Welcoming The Stranger 5k

5k Run/Walk

Age Group Results

June 15, 2014


Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Charlie Dobson                                          398             6        20:46.9      6:42/M

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Bhakti Pokhrel                                          458             1        18:40.6      6:01/M

Female 12 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Aamou Bouba                                             439            23        24:59.5      8:04/M
       2    Alime Sadia                                             450            28        25:52.8      8:21/M
       3    Olivia Albert                                           305            31        25:59.5      8:23/M
       4    Serenity Sturman                                        389            56        30:49.6      9:56/M
       5    Rachael Morse                                           391            66        32:31.4     10:29/M
       6    Abby Schepler                                           314            68        32:47.4     10:35/M
       7    Dsamila Isaidou                                         426            69        33:03.6     10:40/M
       8    Lakayla Wordlaw                                         334            89        38:55.7     12:33/M
       9    Charli Cook                                             403           102        43:15.2     13:57/M
      10    Shams Ezz                                               488           106        44:30.0     14:21/M
      11    Teema Mohammad                                          490           107        44:30.2     14:21/M
      12    Van Marui                                               448           109        44:47.9     14:27/M
      13    Hrun Hoem                                               456           110        44:54.5     14:29/M
      14    Audrey Vines                                            351           111        45:06.0     14:33/M
      15    Jazmine McDonald                                        486           115        45:27.4     14:40/M
      16    Zara Adam                                               449           120        47:15.4     15:15/M
      17    Nyaela Hakim                                            478           130        48:14.1     15:34/M
      18    Shayla Tyler                                            293           131        48:22.4     15:36/M
      19    Cheyanne Babbitt                                        328           137        49:40.4     16:01/M
      20    Rosika Khada                                            494           140        50:21.5     16:15/M
      21    Hillary Rwiyaza                                         441           144        51:24.3     16:35/M
      22    Rosette Rwiyaza                                         435           147        52:09.4     16:49/M
      23    Constantine Cruz                                        386           154        52:46.1     17:01/M
      24    Biak Sui                                                473           155        52:50.6     17:03/M
      25    Tha Ngum Dim                                            464           156        52:51.0     17:03/M
      26    Eashori Bhandary                                        493           171      1:01:41.6     19:54/M

Male 12 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Amadou Bouba                                            442            15        22:35.4      7:17/M
       2    Hamadou Bouba                                           436            16        23:01.1      7:25/M
       3    Loxmiop Loxmiop                                         472            22        24:44.2      7:59/M
       4    Nsanzandl Gashsma                                       430            24        25:02.0      8:05/M
       5    Abdelbassit Adam                                        425            40        28:18.1      9:08/M
       6    Damian Jazi                                             429            42        28:20.0      9:08/M
       7    Icefa Abakuki                                           416            52        30:13.4      9:45/M
       8    Tim Cobern                                              335            64        32:18.8     10:25/M
       9    Braxton Britt                                           333            65        32:19.0     10:25/M
      10    Biva Kumana Edmund                                      420            70        33:04.0     10:40/M
      11    David Abakuki                                           417            74        35:08.7     11:20/M
      12    Jelemain Abekaki                                        427            80        37:53.6     12:13/M
      13    Idrizz Saidou                                           433            81        38:03.2     12:16/M
      14    Sargou Wawaye                                           412            87        38:30.2     12:25/M
      15    Antoine McNeely                                         354            90        39:11.6     12:38/M
      16    Roman Abhikari                                          487            98        40:43.9     13:08/M
      17    Cj Fulbright                                            390           112        45:07.1     14:33/M
      18    Krishna Pokhrel                                         484           116        45:37.6     14:43/M
      19    No Reh                                                  411           119        46:52.4     15:07/M
      20    Chris Wawaye                                            413           123        47:17.0     15:15/M
      21    Jameson Babbitt                                         327           134        48:59.9     15:48/M
      22    Thomas Whaley                                           272           143        51:12.2     16:31/M
      23    Jason Jolley                                            350           151        52:37.9     16:58/M
      24    Oliver Lafay                                            356           162        53:36.1     17:17/M
      25    Weston Lafay                                            357           163        53:37.1     17:18/M

