CONCORD CLASSIC 5K 
June 22, 2013
5K Run Results
Overall Female 
Place Name Overall Time City
1 Lindsey Burdette 11 18:43.8 Horton
Overall Female Masters 
Place Name Overall Time City
1 Julie Bloomfield 35 20:50.2 Jackson
Overall Female Grandmasters
Place Name Overall Time City
1 Tracy Spring 57 22:37.1 Jackson
Female 12 and under
Place Name Overall Time City
1 Skylar Thompson 149 28:42.0 Concord
2 Alaysia Gutierrez 154 29:00.7 Parma
3 Jacey Hutchins 160 29:38.6 Albion
4 Audrey Hendrickson 191 33:55.4 Jackson
5 Ellie Hunt 213 37:55.7 Jackson
Female 13 to 14
Place Name Overall Time City
1 Samantha Saenz 56 22:36.8 Concord
2 Amanda Lewis 71 23:09.4 Rochester
3 Grace Clark 74 23:11.1 Jackson
4 Kariea Saldana 86 24:02.8 Albion
5 Carol Ann Brigham 125 26:53.4 Horton
Female 15 to 18
Place Name Overall Time City
1 Aubrey Penn 42 21:29.6 Jackson
2 Karana Wickens 49 21:55.5 Chelsea
3 Carly Bunce 52 22:26.7 Hanover
4 Shayla Neelis 66 22:55.2 Concord
5 Tesha Nousain 68 23:00.3 Concord
6 Rachel Clark 107 25:28.6 Jackson
7 Jessica Saldana 113 25:48.1 Albion
8 Kelsey Winchell 165 30:02.9 Concord
9 Sandra Cesco 202 35:25.9 Concord
Female 19 to 24
Place Name Overall Time City
1 Sharon Morgan 19 19:18.1 Jackson
2 Cayla Nousain 25 19:41.1 Concord
3 Kelly Morgan 29 19:58.9 Jackson
4 Tiffany Trapp 55 22:34.6 Jackson
5 Courtney Clark 92 24:23.6 Jackson
6 Samatha Levy 159 29:26.2 Jackson
7 Corey Downey 161 29:38.9 Albion
8 Jordan Levy 172 31:27.0 Jackson
9 Hannah Moore 181 32:24.4 Spring Arbor
10 Kendra Zieman 196 34:15.7 Albion
11 Madison Levy 198 34:35.9 Jackson
Female 25 to 29
Place Name Overall Time City
1 Christine Jarchow 27 19:48.5 Jackson
2 Courtney Toteff 44 21:38.7 Grass Lake
3 Adriane Earl 63 22:49.4 Jackson
4 Whitney Pelton 114 25:49.1 Jackson
5 Laurel Moran 132 27:17.5 Jackson
6 Kelly Mizerik 180 32:19.8 Horton
7 Ashley Porzsolt 182 32:31.2 Jackson
8 Shelly Swartz 183 32:39.6 Jackson
9 Katherine Subu 186 32:44.9 Rives Junction
10 Alexandra Warren 206 35:47.6 Parma
11 Emily Schwarzkopf 211 37:35.7 East Lansing
Female 30 to 34
Place Name Overall Time City
1 Sarah Spratt 47 21:53.0 Hillsdale
2 Tonya Sears 64 22:49.7 Horton
3 Amanda Casler 89 24:18.7 Jackson
4 Kelsey Gilbert 122 26:24.5 Jackson
5 Ann Marie Russell 130 27:14.3 Jackson
6 Sarah Teller 168 30:38.8 Hanover
7 Kristen Austin 174 31:37.4 Jackson
8 Jessica Knapp 176 31:38.9 Jonesville
9 Stephanie Mose 185 32:42.7 Jackson
10 Morgan Porzsolt-Graves 190 33:31.3 Clarklake
11 Amanda Williams 195 34:08.8 Jackson
12 Tricia Jordon 208 36:43.4 Horton
13 Michelle Kauppila 221 43:39.9 Jackson
14 Jane Tobey 222 43:40.3 Albion
15 Laura Hamilton 226 45:21.6 Oak Harbor
16 Tina Hamilton 227 45:22.0 Albion
Female 35 to 39
Place Name Overall Time City
1 Dawn Weeks 54 22:32.5 Concord
2 Jill Dobbin 93 24:24.0 Jackson
3 Carmel McDonald 102 25:10.8 Jackson
4 Rachel Mayer 104 25:12.7 Roseville
5 Lisa Hendricks 126 26:54.1 Jackson
6 Rebekah Waldron 141 28:06.0 Horton
7 Becky Rogers 146 28:25.7 Jackson
8 Jennifer Curtis 166 30:10.7 Spring Arbor
9 Lisa (Dobbins) Nye 171 31:13.5 Concord
