Ionia Free Fair 5k

Age Group Results

July 20, 2013


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run Men: Top Finishers 0-14 15-19 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-97
5k Run Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-97
5k Walk Men: Top Finishers 0-99
5k Walk Women: Top Finishers 0-99

5k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Brewer                                              43   48        8        19:34.9      6:19/M
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hanna Howard                                             56   14       36        28:15.6      9:07/M
       2    Alexis Roundtree                                         28   14       45        32:46.5     10:34/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kendell Alcala                                           54   17       23        24:58.2      8:03/M
       2    Joanne Miller                                            11   17       31        27:20.1      8:49/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Borup                                              37   20       29        26:51.0      8:40/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janell Grannstadt                                        14   34       17        23:49.2      7:41/M
       2    Jennifer Henry                                            1   34       25        25:54.5      8:21/M
       3    Diane Parker                                              9   32       33        27:56.5      9:01/M
       4    Teela Brown                                              51   34       34        28:01.2      9:02/M
       5    Kylie Golden                                             62   30       35        28:15.1      9:07/M
       6    Jessica Stark                                            52   32       37        28:20.2      9:08/M
       7    Jessica Travis                                           13   30       48        33:24.5     10:46/M
       8    Amanda Colwell                                           31   30       54        42:29.2     13:42/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carrie Felice                                            21   39       44        32:00.9     10:19/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cindy Schmitz                                             5   42       28        26:31.3      8:33/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Traci McKinney                                            8   46       40        28:57.1      9:20/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Pifer                                              50   52       27        26:05.6      8:25/M
       2    Dana Ulrey                                               30   54       52        35:23.1     11:25/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lois Wilber                                              25   58       24        25:01.1      8:04/M
       2    Deb Brown                                                64   59       43        31:07.7     10:02/M
Top

Female 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carla Schut                                              22   65       32        27:53.8      9:00/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Dood                                                44   48        1        16:11.9      5:13/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Yordi Cardenus                                           59   13        9        20:43.2      6:41/M
       2    Aidan Winters                                            38   14       30        27:05.7      8:44/M
       3    Chris Croel                                               7   11       55        51:08.5     16:30/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Young                                                48   17        2        16:12.2      5:14/M
       2    Jorge Cardenus                                           58   17        3        17:21.0      5:36/M
       3    Peter Pelon                                              10   15        4        18:25.4      5:56/M
       4    Jordan Zamarron                                          40   16        5        18:35.2      6:00/M
       5    Tim Mayer                                                19   16        6        18:43.5      6:02/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ty Brown                                                 53   34       11        21:50.4      7:03/M
       2    Lee Travis                                               57   32       18        23:50.9      7:41/M
       3    David Colwell                                            32   33       22        24:44.9      7:59/M
       4    Ben Henry                                                 2   34       53        38:17.8     12:21/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Corland McDiarmid                                        47   37        7        19:31.9      6:18/M
       2    Mike Burgess                                             55   37       19        23:54.6      7:43/M
       3    Geoff Petersen                                           65   38       20        24:05.7      7:46/M
       4    Jeremy Wuelfing                                          26   38       51        34:41.8     11:11/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andy Godwin                                              29   42       21        24:41.9      7:58/M
       2    Chris Felice                                             20   41       38        28:25.0      9:10/M
       3    Jeremy Zamarron                                          41   41       39        28:53.5      9:19/M
       4    John Palmes                                              12   44       47        33:24.2     10:46/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Darin Lund                                                4   48       12        21:50.9      7:03/M
       2    Ron Leonard                                              39   45       13        23:25.5      7:33/M
       3    Scott Polk                                                3   49       14        23:35.8      7:36/M
Top

male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Schafer                                              42   53       10        21:48.7      7:02/M
       2    Don Blight                                               33   51       16        23:47.5      7:40/M
       3    Daniel Cook                                              35   51       42        30:25.5      9:49/M
Top

male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Keith Hesche                                             18   58       15        23:45.3      7:40/M
Top

male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Craig Wittenbach                                         63   61       26        25:59.4      8:23/M
       2    Hayden Smith                                             34   65       41        30:11.2      9:44/M
       3    Robert Wuelfing                                          24   66       46        33:23.6     10:46/M
       4    Dave Thurston                                            36   65       49        33:59.6     10:58/M
       5    Larry Kline                                               6   69       50        34:20.3     11:05/M

5k Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Burgess                                            60   52        4        54:25.3     17:33/M
Top

Female

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rochelle Burgess                                         46   16        6        54:34.2     17:36/M
       2    Lauren Hendrick                                          17   11        7      1:01:31.2     19:51/M
       3    Christine Hendrick                                       16   48        8      1:01:31.6     19:51/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Stierly                                            27   61        1        31:19.0     10:06/M
Top

Male

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ken Backiewicz                                           49   57        2        36:55.5     11:55/M
       2    Lew Burgess                                              45   41        3        54:24.7     17:33/M
       3    Gerald Swan                                              61   53        5        54:25.9     17:33/M