Female 13 to 17

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Magdalena Sawicki                                       321            46        28:37.2      9:14/M
       2    Neema Abakuki                                           418            50        29:47.1      9:36/M
       3    Irutabantu Mimette                                      443            63        31:34.4     10:11/M
       4    Salamatou Bouba                                         438            73        34:47.5     11:13/M
       5    Armandine Uwimana                                       498            75        35:47.9     11:33/M
       6    Rassida Bouba                                           437            82        38:05.6     12:17/M
       7    Samar Gebril                                            434            83        38:06.6     12:17/M
       8    Angel Sunagel                                           347           100        41:51.3     13:30/M
       9    Linda Nduwimana                                         497           104        43:43.8     14:06/M
      10    Maryam Ezz                                              489           108        44:47.6     14:27/M
      11    Destiney Sears                                          338           121        47:16.0     15:15/M
      12    Emonee Scott                                            339           122        47:16.3     15:15/M
      13    Madison Schepler                                        313           125        47:32.9     15:20/M
      14    Elexis Beaudin                                          376           127        47:59.9     15:29/M
      15    Kiley Buss                                              377           129        48:13.8     15:33/M
      16    Tara Devikbadk                                          496           141        50:22.8     16:15/M
      17    Serena Felker                                           345           145        51:33.3     16:38/M
      18    Amber Keller                                            363           157        53:18.3     17:12/M
      19    Samantha McCoy                                          378           159        53:27.7     17:15/M
      20    Destiny Sharpe                                          381           160        53:28.3     17:15/M
      21    Akira Williams                                          337           167        57:25.4     18:31/M

Male 13 to 17

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Djatial Adani                                           414             8        21:26.1      6:55/M
       2    Lyndon Bahll                                            352            10        21:46.7      7:01/M
       3    Moubarok Adam                                           422            25        25:03.6      8:05/M
       4    Sal Abderamen                                           423            30        25:57.6      8:22/M
       5    Zack Schepler                                           312            67        32:43.5     10:33/M
       6    Santosh Adhikari                                        485            84        38:11.0     12:19/M
       7    Richard Whaley                                          271            94        39:48.0     12:50/M
       8    Kyle Mogg                                               353            99        41:49.9     13:29/M
       9    Paul Whaley                                             270           126        47:38.9     15:22/M
      10    Ben Allen                                               349           158        53:22.9     17:13/M

Female 18 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Mandy Lange                                             253             7        21:17.2      6:52/M
       2    Elizabeth Whaey                                         266            51        29:47.5      9:36/M
       3    Sadela Gebril                                           421            60        31:08.7     10:03/M
       4    Stephanie Thurston                                      255            72        34:38.5     11:10/M
       5    Shannon Simon                                           257            85        38:20.1     12:22/M
       6    Taylor Dontje                                           384            88        38:49.1     12:31/M
       7    Angi Kent                                               302            92        39:16.0     12:40/M
       8    Margaret Whaley                                         267            96        40:06.5     12:56/M
       9    Sara Bruewer                                            373           101        41:52.3     13:30/M
      10    Theresa Whaley                                          269           114        45:23.5     14:38/M
      11    Deirdre Van Sloten                                      262           128        48:00.3     15:29/M
      12    Ngun Surg                                               451           142        50:26.2     16:16/M
      13    Blaire Phillips                                         366           161        53:31.0     17:16/M

Male 18 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Saladine Astan                                          415             5        20:45.0      6:42/M
       2    Muhoummet Nudown                                        431             9        21:41.2      7:00/M
       3    Austin Martinez                                         254            11        21:54.7      7:04/M
       4    Peter Whaley                                            265            20        24:02.8      7:45/M
       5    Mark Iafrate                                            243            38        27:26.6      8:51/M
       6    Indra Adhikari                                          480            71        33:27.0     10:47/M
       7    Merhoui Teklehaymand                                    482           117        45:37.9     14:43/M
       8    Pa Napo                                                 460           152        52:38.7     16:59/M
       9    Daven Crump                                             364           165        54:27.4     17:34/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Mandie Jordison                                         286            13        22:08.7      7:08/M
       2    Tessa Bialek                                            466            41        28:19.2      9:08/M
       3    Dina Sigal                                              469            43        28:22.5      9:09/M
       4    Sarah Fitzgerald                                        388            61        31:09.3     10:03/M
       5    Angela Palmer                                           277            77        36:13.4     11:41/M
       6    Sara Nopareporn                                         397            78        37:28.3     12:05/M
       7    Dil Achamryon                                           495            95        39:58.3     12:54/M
       8    Beinna Tupko                                            407           118        46:44.5     15:05/M
       9    Ray Massey                                              292           132        48:23.0     15:36/M
      10    Shakara Tyler                                           291           139        49:54.4     16:06/M
      11    Jealisha Calvert                                        369           166        57:24.5     18:31/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Boris Sigul                                             467             2        20:11.6      6:31/M
       2    Tyler Jordison                                          287             4        20:44.7      6:41/M
       3    Jose Aste                                               404            17        23:03.7      7:26/M
       4    Jakob Nalley                                            245            27        25:45.9      8:18/M
       5    Jason Eastman                                           317           133        48:23.2     15:36/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    April Lanz                                              395            14        22:10.2      7:09/M
       2    Margaret Wilson                                         445            33        26:30.8      8:33/M
       3    Elizabeth Campbell                                      400            54        30:37.2      9:53/M
       4    Say Meh                                                 409            76        36:03.6     11:38/M
       5    Jenny Babbitt                                           325           135        49:22.7     15:55/M
       6    Mon Ahila                                               474           172      1:03:23.9     20:27/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Riley Lanz                                              396            12        22:06.6      7:08/M
       2    Phillip Strom                                           444            34        26:31.8      8:33/M
       3    Corey Babbitt                                           326           136        49:38.0     16:01/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Monica Sanders                                          307            44        28:31.2      9:12/M
       2    Eileen Albert                                           304            53        30:22.3      9:48/M
       3    Melissa Aste                                            399            55        30:37.5      9:53/M
       4    Anessa Kent-Johnson                                     301            91        39:15.8     12:40/M
       5    Avonna Carr                                             368           103        43:43.5     14:06/M
       6    Jenifer Schepler                                        311           124        47:32.6     15:20/M
       7    Sonya Hakim                                             477           138        49:40.8     16:01/M
       8    Jacquie Lafay                                           355           164        53:37.5     17:18/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Mark Schepler                                           310            36        26:56.5      8:41/M
       2    Darryl Albert                                           306            37        27:25.4      8:51/M
       3    Kris Windorski                                          320            62        31:09.6     10:03/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Karenn Vernagus                                         283            26        25:04.1      8:05/M
       2    Zina Abdulqader                                         491           148        52:15.8     16:51/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Charles Weiss                                           394             3        20:27.5      6:36/M
       2    Don Lafay                                               387            32        26:08.4      8:26/M
       3    Djamil Adam                                             419            93        39:39.8     12:47/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Mary Boegner                                            315            39        27:35.1      8:54/M
       2    Debi Cole                                               298            49        29:45.6      9:36/M
       3    Khin Yee                                                408           169      1:01:01.8     19:41/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Khatel Hakim                                            479            21        24:36.9      7:56/M
       2    Yaken Sigal                                             468            48        29:36.3      9:33/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Jill Pierce                                             316            58        30:50.9      9:57/M
       2    Chris Kelly                                             446            59        30:51.4      9:57/M
       3    Gina Wilcox                                             250            86        38:29.7     12:25/M
       4    Sandi Roberts                                           322           149        52:17.7     16:52/M
       5    Megan Kavanagh                                          406           150        52:18.0     16:52/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    John Whaley                                             264            19        23:32.6      7:35/M
       2    Raul Martinez                                           256            79        37:44.4     12:10/M
       3    Eldayah Eldayah                                         481           170      1:01:07.5     19:43/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Maggie Schultz                                          459            47        29:01.9      9:22/M
       2    Ann Forshee-Crane                                       361            57        30:49.9      9:56/M
       3    Janice Trudgeon                                         360           113        45:11.9     14:35/M
       4    Kerry Christensen                                       371           146        52:09.0     16:49/M
       5    Mon Charya                                              475           173      1:10:03.7     22:36/M
       6    Middy Middy                                             410           174      1:10:04.0     22:36/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    David Aflleje                                           318            45        28:31.9      9:12/M

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Bonnie Mowry                                            342           153        52:40.0     16:59/M

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Gerald Crane                                            362            18        23:07.8      7:27/M
       2    Michael Kline                                           324            29        25:53.7      8:21/M
       3    Jim Maddix                                              285            97        40:31.1     13:04/M

Male 70 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Jim Mowry                                               341            35        26:50.1      8:39/M
       2    Maynard Shier                                           300           168        59:23.1     19:09/M

Male no age provided

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Bauthazar Matakara                                      499           105        44:29.7     14:21/M