Greater Lansing Junior CC Championship

October 14, 2013


Results by: Michigan Running Foundation Michigan Running Foundation

Table of Contents

Finish List - Boys - Open Meet Boys
Team Summary - Boys - Open Meet Boys
Top

Overall Finish List - Boys

Open Meet Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    671  Nathan Wenzlick       St Johns                                12:32.9  6:16/M    7 
    2      2    425  Tj Tice               DeWitt                                  12:58.9  6:29/M    8 
    3      3    514  Sam Luginbuhl         Ionia                                   13:00.8  6:30/M    7 
    4      4    502  Malachi Davis         Ionia                                   13:01.9  6:31/M    8 
    5      5    656  Dylan Childrey        St Johns                                13:02.7  6:31/M    7 
    6      6    363  Ethan Hauser          Chippewa (Okemos)                       13:08.9  6:34/M    8 
    7      7    387  Alex Whims            Chippewa (Okemos)                       13:09.5  6:35/M    7 
    8      8    558  Colin Cooper          Lansing Area Catholic                   13:10.6  6:35/M    7 
    9      9    591  John Upham            Mac Donald                              13:14.7  6:37/M    8 
   10     10    660  Bobby Goerge          St Johns                                13:16.3  6:38/M    7 
   11     11    667  Luke Purtill          St Johns                                13:18.0  6:39/M    7 
   12     12    375  Damian Millard-Kleman Chippewa (Okemos)                       13:20.3  6:40/M    8 
   13     13    416  Jarred Kleitch        DeWitt                                  13:22.1  6:41/M    8 
   14     14    662  Lucas Jandernoa       St Johns                                13:22.1  6:41/M    8 
   15     15    429  Nick Wieferich        DeWitt                                  13:22.9  6:41/M    8 
   16     16    413  Stephen Hostetler     DeWitt                                  13:23.6  6:42/M    8 
   17     17    419  Nathan Potter         DeWitt                                  13:24.6  6:42/M    8 
   18  (< 5)    392  Dakota Fisher-StockingCorunna                                 13:26.3  6:43/M    8 
   19     18    499  Nick Brown            Ionia                                   13:29.0  6:45/M    7 
   20     19    582  Garrison Messenger    Mac Donald                              13:29.1  6:45/M    8 
   21     20    661  Noah Howard           St Johns                                13:29.2  6:45/M    8 
   22     21    511  Keith Kasper          Ionia                                   13:29.6  6:45/M    7 
   23     22    418  Joey Popowitz         DeWitt                                  13:31.2  6:46/M    8 
   24     23    526  Grant Wiles           Ionia                                   13:33.1  6:47/M    8 
   25     24    592  Drew Wilk             Mac Donald                              13:37.6  6:49/M    8 
   26     25    410  Noah Guerrero         DeWitt                                  13:37.9  6:49/M    7 
   27  (> 7)    406  Matthew Brandell      DeWitt                                  13:38.1  6:49/M    7 
   28     26    507  Justin Helmer         Ionia                                   13:38.2  6:49/M    8 
   29  (< 5)    606  Noah Willaford        Ovid-Elsie                              13:38.7  6:49/M    7 
   30     27    665  Jacob Nurenberg       St Johns                                13:41.2  6:51/M    7 
   31     28    578  Matthew Gilliland     Mac Donald                              13:43.1  6:52/M    8 
