9-11 Hero Run

5k Run/Walk

Age Group Results

September 11, 2013


Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kate Rice                                              1783   27       10        20:19.2      6:33/M

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ken Zimmerman                                          1810   33        1        16:20.3      5:16/M

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rhonda Dick                                             943   47       15        20:55.6      6:45/M

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Stuber                                             950   50        3        17:44.9      5:43/M

Female 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ella Franklin                                           975    8      176        35:36.4     11:29/M
       2    Nea Harris                                              888   13      195        38:28.1     12:25/M
       3    Faith Hasen                                             889   13      210        40:56.5     13:12/M
       4    Alexis Alvord                                           958    8      256        50:02.2     16:08/M

Male 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nick Booth                                             1829   13       43        24:48.5      8:00/M
       2    Teito Nunez                                            1921   8        44        24:49.1      8:00/M
       3    Brandon Baswell                                        1811   13       49        25:24.9      8:12/M
       4    Douglas Williams                                        931   13       71        27:03.9      8:44/M
       5    Matt Huhn                                              1917   5        74        27:33.5      8:53/M
       6    Ian Quack                                              1880   8       121        30:07.4      9:43/M
       7    Ethan Christensen                                       875   13      125        30:12.4      9:45/M
       8    Jared Yenchar                                          1848   10      145        32:23.4     10:27/M
       9    Brenden Quack                                          1883   10      151        33:00.5     10:39/M
      10    Anderson Young                                          973    8      188        37:54.5     12:14/M
      11    Austin Gates                                            972    8      189        37:56.2     12:14/M
      12    Alex Drury                                              811    5      232        46:14.9     14:55/M
      13    Keegen Royston                                          862   11      238        47:16.4     15:15/M
      14    Emmersyn Royston                                        864    7      239        47:16.5     15:15/M
      15    Gavin Royston                                           863    9      241        47:17.3     15:15/M
      16    Dawson Denison                                          877    8      297        55:11.7     17:48/M
      17    Max McCallister                                         868    4      303        55:44.2     17:59/M
      18    Lucas Preston                                          1856   8       316        58:18.5     18:48/M

Female 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karlee Hale                                             978   17       69        26:58.3      8:42/M
       2    Emily Baswell                                          1812   16       72        27:06.4      8:45/M
       3    Alex Cook-Brown                                         906   17      135        30:59.1     10:00/M
       4    Sidney Lyon                                             828   18      164        34:47.0     11:13/M
       5    Monesha Harris                                          887   16      208        40:50.3     13:10/M
       6    Madison Denison                                         880   16      234        46:37.5     15:02/M
       7    Haleigh Derose                                         1931   19      285        53:40.5     17:19/M

