2011 SPARTAN INVITATIONAL CROSS COUNTRY

                        FRIDAY, SEPTEMBER 16, 2011

----------------------------------------------------------------------------

                    BOY'S TEAM RESULTS - MIDDLE SCHOOL

----------------------------------------------------------------------------

 

 

  1.    54  SALINE                                      (  11:52    59:20   0:42)

==========================================================

  1      3   1138 Will Rittenhouse     8    11:29

  2      4   1092 Brian Blakenship     8    11:33

  3     10   1127 Aaron Milley         7    11:59

  4     17   1107 Matthew Hargrove     8    12:08

  5     20   1100 Josiah Davis         8    12:11

  6   ( 22)  1113 Stevie Kise          8    12:14

  7   ( 23)  1120 Glen Luckhardt       8    12:15

 

  2.    62  HARTLAND-ORE CREEK                          (  11:58    59:46   1:07)

==========================================================

  1      1   4715 Noah Kramer          8    11:19

  2      9   4710 Bailey Hobson        8    11:58

  3     12   4712 Nickerson Josh       8    12:00

  4     14   4732 Matt Phillips        7    12:03

  5     26   4717 Maurice Letourneau   7    12:26

  6   ( 35)  4746 Skyler Verden        7    12:44

  7   ( 37)  4743 Jeremy Tervo         8    12:45

 

  3.   102  MAC DONALD                                  (  12:12  1:00:59   0:53)

==========================================================

  1      5   4792 Zach Lane            8    11:35

  2     18   4800 Jacob Stanton        8    12:08

  3     24   4794 Nathan Meyer         7    12:20

  4     27   4798 Sean Riley           8    12:28

  5     28   4781 Joe Draheim          7    12:28

  6   ( 55)  4790 Fritz Hittner        7    13:12

  7   ( 59)  4802 Aj Wilk              8    13:19

 

  4.   122  BATH                                        (  12:21  1:01:43   1:00)

==========================================================

  1      6   2154 Kyle Coulter         8    11:55

  2      7   2168 Case Trevino         7    11:57

  3     16   2169 Cole Trevino         7    12:05

  4     45   2153 Drew Coulter         7    12:51

  5     48   2156 Elliott Lipe         8    12:55

  6   ( 61)  2149 Cody Barnhill        7    13:23

  7   ( 65)  2172 Josh Wolfinger       7    13:34

 

  5.   131  WILLIAMSTON                                 (  12:24  1:01:58   0:52)

==========================================================

  1     13   5734 Grant Robitaille     8    12:03

  2     15   5735 Garrett Smith        8    12:04

  3     19   5732 Nathan Maurer        8    12:09

  4     38   5733 Dayton Munce         8    12:47

  5     46   5737 John Muir            7    12:55

  6   ( 81)  5740 Tom Dutcher          7    14:19

  7   ( 86)  5738 Matthew Anibal       7    15:21

 

  6.   172  DEWITT                                      (  12:38  1:03:08   0:35)

==========================================================

  1     21   4671 Ryan Gill            8    12:14

  2     30   4660 Dylan Beck           7    12:30

  3     39   4664 Patrick D'Haene      7    12:47

  4     40   4685 Nick Moody           8    12:48

  5     42   4673 Andrew Hanna         8    12:49

  6   ( 62)  4681 Nate Lentz           8    13:29

  7   ( 68)  4687 Justin Robinson      8    13:42

 

  7.   175  AUBURN BAY CITY WESTERN                     (  12:35  1:02:54   1:42)

==========================================================

  1      2   4653 Brendan Nesbitt      7    11:26

  2     33   4654 Bailey Pouliot       8    12:40

  3     43   4642 Gannon Foley         7    12:50

  4     44   4632 Mathew Billette      7    12:50

  5     53   4646 Matt Koenig          8    13:08

 

  8.   189  LANSING AREA CATHOLIC                       (  12:45  1:03:44   1:12)

==========================================================

  1      8   4760 Bobby Reid           8    11:58

  2     34   4754 Nate Dugener         8    12:43

  3     41   4755 Andrew Hakim         7    12:48

  4     52   4753 Jon Campau           8    13:05

  5     54   4759 Jacob Ramont         7    13:10

  6   ( 58)  4752 Thomas Burns         7    13:16

  7   ( 64)  4751 Ryan Behan           7    13:33

 

  9.   234  SHEPHERD                                    (  12:59  1:04:54   1:02)

==========================================================

  1     31   2536 Tyler Travis         7    12:32

  2     32   2524 Walker Preist        8    12:37

  3     49   2533 Hunter Torpey        7    12:58

  4     56   2520 Nick Moeggenberg     7    13:13

  5     66   2534 Andrew Travis        8    13:34

  6   ( 76)  2506 Christian Grace      7    13:57

  7   ( 79)  2537 Jacob Walters        7    14:15

 

 10.   247  TEMPERANCE BEDFORD                          (  13:23  1:06:51   3:04)

==========================================================

  1     25   1214 Brenden Burns        7    12:24

  2     29   1228 Gregory Lingle       8    12:28

  3     36   1233 Caleb Pilaske        8    12:45

  4     69   1234 Brenden Smith        8    13:46

  5     88   1224 David Jordan         7    15:28

  6   ( 89)  1241 Gavin Wilkinson      8    15:37

  7   ( 90)  1225 Joseph Kochendoerfer 8    15:38

 

 11.   288  MILL CREEK (DEXTER)                         (  13:17  1:06:24   0:41)

==========================================================

  1     50   4809 Garit Birchmeier     8    12:59

  2     51   4816 Connor Harmon        8    12:59

  3     57   4822 Ryan McGinnis        8    13:14

  4     63   4818 Max Kleinhenz        7    13:32

  5     67   4832 Alex Snow            7    13:40

  6   ( 72)  4820 Maverick Leschack    8    13:54

  7   ( 73)  4805 Zach Barnes          8    13:54

 

