Green Space Race

Age Group Results

October 13, 2013


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run/Walk Men: Top Finishers 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-97
5k Run/Walk Women: Top Finishers 0-12 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-97
10k Run Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-97
10k Run Women: Top Finishers 20-29 40-49 50-59 60-97

5k Run/Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kellie Rizzolo                                          729   19        6        23:43.9      7:39/M
Top

Female 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cadie Ellis                                             634    9       37        33:54.4     10:56/M
Top

Female 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Taylor Aguillon                                         666   19       11        25:04.6      8:05/M
       2    Morgan Gum                                              723   19       32        31:50.4     10:16/M
       3    Erin Verscheure                                         700   19       43        36:16.4     11:42/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alyssa Morley                                           654   27       22        29:01.0      9:22/M
       2    Rebecca Melaas                                          687   27       29        31:13.7     10:04/M
       3    Kelli Fenstemaker                                       684   27       36        33:53.9     10:56/M
       4    Michelle Smith                                          690   25       46        36:19.2     11:43/M
       5    Jennifer Toland                                         652   27       54        40:38.5     13:06/M
       6    Ashley Lathrop                                          653   29       62        57:13.7     18:27/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Megan McCully                                           672   33       12        25:04.9      8:05/M
       2    Heidi Frei                                              738   34       16        25:57.7      8:22/M
       3    Sheila Johnson                                          688   39       19        28:25.8      9:10/M
       4    Cindy Meteyer                                           683   37       21        28:42.1      9:15/M
       5    Jennifer Neil                                           702   37       24        29:27.2      9:30/M
       6    Natalie Kent-Norkowski                                  736   32       30        31:31.3     10:10/M
       7    Renae Mead                                              732   34       41        35:40.2     11:30/M
       8    Leonida Stewart                                         675   37       42        36:09.1     11:40/M
       9    Theresa Oegema                                          640   38       47        36:19.4     11:43/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Davis                                             706   41       14        25:36.0      8:15/M
       2    Amy Willing                                             642   49       18        28:19.6      9:08/M
       3    Krista Ried                                             658   41       33        32:42.5     10:33/M
       4    Marjorie Verrell                                        627   42       39        34:34.2     11:09/M
       5    Nicole Vandermoere                                      693   46       53        40:36.1     13:06/M
       6    Patti Howland                                           665   45       55        40:41.3     13:07/M
       7    Debra Rojewski                                          731   48       56        42:27.3     13:42/M
       8    Margaret Rizzolo                                        638   46       58        44:17.3     14:17/M
       9    Dee Beaver                                              709   45       59        44:33.9     14:22/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Strouse                                           695   53       15        25:55.7      8:22/M
       2    Sally Vrooman-Jones                                     628   54       31        31:42.5     10:14/M
       3    Debbie Johnson                                          685   57       35        32:46.9     10:34/M
       4    Beth Obrien                                             656   50       45        36:18.9     11:43/M
       5    Linda Dunn                                              637   50       49        37:40.7     12:09/M
       6    Maria Rossi                                             669   57       50        38:09.6     12:18/M
       7    Teresa Verscheure                                       701   50       51        38:12.1     12:19/M
       8    Jan Weirauch                                            625   54       52        40:18.6     13:00/M
       9    Julie Day                                               632   54       61        50:30.6     16:17/M
      10    Cathy Steiner                                           740   53       67      1:21:07.8     26:10/M
Top

Female 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julia O'Connor                                          715   69       60        44:34.1     14:23/M
       2    Gloria Garcia                                           681   62       63        57:14.1     18:28/M
       3    Lorraine Gedeon                                         630   67       65      1:06:00.5     21:17/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Aaron Davis                                             705   13        1        21:35.5      6:58/M
Top