10 Dawn Waldron 177 31:49.5 Jackson
11 Erica Woodburn 178 31:54.6 Onondaga
12 Becky Hill 179 32:17.3 Hanover
13 Mandy Sharp 203 35:33.9 Jackson
14 Ramie Bivens 204 35:34.1 Jackson
15 Ranessa Cooper 207 36:21.1 Jonesville
16 Kristen Metty 229 47:34.6 Battle Creek
Female 40 to 44
Place Name Overall Time City
1 Cathy Brubaker 84 23:56.4 Concord
2 Beverly Winchell 129 27:10.7 Concord
3 Sarah Cushard 131 27:15.3 Grass Lake
4 Hillary Fairbanks 140 28:01.9 Jackson
5 Kari Simmon s 144 28:13.2 Concord
6 Heather Cordell 162 29:45.7 Jackson
7 Lisa Illi 201 35:13.2 Albion
8 Karen Jenks 209 37:08.1 Jackson
9 Sherry Hicks 217 39:19.3 Concord
10 Stacey Schweda 218 40:06.3 Jackson
11 Melissa Lafferty 220 42:54.7 Coldwater
12 Marilynn Fryer 228 46:28.9 Parma
Female 45 to 49
Place Name Overall Time City
1 Cheryl Trapp 100 24:43.3 Jackson
2 Becky Dalton 118 26:04.9 North Adams
3 Julie Maskel 157 29:04.1 Jackson
4 Nancy Silbernagel 167 30:12.3 Concord
5 Pam Jacobson 169 30:45.5 Jackson
6 Connie Richardson 170 30:52.1 Reading
7 Deborah Kline 187 32:57.7 Jackson
Female 50 to 54
Place Name Overall Time City
1 Sheri Bush 110 25:42.2 Brooklyn
2 Bonnie Pilaczynski 153 28:53.8 Quincy
3 Jeannie Lerczak 200 35:12.4 Jackson
Female 55 to 59
Place Name Overall Time City
1 Debbie Darling 91 24:22.6 Onsted
2 Vicki Huscio 150 28:42.4 Pleasant Lake
3 Nicki Kennedy 155 29:01.8 Brooklyn
4 Robyn Steffen 223 44:14.7 Clarklake
5 Deborah Whitaker 225 44:50.2 Jackson
Female 60 to 66
Place Name Overall Time City
1 Ruth Ann Hershberger 133 27:18.8 Albion
2 Brenda Wellein 224 44:23.9 Albion
Overall Male 
Place Name Overall Time City
1 Taylor Heath 1 15:58.6 Hanover
Overall Male Masters
Place Name Overall Time City
1 Brian Mazur 4 17:57.0 Jackson
Overall Male Grandmasters 
Place Name Overall Time City
1 Paul Jr Bapst 23 19:36.2 Hanover
Male 12 & Under
Place Name Overall Time City
1 Gene Hendrickson 73 23:10.4 Jackson
2 T J Kessman 80 23:48.3 Horton
3 Luke Holton 81 23:48.7 Concord
4 Keegan Bennett 106 25:13.2 Jackson
5 Ross Weeks 109 25:39.6 Concord
6 Tyler Spry 115 25:50.8 Concord
7 Ian Wilson 136 27:40.6 Somerset Center
8 Stewart Stevens 138 27:43.8 Parma
9 Lucas Beagle 147 28:36.7 Horton
10 Seth Marshall 188 33:05.1 Hanover
11 Jonathan Mikovits 192 33:59.9 Spring Arbor
12 JohnHenry Hicks 216 39:14.2 Concord
13 Mark Smith 218 41:34.8 Jackson
Male 13 to 14
Place Name Overall Time City
1 Landon Melling 22 19:32.5 Hanover
2 Daniel Mikovits 38 21:07.6 Spring Arbor
3 Chris Withrow 59 22:38.1 Parma
4 Caleb Whiting 72 23:10.0 Spring Arbor
5 Rocky Hutchins 75 23:11.5 Albion
6 Ray Simmons 103 25:12.1 Concord
7 Quinn Killian 158 29:13.8 Concord
Male 15 to 18
Place Name Overall Time City
1 Roman Blackwell 2 16:34.5 Jackson
2 Ian Daugherty 3 17:43.3 Jackson
3 Josiah Ottolini 7 18:09.6 Spring Arbor
4 Wade Ballman 9 18:32.9 Pittsford
5 Billy Dowd 14 18:55.0 Napoleon
6 Aaron Heath 17 19:12.2 Hanover
7 Zach Abbee 20 19:22.7 Hanover
8 Devon Walsh 21 19:25.9 Jackson
9 Joey Hutchins 34 20:43.6 Albion
10 Tucker Ward 39 21:19.9 Concord