 12.   322  ITHACA                                      (  13:48  1:08:57   2:36)

==========================================================

  1     11   2366 James O'Boyle        8    11:59

  2     71   2359 Evan Casey           7    13:49

  3     78   2362 Blake Gulick         8    14:15

  4     80   2357 Kyle Augustine       8    14:19

  5     82   2367 Tavin Plath          8    14:35

 

 13.   365  DANSVILLE                                   (  13:59  1:09:54   1:23)

==========================================================

  1     60   2190 Dakota Laurenty      8    13:19

  2     70   2191 Ben Lober            7    13:46

  3     75   2186 Jack Briggs          7    13:57

  4     77   2188 Daniel Hartman       7    14:10

  5     83   2192 Casey Murphy         8    14:42

  6   ( 84)  2189 Ethan Launstein      8    14:48

 

 14.   384  ALMA                                        (  14:38  1:13:07   2:45)

==========================================================

  1     47   2120 Hayden Bailey        8    12:55

  2     74   2145 Trevor Schneider     8    13:55

  3     85   2142 Jon Rodriguez        7    15:16

  4     87   2125 Josh Brenner         8    15:21

  5     91   2143 Antonio Rosalez      8    15:40

  6   ( 92)  2136 Brendan Makidon      8    15:56

  7   ( 93)  2138 Zakkary Moore        7    16:09

                                                                                 Page 1

                  2011 SPARTAN INVITATIONAL CROSS COUNTRY

                        FRIDAY, SEPTEMBER 16, 2011

----------------------------------------------------------------------------

                  BOY'S MIDDLE SCHOOL INDIVIDUAL RESULTS

----------------------------------------------------------------------------

 