Male 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Travis George                                           661   18        8        24:42.0      7:58/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thomas Girdwood                                         722   25        2        21:47.0      7:02/M
       2    Jordan McNeilly                                         682   23        7        24:34.1      7:55/M
       3    Dennis Ross                                             663   27        9        24:47.2      8:00/M
       4    James Mitterling                                        714   25       10        25:01.6      8:04/M
       5    Ronald Martin                                           689   25       13        25:20.8      8:10/M
       6    Trevor Hunt                                             668   20       20        28:33.2      9:13/M
       7    Terence O'Neill                                         655   29       23        29:11.1      9:25/M
       8    Michael Bruzewski                                       651   29       25        29:40.0      9:34/M
       9    Eli Melaas                                              686   27       48        36:45.3     11:51/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ben Regan                                               650   31        4        22:31.8      7:16/M
       2    Travis Norkowski                                        737   34       26        30:05.8      9:42/M
       3    Joseph Duris                                            674   37       64        58:12.1     18:46/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Gamper                                            639   46        5        23:13.0      7:29/M
       2    Clyde Pell                                              631   48       28        31:03.5     10:01/M
       3    Dale Ellis                                              676   45       38        34:24.7     11:06/M
       4    Steve Cook                                              641   45       40        34:34.4     11:09/M
       5    Scott Beaver                                            710   46       57        43:25.8     14:00/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Strouse                                          694   54        3        22:30.6      7:15/M
       2    Stephen Fields                                          643   56       34        32:46.7     10:34/M
       3    Brendan Obrien                                          657   50       44        36:18.7     11:43/M
Top

Male 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bruce Johnson                                           721   61       17        27:12.5      8:46/M
       2    Roger Nelson                                            716   65       27        30:37.6      9:53/M
       3    Mike Gedeon                                             629   67       66      1:07:35.5     21:48/M
       4    Brent Steiner                                           739   62       68      1:21:08.1     26:10/M

10k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allison Leece                                           644   25        4        44:58.2      7:15/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anna Mitterling                                         713   25        7        47:11.7      7:37/M
       2    Alicia Commet                                           671   22       10        49:06.1      7:55/M
       3    Molly Ramirez                                           647   28       17        56:37.7      9:08/M
       4    Anne Traynor                                            711   24       23        59:07.3      9:32/M
       5    Jolene Roth                                             662   28       24      1:01:19.0      9:53/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jodi South                                              698   46        6        46:13.7      7:27/M
       2    M.j. Foster                                             704   40        9        47:36.7      7:41/M
       3    Jane Donovan                                            730   49       11        49:44.0      8:01/M
       4    Ann Whitmer                                             728   49       26      1:03:51.6     10:18/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Pulver                                            678   53       14        51:08.5      8:15/M
       2    Kathy Lareau                                            633   53       16        56:06.0      9:03/M
       3    Sabrina Gerlach                                         708   56       19        57:34.9      9:17/M
       4    Jenny Transue                                           725   52       28      1:05:15.3     10:31/M
       5    Karen Lewis                                             635   55       29      1:05:55.6     10:38/M
       6    Denise Townsend                                         626   54       30      1:08:11.5     11:00/M
Top

Female 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donna Swanson                                           636   61       21        58:27.2      9:26/M
       2    Maureen McDonough                                       679   62       32      1:16:09.7     12:17/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ben Pulver                                              667   29        1        39:33.2      6:23/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Zachary Wooledge                                        645   29        3        42:42.2      6:53/M
       2    Mike Litteral                                           727   29       20        57:35.2      9:17/M
       3    Allan Mergener                                          712   25       22        59:07.0      9:32/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gareth Beaty                                            724   33        8        47:16.9      7:37/M
       2    Wyl McCully                                             673   33       12        50:11.1      8:06/M
       3    Adam Mead                                               733   33       18        57:16.1      9:14/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Stuk                                               717   45        2        39:33.4      6:23/M
       2    Mark Newman                                             660   44       27      1:04:50.6     10:27/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joe Pulver                                              677   54       13        50:29.2      8:09/M
       2    John Gerlach                                            707   59       25      1:01:23.4      9:54/M
Top

Male 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gerard Wilbrink                                         726   60        5        46:05.3      7:26/M
       2    Fritz Yunck                                             664   60       15        56:02.8      9:02/M
       3    Dennis Propst                                           680   62       31      1:10:17.9     11:20/M