Julie Schroeder                                     912   32       38        46:06.6     14:52/M
       7    Corrine Fletcher                                    944   33       45        50:38.7     16:20/M
       8    Juli Chant                                          918   38       46        50:39.3     16:20/M
       9    Katherine Vanvleet                                  954   35       52        55:55.7     18:02/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Renee Schmitzer                                     906   55       33        42:47.1     13:48/M
       2    Pam Mohr                                            914   59       41        50:08.8     16:10/M
       3    Maggie Schultz                                      939   57       44        50:29.9     16:17/M
       4    Cindy Godfrey                                       917   52       53        56:00.6     18:04/M
       5    Maryann Bond                                        978   56       55        59:43.5     19:16/M
Top

Female 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Jane Boak                                      904   66       30        42:23.7     13:40/M
       2    Olga Matteson                                       979   68       42        50:10.0     16:11/M
       3    Sondra Klepper                                      983   72       43        50:29.2     16:17/M
       4    Christine Witt                                      926   66       47        53:59.4     17:25/M
       5    Sue Yelden                                          902   61       48        54:00.5     17:25/M
       6    Josie Cumbow                                        938   64       49        55:23.5     17:52/M
       7    Sherri Terbush                                      940   62       50        55:24.5     17:52/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Wohlfert                                       956   17        1        19:03.9      6:09/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Schneider                                     977   51        7        25:56.7      8:22/M
Top

Male 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chandler Schroeder                                  911   11       11        29:17.3      9:27/M
       2    Luke Asiala                                         987   08       15        33:56.0     10:57/M
       3    Jace Sillman                                        984   10       23        39:59.5     12:54/M
Top

Male 13 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brady Falor                                         916   15        2        19:52.2      6:25/M
       2    Jordan Vanamburg                                    951   13        5        25:50.2      8:20/M
       3    Cameron Chapko                                      941   15       13        30:46.4      9:55/M
       4    Kyler McNamara                                      989   13       31        42:27.2     13:42/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Armbrustmacher                                 982   26        4        25:20.4      8:10/M
       2    Anton Schneeberger                                  991   29       12        29:43.2      9:35/M
       3    Peter Sperry                                        945   21       17        34:36.9     11:10/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Doug Witt                                           928   30       22        36:13.0     11:41/M
       2    Jeremy Heimsoth                                     921   31       32        42:41.7     13:46/M
       3    John Ingleright                                     923   37       34        43:10.8     13:55/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Doug Asiala                                         986   44        8        26:21.9      8:30/M
       2    Ronald Drumheller  Jr.                              947   47       39        46:48.0     15:06/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Cook                                            988   52       19        34:38.3     11:10/M
       2    Al Schmitzer                                        905   58       35        43:11.5     13:56/M
       3    David Godfrey                                       990   53       54        56:08.9     18:06/M
Top

Male 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Camburn                                       910   71       26        40:44.2     13:08/M
       2    Ernie Block                                         925   64       27        40:56.0     13:12/M
       3    Dave Thurston                                       913   66       28        41:03.7     13:15/M
       4    Ronald Drumheller  Sr.                              948   68       40        46:48.9     15:06/M

10k Run

Top

Female 0-99

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katie Pohl                                          933   33        4        53:33.6      8:38/M
       2    Kelly Aves                                          932   37        5        56:19.7      9:05/M
       3    Samantha Garrett                                    935   26        6        57:29.1      9:16/M
       4    Sarah McNair                                        955   31        7        58:02.4      9:22/M
       5    Jackie Prokop                                       980   47        8      1:01:43.0      9:57/M
Top

Male 0-99

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Cook                                         969   52        1        42:33.7      6:52/M
       2    Mike Vanvleet                                       953   35        2        43:09.9      6:58/M
       3    Jake Schroeder                                      930   32        3        44:54.9      7:15/M