17TH ANNUAL ANDY T'S PUMPKIN TROT 5K/10K/1K

Sunday, October 4. 2015, in St. Johns, MI

5K RUN/WALK

age group results

 

Results provided by Everal Race Management 

 

Male Overall Winner 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Eric Hein                         Saint Johns  MI       147   42        2          26:34      8:34/M

 

Female Overall Winner

       1    Julie Thelen                                            197   17        1          12:01      3:53/M

 

Male Masters Winner

       1    Todd Cressman                     Saint Johns  MI       194   52        5          27:31      8:53/M

 

Female Masters Winner

       1    Janice Spodarek                   Okemos  MI            187   62        3          26:42      8:37/M

 

Male 14 and under

       1    David Thelen                      Saint Johns  MI       181    7        6          30:08      9:43/M

       2    Rain Hein                         Saint Johns  MI       153   12       14          40:36     13:06/M

 

Female 14 and under

       1    Emily Keller                      Saint Johns  MI       297   10        9          31:31     10:10/M

       2    Lyric Hein                        Saint Johns  MI       215   10       21          55:56     18:03/M

 

Male 15 to 19

       1    Devin Keller                      Saint Johns  MI       154   19        4          26:47      8:38/M

 

Female 15 to 19

       1    Nariste Babyrova                  Saint Johns  MI       191   17       15          40:50     13:10/M

 

Female 30 to 34

       1    Veronica Thelen                   Saint Johns  MI       182   33       12          32:28     10:28/M

 

Male 35 to 39

       1    Andy Thelen                       Saint Johns  MI       180   37        8          30:33      9:51/M

 

Female 35 to 39

       1    Darcy Schoze                                            227   38       17          42:10     13:36/M

 

Female 40 to 44

       1    Stephanie Hein                    Saint Johns  MI       281   42       24          57:43     18:37/M

 

Male 50 to 54

       1    Daniel Cook                       Pewamo  MI            193   53       10          31:36     10:12/M

 

Male 55 to 59

       1    Brian Thelen                                            198   55       13          35:49     11:33/M

 

Female 55 to 59

       1    Maryann Baxter                    Saint Johns  MI       178   58       18          42:14     13:37/M

 

Male 60 to 64

       1    Jim Gunther                       Saint Johns  MI       177   61       11          31:57     10:18/M

 

Female 60 to 64

       1    Mary Faloon                       Saint Johns  MI       142   63       22          56:57     18:22/M

       2    Phyllis Ochis                     Saint Johns  MI       190   61       23          57:01     18:24/M

 

Male 65 and over

       1    Michael Mullen                    Saint Johns  MI       179   66        7          30:12      9:45/M

       2    Les Koren                         Saint Johns  MI       275   68       19          48:05     15:31/M

       3    Raymond Zowacki                   Rose City  MI         183   67       20          48:12     15:33/M

 

No age provided

       1    Kori Schulze                                            189   0        16          42:09     13:36/M

 

--

10K RUN

Female Overall Winner

       1    Kimberly Thelen                                         196   23        1          52:07      8:24/M

 

Female Masters Winner

       1    Kristy Stahl                      Ithaca  MI            192   50        2          56:10      9:04/M

 

Female 30 to 34

       1    Kristen Murphy                    Lansing  MI           176   30        3        1:00:24      9:45/M

 

Female 55 to 59

       1    Ann Wilson                        Lansing  MI           188   55        4        1:26:36     13:58/M

 

--

LONG 1K RUN

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend             Time        Pace 

      1    Erin Keller                                             315    5    F               10:47     10:16/M

      2    Kyler Schultz                                           174    5    M               11:08     10:36/M

      3    Teaghan Herwat                                          400    5    F               15:53     15:08/M