Place TmPl No.   Name                  School                         Time 

===== ==== ===== ===================== ============================== =====

    1    1  4715 Noah Kramer           HARTLAND-ORE CREEK             11:19

    2    2  4653 Brendan Nesbitt       AUBURN BAY CITY WESTERN        11:26

    3    3  1138 Will Rittenhouse      SALINE                         11:29

    4    4  1092 Brian Blakenship      SALINE                         11:33

    5    5  4792 Zach Lane             MAC DONALD                     11:35

    6    6  2154 Kyle Coulter          BATH                           11:55

    7    7  2168 Case Trevino          BATH                           11:57

    8    8  4760 Bobby Reid            LANSING AREA CATHOLIC          11:58

    9    9  4710 Bailey Hobson         HARTLAND-ORE CREEK             11:58

   10   10  1127 Aaron Milley          SALINE                         11:59

   11   11  2366 James O'Boyle         ITHACA                         11:59

   12   12  4712 Nickerson Josh        HARTLAND-ORE CREEK             12:00

   13   13  5734 Grant Robitaille      WILLIAMSTON                    12:03

   14   14  4732 Matt Phillips         HARTLAND-ORE CREEK             12:03

   15   15  5735 Garrett Smith         WILLIAMSTON                    12:04

   16   16  2169 Cole Trevino          BATH                           12:05

   17   17  1107 Matthew Hargrove      SALINE                         12:08

   18   18  4800 Jacob Stanton         MAC DONALD                     12:08

   19   19  5732 Nathan Maurer         WILLIAMSTON                    12:09

   20   20  1100 Josiah Davis          SALINE                         12:11

   21   21  4671 Ryan Gill             DEWITT                         12:14

   22   22  1113 Stevie Kise           SALINE                         12:14

   23   23  1120 Glen Luckhardt        SALINE                         12:15

   24       1109 Luke Humphries        SALINE                         12:19

   25   24  4794 Nathan Meyer          MAC DONALD                     12:20

   26       1091 Trevor Bishop         SALINE                         12:20

   27       1098 Sean Crowley          SALINE                         12:21

   28   25  1214 Brenden Burns         TEMPERANCE BEDFORD             12:24

   29   26  4717 Maurice Letourneau    HARTLAND-ORE CREEK             12:26

   30   27  4798 Sean Riley            MAC DONALD                     12:28

   31   28  4781 Joe Draheim           MAC DONALD                     12:28

   32   29  1228 Gregory Lingle        TEMPERANCE BEDFORD             12:28

   33       1115 Evan Koerschner       SALINE                         12:30

   34   30  4660 Dylan Beck            DEWITT                         12:30

   35   31  2536 Tyler Travis          SHEPHERD                       12:32

   36   32  2524 Walker Preist         SHEPHERD                       12:37

   37   33  4654 Bailey Pouliot        AUBURN BAY CITY WESTERN        12:40

   38   34  4754 Nate Dugener          LANSING AREA CATHOLIC          12:43

   39   35  4746 Skyler Verden         HARTLAND-ORE CREEK             12:44

   40       1147 Chad Wilson           SALINE                         12:44

   41   36  1233 Caleb Pilaske         TEMPERANCE BEDFORD             12:45

   42   37  4743 Jeremy Tervo          HARTLAND-ORE CREEK             12:45

   43   38  5733 Dayton Munce          WILLIAMSTON                    12:47

   44       4740 Mitchell Smith        HARTLAND-ORE CREEK             12:47

   45   39  4664 Patrick D'Haene       DEWITT                         12:47

   46       1134 Grant Peters          SALINE                         12:48

   47       4705 Alec Green            HARTLAND-ORE CREEK             12:48

   48   40  4685 Nick Moody            DEWITT                         12:48

   49   41  4755 Andrew Hakim          LANSING AREA CATHOLIC          12:48

   50   42  4673 Andrew Hanna          DEWITT                         12:49

   51   43  4642 Gannon Foley          AUBURN BAY CITY WESTERN        12:50

   52   44  4632 Mathew Billette       AUBURN BAY CITY WESTERN        12:50

   53   45  2153 Drew Coulter          BATH                           12:51

   54   46  5737 John Muir             WILLIAMSTON                    12:55

   55   47  2120 Hayden Bailey         ALMA                           12:55

   56   48  2156 Elliott Lipe          BATH                           12:55

   57       4711 Nick Hoffman          HARTLAND-ORE CREEK             12:57

   58   49  2533 Hunter Torpey         SHEPHERD                       12:58

   59   50  4809 Garit Birchmeier      MILL CREEK (DEXTER)            12:59

   60   51  4816 Connor Harmon         MILL CREEK (DEXTER)            12:59

   61       4701 Ball Eric             HARTLAND-ORE CREEK             13:01

   62   52  4753 Jon Campau            LANSING AREA CATHOLIC          13:05

   63   53  4646 Matt Koenig           AUBURN BAY CITY WESTERN        13:08

   64   54  4759 Jacob Ramont          LANSING AREA CATHOLIC          13:10

   65   55  4790 Fritz Hittner         MAC DONALD                     13:12

   66   56  2520 Nick Moeggenberg      SHEPHERD                       13:13

   67   57  4822 Ryan McGinnis         MILL CREEK (DEXTER)            13:14

   68       1124 Connor Meehan         SALINE                         13:15

   69   58  4752 Thomas Burns          LANSING AREA CATHOLIC          13:16

   70       4736 Zachary Sexton        HARTLAND-ORE CREEK             13:18

   71   59  4802 Aj Wilk               MAC DONALD                     13:19

   72       1132 Alec Paxton           SALINE                         13:19

   73   60  2190 Dakota Laurenty       DANSVILLE                      13:19

   74       4777 Adrian Birge          MAC DONALD                     13:23

   75   61  2149 Cody Barnhill         BATH                           13:23

   76       4714 Owain Kert            HARTLAND-ORE CREEK             13:27

   77       4698 Hunter Delanoy        HARTLAND-ORE CREEK             13:28

   78       2179 Grant Fedewa          CAPITAL HOMESCHOOL             13:28

   79   62  4681 Nate Lentz            DEWITT                         13:29

   80       4703 Luke Gerring          HARTLAND-ORE CREEK             13:30

   81       1141 Kevin Schnitzer       SALINE                         13:30

   82       4696 Andy Auvenshine       HARTLAND-ORE CREEK             13:32

   83   63  4818 Max Kleinhenz         MILL CREEK (DEXTER)            13:32

   84   64  4751 Ryan Behan            LANSING AREA CATHOLIC          13:33

   85   65  2172 Josh Wolfinger        BATH                           13:34

   86   66  2534 Andrew Travis         SHEPHERD                       13:34

   87       4719 Kyle Luce             HARTLAND-ORE CREEK             13:35

   88       4846 Eric Schipper         WEST MICHIGAN LUTHERAN         13:37

   89       4763 Clay Conover          LANSING HOME SCHOOLER          13:38

   90   67  4832 Alex Snow             MILL CREEK (DEXTER)            13:40

   91       4697 Sam Bedford           HARTLAND-ORE CREEK             13:42

