DeWitt Middle School Invitational

September 16, 2013


Results by: Michigan Running Foundation

Table of Contents

Finish List - Girls - Girls 2 mile
Team Summary - Girls - Girls 2 mile
Finish List - Boys - Boys 2 mile
Team Summary - Boys - Boys 2 mile
Top

Overall Finish List - Boys

Boys 2 mile


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    764  Zack Rollis           DeWitt                                  11:41.7  5:51/M    8 
    2      2    712  Miles Petersen        Corunna                                 11:46.3  5:53/M    8 
    3      3    855  Owen Sweeney          Ionia                                   12:10.1  6:05/M    8 
    4      4    711  Gilby Lentz           Corunna                                 12:11.3  6:06/M    8 
    5      5    767  Kalyn Vanwormer       DeWitt                                  12:18.3  6:09/M    8 
    6      6    931  David Pung            St Johns                                12:23.4  6:12/M    8 
    7      7    845  Yordi Cardenas        Ionia                                   12:25.2  6:13/M    8 
    8      8    932  James Thalison        St Johns                                12:28.9  6:14/M    8 
    9      9    924  Bryce Smith           St Johns                                12:29.8  6:15/M    7 
   10     10    763  Cameron Ramos         DeWitt                                  12:31.5  6:16/M    8 
   11     11    926  Travis Feldpaucsh     St Johns                                12:35.3  6:18/M    8 
   12     12    833  Tyler Esch            Ionia                                   12:36.0  6:18/M    7 
   13     13    929  Andrew Menard         St Johns                                12:40.6  6:20/M    8 
   14     14    846  Malachi Davis         Ionia                                   12:57.8  6:29/M    8 
   15     15    854  Foster Skoog          Ionia                                   13:01.6  6:31/M    8 
   16     16    756  Kyle Hellems          DeWitt                                  13:03.3  6:32/M    8 
   17     17    859  Rj Wilson             Ionia                                   13:04.2  6:32/M    8 
   18     18    714  Zach Watts            Corunna                                 13:06.7  6:33/M    8 
   19     19    927  Joseph Fox            St Johns                                13:10.5  6:35/M    8 
   20     20    706  Charlie Bruckman      Corunna                                 13:10.8  6:35/M    7 
   21     21    925  Nathan Wenzlick       St Johns                                13:11.1  6:36/M    7 
   22  (> 7)    923  Luke Purtill          St Johns                                13:14.0  6:37/M    7 
   23  (> 7)    920  Alex George           St Johns                                13:21.5  6:41/M    7 
   24     22    802  Seth Nixon            Grand Ledge Hayes                       13:25.4  6:43/M    8 
   25     23    803  Kurt Pohl             Grand Ledge Hayes                       13:27.4  6:44/M    8 
   26     24    840  Sam Luginbuhl         Ionia                                   13:34.9  6:47/M    7 
   27  (> 7)    857  Alec White            Ionia                                   13:40.6  6:50/M    8 
   28  (> 7)    847  Garrett Gould         Ionia                                   13:41.4  6:51/M    8 
   29     25    753  Travis Barr           DeWitt                                  13:44.8  6:52/M    8 
   30     26    713  Christian Valade      Corunna                                 13:45.6  6:53/M    8 
   31     27    751  Kalyb Vanwormer       DeWitt                                  13:47.3  6:54/M    7 
   32     28    758  Adam Kahler           DeWitt                                  13:49.5  6:55/M    8 
   33     29    893  Oliver Alvesteffer    Portland                                13:51.0  6:56/M    7 
   34  (> 7)    921  Bobby Goerge          St Johns                                13:51.6  6:56/M    7 
   35  (< 5)    769  Javon Basey           Eastern Junior                          13:55.6  6:58/M    8 
   36  (> 7)    928  Lucas Jandernoa       St Johns                                13:58.7  6:59/M    8 
   37  (> 7)    762  Nathan Potter         DeWitt                                  14:00.1  7:00/M    8 
   38  (> 7)    858  Grant Wiles           Ionia                                   14:00.5  7:00/M    8 
   39  (> 7)    766  Tj Tice               DeWitt                                  14:01.2  7:01/M    8 
   40  (> 7)    922  Jacob Nurenberg       St Johns                                14:01.9  7:01/M    7 
   41  (> 7)    743  Matthew Brandell      DeWitt                                  14:02.2  7:01/M    7 
   42     30    716  Charles Winemiller    Corunna                                 14:04.2  7:02/M    8 
   43     31    801  Ethan Lockwood        Grand Ledge Hayes                       14:11.3  7:06/M    8 
   44  (> 7)    856  Brady Swinehart       Ionia                                   14:18.5  7:09/M    8 
   45     32    710  Dakota Fisher-StockingCorunna                                 14:19.2  7:10/M    8 
   46     33    905  Ryan Ramsey           Portland                                14:27.6  7:14/M    8 
   47  (> 7)    848  Justin Helmer         Ionia                                   14:30.3  7:15/M    8 
   48     34    787  Vito Cicinelli        Grand Ledge Hayes                       14:32.1  7:16/M    7 