   32     29    524  Brady Swinehart       Ionia                                   13:43.6  6:52/M    7 
   33  (> 7)    505  Micah Groom           Ionia                                   13:44.3  6:52/M    7 
   34     30    560  Cameron Maloney       Lansing Area Catholic                   13:45.6  6:53/M    7 
   35  (> 7)    520  Jon Sena              Ionia                                   13:47.5  6:54/M    8 
   36  (> 7)    518  Gabe Platte           Ionia                                   13:47.8  6:54/M    8 
   37     31    369  Arden Knoll           Chippewa (Okemos)                       13:51.0  6:56/M    8 
   38     32    383  June Seo              Chippewa (Okemos)                       13:56.0  6:58/M    7 
   39     33    388  Hanshi Zuo            Chippewa (Okemos)                       13:56.3  6:58/M    8 
   40  (> 7)    517  Bryce Phelps          Ionia                                   13:58.4  6:59/M    7 
   41  (> 7)    407  Nick Counseller       DeWitt                                  13:59.3  7:00/M    8 
   42  (> 7)    664  Jack Morse            St Johns                                14:00.3  7:00/M    8 
   43  (> 7)    670  Jordan Vanamburg      St Johns                                14:01.0  7:01/M    8 
   44     34    681  Max Eyster            Williamston                             14:05.3  7:03/M    7 
   45     35    588  Benjamin Rose         Mac Donald                              14:06.2  7:03/M    7 
   46  (> 7)    519  Noah Sanford          Ionia                                   14:06.7  7:03/M    8 
   47     36    683  Stephen Hunt          Williamston                             14:08.8  7:04/M    7 
   48     37    450  Vito Cicinelli        Grand Ledge Hayes                       14:09.5  7:05/M    7 
   49     38    692  Gabe Smith            Williamston                             14:13.7  7:07/M    7 
   50  (> 7)    405  Mauricio Barrera      DeWitt                                  14:14.6  7:07/M    8 
   51     39    687  Paul Muir             Williamston                             14:16.7  7:08/M    7 
   52     40    355  Ben Clark             Chippewa (Okemos)                       14:20.2  7:10/M    7 
   53     41    575  Zachary Briggs        Mac Donald                              14:20.6  7:10/M    8 
   54  (> 7)    378  Michael Pappas        Chippewa (Okemos)                       14:22.2  7:11/M    7 
   55     42    586  Tommy Paris           Mac Donald                              14:22.7  7:11/M    8 
   56  (> 7)    360  Paul Fedorowicz       Chippewa (Okemos)                       14:26.3  7:13/M    7 
   57  (> 7)    384  Ethan Staub           Chippewa (Okemos)                       14:26.5  7:13/M    7 
   58  (> 7)    371  Michael McAulliffe    Chippewa (Okemos)                       14:27.4  7:14/M    7 
   59  (> 7)    655  Gabe Carpenter        St Johns                                14:29.3  7:15/M    7 
   60  (< 5)    600  Alex Seneca           Mason                                   14:32.6  7:16/M    7 
   61  (> 7)    382  Justin Schroeder      Chippewa (Okemos)                       14:35.1  7:18/M    8 
   62  (> 7)    424  Dylan Thomas          DeWitt                                  14:35.9  7:18/M    8 
   63     43    678  David Berger          Williamston                             14:39.5  7:20/M    7 
   64     44    478  Andy Vahng            Haslett                                 14:41.2  7:21/M    8 
   65  (> 7)    574  Sage Blackwood        Mac Donald                              14:41.9  7:21/M    8 
   66  (> 7)    353  Jack Bradway          Chippewa (Okemos)                       14:42.7  7:21/M    8 