   92   68  4687 Justin Robinson       DEWITT                         13:42

   93       1088 Tony Becker           SALINE                         13:43

   94       4733 Jason Rutledge        HARTLAND-ORE CREEK             13:44

   95       1142 Jack Shemanski        SALINE                         13:44

   96       4694 Nathan Templeman      DEWITT                         13:45

   97       4779 Mitchell Caldwell     MAC DONALD                     13:45

   98   69  1234 Brenden Smith         TEMPERANCE BEDFORD             13:46

   99   70  2191 Ben Lober             DANSVILLE                      13:46

  100       4785 Ian Frawley           MAC DONALD                     13:46

  101       4724 Miles McDonald        HARTLAND-ORE CREEK             13:47

  102   71  2359 Evan Casey            ITHACA                         13:49

  103       1126 Matt Militello        SALINE                         13:49

  104       2157 Marshall Lipe         BATH                           13:49

  105       4758 Will Kordenbrock      LANSING AREA CATHOLIC          13:50

  106       1148 Ryan Yaklin           SALINE                         13:51

  107       4709 Matthew Hense         HARTLAND-ORE CREEK             13:53

  108       4742 Matthew Szerlag       HARTLAND-ORE CREEK             13:53

  109   72  4820 Maverick Leschack     MILL CREEK (DEXTER)            13:54

  110   73  4805 Zach Barnes           MILL CREEK (DEXTER)            13:54

  111       2161 Noah Nugent           BATH                           13:55

  112       1125 Nikolai Meinecke      SALINE                         13:55

  113   74  2145 Trevor Schneider      ALMA                           13:55

  114       4737 Devyn Shah            HARTLAND-ORE CREEK             13:56

  115       4747 Sam Vestergaard       HARTLAND-ORE CREEK             13:56

  116   75  2186 Jack Briggs           DANSVILLE                      13:57

  117   76  2506 Christian Grace       SHEPHERD                       13:57

  118       4723 Joel McDonald         HARTLAND-ORE CREEK             13:57

  119       4841 Josh Anderson         LANSING WAVERLY                13:59

  120       4677 Kurt Kloenhamer       DEWITT                         14:01

  121       4729 Jason Myers           HARTLAND-ORE CREEK             14:02

  122       4756 John Harrison         LANSING AREA CATHOLIC          14:03

  123       4704 Jon Gietek            HARTLAND-ORE CREEK             14:03

  124       4808 Lucas Bell            MILL CREEK (DEXTER)            14:06

  125       4817 Miles Kanipe          MILL CREEK (DEXTER)            14:06

  126       5731 Steven Koski          UNATTACHED                     14:07

  127       4720 Michael Lundwall      HARTLAND-ORE CREEK             14:10

  128   77  2188 Daniel Hartman        DANSVILLE                      14:10

  129       4691 Austin Smith          DEWITT                         14:10

  130       4824 Kyle Murphy           MILL CREEK (DEXTER)            14:11

  131       4730 Reid O'Boyle          HARTLAND-ORE CREEK             14:12

  132   78  2362 Blake Gulick          ITHACA                         14:15

  133   79  2537 Jacob Walters         SHEPHERD                       14:15

  134   80  2357 Kyle Augustine        ITHACA                         14:19

  135   81  5740 Tom Dutcher           WILLIAMSTON                    14:19

  136       4787 Levi Grandstaff       MAC DONALD                     14:21

  137       2522 Hunter Obrien         SHEPHERD                       14:21

  138       4726 Riley Mehki           HARTLAND-ORE CREEK             14:23

  139       2512 Owen Howard           SHEPHERD                       14:27

  140       4799 Cole Smith            MAC DONALD                     14:30

  141       4789 Alec Hegg             MAC DONALD                     14:34

  142   82  2367 Tavin Plath           ITHACA                         14:35

  143       4810 Michael Bradshaw      MILL CREEK (DEXTER)            14:36

  144       4796 James Morrison        MAC DONALD                     14:37

  145       4702 Brett Furge           HARTLAND-ORE CREEK             14:38

  146       4801 Jesse Wade            MAC DONALD                     14:40

  147   83  2192 Casey Murphy          DANSVILLE                      14:42

  148       4788 Joshua Hall           MAC DONALD                     14:43

  149       4748 Max Waters            HARTLAND-ORE CREEK             14:45

  150       4734 Craig Schneider       HARTLAND-ORE CREEK             14:45

  151   84  2189 Ethan Launstein       DANSVILLE                      14:48

  152       2528 Cj Spencer            SHEPHERD                       14:54

  153       4718 Noah Lilemoen         HARTLAND-ORE CREEK             14:54

  154       4670 Riley Figueroa        DEWITT                         14:59

  155       4749 James Wickman         HARTLAND-ORE CREEK             15:07

  156       4783 Sabri Fair            MAC DONALD                     15:07

  157       4830 Nate Shay             MILL CREEK (DEXTER)            15:09

  158       2527 Mitchell Shetenhelm   SHEPHERD                       15:11

  159       4761 Alek Saadeh           LANSING AREA CATHOLIC          15:13

  160       4762 Colin Smith           LANSING AREA CATHOLIC          15:13

  161       4813 Justin Curby          MILL CREEK (DEXTER)            15:16

  162   85  2142 Jon Rodriguez         ALMA                           15:16

  163       4672 Evan Hamp             DEWITT                         15:21

  164   86  5738 Matthew Anibal        WILLIAMSTON                    15:21

  165   87  2125 Josh Brenner          ALMA                           15:21

  166       2171 Bill Wise             BATH                           15:23

  167       5741 Cody Schneider        WILLIAMSTON                    15:25

  168       4814 Riley Gore            MILL CREEK (DEXTER)            15:27

  169       4699 Couture Dylan         HARTLAND-ORE CREEK             15:28

  170   88  1224 David Jordan          TEMPERANCE BEDFORD             15:28

  171       4843 Sean Fischer          LANSING WAVERLY                15:30

  172       4721 Brandon Marshall      HARTLAND-ORE CREEK             15:33

  173       2178 Landon Dysart         CAPITAL HOMESCHOOL             15:35

  174       4706 Chase Green           HARTLAND-ORE CREEK             15:35

  175   89  1241 Gavin Wilkinson       TEMPERANCE BEDFORD             15:37

  176   90  1225 Joseph Kochendoerfer  TEMPERANCE BEDFORD             15:38

  177   91  2143 Antonio Rosalez       ALMA                           15:40

  178       4845 Joe Wright            LANSING WAVERLY                15:40

  179       4782 Augie Evered          MAC DONALD                     15:45

  180       4659 Ryan Armbrustmacher   DEWITT                         15:48

  181   92  2136 Brendan Makidon       ALMA                           15:56

  182       4662 Alex Clark            DEWITT                         15:56

  183       4722 Dante Mattioli        HARTLAND-ORE CREEK             15:58

  184       4797 Tyler Pruitt          MAC DONALD                     15:59

  185       4675 Alex Hostetler        DEWITT                         16:01