Male 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cain Leathers                                          1933   19        2        17:32.3      5:39/M
       2    Nate Booth                                             1828   14       55        26:02.6      8:24/M
       3    Jake Denison                                            878   14       70        27:03.4      8:44/M
       4    Michael Janetzke                                        859   14      166        34:53.6     11:15/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Neumann                                           1898   22       67        26:52.7      8:40/M
       2    Angela Zeiger                                           966   23      142        31:42.8     10:14/M
       3    Dayna Rein                                              932   22      149        32:42.5     10:33/M
       4    Kelsey MacCombs                                         829   23      152        33:09.6     10:42/M
       5    Aubree Swab                                            1870   24      174        35:30.3     11:27/M
       6    Denee McIntyre                                          913   22      179        36:11.2     11:40/M
       7    Tanyn Hull                                             1915   24      201        40:08.2     12:57/M
       8    Caitlin Cronan                                         1868   23      209        40:51.3     13:11/M
       9    Mandy Moneypenny                                        916   22      246        48:40.4     15:42/M
      10    Keely Bowden                                           1775   23      248        48:47.3     15:44/M
      11    Starroula Kyncekeporlos                                1909   24      265        51:46.2     16:42/M
      12    Taylor Wedley                                          1925   22      307        56:24.9     18:12/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Weber                                              935   23       18        21:51.2      7:03/M
       2    Jordan McNeilly                                         982   23       56        26:09.3      8:26/M
       3    Brian Schneider                                        1862   22       83        27:56.5      9:01/M
       4    Matt Fox                                               1861   22       84        28:02.1      9:03/M
       5    Ryan Miller                                             920   24      143        32:05.1     10:21/M
       6    Nate Perdue                                            1908   23      266        51:47.0     16:42/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cassie Williams                                         926   27       20        22:03.6      7:07/M
       2    Jodi Maslowski                                          912   26       47        25:06.3      8:06/M
       3    Chelsea Perry                                          1896   29       52        25:50.2      8:20/M
       4    Stephanie Little                                       1801   29       53        25:55.2      8:22/M
       5    Sara Jankoviak                                         1895   28       59        26:22.3      8:30/M
       6    Kristi Parker                                          1768   26       60        26:23.6      8:31/M
       7    Sara Houghton                                           934   28       63        26:43.4      8:37/M
       8    Mandie Jordison                                        1904   25       92        28:40.1      9:15/M
       9    Nikola Carlson                                          924   25      123        30:08.2      9:43/M
      10    Amanda Delp                                            1869   28      171        35:18.3     11:23/M
      11    Kelly Wilson                                            979   27      178        36:03.0     11:38/M
      12    Beth Michaels                                           914   28      247        48:40.6     15:42/M
      13    Kristina Gladstone                                      884   26      280        52:38.9     16:59/M
      14    Samantha Anderson                                      1881   25      284        52:41.5     17:00/M
      15    Alicia Clise                                           1927   26      291        54:03.0     17:26/M
      16    Andrea Yoder                                           1932   29      309        57:53.0     18:40/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alex Williams                                           925   29        6        19:14.6      6:12/M
       2    Tyler Jordison                                         1905   25       13        20:44.8      6:41/M
       3    Kyle Gask-Wilson                                        977   29       25        22:36.8      7:17/M
       4    Teo Nunez                                               951   27       45        24:49.3      8:00/M
       5    Jason Roys                                             1818   29       51        25:41.7      8:17/M
       6    Brandon Packer                                         1867   25       73        27:17.9      8:48/M
       7    Travis Houghton                                         933   29       94        28:45.6      9:16/M
       8    Dan Hidlay                                             1930   29      104        29:18.0      9:27/M
       9    Ryan Perry                                             1897   29      106        29:24.4      9:29/M
      10    Brad Hettler                                            921   26      114        29:41.7      9:35/M
      11    Adrian Todoroski                                        967   25      119        30:02.6      9:41/M
      12    Randy Vue                                               928   29      133        30:38.1      9:53/M
      13    Melvin Wesley                                          1866   28      202        40:09.5     12:57/M
      14    Brian Crippen                                          1864   27      235        47:05.7     15:11/M
      15    Chris Rall                                              898   28      245        48:08.8     15:32/M
      16    Jacob Reed                                              842   27      250        48:54.4     15:46/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kate Zimmerman                                          941   30       29        23:07.1      7:27/M
       2    Amanda Parker                                          1773   30       50        25:29.2      8:13/M
       3    Tracy Albrecht                                         1777   31       90        28:34.2      9:13/M
       4    Dirsty Bullis                                          1872   32      101        29:05.7      9:23/M
       5    Heather Horgen                                         1786   33      128        30:19.9      9:47/M
       6    Melissa Yemc                                            927   33      141        31:40.6     10:13/M
