Steps For Courage

Age Group Results

April 26, 2014


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69 98-99
5k Run Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
5k Walk Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 45-49 55-59 60-64 65-69 75-79
5k Walk Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

5k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Blaising-Wallace                                    510   44       13        21:50.3      7:03/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Natalie Mesh                                            623   46       22        23:24.1      7:33/M
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lily Polega                                             515    7       66        31:35.4     10:11/M
       2    Riley Gale                                              562   14       73        32:25.4     10:27/M
       3    Amy Vovcsko                                             467    7       97        40:30.9     13:04/M
       4    Alyson Warfle                                           657   6       111        51:37.0     16:39/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Natalie Keenan                                          536   15       27        24:17.6      7:50/M
       2    Katelyn Beckman                                         604   18       34        25:18.0      8:10/M
       3    Madison Klump                                           550   16       77        33:26.4     10:47/M
       4    Elizabeth Hoornstra                                     638   15       82        34:41.4     11:11/M
       5    Audrey Stone                                            534   16      103        42:53.5     13:50/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessica Chapman                                         642   24       30        24:46.5      7:59/M
       2    Dani Stinson                                            600   21       71        32:21.3     10:26/M
       3    Arlena Leadford                                         488   24       87        35:23.8     11:25/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Autumn Doody                                            569   29       42        26:35.0      8:35/M
       2    Stephanie Zacharda                                      535   29       52        29:10.7      9:25/M
       3    Jennifer Albright                                       480   29       57        30:06.1      9:43/M
       4    Rachel Ewald                                            516   26       65        31:35.3     10:11/M
       5    Crystal Garrison                                        476   28       69        32:02.8     10:20/M
       6    Tricia Wells                                            464   25       98        41:16.9     13:19/M
       7    Shana Warner                                            652   29      112        51:37.7     16:39/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erin Randolph                                           585   32       38        25:40.6      8:17/M
       2    Emily Luttenbacher                                      475   34       49        28:47.2      9:17/M
       3    Jessica Clark                                           473   32       81        34:32.0     11:08/M
       4    Cindi Robinson                                          573   32       89        36:19.5     11:43/M
       5    Kerry Munsey                                            572   34       90        36:20.5     11:43/M
       6    Lona Oliver                                             645   34      101        42:33.9     13:44/M
       7    Char Stone                                              533   32      104        42:55.7     13:51/M
       8    Jamie Parks                                             547   30      108        48:10.0     15:32/M
       9    Nicole Brown                                            469   31      113        54:47.0     17:40/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kendra Nichols                                          454   36       76        33:16.6     10:44/M
       2    Voula Erfourth                                          628   37       84        35:01.2     11:18/M
       3    Julie Bowers                                            588   37       93        39:12.1     12:39/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Smith                                              517   40       41        26:08.1      8:26/M
       2    Racje;;e Border                                         577   42       43        26:41.8      8:36/M
       3    Michelle Ladiski                                        455   42       45        28:19.5      9:08/M
       4    Stephanie Griffin                                       478   41       59        30:20.1      9:47/M
       5    Mary Jo Damm-Strong                                     586   44       60        30:32.3      9:51/M
       6    Shawn Sloan                                             462   42       68        31:55.1     10:18/M
       7    Serena Cozik                                            649   42       79        33:54.1     10:56/M
       8    Kate Lemanski                                           610   44       83        34:52.0     11:15/M
       9    Melissa Harden                                          566   40       92        38:35.8     12:27/M
      10    Krista Hudak                                            647   41      100        42:01.2     13:33/M
      11    Jennifer Hoornstra                                      637   41      107        44:25.2     14:20/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bethany Hook                                            471   45       29        24:20.8      7:51/M
       2    Louise Hemond-Wilson                                    486   49       51        29:01.2      9:22/M
       3    Toni Feldpausch                                         456   45       70        32:10.8     10:23/M
       4    Amy Hopersberger                                        461   46       78        33:54.0     10:56/M
       5    Carol Vovcsko                                           468   48       96        40:30.7     13:04/M
       6    Cindy Garber                                            458   47      109        50:19.5     16:14/M
       7    Renee Brown                                             457   46      110        50:20.3     16:14/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anna Owens                                              667   53       48        28:38.9      9:14/M
       2    Bea Wilbur                                              482   50       55        29:32.0      9:32/M
       3    Keren Wirostek                                          490   52       58        30:14.6      9:45/M
       4    Joyce Bremer                                            545   52       61        30:59.2     10:00/M
       5    Edith Hall                                              513   53       64        31:33.8     10:11/M
