Storm Runners 10K/5K

Age Group Results

September 6, 2014


Results by: Michigan Running Foundation



5k Run/Walk Men: 0-14 15-24 25-49 50-97
5k Run/Walk Women: 0-14 15-24 25-49 50-97
10k Run Men: Top Finishers 0-99
10k Run Women: Top Finishers 0-99

5k Run/Walk

Top

Female 14 and Under

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Riley Day                                               128   13        1        22:13.8      7:10/M

       2    Sarah Horst                                             159   11       12        29:00.8      9:21/M

       3    Jessica Bradke                                          111   14       24        32:47.9     10:35/M

       4    Katie Hoehne                                            156   14       34        34:28.0     11:07/M

       5    Renee Farmer                                            135   14       35        34:33.1     11:09/M

       6    Emma Johnson                                            168   14       36        34:40.6     11:11/M

       7    Natalie Danko                                           303   9        46        37:39.2     12:09/M

       8    Abby Kraft                                              314   9        52        38:45.8     12:30/M

       9    Clare Maranto                                           194   13       54        38:48.7     12:31/M

      10    Adrianna Spear                                          248   12       59        42:10.4     13:36/M

      11    Payton Van Deven                                        295   9        61        42:20.7     13:39/M

      12    Mikaela King                                            174    9       62        42:28.1     13:42/M

      13    Andrea Timm                                             263    9       65        43:58.4     14:11/M

      14    Sarah Schutz                                            246   13       69        47:26.9     15:18/M

Top

Female 15 to 24

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Kisha Kucharek                                          180   22        3        25:55.9      8:22/M

       2    Sally Bos                                               108   23       15        30:37.7      9:53/M

       3    Brookie Roedel                                          239   15       32        34:26.5     11:06/M

       4    Michelle Greening                                       149   17       84        59:46.3     19:17/M

Top

Female 25 to 49

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Kelly Postal                                            293   29       18        31:53.6     10:17/M

       2    Julie Alie                                              291   28       19        31:53.6     10:17/M

       3    Julia Oswald                                            229   27       25        32:55.3     10:37/M

       4    Kathy Fox                                               141   41       26        33:02.3     10:39/M

       5    Meghan Vogel                                            273   32       38        35:08.7     11:20/M

       6    Amy McKenna                                             206   35       39        35:37.3     11:29/M

       7    Juliana Darrah                                          127   35       42        37:02.8     11:57/M

       8    Kristin Belmas                                          290   44       44        37:10.9     11:59/M

       9    Terrye Kraft                                            315   39       50        38:38.6     12:28/M

      10    Rebecca Suzio-Driscoll                                  304   32       51        38:38.9     12:28/M

      11    Julie  Ryszka                                           299   41       53        38:46.6     12:30/M

      12    Trisha Pritchard                                        230   29       60        42:11.0     13:36/M

      13    Jennifer Glamann                                        147   32       63        43:13.5     13:56/M

      14    Kimberly Timm                                           266   32       64        43:50.1     14:08/M

      15    Renee Hubert                                            165   46       70        47:36.8     15:21/M

      16    Juli Van Deven                                          294   40       72        49:04.2     15:50/M

      17    Lisa Johnson                                            169   44       76        50:52.6     16:25/M

      18    Gail Milatz                                             218   37       77        51:01.0     16:27/M

      19    Tracy McCall                                            201   42       78        51:03.0     16:28/M

Top

Female 50 and up

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Janet Simpson                                           247   67       31        34:25.6     11:06/M

       2    Kim Sweet                                               260   55       40        35:40.8     11:30/M

       3    Edie Coan                                               119   52       58        41:50.4     13:30/M

       4    Michelle Annas                                          101   51       67        45:00.8     14:31/M

       5    Patricia Clark                                          118   59       71        48:46.1     15:44/M

       6    Alison Bradke                                           110   50       73        49:34.3     15:59/M

       7    Linda Dunklau                                           129   65       79        51:49.3     16:43/M

       8    Elizabeth Stanley                                       253   73       82        55:58.5     18:03/M

       9    Deb Roels                                               242   54       83        56:13.4     18:08/M

      10    Julie Stange                                            252   50       85      1:02:33.8     20:11/M

      11    Joyce Langdon                                           181   67       86      1:07:52.2     21:54/M

      12    Ruth Dwyer                                              131   60       87      1:30:04.5     29:03/M

Top

Male 14 and Under

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Konrad Lautenschlager                                   182   13        2        24:22.1      7:52/M

       2    Hunter Yeakey                                           280   11        5        26:08.3      8:26/M

       3    Eric Ebel                                               132   13        6        26:28.3      8:32/M

       4    Henry Gaertner                                          144   11       16        31:05.7     10:02/M

       5    Jackson Miles                                           224   12       20        31:55.1     10:18/M

       6    Carter Burnett                                          114   10       22        32:21.3     10:26/M

       7    Rory Weaver                                             275   10       27        33:14.9     10:43/M

       8    Mitchell McCall                                         200   11       29        33:25.5     10:47/M

       9    Jimmy Hays                                              155   10       30        34:18.5     11:04/M

      10    Ben Rodi                                                238   11       47        37:40.3     12:09/M

      11    Logan Betke                                             103   11       49        38:29.1     12:25/M

      12    Aidan Weaver                                            276   10       56        39:20.0     12:41/M

      13    Nathaniel King                                          175   11       68        47:23.4     15:17/M

      14    Nicholas Farney                                         301   4        75        50:01.4     16:08/M

Top

Male 15 to 24

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    August Butzke                                           115   17        7        27:03.0      8:44/M