       7    Brenda Foster                                           882   34      144        32:21.9     10:26/M
       8    Maritza Cantarero                                       984   33      175        35:30.3     11:27/M
       9    Sarah Dymond                                            996   34      199        39:04.6     12:36/M
      10    Amber Pitts                                             841   34      212        41:05.7     13:15/M
      11    Denise Ngubeni                                         1779   34      219        43:10.7     13:55/M
      12    Nancy Rupert                                            998   30      226        44:46.2     14:26/M
      13    Noelle Tobias                                          1922   34      242        47:22.6     15:17/M
      14    Sirena Landfair                                        1807   33      243        47:48.6     15:25/M
      15    Danielle Lopez                                          861   33      251        48:55.9     15:47/M
      16    Jenna Fosburg                                          1813   34      267        51:49.2     16:43/M
      17    Katina Stowell                                          901   31      278        52:21.5     16:53/M
      18    Joni Preston                                           1858   32      320        59:11.1     19:05/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nathan Lamb                                             858   30        5        19:09.5      6:11/M
       2    Chad Arnold                                             954   34       16        21:18.8      6:52/M
       3    Joseph Bradac                                          1808   34       23        22:25.5      7:14/M
       4    Jason Osoff                                             992   31       42        24:47.4      8:00/M
       5    Matthew Kapp                                            942   34       98        28:51.1      9:18/M
       6    Ryan Cramer                                             809   33      110        29:36.9      9:33/M
       7    Andy Dutens                                            1876   32      111        29:37.4      9:33/M
       8    Kevin Tatroe                                            903   33      156        33:31.4     10:49/M
       9    Shawn Geiger                                            883   33      277        52:21.0     16:53/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Valerie O'Brien                                        1809   38       39        24:20.3      7:51/M
       2    Carol Huhn                                             1919   39       75        27:34.6      8:54/M
       3    April Davidson                                         1774   36       91        28:37.9      9:14/M
       4    Danesse Wells                                          1884   38      105        29:22.3      9:28/M
       5    Jennifer Crawford                                      1788   37      108        29:33.7      9:32/M
       6    Jennifer Quinlivan                                     1901   37      109        29:33.8      9:32/M
       7    Jennie Chadwick                                         986   35      134        30:54.0      9:58/M
       8    Katie Marble                                            895   35      155        33:15.7     10:44/M
       9    Emily Kramer                                            824   36      170        35:06.5     11:19/M
      10    Trisha Wiseman                                         1903   35      173        35:22.2     11:25/M
      11    Rebecca Mann                                            994   35      180        36:13.9     11:41/M
      12    Tara Ball                                              1874   35      181        36:31.9     11:47/M
      13    Kari Churchill                                         1771   39      198        38:58.6     12:34/M
      14    Megan Kolberg                                          1859   35      205        40:18.9     13:00/M
      15    Ami Weaver                                             1823   39      215        42:06.3     13:35/M
      16    Monique Drury                                           812   37      231        46:14.9     14:55/M
      17    Melanie Alvord                                          959   35      261        50:42.2     16:21/M
      18    Jessica Anderson                                        870   37      271        51:51.9     16:44/M
      19    Laura Hasen                                             890   35      276        52:03.7     16:47/M
      20    Stephanie Cerda                                        1857   37      321        59:17.2     19:07/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brendon Thiede                                         1802   35        4        18:02.6      5:49/M
       2    Jason Colthorp                                         1791   39       31        23:33.3      7:36/M
       3    Brian Holland                                           857   35       48        25:08.7      8:06/M
       4    Ryan Cummins                                           1902   37       58        26:17.7      8:29/M
       5    Brian Ball                                             1873   39       68        26:53.2      8:40/M
       6    Christopher Bishop                                     1792   39       80        27:44.1      8:57/M
       7    Kyle Dymond                                             995   35       82        27:51.9      8:59/M
       8    Jeff Reynolds                                          1803   35       85        28:07.2      9:04/M
       9    Mike Peters                                             840   37       86        28:16.1      9:07/M
      10    Robert Railling                                         897   39       89        28:33.8      9:13/M
      11    Matthew Bennett                                         869   35      103        29:09.5      9:24/M
      12    Jeffrey Young                                           974   38      190        38:02.8     12:16/M
      13    Jeremy Landfair                                        1806   39      237        47:06.4     15:12/M
      14    Matthew Fosburg                                        1814   38      263        51:10.6     16:30/M
      15    Daryl Woodard                                           854   35      301        55:25.6     17:53/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dodi Smith                                             1914   42       24        22:36.0      7:17/M
       2    Laurie Rotta                                            899   40       41        24:29.1      7:54/M
       3    Cheryl Savage                                          1906   44       81        27:48.2      8:58/M
       4    Katie Bower                                             965   44       87        28:19.3      9:08/M
       5    Danielle Patrick                                        839   44       96        28:50.2      9:18/M