11 David Mikovits 51 22:21.6 Spring Arbor
12 Alex Kettwich 77 23:26.2 Concord
13 Clayton Simmons 90 24:21.8 Concord
14 Jakob Roberts 134 27:19.2 Concord
15 Cade Shushok 135 27:24.0 Jackson
Male 19 to 24
Place Name Overall Time City
1 Anthony Winnie 6 18:02.2 Parma
2 Michael Kovacic 18 19:16.4 Hillsdale
3 Brendan Hunt 58 22:37.4 Jackson
4 Morris Hutchins 105 25:12.9 Hillsdale
5 Nicholas Thorrez 142 28:10.7 Concord
6 Charles Rider 143 28:12.1 Madison Heights
Male 25 to 29
Place Name Overall Time City
1 Bryan Burns 16 19:03.0 Hillsdale
2 Adam Ambir 30 19:59.4 Jackson
3 Shane Sullivan 70 23:05.3 Hillsdale
4 Darrell Foskett 94 24:24.7 Jackson
Male 30 to 34
Place Name Overall Time City
1 Randy Andrews 12 18:44.7 Brooklyn
2 Jeff Morgan 31 20:15.1 Jackson
3 Josh Larsen 43 21:32.6 Grass Lake
4 Aaron Shepherd 50 22:15.8 Jackson
5 Kevin Anderson 53 22:29.2 Albion
6 Don Munster 67 22:56.2 Concord
7 Tim Casler 79 23:39.0 Jackson
8 Tony Pruitt 85 23:57.2 Jackson
9 Ben Dwyer 124 26:33.9 Jackson
10 Travis Holeman 145 28:18.7 Jackson
11 Cale Wildt 175 31:38.1 Jackson
12 Steven Mizerik 189 33:27.6 Horton
Male 35 to 39
Place Name Overall Time City
1 Jonathon Opel 8 18:25.1 Delton
2 Eric Swihart 10 18:34.5 Horton
3 Ben Gilpin 24 19:37.8 Hanover
4 Kurt Spratt 26 19:43.6 Hillsdale
5 Brendon Thiede 28 19:52.8 Holt
6 Kevin Sykes 32 20:29.0 Jackson
7 Brian Marashall 45 21:42.8 Hanover
8 Josh Woodburn 98 24:41.1 Onondaga
9 Robert Harris 120 26:10.1 Jackson
10 Eric Maes 121 26:13.0 Jackson
11 Bret Allen 127 26:56.7 Napoleon
12 Randy Brooks 163 29:49.9 Jackson
13 Mike Ambs 184 32:41.4 Michigan Center
Male 40 to 44
Place Name Overall Time City
1 David (Coach) Jordon 5 18:02.0 Concord
2 Joel Dinverno 13 18:50.2 Grass Lake
3 Joshua Donnelly 33 20:41.2 Jackson
4 Lonnie Peiffer 40 21:23.3 Parma
5 Doug Weeks 61 22:45.2 Concord
6 Shane Reiniche 97 24:36.8 Hanover
7 Robert Whiting 112 25:46.6 Spring Arbor
8 Todd Hendrickson 116 25:52.4 Jackson
9 Don Colliau 139 27:48.7 Michigan Center
10 Pat Dillon 214 38:01.5 Grass Lake
11 Cory Hunt 215 38:03.7 Jackson
Male 45 to 49
Place Name Overall Time City
1 Jeff Collier 15 18:57.1 Clarklake
2 Jack Wickens 36 20:52.3 Chelsea
3 Dean Martin 62 22:48.8 Jackson
4 David Spring 69 23:04.0 Jackson
5 Chip Illi 101 24:53.6 Albion
6 Kevin "Kip" Cunningham 152 28:45.7 Jackson
7 Alan Mikovits 193 34:00.2 Spring Arbor
8 Tim Levy 194 34:01.6 Jackson
9 Chris Kalitenbach 199 35:06.1 Concord
Male 50 to 54
Place Name Overall Time City
1 Jeff Heath 37 20:56.9 Hanover
2 Mike Richardson 41 21:27.3 Reading
3 Tim Kelly 65 22:50.3 Jackson
4 Joe Sheets 76 23:18.8 Jackson
5 michael scott 82 23:52.4 Horton
6 Will Shushok 83 23:55.6 Jackson
7 Tom Fenton 87 24:03.3 Spring Arbor
8 Rick Spring 95 24:34.2 Jackson
9 Timothy Payne 96 24:36.0 Concord
10 David Kloack 99 24:42.6 Jackson
11 Craig Wemer 117 25:59.9 Jerome
12 Herbert Maskel 119 26:08.5 Jackson
13 John Kaplinski 123 26:28.1 Jackson
14 George Wilson 137 27:40.8 Somerset Center
15 Jeff Beagle 148 28:37.4 Horton
16 Scott Mackie 164 29:58.8 Twinsburg
17 Charles Castaneda 212 37:38.4 Charlotte