  186       4708 Brett Hamilton        HARTLAND-ORE CREEK             16:02

  187       4834 Merritt Stimac        MILL CREEK (DEXTER)            16:04

  188       4707 Jack Green            HARTLAND-ORE CREEK             16:04

  189       4815 Seth Greenfield       MILL CREEK (DEXTER)            16:07

  190       5739 Adam Nichols          WILLIAMSTON                    16:08

  191       4778 Drew Busch            MAC DONALD                     16:09

  192   93  2138 Zakkary Moore         ALMA                           16:09

  193       4793 Andrew Laxton         MAC DONALD                     16:09

  194       1219 Brandon Gore          TEMPERANCE BEDFORD             16:09

  195       4735 Trever Schultz        HARTLAND-ORE CREEK             16:11

  196       4744 Steven Tyler          HARTLAND-ORE CREEK             16:19

  197       4828 Chris Seidleck        MILL CREEK (DEXTER)            16:25

  198       2508 Nathan Gruss          SHEPHERD                       16:29

  199       4692 Ryan Sowulewski       DEWITT                         16:31

  200       4780 Ethan Charamella      MAC DONALD                     16:33

  201       2518 Jack MacDonald        SHEPHERD                       16:38

  202       2182 Micah Potter          CAPITAL HOMESCHOOL             16:41

  203       4741 Corey Steinhauser     HARTLAND-ORE CREEK             16:53

  204       4665 Ryan Dechatelets      DEWITT                         16:59

  205       4837 Alex West             MILL CREEK (DEXTER)            17:00

  206       2134 Jacob Lalonde         ALMA                           17:00

  207       2517 Ferris Levi           SHEPHERD                       17:05

  208       4669 Alex Evans            DEWITT                         17:18

  209       2126 Rashaun Brown         ALMA                           17:19

  210       2130 Nick Fowler           ALMA                           17:20

  211       5742 Brendan Wilson        WILLIAMSTON                    17:22

  212       2519 Race Matties          SHEPHERD                       17:23

  213       4836 Bennett Waymann       MILL CREEK (DEXTER)            17:34

  214       2159 Robert Micheaux       BATH                           17:36

  215       4827 Galen Parsons         MILL CREEK (DEXTER)            17:40

  216       4716 Caleb Krueger         HARTLAND-ORE CREEK             17:41

  217       4738 Josh Sikes            HARTLAND-ORE CREEK             17:41

  218       5757 Collin Payne          HARTLAND-ORE CREEK             17:53

  219       4688 Conor Sands           DEWITT                         18:00

  220       2499 Derek Davis           SHEPHERD                       18:03

  221       4765 Zach Booher           LANSING WAVERLY                20:34

  222       4713 Lane Kempf            HARTLAND-ORE CREEK             20:39

  223       4725 Matt McGrath          HARTLAND-ORE CREEK             20:47

  224       2127 Jordan Campbell       ALMA                           20:48

  225       4829 Sean Seidleck         MILL CREEK (DEXTER)            21:50

  226       4791 Aidan Kakela          MAC DONALD                     21:53

  227       4727 Zach Mehlberg         HARTLAND-ORE CREEK             23:46

  228       4731 Nick O'Leary          HARTLAND-ORE CREEK             35:41

 

                   2011 SPARTAN INVITATIONAL CROSS COUNTRY

                        FRIDAY, SEPTEMBER 16, 2011

----------------------------------------------------------------------------

                    GIRL'S TEAM RESULTS - MIDDLE SCHOOL

----------------------------------------------------------------------------

 

 

  1.    80  BATH                                        (  13:06  1:05:28   0:37)

==========================================================

  1      7   2670 Faith Brown          8    12:38

  2     16   2671 Lindsey Brown        8    13:09

  3     17   2669 Kelsey Billingsley   7    13:12

  4     19   2681 Melissa Schott       8    13:14

  5     21   2682 Jessie Sullivan      7    13:15

  6   ( 28)  2676 Savannah Halfmann    8    13:47

  7   ( 50)  2668 Tyler Adkins         7    14:16

 

  2.    85  SALINE                                      (  13:03  1:05:14   1:52)

==========================================================

  1      1   1942 Gillian Walter       8    12:07

  2      3   1925 Haleigh Cummings     8    12:21

  3     12   1936 Lily Phelps          8    12:56

  4     31   1938 Alexa Reyst          8    13:51

  5     38   1941 Holly Treber         8    13:59

  6   ( 42)  1922 Juliana Boyd         7    14:04

  7   ( 45)  1928 Alle Fiske           8    14:09

 

  3.   120  MAC DONALD                                  (  13:19  1:06:35   1:47)

==========================================================

  1      4   4923 Victoria Kelley      8    12:23

  2      5   4935 Stephanie Vanis      8    12:24

  3     25   4930 Emily Pendred        8    13:37

  4     40   4926 Kaira Liggett        8    14:01

  5     46   4936 Irene Vannocker      7    14:10

  6   ( 49)  4928 Zoe Novello          7    14:13

  7   ( 57)  4934 Reina Torrez-Miner   8    14:36

 

  4.   130  ITHACA                                      (  13:30  1:07:28   1:21)

==========================================================

  1      9   2926 Blaire Showers       8    12:50

  2     11   2921 Kurstin Kalisek      8    12:53

  3     27   2905 Courtney Allen       7    13:38

  4     36   2914 Amelia Freestone     7    13:56

  5     47   2912 Brooklyn Dolloff     8    14:11

  6   ( 92)  2923 Ashtyn Pendell       7    17:04

  7   ( 94)  2924 Emily Reeves         8    17:29

 

  5.   131  MILL CREEK (DEXTER)                         (  13:28  1:07:19   1:33)

==========================================================

  1      6   4950 Alison McLean        8    12:35

  2     14   4941 Emily Driscoll       8    12:58

  3     24   4949 Jordan McGinnis      7    13:33

  4     43   4946 Shelbea James        8    14:05

  5     44   4954 Alex Rosevelt        8    14:08

  6   ( 60)  4945 Ally Humpert         8    14:59

  7   ( 68)  4939 Amanda Breuninger    8    15:30

 

  6.   156  TEMPERANCE BEDFORD                          (  13:43  1:08:35   1:18)

==========================================================

  1     15   1979 Emily Altwies        8    13:04

  2     23   2022 Madalyn Spohler      8    13:25

  3     32   2009 Alyssa Lowe          8    13:51

  4     34   2008 Alexa Lipstorff      7    13:53

  5     52   1980 Hannah Asselin       8    14:22

  6   ( 53)  1982 Taylor Balcerzak     8    14:26

  7   ( 55)  1984 Jessica Benore       8    14:28

 

  7.   182  SHEPHERD                                    (  13:57  1:09:41   2:33)

==========================================================

  1      8   3083 Katelyn Hutchinson   7    12:46

  2     13   3084 Kylie Hutchinson     7    12:58

  3     41   3079 Jozlyn Gauthier      7    14:04

  4     56   3091 Katie Powell         8    14:34

  5     64   3069 Sarah Bellinger      8    15:19

  6   ( 65)  3073 Amanda Chritz        8    15:21

  7   ( 69)  3081 Danielle Heugel      8    15:31

 