       6    Missy Reed                                             1782   41      102        29:06.6      9:23/M
       7    Chris Moore                                             962   43      113        29:40.4      9:34/M
       8    Ann Siegle                                              900   43      130        30:30.3      9:50/M
       9    Michelle Baird Szdidik                                  902   42      131        30:30.8      9:50/M
      10    Jennifer Jonckheere                                     968   42      138        31:06.6     10:02/M
      11    Brooke Stuber                                           949   40      148        32:35.9     10:31/M
      12    Victoria Voss                                          1820   41      160        34:17.4     11:04/M
      13    Kim Bratic                                              981   40      163        34:39.1     11:11/M
      14    Lesley Reed                                            1780   43      172        35:20.8     11:24/M
      15    Michelle Miller                                         915   43      177        35:43.1     11:31/M
      16    Jennifer Quack                                         1879   42      196        38:35.7     12:27/M
      17    Colleen Bruck                                           937   42      204        40:18.6     13:00/M
      18    Anna Lyon                                               827   40      225        44:33.8     14:22/M
      19    Stacy Anderson                                          936   44      282        52:40.2     16:59/M
      20    Jean Voss                                               850   41      290        53:58.3     17:25/M
      21    Cindy Homant                                           1926   44      293        54:31.5     17:35/M
      22    Lynn Denison                                            879   43      296        55:08.9     17:47/M
      23    Rachel Royson                                          1852   42      304        55:44.7     17:59/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Koonter                                           1907   41       11        20:24.5      6:35/M
       2    Joshua Donnelly                                        1877   42       14        20:52.3      6:44/M
       3    Dennis Weinstein                                       1796   43       17        21:41.0      7:00/M
       4    Spencer Perales                                        1871   43       21        22:12.5      7:10/M
       5    Philip Shipley                                          946   42       28        23:04.6      7:26/M
       6    Mark Leone                                              980   41       33        23:57.1      7:44/M
       7    Matthew Wardwell                                        856   43      122        30:07.9      9:43/M
       8    Dale Weaver                                            1824   40      192        38:15.9     12:20/M
       9    Bill Kramer                                             823   40      193        38:18.2     12:21/M
      10    Patrick Sprunger                                        990   44      224        44:31.7     14:22/M
      11    Jim Voss                                                851   41      292        54:22.5     17:32/M
      12    Mike Denison                                            881   43      295        55:08.2     17:47/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Angie Simpson                                          1772   46       46        25:00.8      8:04/M
       2    Kathleen Foerschler                                    1789   48       64        26:49.9      8:39/M
       3    Kelly Barton                                            991   45       77        27:36.7      8:54/M
       4    Lisa Gensterblum                                        816   48      137        31:02.0     10:01/M
       5    Lori Smith                                             1790   49      146        32:24.5     10:27/M
       6    Cheryl Boss                                             971   45      159        34:06.8     11:00/M
       7    Lisa Gwilt                                             1844   47      185        37:10.9     11:59/M
       8    Paulette Stump                                         1776   46      197        38:58.5     12:34/M
       9    Lisa Sump                                              1850   48      220        44:10.8     14:15/M
      10    Karly Peiffer                                          1936   48      222        44:24.8     14:19/M
      11    Anne Davis                                              989   49      223        44:28.6     14:21/M
      12    Deann Crippen                                          1863   46      253        49:12.0     15:52/M
      13    Michelle Johns                                          892   46      258        50:39.7     16:20/M
      14    Wanda Perdue                                           1885   45      264        51:45.6     16:42/M
      15    Linn Gladstone                                          885   49      281        52:39.4     16:59/M
      16    Judith Smith                                            993   49      299        55:21.9     17:51/M
      17    Karen Cooley                                           1851   46      317        58:52.9     18:59/M
      18    Kris Barry                                              873   46      322        59:19.7     19:08/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kirk Miller                                             918   45       12        20:25.6      6:35/M
       2    Todd Thie                                               849   45       26        22:53.7      7:23/M
       3    Bryan Harris                                            952   48       30        23:24.3      7:33/M
       4    Douglas Daigto                                         1920   46       54        26:01.2      8:24/M
       5    Mike Weatherwax                                         853   46       57        26:10.1      8:26/M
       6    Tom Kring                                               855   48       62        26:39.9      8:36/M
       7    Jim Ellis                                               948   48       93        28:44.8      9:16/M
       8    Clyde Pell                                              907   48      115        29:45.7      9:36/M
       9    Craig Parin                                            1929   48      120        30:04.0      9:42/M
      10    Donald Hanson                                           904   48      124        30:09.3      9:44/M
      11    Paul Mapes                                              919   49      150        32:54.6     10:37/M
      12    Michael Thiry                                           987   45      154        33:15.6     10:44/M
      13    Walter Williams                                         917   46      158        33:58.1     10:57/M