Male 55 to 59
Place Name Overall Time City
1 Rick Hills 46 21:43.6 Jackson
2 Rick Swope 78 23:29.0 Cement City
3 Kim Shepherd 108 25:34.9 Rives Junction
4 Robert Krieger 111 25:43.7 Jackson
5 Michael Thompson 151 28:44.8 Concord
6 Joseph Lerczak 173 31:35.7 Jackson
Male 60 to 66
Place Name Overall Time City
1 Ron Carpenter 48 21:54.9 Hudson
2 Bruce Andrews 60 22:41.5 Brooklyn
3 William III Reid 88 24:06.5 Concord
4 Bob Sonsara 128 27:06.3 Jackson
5 Bill Dobbins 197 34:31.6 Albion
6 Tom Darling 205 35:40.8 Onsted
7 Ray Roberts 210 37:31.0 Hillsdale
5K Walk Results
Female 19 to 29
Place Name Overall Time City
1 Carrie Williams 29 51:09.3 Jackson
2 Erin Losee 36 1:00:33.8 Jackson
Female 30 to 34
Place Name Overall Time City
1 Pam Reynolds 17 42:31.0 Hanover
2 Pam Marcinkiewicz 30 51:09.5 Jackson
Female 40 to 44
Place Name Overall Time City
1 Rhonda Cheney 22 44:17.8 Jackson
Female 45 to 49
Place Name Overall Time City
1 Janet Scott 1 34:17.2 Horton
2 Laurie Smith 13 40:27.5 Hanover
3 Kelly Ross 18 42:42.2 Jackson
Female 50 to 54
Place Name Overall Time City
1 Janet Fater 4 37:17.9 Rives Junction
2 Pam Baker 23 44:27.3 Jackson
3 Deborah Laske 24 45:36.8 Concord
4 Tracey Gieselang 31 54:26.6 Concord
5 Ruth Sleight 35 1:00.33.6 Concord
Female 55 to 59
Place Name Overall Time City
1 Robin Brigham 3 36:37.6 Concord
2 Jill Rogers 19 43:33.4 Jackson
3 Jan Sommer 20 43:35.6 Jackson
4 Beth Stokka 21 43:53.8 Jackson
Female 60 to 66
Place Name Overall Time City
1 Rosie Rial 26 46:04.8 Coldwater
2 Sue Anderson 33 56:11.0 Hanover
Female 67 & Under
Place Name Overall Time City
1 Janet Guillemette 27 46:16.1 Cement City
2 Joy Yambor 32 56:10.6 Jackson
Male 35 to 39
Place Name Overall Time City
1 Lamar Hershberger 34 58:01.3 Albion
Male 50 to 54
Place Name Overall Time City
1 Doran Winchell 10 39:38.6 Homer
2 Steve Brown 16 42:28.9 Jackson
Male 55 to 59
Place Name Overall Time City
1 Curtis Fater 5 37:18.3 Rives Junction
Male 60 to 66
Place Name Overall Time City
1 Kris Kloack 2 35:37.0 Rives Junction
2 James Jr Sleight 8 39:21.4 Concord
3 Dan McCloskey 9 39:37.8 Horton
4 Bob Jones 11 39:58.5 Concord
5 Timothy Guarino 12 40:27.2 Jerome
6 John Lane 15 42:20.7 Jackson
7 Jeff Guillemette 25 45:56.8 Cement City
Male 67 & Over
Place Name Overall Time City
1 Ray Drysdale 6 38:08.3 Albion
2 David Delaet 7 38:52.7 Clarklake
3 Conrad Olfier 14 40:28.3 Jackson
4 Larry Maynard 28 46:21.0 Marshall
Place Concord Classic 1/2 Mile Kids Run
Female Runner Time
1 Judy Rector 3:26 Hanover
2 Clara Rector 3:47 Hanover
3 Jennifer Ellis 4:07 Hanover
4 Brynn Rogers 4:35 Jackson
5 Alysia Gutierrez 5:33 Concord
6 Annie Saenz 6:08 Concord
7 Brynn Thiede 7:10 Holt
8 Lily Baker 9:25 Jackson
Place Concord Classic 1/2 Mile Kids Run
Male Runner Time
1 Matt Schneider 3:37 Concord
2 Isaac Waldron 3:54 Horton
3 Hunter Sharum 3:55 Concord
4 John Henry Hicks 4:41 Concord
5 Dustin Hamilton 4:42 Albion
6 Drew Uncapher 5:32 Concord
7 Jaidon Curtiss 5:33 Parma
8 Miles Nousain 6:12 Concord
9 Maximus Nye 7:32 Concord
10 Luke Anderson 9:03 Albion