  8.   226  LANSING AREA CATHOLIC                       (  14:21  1:11:42   3:30)

==========================================================

  1      2   4904 Caitlin Rebera       7    12:17

  2     26   4905 Sydney Theis         8    13:37

  3     58   4903 Nicole Novak         8    14:49

  4     63   4902 Tayler Guyeskey      8    15:12

  5     77   4901 Victoria Boehlert-Somohano 8    15:47

  6   ( 80)  5756 Emily Cohn           8    16:02

 

  9.   253  AUBURN BAY CITY WESTERN                     (  14:43  1:13:35   2:30)

==========================================================

  1     29   4854 Laura Estrada        8    13:49

  2     33   4853 Rebecca Estep        8    13:52

  3     39   4857 Molly Hecox          7    14:01

  4     70   4856 Erin Hacker          7    15:34

  5     82   4871 Kendall Perdue       6    16:19

  6   ( 96)  4868 Chelsey Mrozinski    7    18:51

 

 10.   261  MONROE JEFFERSON                            (  14:47  1:13:51   3:03)

==========================================================

  1     22   4965 Heather Beaver       8    13:19

  2     35   4978 Hannah Pifer         7    13:55

  3     37   4970 Laurin Masson        8    13:56

  4     83   4981 Makenna Stone        7    16:19

  5     84   4974 Monica Neenan        8    16:22

  6   ( 93)  4982 Taylor Timko         8    17:21

  7   ( 95)  4984 Rio Weikum           8    17:51

 

 11.   267  HARTLAND-ORE CREEK                          (  14:42  1:13:26   1:34)

==========================================================

  1     30   4891 Michelle Moraitis    7    13:50

  2     51   4880 Brooke Bliznik       8    14:20

  3     59   4888 Kim Jason            7    14:49

  4     61   4897 Maddie Townsend      7    15:03

  5     66   4898 MacKenzie Willison   7    15:24

  6   ( 73)  4894 Allison Parker       7    15:38

  7   ( 75)  4887 Hailey George        7    15:43

 

 12.   272  ALMA                                        (  14:55  1:14:31   3:19)

==========================================================

  1     18   2661 Mackenzie Seeley     7    13:12

  2     20   2665 Alyx Wesley          8    13:14

  3     62   2649 Alissa Adams         7    15:08

  4     85   2666 Sirra Wrisley        7    16:26

  5     87   2663 Jessica Shiffer      7    16:31

  6   ( 89)  2657 Anna Johnston        7    16:35

  7   ( 90)  2650 Kiana Adams          7    16:37

 

 13.   273  DEWITT                                      (  14:47  1:13:54   2:50)

==========================================================

  1     10   1463 Calee Fisher         8    12:53

  2     48   1475 Shannon O'Connor     8    14:12

  3     67   1487 Abbey Wassum         8    15:29

  4     72   1450 Madison Antes        8    15:37

  5     76   1456 Riley Bosanic        7    15:43

  6   ( 86)  1460 Maddie Dieter        7    16:26

  7   ( 88)  1489 Sarah Wojciechowski  8    16:35

 

 14.   356  WILLIAMSTON                                 (  15:32  1:17:39   1:32)

==========================================================

  1     54   5743 Clara Mitchinson     8    14:26

  2     71   5747 Maria Gunther        7    15:36

  3     74   5746 Neysa Miller         8    15:41

  4     78   5736 Anna Goff            8    15:58

  5     79   5744 Allexis Kluisza      8    15:58

  6   ( 81)  5750 Rachell Craner       7    16:16

  7   ( 91)  5745 Haleigh Hunt         8    16:41

 

                  2011 SPARTAN INVITATIONAL CROSS COUNTRY

                        FRIDAY, SEPTEMBER 16, 2011

----------------------------------------------------------------------------

                  GIRL'S MIDDLE SCHOOL INDIVIDUAL RESULTS

----------------------------------------------------------------------------

 