   49  (> 7)    838  Keith Kasper          Ionia                                   14:32.6  7:16/M    7 
   50  (> 7)    919  Dylan Childrey        St Johns                                14:33.5  7:17/M    7 
   51     35    900  Blaine Rosier         Portland                                14:36.4  7:18/M    7 
   52  (> 7)    761  Joey Popowitz         DeWitt                                  14:36.7  7:18/M    8 
   53  (> 7)    760  Zach Matson           DeWitt                                  14:37.0  7:19/M    8 
   54     36    945  Chase Salgat          Lakewood                                14:40.7  7:20/M      
   55  (> 7)    831  Nick Brown            Ionia                                   14:41.6  7:21/M    7 
   56  (> 7)    768  Nick Wieferich        DeWitt                                  14:42.1  7:21/M    8 
   57  (> 7)    709  Will Strauch          Corunna                                 14:43.9  7:22/M    7 
   58     37    800  Benjamin Kuntzsch     Grand Ledge Hayes                       14:44.9  7:22/M    8 
   59  (> 7)    843  Bryce Phelps          Ionia                                   14:45.6  7:23/M    7 
   60  (> 7)    757  Stephen Hostetler     DeWitt                                  14:46.1  7:23/M    8 
   61  (> 7)    851  Gabe Platte           Ionia                                   14:47.4  7:24/M    8 
   62  (> 7)    755  Nick Counseller       DeWitt                                  14:53.3  7:27/M    8 
   63  (> 7)    750  Kyle Vanlake          DeWitt                                  14:54.4  7:27/M    7 
   64     38    949  Andrew Mathews        Lakewood                                14:55.8  7:28/M      
   65  (> 7)    930  Jack Morse            St Johns                                14:56.8  7:28/M    8 
   66  (> 7)    852  Noah Sanford          Ionia                                   14:57.2  7:29/M    8 
   67     39    804  Taran Ridner          Grand Ledge Hayes                       15:00.1  7:30/M    8 
   68     40    904  Jacob Nowak           Portland                                15:10.1  7:35/M    8 
   69  (> 7)    918  Gabe Carpenter        St Johns                                15:13.5  7:37/M    7 
   70  (> 7)    933  Jordan Vanamburg      St Johns                                15:15.4  7:38/M    8 
   71     41    798  Noah Jarrard          Grand Ledge Hayes                       15:16.8  7:38/M    8 
   72  (> 7)    829  Jeremy Bernstein      Ionia                                   15:17.9  7:39/M    7 
   73  (> 7)    853  Jon Sena              Ionia                                   15:24.2  7:42/M    8 
   74  (> 7)    765  Dylan Thomas          DeWitt                                  15:30.9  7:45/M    8 
   75     42    950  Timothy Sweet         Lakewood                                15:32.4  7:46/M      
   76     43    947  Garrett Zuver         Lakewood                                15:38.2  7:49/M      
   77  (> 7)    754  Mauricio Barrera      DeWitt                                  15:40.4  7:50/M    8 
   78  (> 7)    759  Jarred Kleitch        DeWitt                                  15:41.1  7:51/M    8 
   79  (> 7)    708  Justin Chapman        Corunna                                 15:41.7  7:51/M    7 
   80     44    903  Ethan Jensen          Portland                                15:47.7  7:54/M    8 
   81  (> 7)    951  Noah Guerrero         DeWitt                                  15:55.7  7:58/M      
   82  (> 7)    806  Jacob Stine           Grand Ledge Hayes                       16:08.7  8:04/M    8 
   83  (< 5)    770  Owen Kilpatrick       Eastern Junior                          16:10.3  8:05/M    8 
   84  (> 7)    807  Chadwick Willobee     Grand Ledge Hayes                       16:13.4  8:07/M    8 
   85  (< 5)    771  Skyler Wilson         Eastern Junior                          16:20.0  8:10/M    8 
   86  (> 7)    835  Dathan Hall           Ionia                                   16:32.1  8:16/M    7 
   87  (> 7)    742  Ryan Alexander        DeWitt                                  16:34.1  8:17/M    7 
   88  (> 7)    748  Alton Powell          DeWitt                                  16:43.6  8:22/M    7 
   89     45    898  Aiden Pung            Portland                                16:47.2  8:24/M    7 
   90  (> 7)    745  Ryan Fogel            DeWitt                                  16:55.5  8:28/M    7 
   91  (> 7)    792  Ezra Kleeman          Grand Ledge Hayes                       16:56.5  8:28/M    7 
   92  (> 7)    849  Lukas Jackson         Ionia                                   16:59.1  8:30/M    8 
   93  (> 7)    797  Mason Sears           Grand Ledge Hayes                       17:08.3  8:34/M    7 
   94     46    896  Martin Frazee         Portland                                17:14.4  8:37/M    7 
   95  (> 7)    746  Max Helser            DeWitt                                  17:17.8  8:39/M    7 
   96  (> 7)    789  Josh Felcher          Grand Ledge Hayes                       17:24.2  8:42/M    7 
   97  (> 7)    842  Jorge Oliveros        Ionia                                   17:37.2  8:49/M    7 
   98  (> 7)    902  Sam Alvesteffer       Portland                                17:40.0  8:50/M    8 
   99     47    944  Ben Peters            Lakewood                                17:45.3  8:53/M      
  100     48    948  Jordan Bustance       Lakewood                                17:48.0  8:54/M      