       6    Rita Gill                                               592   50       72        32:24.5     10:27/M
       7    Diane Ballard                                           625   54       74        32:34.5     10:30/M
       8    Theresa Sarrazin                                        526   53       75        32:49.4     10:35/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robin Shaffer                                           665   57       39        25:43.2      8:18/M
       2    Kathy Valasek                                           624   57       44        27:19.2      8:49/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Cdvorak                                        504   60       35        25:19.0      8:10/M
       2    Janeen Dvorak                                           503   63       47        28:36.9      9:14/M
       3    Jeannie Hetfield                                        575   63       67        31:49.4     10:16/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ginny Short                                             496   69       99        41:39.7     13:26/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lorraine Snyder                                         591   70       95        40:25.7     13:02/M
       2    Sharon Lewis                                            549   72      105        43:56.9     14:10/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandon Beckman                                         605   19        1        17:57.0      5:47/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Strycker                                           620   47        2        18:11.2      5:52/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trevor Bowers                                           590   11       54        29:22.2      9:28/M
       2    Nicholas Gale                                           563   13       62        31:07.0     10:02/M
       3    Jaxon Andres                                            651   13       86        35:21.7     11:24/M
       4    Samuel Harden                                           567    9       88        36:11.9     11:40/M
       5    Jacob Harden                                            568    7       91        38:28.5     12:25/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thomas Horak                                            608   16        4        18:41.4      6:02/M
       2    Eric Willis                                             659   16        8        20:20.0      6:34/M
       3    Cody Schott                                             589   16       14        21:55.5      7:04/M
       4    Derek Beard                                             636   15       17        22:13.0      7:10/M
       5    Robert Beckman                                          603   15       33        25:07.7      8:06/M
       6    Blake Vallie                                            615   17       37        25:37.0      8:16/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cooper Reeves                                           481   21        5        19:46.2      6:23/M
       2    Alan Hall                                               512   23       36        25:20.9      8:10/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sam Norder                                              523   34        6        19:47.2      6:23/M
       2    Scott Bartz                                             565   30       16        22:06.1      7:08/M
       3    Matt Rann                                               640   31       40        25:48.8      8:19/M
       4    Jeffery Andres                                          655   34       56        29:52.7      9:38/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Worder                                              635   35        7        20:12.6      6:31/M
       2    Michael Erfourth                                        627   36        9        20:24.1      6:35/M
       3    Michael Temple                                          629   36       11        21:40.7      6:59/M
       4    Justin Griffin                                          477   38       12        21:46.1      7:01/M
       5    Steven Sobak                                            626   35       15        22:05.7      7:07/M
       6    Ben Duffield                                            644   36       23        23:41.0      7:38/M
       7    Randy Woodworth                                         632   36       25        23:50.5      7:41/M
       8    Adam Luttenbacher                                       474   36       32        25:02.6      8:05/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Hufnagel                                           546   44       18        22:18.7      7:12/M
       2    Steve Fetyko                                            479   40       19        22:21.1      7:13/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Wallace                                             509   46        3        18:19.9      5:55/M
       2    Demetrius Lemanski                                      611   46       53        29:13.0      9:25/M
       3    Kevin Krupp                                             529   45       63        31:15.5     10:05/M
       4    Chris Krupp                                             532   48      102        42:50.9     13:49/M
       5    Chris Wendling                                          530   45      106        44:13.2     14:16/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    William Bouwman                                         617   51       21        23:09.2      7:28/M
       2    Vincent Lee                                             646   50       24        23:41.7      7:38/M
       3    Doug Border                                             576   50       26        23:50.5      7:41/M
       4    Steven Schneider                                        634   51       28        24:18.1      7:50/M
       5    Brian Wilbur                                            483   51       46        28:19.6      9:08/M
       6    Matt Jones                                              621   54       50        28:51.3      9:18/M
       7    Joseph Contreras                                        559   51       80        34:24.1     11:06/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jack Delong                                             658   55       10        21:22.3      6:54/M
       2    Mark Bush                                               650   55       20        22:32.8      7:16/M
       3    Charlie Price                                           579   58       85        35:19.9     11:24/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Hetfield                                            574   67       94        39:44.5     12:49/M
       2    Mike Goergen                                            506   67      114        55:55.0     18:02/M
Top

Male no age given

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Arron Maike                                             641   99       31        24:51.8      8:01/M

5k Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patricia Whitlock                                       518   61        1        37:54.8     12:14/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robin Stinson                                           598   45        4        39:16.8     12:40/M
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Abigail Stinson                                         602   14       12        42:40.7     13:46/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lily Byrne                                              520   18       26        45:59.1     14:50/M
       2    Symatha Taylor                                          583   16       39        52:20.4     16:53/M
       3    Melissa Sefernick                                       507   16       61        55:58.1     18:03/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jamie Sprague                                           538   23       44        53:01.8     17:06/M
       2    Ashley Thornton                                         595   24       45        53:39.6     17:18/M
       3    Megan Buck                                              485   22       47        53:42.5     17:19/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Heather Ralph                                           578   29        8        41:41.0     13:27/M
       2    Megan Smith                                             561   28        9        41:42.1     13:27/M
       3    Jamie Damore                                            661   28       69      1:03:44.6     20:34/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allyson Graham                                          525   31       10        41:56.9     13:32/M
       2    Carly Waltz                                             463   33       22        44:28.7     14:21/M
       3    Caryn Dykman                                            521   33       23        44:35.9     14:23/M
       4    Krista Cook                                             453   34       25        44:59.8     14:31/M
       5    Nicole Feit                                             662   30       71      1:03:48.5     20:35/M
       6    Joslyn Chulski                                          663   33       72      1:03:52.6     20:36/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrea Savage                                           494   38        3        38:42.3     12:29/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessica Patsey                                          618   40       24        44:46.9     14:26/M
       2    Amy Moroszek                                            582   42       38        52:20.3     16:53/M
       3    Kelly Snyder                                            556   44       50        54:29.1     17:35/M
       4    Crystal Corwin                                          540   40       51        54:31.8     17:35/M
       5    Mielissa Andres                                         552   42       57        54:45.6     17:40/M
       6    Amy Pullen                                              557   43       75      1:04:03.6     20:40/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tracy Good                                              612   47       17        43:34.9     14:03/M
       2    Beth Lagos                                              531   45       18        43:41.3     14:05/M
       3    Kelly Bowden                                            498   48       20        44:06.9     14:14/M
       4    Wendy Kirinovic                                         519   49       27        46:00.5     14:50/M
       5    Miriam Glardon                                          630   48       29        46:58.6     15:09/M
       6    Cathy Kerschen                                          465   48       31        48:13.8     15:33/M
       7    Lisa Merkel                                             614   48       33        49:28.8     15:57/M
       8    Cj Koan                                                 648   49       42        52:59.1     17:05/M
       9    Jennifer Klump                                          489   45       59        55:15.1     17:49/M
      10    Rathy Robinson                                          619   48       64        56:40.1     18:17/M
      11    Terry-Lyn Beckman                                       606   46       67        58:13.4     18:47/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Betty Gilbert                                           472   54       15        42:53.8     13:50/M
       2    Shelley McLaren                                         613   54       34        49:28.9     15:57/M
       3    Jan Sprague                                             537   54       43        52:59.4     17:05/M
       4    Connie Lamee                                            553   52       48        54:10.6     17:28/M
       5    Dorie Krupp                                             551   52       56        54:45.0     17:40/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vickie Morel                                            466   55       14        42:52.9     13:50/M
       2    Dawn Stroup                                             639   55       19        44:05.0     14:13/M
       3    Tanya Jury                                              564   57       36        52:11.8     16:50/M
       4    Debbie Corwin                                           527   57       53        54:33.1     17:36/M
       5    Diane Andres                                            656   59       54        54:33.7     17:36/M
       6    Amber Richards                                          470   57       58        54:49.0     17:41/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Gilman                                             548   62       13        42:51.2     13:49/M
       2    Ann Reed                                                522   62       32        49:19.9     15:55/M
       3    Sharon Cox                                              643   63       41        52:27.3     16:55/M
       4    Jean Graham                                             570   60       65        56:49.1     18:20/M
       5    Kaye Goetschy                                           666   61       68        58:21.0     18:49/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ruth Goergen                                            505   67       60        55:51.3     18:01/M
       2    Sandy Kirby                                             555   67       66        57:45.9     18:38/M
       3    Joy Acher                                               607   66       74      1:04:02.0     20:39/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elaine Krupp                                            528   71       16        42:54.7     13:50/M
       2    Charlene McKnight                                       542   73       40        52:25.8     16:55/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Eldridge                                          487   66        2        38:22.7     12:23/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gregory Stinson                                         597   51        5        39:21.0     12:42/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Levi Archer                                             609   6        73      1:03:59.8     20:38/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyle Stinson                                            601   17       11        42:27.7     13:42/M
       2    Skyeler Norton                                          584   15       37        52:18.2     16:52/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Locker                                          484   21       46        53:39.6     17:18/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Pullen                                            558   45       76      1:04:06.0     20:41/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Juan Hernandez                                          622   56       28        46:45.8     15:05/M
       2    Ben Glardon                                             631   59       30        47:00.4     15:10/M
       3    William Graham                                          571   59       62        56:27.3     18:13/M
       4    Steve Graham                                            633   58       63        56:27.5     18:13/M
       5    Mike Damore                                             660   57       70      1:03:45.7     20:34/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rick Bowden                                             497   60       21        44:07.1     14:14/M
       2    Gary Lamee                                              554   63       49        54:11.3     17:29/M
       3    Mike Corwin                                             541   64       52        54:32.9     17:35/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Doug Thurston                                           544   66        6        39:29.2     12:44/M
       2    Bob Beckman                                             664   68       35        52:01.2     16:47/M
       3    Larry Warner                                            654   69       55        54:35.4     17:36/M
Top

Male 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alton Bigelow                                           543   75        7        41:13.5     13:18/M