Place TmPl No.   Name                  School                         Time 

===== ==== ===== ===================== ============================== =====

    1    1  1942 Gillian Walter        SALINE                         12:07

    2    2  4904 Caitlin Rebera        LANSING AREA CATHOLIC          12:17

    3    3  1925 Haleigh Cummings      SALINE                         12:21

    4       2602 Mady Basch            TRAVERSE CITY WEST M.S.        12:22

    5    4  4923 Victoria Kelley       MAC DONALD                     12:23

    6    5  4935 Stephanie Vanis       MAC DONALD                     12:24

    7    6  4950 Alison McLean         MILL CREEK (DEXTER)            12:35

    8    7  2670 Faith Brown           BATH                           12:38

    9    8  3083 Katelyn Hutchinson    SHEPHERD                       12:46

   10    9  2926 Blaire Showers        ITHACA                         12:50

   11   10  1463 Calee Fisher          DEWITT                         12:53

   12   11  2921 Kurstin Kalisek       ITHACA                         12:53

   13   12  1936 Lily Phelps           SALINE                         12:56

   14   13  3084 Kylie Hutchinson      SHEPHERD                       12:58

   15   14  4941 Emily Driscoll        MILL CREEK (DEXTER)            12:58

   16   15  1979 Emily Altwies         TEMPERANCE BEDFORD             13:04

   17   16  2671 Lindsey Brown         BATH                           13:09

   18   17  2669 Kelsey Billingsley    BATH                           13:12

   19   18  2661 Mackenzie Seeley      ALMA                           13:12

   20   19  2681 Melissa Schott        BATH                           13:14

   21   20  2665 Alyx Wesley           ALMA                           13:14

   22   21  2682 Jessie Sullivan       BATH                           13:15

   23   22  4965 Heather Beaver        MONROE JEFFERSON               13:19

   24   23  2022 Madalyn Spohler       TEMPERANCE BEDFORD             13:25

   25   24  4949 Jordan McGinnis       MILL CREEK (DEXTER)            13:33

   26   25  4930 Emily Pendred         MAC DONALD                     13:37

   27   26  4905 Sydney Theis          LANSING AREA CATHOLIC          13:37

   28   27  2905 Courtney Allen        ITHACA                         13:38

   29   28  2676 Savannah Halfmann     BATH                           13:47

   30   29  4854 Laura Estrada         AUBURN BAY CITY WESTERN        13:49

   31   30  4891 Michelle Moraitis     HARTLAND-ORE CREEK             13:50

   32   31  1938 Alexa Reyst           SALINE                         13:51

   33   32  2009 Alyssa Lowe           TEMPERANCE BEDFORD             13:51

   34   33  4853 Rebecca Estep         AUBURN BAY CITY WESTERN        13:52

   35   34  2008 Alexa Lipstorff       TEMPERANCE BEDFORD             13:53

   36   35  4978 Hannah Pifer          MONROE JEFFERSON               13:55

   37   36  2914 Amelia Freestone      ITHACA                         13:56

   38   37  4970 Laurin Masson         MONROE JEFFERSON               13:56

   39   38  1941 Holly Treber          SALINE                         13:59

   40   39  4857 Molly Hecox           AUBURN BAY CITY WESTERN        14:01

   41   40  4926 Kaira Liggett         MAC DONALD                     14:01

   42   41  3079 Jozlyn Gauthier       SHEPHERD                       14:04

   43   42  1922 Juliana Boyd          SALINE                         14:04

   44   43  4946 Shelbea James         MILL CREEK (DEXTER)            14:05

   45   44  4954 Alex Rosevelt         MILL CREEK (DEXTER)            14:08

   46   45  1928 Alle Fiske            SALINE                         14:09

   47       1927 Katie Federonko       SALINE                         14:09

   48   46  4936 Irene Vannocker       MAC DONALD                     14:10

   49   47  2912 Brooklyn Dolloff      ITHACA                         14:11

   50   48  1475 Shannon O'Connor      DEWITT                         14:12

   51   49  4928 Zoe Novello           MAC DONALD                     14:13

   52   50  2668 Tyler Adkins          BATH                           14:16

   53   51  4880 Brooke Bliznik        HARTLAND-ORE CREEK             14:20

   54       1932 Natasha Meineke       SALINE                         14:20

   55   52  1980 Hannah Asselin        TEMPERANCE BEDFORD             14:22

   56       1933 Sara Nelson           SALINE                         14:23

   57   53  1982 Taylor Balcerzak      TEMPERANCE BEDFORD             14:26

   58   54  5743 Clara Mitchinson      WILLIAMSTON                    14:26

   59   55  1984 Jessica Benore        TEMPERANCE BEDFORD             14:28

   60   56  3091 Katie Powell          SHEPHERD                       14:34

   61   57  4934 Reina Torrez-Miner    MAC DONALD                     14:36

   62       2024 Danielle Tucker       TEMPERANCE BEDFORD             14:42

   63       4910 Samantha Long         LANSING WAVERLY                14:48

   64       1940 Athena Slawski        SALINE                         14:49

   65   58  4903 Nicole Novak          LANSING AREA CATHOLIC          14:49

   66   59  4888 Kim Jason             HARTLAND-ORE CREEK             14:49

   67       4917 Katie Beekman         MAC DONALD                     14:57

   68   60  4945 Ally Humpert          MILL CREEK (DEXTER)            14:59

   69       1921 Hannah Bird           SALINE                         15:02

   70   61  4897 Maddie Townsend       HARTLAND-ORE CREEK             15:03

   71       2010 Julie Myers           TEMPERANCE BEDFORD             15:04

   72       4920 Gretchen Fata         MAC DONALD                     15:04

   73       2002 McKayla Hubbard       TEMPERANCE BEDFORD             15:06

   74   62  2649 Alissa Adams          ALMA                           15:08

   75       4937 Abigail Wallace       MACDONALD                      15:10

   76   63  4902 Tayler Guyeskey       LANSING AREA CATHOLIC          15:12

   77   64  3069 Sarah Bellinger       SHEPHERD                       15:19

   78       1995 Alyse Geiger          TEMPERANCE BEDFORD             15:20

   79   65  3073 Amanda Chritz         SHEPHERD                       15:21

   80   66  4898 MacKenzie Willison    HARTLAND-ORE CREEK             15:24

   81   67  1487 Abbey Wassum          DEWITT                         15:29

   82   68  4939 Amanda Breuninger     MILL CREEK (DEXTER)            15:30

   83   69  3081 Danielle Heugel       SHEPHERD                       15:31

   84       4940 Caroline Darr         MILL CREEK (DEXTER)            15:32