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     49    946  Cameron Stoepker      Lakewood                                17:51.8  8:56/M      
  102  (> 7)    895  Vaughn Cross          Portland                                18:06.1  9:03/M    7 
  103  (> 7)    897  Finn Mull             Portland                                18:08.9  9:04/M    7 
  104  (> 7)    744  Ryan Donovan          DeWitt                                  18:23.7  9:12/M    7 
  105  (> 7)    707  Cameron Campbell      Corunna                                 18:32.6  9:16/M    7 
  106  (> 7)    747  Thomas Kelleher       DeWitt                                  18:39.4  9:20/M    7 
  107  (> 7)    850  Jt Longanbach         Ionia                                   18:39.8  9:20/M    8 
  108  (> 7)    899  Cullen Rapson         Portland                                18:40.7  9:20/M    7 
  109  (> 7)    832  Gabe Croel            Ionia                                   18:42.2  9:21/M    7 
  110  (> 7)    943  Caleb Farlee          Lakewood                                18:46.9  9:23/M      
  111  (> 7)    839  Bobbie Luginbuhl      Ionia                                   18:55.0  9:28/M    7 
  112  (> 7)    749  Gabe Pulido           DeWitt                                  19:23.8  9:42/M    7 
  113  (> 7)    836  Brendon Hickock       Ionia                                   19:32.4  9:46/M    7 
  114  (> 7)    793  Samuel Konen          Grand Ledge Hayes                       20:23.3 10:12/M    7 
  115  (> 7)    752  Drew Yesmunt          DeWitt                                  20:35.8 10:18/M    7 
  116  (> 7)    901  Ben Stallard          Portland                                20:37.8 10:19/M    7 
  117  (> 7)    715  Ryan Weber            Corunna                                 21:16.0 10:38/M    8 
  118  (> 7)    844  Trevor Stedman        Ionia                                   21:26.0 10:43/M    7 
  119  (> 7)    837  Ayden Hurst           Ionia                                   21:29.7 10:45/M    7 
  120  (> 7)    795  Anthony Rodeman       Grand Ledge Hayes                       21:31.5 10:46/M    7 
  121  (> 7)    906  Lucas Thompson        Portland                                21:52.9 10:56/M    8 
  122  (> 7)    790  John Fellow           Grand Ledge Hayes                       22:37.7 11:19/M    7 
  123  (> 7)    894  Noah Charles          Portland                                26:32.9 13:16/M    7 
Top