   67  (> 7)    510  Lukas Jackson         Ionia                                   14:45.4  7:23/M    8 
   68  (> 7)    417  Zach Matson           DeWitt                                  14:46.3  7:23/M    8 
   69  (> 7)    356  Wyatt Crandall        Chippewa (Okemos)                       14:46.6  7:23/M    7 
   70  (> 7)    403  Ryan Alexander        DeWitt                                  14:47.7  7:24/M    7 
   71  (> 7)    354  Evan Buck             Chippewa (Okemos)                       14:48.4  7:24/M    7 
   72  (> 7)    357  Jon Devries           Chippewa (Okemos)                       14:50.0  7:25/M    7 
   73     45    682  Samuel Hetheringto    Williamston                             14:50.8  7:25/M    8 
   74     46    465  Mason Sears           Grand Ledge Hayes                       14:51.6  7:26/M    7 
   75     47    466  Jacob Stine           Grand Ledge Hayes                       14:53.9  7:27/M    8 
   76  (> 7)    365  Nolan Jamieson        Chippewa (Okemos)                       14:55.6  7:28/M    7 
   77     48    451  Josh Felcher          Grand Ledge Hayes                       14:56.4  7:28/M    7 
   78  (> 7)    426  Kyle Vanlake          DeWitt                                  14:57.5  7:29/M    7 
   79  (> 7)    380  Mike Rivas            Chippewa (Okemos)                       14:59.4  7:30/M    7 
   80  (> 7)    381  Jacob Robinson        Chippewa (Okemos)                       15:00.1  7:30/M    8 
   81  (> 7)    420  Alton Powell          DeWitt                                  15:01.2  7:31/M    7 
   82  (> 7)    590  Jonathan Townley      Mac Donald                              15:02.2  7:31/M    8 
   83  (> 7)    409  Ryan Fogel            DeWitt                                  15:05.9  7:33/M    7 
   84     49    559  Patrick Long          Lansing Area Catholic                   15:10.7  7:35/M    7 
   85  (> 7)    362  Abdullah Hashsham     Chippewa (Okemos)                       15:15.4  7:38/M    8 
   86  (< 5)    391  Justin Chapman        Corunna                                 15:19.0  7:40/M    7 
   87  (> 7)    412  Max Helser            DeWitt                                  15:21.6  7:41/M    7 
   88  (< 5)    495  Bryce White           Holt                                    15:24.9  7:42/M    8 
   89  (< 5)    605  Adam Peckens          Ovid-Elsie                              15:28.4  7:44/M    7 
   90  (< 5)    548  Caleb Farlee          Lakewood                                15:29.2  7:45/M    7 
   91  (< 5)    552  Cameron Stoepker      Lakewood                                15:29.3  7:45/M    7 
   92  (> 7)    579  Taython Lance-Trout   Mac Donald                              15:34.7  7:47/M    7 
   93     50    557  Bret Caporale         Lansing Area Catholic                   15:38.8  7:49/M    8 
   94  (> 7)    576  Wesley Casaletto      Mac Donald                              15:39.3  7:50/M    7 
   95  (< 5)    593  Dillion Buck          Mason                                   15:42.7  7:51/M    7 
   96     51    467  Chadwick Willobee     Grand Ledge Hayes                       15:42.9  7:51/M    8 
   97     52    555  Alec Barrone          Lansing Area Catholic                   15:47.8  7:54/M    7 
   98     53    634  Sam Alvesteffer       Portland                                15:55.6  7:58/M    8 
   99     54    636  Martin Frazee         Portland                                15:56.1  7:58/M    7 
  100  (> 7)    581  Jacob McMurtry        Mac Donald                              16:00.1  8:00/M    8 