   85       3068 Mallorie Beavers      SHEPHERD                       15:32

   86       1934 Jordan Page           SALINE                         15:34

   87   70  4856 Erin Hacker           AUBURN BAY CITY WESTERN        15:34

   88   71  5747 Maria Gunther         WILLIAMSTON                    15:36

   89   72  1450 Madison Antes         DEWITT                         15:37

   90   73  4894 Allison Parker        HARTLAND-ORE CREEK             15:38

   91       4932 Lauren Shepard        MAC DONALD                     15:39

   92   74  5746 Neysa Miller          WILLIAMSTON                    15:41

   93   75  4887 Hailey George         HARTLAND-ORE CREEK             15:43

   94   76  1456 Riley Bosanic         DEWITT                         15:43

   95       4892 Amanda Mourad         HARTLAND-ORE CREEK             15:47

   96   77  4901 Victoria Boehlert-Som LANSING AREA CATHOLIC          15:47

   97       1931 Tess McGuire          SALINE                         15:48

   98       4943 Lindsey Hayter        MILL CREEK (DEXTER)            15:50

   99       4886 Evelyn Ehgotz         HARTLAND-ORE CREEK             15:51

  100       4933 Abbie Stumpff         MAC DONALD                     15:54

  101       3078 Meah Gall             SHEPHERD                       15:55

  102       3077 Sydney Davis          SHEPHERD                       15:56

  103   78  5736 Anna Goff             WILLIAMSTON                    15:58

  104   79  5744 Allexis Kluisza       WILLIAMSTON                    15:58

  105   80  5756 Emily Cohn            LANSING AREA CATHOLIC          16:02

  106       4881 Emily Brown           HARTLAND-ORE CREEK             16:04

  107       2006 Alexis Laginess       TEMPERANCE BEDFORD             16:12

  108   81  5750 Rachell Craner        WILLIAMSTON                    16:16

  109   82  4871 Kendall Perdue        AUBURN BAY CITY WESTERN        16:19

  110   83  4981 Makenna Stone         MONROE JEFFERSON               16:19

  111       4959 Allison Skiba         MILL CREEK (DEXTER)            16:20

  112   84  4974 Monica Neenan         MONROE JEFFERSON               16:22

  113       3082 Heather Huber         SHEPHERD                       16:24

  114   85  2666 Sirra Wrisley         ALMA                           16:26

  115   86  1460 Maddie Dieter         DEWITT                         16:26

  116       4931 Keara Schmidt         MAC DONALD                     16:27

  117   87  2663 Jessica Shiffer       ALMA                           16:31

  118   88  1489 Sarah Wojciechowski   DEWITT                         16:35

  119   89  2657 Anna Johnston         ALMA                           16:35

  120       4916 Carina Arnosti        MAC DONALD                     16:36

  121       4922 Julia Haas            MAC DONALD                     16:37

  122       4957 Elizabeth Sculli      MILL CREEK (DEXTER)            16:37

  123   90  2650 Kiana Adams           ALMA                           16:37

  124       2654 Kelly Gibson          ALMA                           16:38

  125       4938 Alexis Benson         MILL CREEK (DEXTER)            16:39

  126       4952 Clare Pawlicki        MILL CREEK (DEXTER)            16:40

  127   91  5745 Haleigh Hunt          WILLIAMSTON                    16:41

  128       2017 Olivia Przeniczny     TEMPERANCE BEDFORD             16:43

  129       4960 Caroline Skiver       MILL CREEK (DEXTER)            16:43

  130       5753 Gabrielle Harris      WILLIAMSTON                    16:44

  131       1994 Hunter Gatton         TEMPERANCE BEDFORD             16:45

  132       1461 Miranda Dingeldey     DEWITT                         16:45

  133       5752 Amberlee Kreis        WILLIAMSTON                    16:50

  134       4925 Victoria Levinson     MAC DONALD                     16:53

  135       4895 Madeline Peery        HARTLAND-ORE CREEK             16:55

  136       4921 Baily Goff            MAC DONALD                     16:57

  137       4990 B'Elanma Dumont       LANSING WAVERLY                16:58

  138       5751 Hannah Ellefson-Frank WILLIAMSTON                    17:00

  139   92  2923 Ashtyn Pendell        ITHACA                         17:04

  140       4958 Caroline Shoopman     MILL CREEK (DEXTER)            17:10

  141       4955 Lydia Savatsky        MILL CREEK (DEXTER)            17:14

  142       2660 Therese Rosalez       ALMA                           17:15

  143       4896 Stulz Sydney          HARTLAND-ORE CREEK             17:21

  144       4919 Jivana Esposito       MAC DONALD                     17:21

  145   93  4982 Taylor Timko          MONROE JEFFERSON               17:21

  146   94  2924 Emily Reeves          ITHACA                         17:29

  147       2651 Bethany Bingham       ALMA                           17:31

  148   95  4984 Rio Weikum            MONROE JEFFERSON               17:51

  149       1470 Morgan Lamb           DEWITT                         17:52

  150       3097 Carey Smith           SHEPHERD                       17:58

  151       4986 Maya Bennett          LANSING WAVERLY                18:10

  152       4883 Kylie Corrothers      HARTLAND-ORE CREEK             18:10

  153       1469 Nicole Kransberger    DEWITT                         18:18

  154       2664 Adrianna Weber        ALMA                           18:27

  155       1991 Rebecca Crane         TEMPERANCE BEDFORD             18:33

  156       4890 Teagan Laier          HARTLAND-ORE CREEK             18:50

  157       2906 Jessica Anderson      ITHACA                         18:50

  158   96  4868 Chelsey Mrozinski     AUBURN BAY CITY WESTERN        18:51

  159       5748 Allison Robitaille    WILLIAMSTON                    19:01

  160       4947 Marisa Leach          MILL CREEK (DEXTER)            19:15

  161       4899 Taylynn Woodruff      HARTLAND-ORE CREEK             19:25

  162       2920 Channing Gulick       ITHACA                         19:28

  163       1485 Emily Udry            DEWITT                         20:00

  164       4879 Maddie Bindus         HARTLAND-ORE CREEK             20:06

  165       1478 Melody Perrin         DEWITT                         22:43

  166       4963 Madison Abercrombie   MONROE JEFFERSON               22:53

  167       4929 Anne Pendred          MAC DONALD                     23:43

  168       4900 Raeann Worrall        HARTLAND-ORE CREEK             24:07

  169       5749 Tori Manack           WILLIAMSTON                    26:06

  170       1472 Makaila Marrison      DEWITT                         27:18