Team Summary Report - Boys

Boys 2 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St Johns                               47               6   8   9  11  13  19  21         
        Top  5 Times: 1:02:38.2
        Average Time: 12:31.6

    2 Ionia                                  51               3   7  12  14  15  17  24         
        Top  5 Times: 1:03:10.8
        Average Time: 12:38.1

    3 DeWitt                                 57               1   5  10  16  25  27  28         
        Top  5 Times: 1:03:19.8
        Average Time: 12:39.9

    4 Corunna                                70               2   4  18  20  26  30  32         
        Top  5 Times: 1:04:00.9
        Average Time: 12:48.2

    5 Grand Ledge Hayes                     147              22  23  31  34  37  39  41         
        Top  5 Times: 1:10:21.3
        Average Time: 14:04.2

    6 Portland                              181              29  33  35  40  44  45  46         
        Top  5 Times: 1:13:53.0
        Average Time: 14:46.6

    7 Lakewood                              206              36  38  42  43  47  48  49         
        Top  5 Times: 1:18:32.5
        Average Time: 15:42.5

 Inc. Eastern Junior                       3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Top

Overall Finish List - Girls

Girls 2 mile


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    914  Amanda Hicks          St Johns                                13:14.1  6:37/M    8 
    2      2    909  Lauren Lasceski       St Johns                                13:27.4  6:44/M    7 
    3      3    828  Chloe Wandell         Ionia                                   13:28.9  6:44/M    8 
    4      4    730  Hannah Adler          DeWitt                                  13:36.6  6:48/M    8 
    5      5    911  Meagan Moeggenborg    St Johns                                13:39.2  6:50/M    7 
    6      6    808  Allyson Diebel        Ionia                                   13:40.9  6:50/M    7 
    7      7    883  Abby Grys             Portland                                13:45.8  6:53/M    8 
    8      8    729  Natalie Yabs          DeWitt                                  13:46.6  6:53/M    7 
    9      9    726  Shelby Sims           DeWitt                                  13:49.2  6:55/M    7 
   10     10    741  Katie Vitou           DeWitt                                  13:50.3  6:55/M    8 
   11     11    718  Emorie Bond           DeWitt                                  13:51.6  6:56/M    7 
   12     12    881  Kailen Brennan        Portland                                13:53.2  6:57/M    8 
   13     13    875  Mariah Fedewa         Portland                                13:53.8  6:57/M    7 
   14     14    725  Ashley Shipps         DeWitt                                  14:03.6  7:02/M    7 
   15     15    915  Madison Montle        St Johns                                14:17.2  7:09/M    8 
   16     16    822  Sarah Letts           Ionia                                   14:18.4  7:09/M    8 
   17     17    825  Sydni Tillottson      Ionia                                   14:20.1  7:10/M    8 
   18     18    827  Monica Velasco        Ionia                                   14:22.3  7:11/M    8 
   19     19    916  Mariah Munro          St Johns                                14:28.6  7:14/M    8 
   20     20    723  Delaney Kirinovic     DeWitt                                  14:37.1  7:19/M    7 
   21     21    785  Alex Moseley          Grand Ledge Hayes                       14:45.0  7:23/M    8 
   22  (> 7)    739  Kiki Powell           DeWitt                                  15:17.5  7:39/M    8 
   23     22    912  Chloe Durgan          St Johns                                15:18.8  7:39/M    8 