      14    Dan Sump                                               1849   46      165        34:52.7     11:15/M
      15    Steven Homant                                          1928   49      194        38:27.3     12:24/M
      16    Scott Woods                                            1797   45      206        40:42.0     13:08/M
      17    Frank Ash Jr.                                           871   47      269        51:50.9     16:43/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathy Lareau                                            826   53       37        24:17.5      7:50/M
       2    Jenny Transue                                          1912   52       79        27:40.7      8:55/M
       3    Jacqueline Little                                      1805   51       97        28:50.4      9:18/M
       4    Veronica Jackson                                        910   54      100        29:05.7      9:23/M
       5    Susan Maples                                            830   53      126        30:13.3      9:45/M
       6    Ann Schmitt                                            1795   50      132        30:30.9      9:50/M
       7    Gabriele Brazee                                         806   51      153        33:12.1     10:43/M
       8    Mary Karacson                                          1787   52      168        34:59.0     11:17/M
       9    Patricia Walsh                                          957   54      216        42:23.2     13:40/M
      10    Lorie Thaler                                           1889   53      233        46:31.3     15:00/M
      11    Deb Freeman                                             813   52      255        49:33.1     15:59/M
      12    Rose Short                                             1842   54      257        50:32.0     16:18/M
      13    Karen Davis                                             876   53      260        50:40.7     16:21/M
      14    Sherri Henn                                            1888   53      270        51:51.7     16:44/M
      15    Tammy Ellis-Hawks                                       999   52      273        51:53.5     16:44/M
      16    Sheila Knechtges                                       1000   53      286        53:41.0     17:19/M
      17    Kim Ganet                                               860   52      287        53:43.3     17:20/M
      18    Amy Finch                                              1843   54      288        53:44.7     17:20/M
      19    Kellie Hilderbrandt                                     820   54      289        53:50.3     17:22/M
      20    Julie Day                                               922   54      298        55:20.4     17:51/M
      21    Leanne Reed                                             843   51      302        55:38.7     17:57/M
      22    Tammy Wedley                                           1924   50      306        56:24.3     18:12/M
      23    Sherri Moyer                                            833   53      313        58:13.6     18:47/M
      24    Wendy Cousineau                                         808   51      315        58:17.3     18:48/M
      25    Ann McConnell                                           963   54      328      1:05:38.1     21:10/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dave Soltow                                             944   52        7        19:29.4      6:17/M
       2    Jeff Booth                                             1826   51        9        20:11.6      6:31/M
       3    Stephen Knight                                         1894   53       22        22:24.9      7:14/M
       4    Marvin Helmker                                         1781   54       78        27:37.6      8:55/M
       5    Mark Payne                                             1890   54       88        28:22.8      9:09/M
       6    Kent Alexander                                          940   50       99        28:56.4      9:20/M
       7    Dale Cousineau                                          807   54      127        30:13.6      9:45/M
       8    Jim Zittel                                             1910   50      129        30:24.0      9:48/M
       9    James Walsh                                             956   54      217        42:23.4     13:40/M
      10    Steve Reed                                              844   53      249        48:53.6     15:46/M
      11    David McConnell                                         964   54      327      1:05:24.3     21:06/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tammie Rademacher                                      1893   55       34        24:08.5      7:47/M
       2    Cheri Fickies                                          1845   58      118        29:59.9      9:40/M
       3    Patricia Kuptz                                          929   55      147        32:33.4     10:30/M
       4    Sherry Henderson                                        818   59      169        35:05.7     11:19/M
       5    Terry Doerr                                            1841   57      183        36:49.9     11:53/M
       6    Pat Strzalkowski                                       1840   55      184        36:54.6     11:54/M
       7    Theresa Glover                                          817   57      186        37:26.9     12:05/M
       8    Joy Monroe                                              976   59      187        37:48.1     12:12/M
       9    Kelly Booth                                            1827   58      203        40:14.8     12:59/M
      10    Lynette Jacobson                                       1886   58      207        40:46.8     13:09/M
      11    Bobbie Turner                                          1854   59      228        45:37.6     14:43/M
      12    Evie Hannasch                                          1853   58      230        45:37.8     14:43/M
      13    Sally Johnson                                           822   59      300        55:24.1     17:52/M
      14    Julie Marsh                                            1846   59      305        55:54.7     18:02/M
      15    Lindy Sigulinsky                                        847   57      311        58:10.8     18:46/M
      16    Debbie Torok                                            983   55      325      1:01:54.7     19:58/M
      17    Tyra Szpara                                            1938   56      331      1:08:28.2     22:05/M
      18    Ginny Holcomb                                          1817   55      334      1:09:23.7     22:23/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Tice                                              905   58       27        22:55.9      7:24/M
       2    Curt Lauck                                             1847   58       32        23:54.0      7:43/M
       3    Mark Rademacher                                        1892   57       35        24:09.6      7:47/M
