D'Ear Trail Race

Age Group Results

November 03, 2013


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run/Walk Men: Top Finishers 0-19 40-49
5k Run/Walk Women: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49
10k Run Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
10k Run Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49
5k Walk Men: Top Finishers 0-19 60-69
5k Walk Women: Top Finishers 0-19 30-39 60-69

5k Run/Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marjorie Verrell                                        214   42        2        28:57.1      9:20/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barb Slovisky                                           492   58        6        38:06.9     12:17/M
Top

Female Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Beth Conquest                                           220   57        7        38:26.5     12:24/M
Top

Female 19 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hannah Obrien                                           223   14       11        42:52.0     13:50/M
       2    Anna Goff                                               226   15       12        45:00.3     14:31/M
       3    Lauryn Boag                                             217   19       19      1:07:20.3     21:43/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebecca Cummins-Lanter                                  491   22        4        30:48.6      9:56/M
       2    Kimberly Schoch                                         216   21        8        39:43.0     12:49/M
       3    Ali Fadoir                                              224   21       14        48:05.8     15:31/M
       4    Amanda Bernes                                           227   27       16        49:44.4     16:03/M
       5    Tanya Bernes                                            213   27       17        49:45.5     16:03/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebecca Mann                                            221   36        5        35:32.0     11:28/M
       2    Christi Henke                                           490   35        9        40:17.5     13:00/M
       3    Amy Simon                                               493   37       15        49:17.6     15:54/M
       4    Heather Booher                                          215   33       20      1:26:47.8     28:00/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Debra Rojewski                                          218   48       10        41:09.4     13:16/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Doug Derdowski                                          494   39        1        21:53.1      7:04/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Theodore Goff                                           225   46        3        29:31.5      9:31/M
Top

Male 19 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alex Gerber                                             222   19       18        55:05.3     17:46/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Rojewski                                          219   46       13        46:38.1     15:03/M

10k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jane Donovan                                            396   49        5        49:36.1      8:00/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mchelle Kvchar                                          398   40       11      1:03:22.7     10:13/M
Top

Female Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ann Chlebnik                                            399   60       24      1:23:38.1     13:29/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rita Malysheva                                           88   24        7        51:29.7      8:18/M
       2    Chelsie Taylor                                           92   21       17      1:08:41.9     11:05/M
       3    Kattie Debow                                            208   25       19      1:18:22.8     12:38/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erin Antaya                                             209   39       16      1:07:27.7     10:53/M
       2    Jennifer Greenburg                                      202   39       26      1:26:51.3     14:00/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Terri Gillies                                           201   42       13      1:05:12.0     10:31/M
       2    Heather Kay                                              95   43       14      1:05:12.6     10:31/M
       3    Judy Oaks                                               212   49       21      1:21:48.9     13:12/M
       4    Cheryl Boss                                              85   45       22      1:22:34.0     13:19/M
       5    Laurie Dickman                                           83   46       23      1:22:34.5     13:19/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cj Winger                                               203   31        1        47:12.2      7:37/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rique Campa                                             394   57        2        48:10.8      7:46/M
Top

Male Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Phil French                                             395   56        4        48:48.1      7:52/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cody Shields                                             94   21       18      1:08:42.3     11:05/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Crusoe                                          207   30        3        48:41.2      7:51/M
       2    Barnes Scotie                                            99   36       12      1:05:11.6     10:31/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Merrill                                            87   47        8        53:00.7      8:33/M
       2    Simon Boag                                              210   48       15      1:07:21.1     10:52/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Karlzen                                         397   50        6        50:30.0      8:09/M
       2    Dave Taylor                                             206   53        9        55:46.4      9:00/M
       3    Jeff S Anderson                                          96   52       10      1:01:27.5      9:55/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Reg Johnson                                             211   64       20      1:21:48.0     13:12/M
       2    William Kelch                                            84   68       25      1:24:17.2     13:36/M

5k Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephanie Burke                                         242   26        1        40:49.9     13:10/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kim Obrien                                              240   55        7        51:57.1     16:45/M
Top

Female Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sharon Edgar                                            239   54        9        53:14.3     17:10/M
Top

Female 19 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Colleen Dymond                                          233    9        4        49:58.7     16:07/M
       2    Jillian Dymond                                          234    7       11      1:09:22.1     22:23/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Dymond                                            231   34        5        50:01.9     16:08/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Holly Brock                                             236   60       12      1:09:22.5     22:23/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyle Dymond                                             232   35        2        46:41.0     15:04/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Chlebnik                                         229   65        6        51:56.8     16:45/M
Top

Male Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Obrien                                             241   56        8        51:57.5     16:45/M
Top

Male 19 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Benjamin Dymond                                         235    4        3        47:03.1     15:11/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Brock                                             237   63       10      1:09:19.2     22:22/M