   24     23    704  Ashley Judd           Corunna                                 15:19.2  7:40/M    8 
   25     24    910  Anna McCastle         St Johns                                15:24.8  7:42/M    7 
   26  (> 7)    908  Ann Marie Falor       St Johns                                15:25.3  7:43/M    7 
   27     25    775  Abigail Ford          Grand Ledge Hayes                       15:29.7  7:45/M    7 
   28     26    782  Ainsley Vanderlaan    Grand Ledge Hayes                       15:33.3  7:47/M    7 
   29     27    779  Eliza Lewis           Grand Ledge Hayes                       15:37.6  7:49/M    7 
   30     28    783  Claudia Baryo         Grand Ledge Hayes                       15:41.7  7:51/M    8 
   31     29    887  Olivia Sandborn       Portland                                15:45.5  7:53/M    8 
   32  (> 7)    728  Betsy Williams        DeWitt                                  15:46.0  7:53/M    7 
   33     30    880  Shelby Battley        Portland                                15:57.9  7:59/M    8 
   34     31    817  Tyra Townsend         Ionia                                   15:58.4  7:59/M    7 
   35  (> 7)    733  Emma Breukink         DeWitt                                  16:05.7  8:03/M    8 
   36     32    786  Brooke Watson         Grand Ledge Hayes                       16:07.0  8:04/M    8 
   37     33    705  Cassie Stone          Corunna                                 16:07.5  8:04/M    8 
   38     34    814  Emily Peterson        Ionia                                   16:16.6  8:08/M    7 
   39     35    780  Cassidy McGeorge      Grand Ledge Hayes                       16:17.7  8:09/M    7 
   40     36    888  Allison Sandbrook     Portland                                16:18.9  8:09/M    8 
   41  (> 7)    913  Alyssa Elms           St Johns                                16:20.6  8:10/M    8 
   42  (> 7)    784  Carolyn Morgan        Grand Ledge Hayes                       16:22.9  8:11/M    8 
   43  (> 7)    820  Rachel Bestrom        Ionia                                   16:23.5  8:12/M    8 
   44  (> 7)    738  Kara Johnson          DeWitt                                  16:29.2  8:15/M    8 
   45  (> 7)    907  Baylie Dush           St Johns                                16:30.6  8:15/M    7 
   46  (> 7)    721  Melissa Gyurich       DeWitt                                  16:33.2  8:17/M    7 
   47  (> 7)    724  Sydney Potter         DeWitt                                  16:41.2  8:21/M    7 
   48     37    701  Isabel Fults          Corunna                                 16:42.4  8:21/M    7 
   49     38    884  A'Hlona Jordan        Portland                                16:46.1  8:23/M    8 
   50  (> 7)    734  Cragen Davies         DeWitt                                  16:46.6  8:23/M    8 
   51  (> 7)    735  Sydney Estes          DeWitt                                  16:50.2  8:25/M    8 
   52  (> 7)    740  Sydni Victoria        DeWitt                                  16:50.7  8:25/M    8 
   53  (> 7)    885  Rachel Kapcia         Portland                                16:55.6  8:28/M    8 
   54  (> 7)    811  Madison Kemp          Ionia                                   17:08.2  8:34/M    7 
   55  (> 7)    882  Olivia Gardner        Portland                                17:27.0  8:44/M    8 
   56  (> 7)    736  Jules Fenneuff        DeWitt                                  17:33.9  8:47/M    8 
   57  (> 7)    879  Zoe Slisher           Portland                                17:34.9  8:47/M    7 
   58  (> 7)    874  Erin Duff             Portland                                17:38.2  8:49/M    7 
   59  (> 7)    877  Adrianna Novara       Portland                                17:38.8  8:49/M    7 
   60  (> 7)    889  Sydney Schneider      Portland                                17:41.1  8:51/M    8 