       4    John Joss                                               988   58       38        24:19.9      7:51/M
       5    Ken Milne                                              1822   55       65        26:50.2      8:39/M
       6    Deacon Marlatt                                         1832   56      107        29:25.1      9:29/M
       7    Tim Wells                                              1918   58      117        29:57.1      9:40/M
       8    Brian Smith                                             969   56      139        31:06.6     10:02/M
       9    Daniel Reinele                                         1825   58      200        39:54.5     12:52/M
      10    Mark Freeman                                            814   56      254        49:32.3     15:59/M
      11    John C. Moyer                                           832   55      312        58:12.9     18:46/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maggy Zidar                                            1891   63       66        26:52.0      8:40/M
       2    Sue Surateaux                                           848   63      136        30:59.6     10:00/M
       3    Janet Lee                                              1916   61      157        33:54.0     10:56/M
       4    Jill Bieldwski                                         1865   60      191        38:07.7     12:18/M
       5    Deb Kelterborn                                          953   63      213        41:52.0     13:30/M
       6    Sara Kanya                                             1837   61      214        41:52.6     13:30/M
       7    Barbara Barnum                                         1778   60      221        44:17.5     14:17/M
       8    Holly Brock                                             961   60      229        45:37.7     14:43/M
       9    Liz Owczarzak                                           908   60      244        47:59.3     15:29/M
      10    Jean Lodge                                             1887   61      268        51:49.5     16:43/M
      11    Kathy Maline                                            893   62      272        51:52.8     16:44/M
      12    Cathy Finn                                             1839   62      275        51:58.4     16:46/M
      13    Gail Hayhoe                                            1819   62      279        52:33.3     16:57/M
      14    Sue Royston                                             866   62      310        57:58.6     18:42/M
      15    Alice McGowan                                           831   61      319        58:57.1     19:01/M
      16    Glenna MacDonald                                       1815   61      335      1:09:26.4     22:24/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Whittaker                                        1911   60        8        19:56.3      6:26/M
       2    Gerard Wilbrink                                        1913   60       19        21:58.8      7:05/M
       3    David Stierley                                         1875   61       36        24:15.7      7:49/M
       4    Thomas Stumpfig                                         939   62       40        24:23.5      7:52/M
       5    Larry McCaskey                                         1833   64       61        26:34.1      8:34/M
       6    Terry Gawel                                            1878   63       95        28:49.5      9:18/M
       7    Darrel Hale                                             886   63      112        29:40.2      9:34/M
       8    Steve Anderson                                          805   62      116        29:45.7      9:36/M
       9    Tom Mailand                                             938   60      227        44:47.1     14:27/M
      10    Rick Royston                                            865   64      240        47:16.8     15:15/M
      11    David Brock                                             960   63      262        50:44.0     16:22/M
      12    Darryl Smith                                           1766   60      274        51:57.8     16:45/M
      13    John Sigulinsky                                         846   61      314        58:13.6     18:47/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marge Novak                                             836   67      161        34:27.9     11:07/M
       2    Sandy Hines                                            1836   65      167        34:53.9     11:15/M
       3    Frances Herring                                         930   65      218        43:09.1     13:55/M
       4    Anne Davich                                             810   65      283        52:40.8     16:59/M
       5    Deanna Hinman                                           821   68      318        58:56.1     19:01/M
       6    Judy Carn                                               985   65      326      1:01:55.7     19:58/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Roger Nelson                                            835   65       76        27:35.4      8:54/M
       2    Al Zeller                                               955   66      162        34:35.6     11:09/M
       3    Jim Woelfel                                            1860   69      211        40:58.0     13:13/M
       4    Gene Wriggelsworth                                     1794   68      236        47:05.9     15:11/M

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rita Schafer                                           1838   73      140        31:40.3     10:13/M
       2    Ruth Bergh                                              997   72      252        49:02.9     15:49/M
       3    Jane Booth                                             1831   71      329      1:07:05.8     21:38/M

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Curt Henderson                                          891   72      259        50:39.9     16:20/M
       2    Joe Hutting                                             909   70      323      1:00:05.7     19:23/M
       3    Maynard Shier                                          1882   72      324      1:00:10.9     19:25/M
       4    Gudrun Kalrymple                                       1934   70      332      1:08:34.4     22:07/M
       5    Alan Atlee                                             1935   74      333      1:08:46.8     22:11/M

Male 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paul Goulte                                            1923   75      308        57:02.3     18:24/M
       2    Don Booth                                              1830   76      330      1:07:08.6     21:39/M

Female 80 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pauline House                                          1855   80      294        54:39.1     17:38/M

Male 80 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Harrison D Hensley                                      819   81      182        36:48.9     11:52/M