       2    Mack Hubert                                             164   16       10        28:36.6      9:14/M

       3    Mark Osterhoff                                          228   22       33        34:28.0     11:07/M

Top

Male 25 to 49

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Kelton Alie                                             307   32        4        26:08.2      8:26/M

       2    Brett McCall                                            202   41        8        27:15.9      8:47/M

       3    Steve Johnson                                           170   45        9        28:13.1      9:06/M

       4    Brien Stafford                                          249   49       14        29:37.9      9:33/M

       5    David Buckenberger                                      112   46       23        32:42.2     10:33/M

       6    Adam Postal                                             292   30       28        33:24.3     10:46/M

       7    Craig McCall                                            197   44       43        37:05.1     11:58/M

       8    Eric Danke                                              296   35       45        37:34.0     12:07/M

       9    Rod Betke                                               105   42       48        38:25.4     12:24/M

      10    Mike Schutz                                             245   45       57        41:37.5     13:25/M

      11    Matt Farney                                             302   39       74        49:57.5     16:07/M

Top

Male 50 and up

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Blake Jones                                             171   58       11        28:58.4      9:21/M

       2    Dan Sweet                                               259   56       13        29:12.7      9:25/M

       3    Joe Maranto                                             195   50       17        31:49.2     10:16/M

       4    Leo Lautenschlager                                      183   51       21        32:16.8     10:25/M

       5    Gary Hanalee                                            316   59       37        34:40.8     11:11/M

       6    Gary Butzke                                             116   53       41        35:58.7     11:36/M

       7    James McAlpine                                          196   56       55        38:54.9     12:33/M

       8    Keith Dwyer                                             130   58       66        44:38.0     14:24/M

       9    Dave Stange                                             251   55       80        53:43.3     17:20/M

      10    Watson Stanley                                          254   90       81        55:15.6     17:49/M

10k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Rebecca Wilkin                                          279   19        3        57:19.5      9:15/M

Top

Female

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Elizabeth Rohr                                          243   43        7      1:01:44.3      9:57/M

       2    Heather Gruenhagen                                      153   39        8      1:02:05.4     10:01/M

       3    Cindi Holman                                            157   60       13      1:06:39.7     10:45/M

       4    Amy Betke                                               102   36       14      1:09:16.3     11:10/M

Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Matthew McKenna                                         207   35        1        45:50.1      7:24/M

Top

Male

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Scott Meier                                             212   27        2        53:30.4      8:38/M

       2    Chris Pugh                                              233   44        4        59:01.1      9:31/M

       3    Evan Gaertner                                           143   39        5        59:03.4      9:31/M

       4    Jordan Glamann                                          148   32        6      1:00:13.0      9:43/M

       5    Scott Bos                                               109   26        9      1:02:07.7     10:01/M

       6    Drew Gruenhagen                                         151   39       10      1:02:32.0     10:05/M

       7    Mikhail Zolikoff                                        286   39       11      1:03:04.6     10:10/M

       8    Ben Vogel                                               271   34       12      1:04:38.4     10:25/M

       9    Martin Roedel                                           241   61       15      1:17:30.8     12:30/M


Storm Runners 1 Mile Fun Run

Age Group Results

September 6, 2014


Results by: Michigan Running Foundation


Female 5 and under

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Penelope McKenna                                        208    5       20        10:17.0     10:17/M

       2    Ayla Campbell                                           117    5       24        10:33.1     10:33/M

       3    Caroline Darrah                                         126    5       27        10:40.7     10:40/M

       4    Sofia Tepper                                            262    5       37        11:34.0     11:34/M

       5    Samantha Lee                                            185    4       49        12:38.6     12:38/M

       6    Melanie Novelli                                         227    3       70        17:34.6     17:34/M

       7    Katie Malek                                             190    3       75        19:21.1     19:21/M

Female 6 to 8

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Noelle Ebel                                             133    8        5         8:44.3      8:44/M

       2    Sammy Vogel                                             274    7        8         8:59.1      8:59/M

       3    Sophia McKenna                                          209    7       11         9:40.6      9:40/M

       4    Lauren Fox                                              142    8       12         9:47.1      9:47/M

       5    Holly McCracken                                         205    8       14         9:55.9      9:55/M

       6    Annalise Darrah                                         125    7       17        10:12.6     10:12/M

       7    Kelsie Croucher                                         123    6       26        10:40.5     10:40/M

       8    Leah Milatz                                             312   6        30        10:46.5     10:46/M

       9    Mallory McCall                                          199    7       31        10:47.0     10:47/M

      10    Natalie Ryszka                                          298   8        38        11:35.5     11:35/M

      11    Isabella Meier                                          210    7       41        11:48.6     11:48/M

      12    Sophie Lee                                              186    6       48        12:36.7     12:36/M

      13    Gabrielle Buckenberger                                  113    8       50        12:43.4     12:43/M

      14    Lucy Burnett                                            306   8        59        13:22.1     13:22/M

      15    Gianna Colley                                           120    7       60        13:26.4     13:26/M

      16    Stephanie Daksiewicz                                    124    6       68        17:09.0     17:09/M

      17    Sydney Lee                                              187    8       72        18:11.3     18:11/M

Female 9 to 12

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Sarah Ebel                                              134   10        1         7:08.8      7:08/M

       2    Sara Ohrt                                               300   11        6         8:44.5      8:44/M

       3    Jenna Belmas                                            289   11        9         9:05.3      9:05/M

       4    Emilia Gruenhagen                                       152   10       10         9:16.7      9:16/M

       5    Lily Ryska                                              297   10       13         9:49.9      9:49/M

       6    Arianna Croucher                                        122   11       25        10:36.8     10:36/M

       7    Abigail Milatz                                          216   11       28        10:41.1     10:41/M

       8    Amelia Croucher                                         121   11       29        10:41.4     10:41/M

       9    Grace Miles                                             222   10       33        11:08.3     11:08/M

      10    Isabella Booth                                          107    9       36        11:27.2     11:27/M

      11    Megan Zimbelman                                         285   10       40        11:47.0     11:47/M

      12    Adeline Schutz                                          244   10       44        11:53.8     11:53/M

      13    Alyssa Pugh                                             231   11       45        11:57.1     11:57/M

      14    Hannah Zimbelman                                        284   12       46        12:29.7     12:29/M

      15    Ellie Achatz                                            308   11       47        12:30.1     12:30/M

      16    Elizabeth Milatz                                        217    9       56        13:07.0     13:07/M

      17    Emma McCall                                             203   12       64        14:17.3     14:17/M

      18    Jill McCall                                             198   10       65        14:18.0     14:18/M

Female 13 and over

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Kathee Metz                                             214   41       58        13:11.4     13:11/M

       2    Heather Hubert                                          162   39       63        14:13.0     14:13/M

       3    Karen Roedel                                            240   57       66        15:45.0     15:45/M

       4    Sheila Tepper                                           261   44       69        17:11.1     17:11/M

       5    Michelle Malek                                          191   38       74        19:20.0     19:20/M

Male 5 and under

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Ben Fluhart                                             136    5        7         8:51.2      8:51/M

       2    Benjamin Booth                                          106    5       39        11:37.1     11:37/M

       3    Isaiah Vogel                                            272    4       43        11:51.3     11:51/M

       4    Moe Metz                                                215    5       52        12:55.1     12:55/M

       5    Ezra Trim                                               267    4       53        12:55.8     12:55/M

       6    Finn Hubert                                             161    3       62        13:54.4     13:54/M

       7    Grady Glamann                                           146    2       67        15:47.6     15:47/M

       8    Benjamin Malek                                          188    3       73        19:17.1     19:17/M

       9    Bryan Komaromi                                          177    3       76        21:17.4     21:17/M

      10    Brady Komaromi                                          176    2       78        21:53.0     21:53/M

Male 6 to 8

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Evan Borich                                             311   8         3         7:58.0      7:58/M

       2    Bradley Pugh                                            232    8        4         8:24.4      8:24/M

       3    Samuel Muck                                             225    7       16        10:12.5     10:12/M

       4    Jack Metz                                               213    6       19        10:15.8     10:15/M

       5    Callum Gruenhagen                                       150    8       21        10:21.4     10:21/M

       6    Connor McCracken                                        204    6       22        10:24.3     10:24/M

       7    Isaac Trim                                              268    8       32        10:49.5     10:49/M

       8    Ben Zweng                                               287    6       34        11:20.9     11:20/M

       9    Zachary Malek                                           193    7       51        12:46.8     12:46/M

      10    Joseph Miles                                            223    8       55        13:01.9     13:01/M

      11    Joshua Novelli                                          226    6       57        13:07.9     13:07/M

Male 9 to 12

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Lucas Gaertner                                          309   9         2         7:54.7      7:54/M

       2    Nathan Betke                                            104    9       15        10:08.0     10:08/M

       3    Sam Kull                                                310   10       18        10:13.7     10:13/M

Male 13 and over

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Karl Swanson                                            257   99       23        10:30.7     10:30/M

       2    Hal Zweng                                               288   47       35        11:21.8     11:21/M

       3    Scott Meier                                             211   49       42        11:48.6     11:48/M

       4    Joel Trim                                               269   35       54        12:56.2     12:56/M

       5    Steve Hubert                                            163   38       61        13:54.3     13:54/M

       6    Nathan Lee                                              184   32       71        18:11.1     18:11/M

       7    Rodney Komaromi                                         179   36       77        21:18.6     21:18/M