   61  (> 7)    891  Caroline Svanda       Portland                                17:59.4  9:00/M    8 
   62  (> 7)    892  Taylor Trierweiler    Portland                                18:01.3  9:01/M    8 
   63     39    703  Grace Jones           Corunna                                 18:10.4  9:05/M    8 
   64  (> 7)    781  Bedaine McKinleigh    Grand Ledge Hayes                       18:11.2  9:06/M    7 
   65  (> 7)    732  Megan Brannan         DeWitt                                  18:40.9  9:20/M    8 
   66  (> 7)    727  Megan Stockenauer     DeWitt                                  18:42.1  9:21/M    7 
   67  (> 7)    719  Emily Buffa           DeWitt                                  18:43.0  9:22/M    7 
   68  (> 7)    773  Faith Covert          Grand Ledge Hayes                       18:48.1  9:24/M    7 
   69  (> 7)    826  Cassidy Vaarberg      Ionia                                   19:02.7  9:31/M    8 
   70     40    702  Sara Hutchinson       Corunna                                 19:03.3  9:32/M    7 
   71  (> 7)    890  Kayla Shaw            Portland                                19:05.9  9:33/M    8 
   72  (> 7)    777  Mikayla Graham        Grand Ledge Hayes                       19:13.3  9:37/M    7 
   73  (> 7)    816  Rowan Starkweather    Ionia                                   19:17.0  9:39/M    7 
   74  (> 7)    821  Mckenna Boley         Ionia                                   19:47.5  9:54/M    8 
   75  (> 7)    776  Grace Golisch         Grand Ledge Hayes                       20:28.1 10:14/M    7 
   76  (> 7)    873  Grace Devlin          Portland                                20:36.6 10:18/M    7 
   77  (> 7)    778  Anna Konen            Grand Ledge Hayes                       20:38.1 10:19/M    7 
   78  (> 7)    878  Courtney Pohl         Portland                                20:40.6 10:20/M    7 
   79  (> 7)    810  Kimberlyn Hollon-MorseIonia                                   20:57.1 10:29/M    7 
   80  (> 7)    772  Krista Brazee         Grand Ledge Hayes                       21:33.9 10:47/M    7 
   81  (> 7)    886  Julia Livingston      Portland                                22:02.9 11:01/M    8 
   82  (< 5)    942  Lily Kostanko         Lakewood                                24:34.3 12:17/M      
   83  (> 7)    819  Izola Anders          Ionia                                   26:53.4 13:27/M    8 
   84  (> 7)    815  Kylie Sibley          Ionia                                   26:53.9 13:27/M    7 
   85  (> 7)    812  Paige Mutschler       Ionia                                   27:01.7 13:31/M    7 
   86  (> 7)    818  Emily Vriese          Ionia                                   27:17.2 13:39/M    7 
Top

Team Summary Report - Girls

Girls 2 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 DeWitt                                 42               4   8   9  10  11  14  20         
        Top  5 Times: 1:08:54.4
        Average Time: 13:46.8

    2 St Johns                               42               1   2   5  15  19  22  24         
        Top  5 Times: 1:09:06.7
        Average Time: 13:49.3

    3 Ionia                                  60               3   6  16  17  18  31  34         
        Top  5 Times: 1:10:10.8
        Average Time: 14:02.1

    4 Portland                               91               7  12  13  29  30  36  38         
        Top  5 Times: 1:13:16.4
        Average Time: 14:39.2

    5 Grand Ledge Hayes                     127              21  25  26  27  28  32  35         
        Top  5 Times: 1:17:07.4
        Average Time: 15:25.4

    6 Corunna                               172              23  33  37  39  40                 
        Top  5 Times: 1:25:23.1
        Average Time: 17:04.6

 Inc. Lakewood                             1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: