St.Mary's Parish Festival 5 Mile
Westphalia, MI
7/4/2014

[Overall Male Winner] [Male 15 - 19] [Male 25 - 29] [Male 30 - 34] [Male 35 - 39] [Overall Male Masters Winner] [Male 45 - 49] [Male 50 - 54] [Overall Male Grand Masters Winner] [Male 55 - 59] [Male 60 - 64] [Male 65 - 69]

[Overall Female Winner] [Female 9 and under] [Female 15 - 19] [Female 20 - 24] [Female 25 - 29] [Female 30 - 34] [Female 35 - 39] [Overall Female Masters Winner] [Female 40 - 44] [Female 45 - 49] [Female 50 - 54] [Overall Female Grand Masters Winner]

 

 

Overall Male Winner

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

1

1

610  

Gregory Trierweiler  

19

28:44.59 

5:44.92

 

Overall Female Winner

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

8

1

543  

Sarah Sandborn  

32

33:16.92 

6:39.38

 

Female 9 and under

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

47

20

405  

Cassidy Cashen  

8

56:33.54 

11:18.71

2

49

22

404  

Carragh Cashen  

7

56:37.86 

11:19.57

 

Male 15 - 19

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

2

2

528  

Zachry Feldpausch  

18

30:38.66 

6:07.73

2

3

3

679  

Tanner Droste  

19

30:57.46 

6:11.49

 

Female 15 - 19

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

50

23

566  

Carli Piecuch  

17

57:20.65 

11:28.13

 

Female 20 - 24

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

12

2

527  

Julia Contreras  

23

35:03.99 

7:00.80

2

13

3

526  

Erin Laplander  

22

35:37.93 

7:07.59

 

Male 25 - 29

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

6

6

587  

Drew Brown  

26

32:11.79 

6:26.36

2

10

9

415  

Zach Schneider  

27

34:54.67 

6:58.93

3

25

19

409  

Joshua Keilen  

26

42:07.18 

8:25.44

 

Female 25 - 29

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

14

4

517  

Casey Schneider  

29

35:49.18 

7:09.84

2

24

6

416  

Beth A. Schneider  

27

41:22.37 

8:16.47

3

34

12

421  

Lori Thelen  

29

45:29.28 

9:05.86

4

44

19

408  

Crystal Howard  

29

49:59.75 

9:59.95

 

Male 30 - 34

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

17

13

419  

Brian Smith  

33

37:16.71 

7:27.34

 

Female 30 - 34

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

18

5

608  

Courtney Thelen  

33

37:26.69 

7:29.34

2

27

7

412  

Katie Pohl  

33

42:10.78 

8:26.16

3

39

15

588  

Hilary Olson  

33

46:59.03 

9:23.81

4

40

16

511  

Candace Heskitt  

33

47:02.44 

9:24.49

 

Male 35 - 39

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

5

5

402  

Darron Birchmeier  

36

31:55.23 

6:23.05

2

7

7

422  

Mike A Vanvleet  

35

32:49.79 

6:33.96

 

Female 35 - 39

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

29

8

541  

Genny Bengel  

39

43:06.59 

8:37.32

2

32

11

624  

Dawn Martin  

36

44:05.49 

8:49.10

 

Overall Male Masters Winner

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

4

4

580  

Tim Becker  

43

31:39.43 

6:19.89

 

Overall Female Masters Winner

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

30

9

401  

Julie Bengel  

41

43:07.18 

8:37.44

 

Female 40 - 44

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

31

10

585  

Joan Blackmer  

42

43:19.84 

8:39.97

2

36

13

418  

Ann Seibert  

42

45:36.89 

9:07.38

3

42

17

538  

Jamie Trimmer  

42

49:39.63 

9:55.93

4

43

18

537  

Joelle Dakin  

41

49:40.08 

9:56.02

 

Male 45 - 49

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

15

11

603  

John Schafer  

46

36:17.85 

7:15.57

2

21

16

521  

Ken Statly  

47

39:57.22 

7:59.44

3

41

25

604  

Chris Piecuch  

46

49:11.31 

9:50.26

 

Female 45 - 49

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

38

14

413  

Jackie Prokop  

47

46:52.03 

9:22.41

 

Male 50 - 54

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

9

8

411  

Steve Peabody  

51

33:38.08 

6:43.62

2

11

10

522  

Robert Thelen  

53

34:56.31 

6:59.26

3

20

15

540  

Don Gilbert  

50

39:13.30 

7:50.66

4

28

21

606  

Steven Schneider  

51

42:14.42 

8:26.88

5

45

26

602  

Daniel Cook  

52

55:14.83 

11:02.97

6

46

27

571  

Dave Dunnuck  

50

56:06.47 

11:13.29

 

Female 50 - 54

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

51

24

570  

Kathy Dunnuck  

50

1:00:58.04 

12:11.61

 

Overall Male Grand Masters Winner

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

16

12

582  

Roy Brown  

58

36:43.11 

7:20.62

 

Overall Female Grand Masters Winner

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

48

21

410  

Marge Novak  

68

56:34.30 

11:18.86

 

Male 55 - 59

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

19

14

510  

Kirk Heskitt  

56

38:54.70 

7:46.94

2

26

20

584  

Jack Griffin  

59

42:09.67 

8:25.93

3

33

22

417  

Dean L. Schrauben  

57

44:52.18 

8:58.44

4

37

24

406  

Tim Donahue  

57

46:09.21 

9:13.84

 

Male 60 - 64

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

22

17

407  

Patrick Duff  

60

39:58.25 

7:59.65

2

35

23

611  

Tom Webb  

63

45:33.41 

9:06.68

 

Male 65 - 69

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

23

18

414  

Charles Ross  

65

40:56.37 

8:11.27

 

St. Mary's Parish Festival 5K
Westphalia, MI
7/4/2014

[Overall Male Winner] [Male 9 and under] [Male 10 - 14] [Male 15 - 19] [Male 20 - 24] [Male 25 - 29] [Male 30 - 34] [Overall Male Masters Winner] [Male 50 - 54] [Overall Male Grand Masters Winner] [Male 55 - 59] [Male 60 - 64] [Male 65 - 69] [Male 70 - 74] [Male 75 and over]

[Overall Female Winner] [Female 9 and under] [Female 10 - 14] [Female 15 - 19] [Female 25 - 29] [Female 30 - 34] [Female 35 - 39] [Overall Female Masters Winner] [Female 40 - 44] [Female 45 - 49] [Female 50 - 54] [Overall Female Grand Masters Winner] [Female 55 - 59] [Female 60 - 64] [Female 65 - 69] [Female 70 - 74]

 

 

Overall Male Winner

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

1

1

426  

Caleb Barker  

17

17:58.49 

5:47.90

 

Overall Female Winner

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

9

1

578  

Kieren Becker  

18

20:45.43 

6:41.75

 

Male 9 and under

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

35

20

506  

Alex Thelen  

9

24:00.56 

7:44.70

2

62

34

622  

Mateo Thelen  

9

28:47.81 

9:17.36

3

87

38

533  

Braylon Schafer  

8

33:27.53 

10:47.59

4

96

41

532  

Jericho Schafer  

5

36:03.64 

11:37.95

 

Female 9 and under

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

100

57

601  

Jenna Kramer  

8

38:01.78 

12:16.06

 

Male 10 - 14

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

5

5

434  

Tyler Esch  

13

20:00.07 

6:27.12

2

6

6

425  

Trent Barker  

14

20:39.99 

6:40.00

3

36

21

493  

Keith Schafer  

14

24:01.55 

7:45.02

4

46

26

623  

Bryce Platte  

14

24:58.00 

8:03.23

5

48

27

514  

Justus Holben  

12

26:31.18 

8:33.28

6

76

37

423  

Seth Anderson  

14

31:23.30 

10:07.52

7

92

40

512  

Cameron Fess  

12

34:38.74 

11:10.56

 

Female 10 - 14

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

14

5

599  

Brooklyn Nurenberg  

14

21:34.49 

6:57.58

2

28

12

494  

Zoie Schafer  

12

23:01.45 

7:25.63

3

30

13

598  

Jenn Droste  

14

23:04.06 

7:26.47

4

31

14

530  

Emily Spitzley  

14

23:09.27 

7:28.15

5

40

16

508  

Chloe Wandell  

14

24:21.58 

7:51.48

6

56

27

600  

Katelyn Kramer  

10

27:04.30 

8:43.97

7

59

28

504  

Sophia Squillace  

13

27:57.19 

9:01.03

8

66

32

524  

Alexandra Golzynski  

14

28:57.58 

9:20.51

 

Male 15 - 19

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

2

2

525  

Brock Simon  

16

18:32.26 

5:58.79

2

4

4

496  

Randy Schafer  

19

19:03.67 

6:08.93

3

8

8

609  

Brandon Palmateer  

19

20:43.69 

6:41.19

4

11

9

503  

George Squillace, III  

17

21:16.70 

6:51.84

5

20

11

499  

Kevin Schafer  

15

22:13.34 

7:10.11

6

27

16

544  

Andrew Schneider  

18

23:01.12 

7:25.52

7

52

28

586  

Travis Fedewa  

19

26:58.25 

8:42.02

 

Female 15 - 19

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

12

3

536  

Olivia Nurenberg  

15

21:23.76 

6:54.12

2

13

4

615  

Betsy Arens  

19

21:26.25 

6:54.92

3

17

7

523  

Jennifer Eaton  

17

21:47.35 

7:01.73

4

18

8

616  

Emma Arens  

17

22:02.95 

7:06.76

5

19

9

678  

Brenna Wirth  

15

22:06.50 

7:07.90

6

21

10

505  

Brooke Stump  

15

22:25.22 

7:13.94

7

24

11

589  

Madeline Johnson  

19

22:40.45 

7:18.85

8

42

18

429  

Brooke Bengel  

17

24:25.99 

7:52.90

9

45

20

497  

Jessica Schafer  

16

24:29.61 

7:54.07

10

47

21

576  

Marissa Wirth  

17

26:26.99 

8:31.93

11

50

23

568  

Alyssa Briolat  

19

26:39.11 

8:35.84

12

53

25

509  

Abby R. Wirth  

17

26:59.09 

8:42.29

13

67

33

433  

Cassie Esch  

16

29:25.73 

9:29.59

14

75

39

432  

Kali Jo Donahue  

19

31:12.21 

10:03.94

15

93

53

513  

Angelenia Schneider  

17

34:40.21 

11:11.04

 

Male 20 - 24

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

60

32

567  

Jeff Koll  

23

28:36.99 

9:13.87

 

Male 25 - 29

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

16

10

545  

Eric Pohl  

26

21:42.62 

7:00.20

2

44

25

424  

Mike J Arbrustmacher  

26

24:28.32 

7:53.65

 

Female 25 - 29

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

15

6

682  

Janay Bengel  

27

21:38.92 

6:59.01

2

41

17

436  

Valerie Ingle  

27

24:24.47 

7:52.41

3

43

19

431  

Dawn A. Cook  

27

24:26.51 

7:53.07

4

55

26

519  

Amy Miller  

29

27:03.85 

8:43.82

5

83

46

617  

Kelly Schneider  

28

32:32.13 

10:29.72

 

Male 30 - 34

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

26

15

490  

Jonathon Pohl  

30

22:59.22 

7:24.91

2

29

17

681  

Justin Miller  

31

23:02.33 

7:25.91

3

34

19

516  

Jeff Owen  

34

23:39.30 

7:37.84

4

37

22

403  

Kyle Cashen  

31

24:12.19 

7:48.45

5

38

23

489  

Andy R. Nurenberg  

32

24:16.86 

7:49.95

6

39

24

577  

Mark Schneider  

32

24:21.04 

7:51.30

7

57

30

518  

Sam Miller  

30

27:04.63 

8:44.07

8

61

33

542  

David Simon  

31

28:40.51 

9:15.00

9

97

42

535  

David Schafer  

32

36:04.82 

11:38.33

 

Female 30 - 34

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

64

30

583  

Jill Buskulic  

32

28:51.12 

9:18.43

2

71

36

626  

Kristin Trierweiler  

33

30:17.82 

9:46.39

3

81

44

539  

Erin Beuschel  

31

32:06.47 

10:21.44

4

89

51

534  

Cara Schafer  

34

33:28.57 

10:47.93

 

Female 35 - 39

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

70

35

531  

Terri Thelen  

39

29:58.42 

9:40.14

2

80

43

677  

Lyndie Nobach  

35

32:04.26 

10:20.73

3

85

48

614  

Traci Kohagen  

39

32:43.27 

10:33.31

4

88

50

575  

Sara Schafer  

35

33:28.19 

10:47.80

5

99

56

627  

Jeanette DeDue  

36

37:10.23 

11:59.43

 

Overall Male Masters Winner

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

3

3

621  

Brian Thelen  

45

18:32.98 

5:59.03

 

Overall Female Masters Winner

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

10

2

579  

Sharon Becker  

43

21:09.14 

6:49.40

 

Female 40 - 44

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

49

22

515  

Beth Holben  

41

26:31.59 

8:33.42

2

51

24

498  

Janice Schafer  

42

26:46.95 

8:38.37

3

68

34

676  

Michelle Rosendale  

41

29:30.19 

9:31.03

4

77

40

660  

Kim Silvernail  

42

31:29.00 

10:09.35

5

79

42

607  

Carrie Anglewicz  

41

31:49.66 

10:16.02

6

84

47

613  

Jennifer Brewbaker  

41

32:41.65 

10:32.79

7

91

52

427  

Michelle J Barker  

41

34:21.49 

11:05.00

 

Female 45 - 49

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

63

29

618  

Doreen Schneider  

47

28:48.53 

9:17.59

2

102

59

487  

Cynthia Johnson  

48

41:24.43 

13:21.43

 

Male 50 - 54

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

22

12

674  

Pete Treleaveu  

52

22:33.60 

7:16.65

2

33

18

573  

Yvon Dufour  

50

23:36.05 

7:36.79

3

90

39

625  

Dick Hoekstra  

52

34:09.23 

11:01.04

 

Female 50 - 54

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

32

15

619  

Sue Blemaster  

54

23:17.78 

7:30.90

2

74

38

502  

Lori Squillace  

54

31:00.17 

10:00.05

3

86

49

612  

Jane Debat  

50

33:18.12 

10:44.55

4

95

55

659  

Susan Hoekstra  

53

36:01.23 

11:37.17

 

Overall Male Grand Masters Winner

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

7

7

581  

Duane Spitz  

65

20:40.91 

6:40.29

 

Overall Female Grand Masters Winner

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

65

31

680  

Kim Cotter  

58

28:54.09 

9:19.38

 

Male 55 - 59

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

23

13

547  

John Johnson  

55

22:34.14 

7:16.82

2

25

14

574  

Ed Thelen  

55

22:54.03 

7:23.24

 

Female 55 - 59

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

94

54

428  

Maryann Baxter  

57

34:55.98 

11:16.12

 

Male 60 - 64

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

69

35

605  

Terry Gawel  

64

29:30.59 

9:31.16

2

72

36

620  

James Fedewa  

62

30:22.44 

9:47.88

3

104

45

675  

Ronald Maki  

61

44:10.46 

14:14.99

4

105

46

430  

Gary Butterfield  

60

44:11.56 

14:15.34

5

106

47

569  

Gordon Johnson  

61

46:44.71 

15:04.75

 

Female 60 - 64

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

73

37

529  

Bev Travis  

61

30:29.17 

9:50.05

2

78

41

501  

Diane T Simon  

60

31:38.65 

10:12.47

 

Male 65 - 69

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

54

29

488  

Larry Mccaskey  

65

27:01.29 

8:43.00

2

98

43

520  

Dave Thurston  

66

37:03.21 

11:57.16

3

107

48

435  

Denny C Frazier  

67

48:13.83 

15:33.49

 

Female 65 - 69

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

101

58

507  

Patricia Vincent  

66

38:35.77 

12:27.02

 

Male 70 - 74

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

58

31

572  

Bob Brooks  

71

27:06.79 

8:44.77

 

Female 70 - 74

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

82

45

495  

Rita Schafer  

73

32:11.57 

10:23.09

 

Male 75 and over

Place 

Overall 

Gender Place 

Race # 

Name 

Age 

Time 

PPM

1

103

44

492  

William Rude  

80

43:07.74 

13:54.75