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101  (> 7)    506  Dathan Hall           Ionia                                   16:01.7  8:01/M    7 
  102  (< 5)    607  Michael Yockey        Ovid-Elsie                              16:06.1  8:03/M    8 
  103  (> 7)    408  Ryan Donovan          DeWitt                                  16:14.9  8:07/M    7 
  104  (> 7)    374  John Michael          Chippewa (Okemos)                       16:22.2  8:11/M    7 
  105  (> 7)    415  Thomas Kelleher       DeWitt                                  16:25.0  8:13/M    7 
  106     55    563  Brian Reeves          Lansing Area Catholic                   16:27.1  8:14/M    7 
  107  (< 5)    390  Cameron Campbell      Corunna                                 16:28.8  8:14/M    7 
  108  (> 7)    516  Jorge Oliveros        Ionia                                   16:34.2  8:17/M    7 
  109     56    680  Will Davis            Williamston                             16:38.2  8:19/M    8 
  110     57    454  Joshua Jenkins        Grand Ledge Hayes                       16:39.8  8:20/M    8 
  111  (< 5)    598  Nick Mumby            Mason                                   16:40.3  8:20/M    8 
  112     58    530  Caleb Crandall        Jackson Catholic                        16:40.4  8:20/M    8 
  113     59    642  Cullen Rapson         Portland                                16:42.1  8:21/M    7 
  114  (> 7)    421  Gabe Pulido           DeWitt                                  16:46.8  8:23/M    7 
  115  (< 5)    547  Jordan Bustance       Lakewood                                16:51.4  8:26/M    7 
  116  (> 7)    430  Drew Yesmunt          DeWitt                                  16:57.6  8:29/M    7 
  117  (< 5)    336  John Kyes             Bath                                    17:02.2  8:31/M    7 
  118  (> 7)    512  Jt Longanbach         Ionia                                   17:12.4  8:36/M    8 
  119     60    638  Finn Mull             Portland                                17:20.6  8:40/M    7 
  120     61    455  Ezra Kleeman          Grand Ledge Hayes                       17:21.3  8:41/M    7 
  121  (< 5)    616  Nick Adhers           Parkside                                17:24.6  8:42/M    7 
  122     62    535  Will Padbury          Jackson Catholic                        17:26.7  8:43/M    8 
  123  (> 7)    379  Hyunwoo Park          Chippewa (Okemos)                       17:33.6  8:47/M    7 
  124  (< 5)    488  Nicolas Lewis         Holt                                    17:44.9  8:52/M    7 
  125     63    477  Zack Sneed            Haslett                                 17:51.1  8:56/M    8 
  126  (< 5)    612  Brendan Mayor         Owosso                                  17:54.0  8:57/M    7 
  127  (> 7)    693  Joshua Springsteen    Williamston                             17:54.7  8:57/M    8 
  128  (< 5)    646  Chastin Howard        Potterville                             17:55.5  8:58/M    7 
  129  (> 7)    686  Gavin Laforge         Williamston                             17:55.6  8:58/M    8 
  130     64    531  Drake Frederick       Jackson Catholic                        17:56.8  8:58/M    7 
  131  (> 7)    694  Zach Steele           Williamston                             17:56.8  8:58/M    8 
  132     65    540  Bo Wright             Jackson Catholic                        17:56.9  8:58/M    8 
  133  (> 7)    456  Samuel Konen          Grand Ledge Hayes                       17:58.8  8:59/M    7 
  134  (> 7)    366  Marcos Johnson        Chippewa (Okemos)                       18:04.0  9:02/M    7 
  135     66    529  Richard Clark         Jackson Catholic                        18:08.1  9:04/M    8 
  136  (> 7)    513  Bobbie Luginbuhl      Ionia                                   18:14.4  9:07/M    7 
  137  (> 7)    358  Karabo Dunbar         Chippewa (Okemos)                       18:17.0  9:09/M    7 
  138     67    538  Jake Stevens          Jackson Catholic                        18:20.5  9:10/M    7 
  139  (> 7)    679  Charlie Buckley       Williamston                             18:31.2  9:16/M    8 
  140     68    481  William Zsigo         Haslett                                 18:54.5  9:27/M    7 
  141  (< 5)    489  Christian Maxwell     Holt                                    18:56.0  9:28/M    8 
  142     69    534  Laim O'Brien          Jackson Catholic                        19:03.2  9:32/M    8 
  143  (< 5)    482  Erik Carey            Holt                                    19:07.2  9:34/M    7 
  144  (> 7)    515  Alex Martin           Ionia                                   19:08.9  9:34/M    7 
  145  (> 7)    501  Gabe Croel            Ionia                                   19:18.1  9:39/M    7 
  146     70    468  Thomas Ashley         Haslett                                 19:21.8  9:41/M    7 
  147  (> 7)    370  Eric Li               Chippewa (Okemos)                       19:24.6  9:42/M    7 
  148  (> 7)    463  Anthony Rodeman       Grand Ledge Hayes                       19:30.6  9:45/M    7 
  149  (< 5)    335  Andy Hilts            Bath                                    19:46.7  9:53/M    7 
  150  (> 7)    522  Trevor Stedman        Ionia                                   19:53.3  9:57/M    7 
  151  (> 7)    359  Nate Ely              Chippewa (Okemos)                       20:04.6 10:02/M    8 
  152     71    644  Ben Stallard          Portland                                20:08.5 10:04/M    7 
  153     72    480  Aaron Widener         Haslett                                 20:22.9 10:11/M    7 
  154  (> 7)    509  Ayden Hurst           Ionia                                   20:25.4 10:13/M    7 
  155  (> 7)    452  John Fellows          Grand Ledge Hayes                       20:38.8 10:19/M    7 
  156  (< 5)    398  Ryan Weber            Corunna                                 20:53.0 10:27/M    8 
  157     73    476  Aadi Shankar          Haslett                                 21:25.8 10:43/M    8 
  158  (< 5)    619  Trey Jones            Parkside                                21:50.8 10:55/M    7 
Top

Team Summary Report - Boys

Open Meet Boys


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St Johns                               41               1   5  10  11  14  20  27         
        Top  5 Times: 1:05:32.2
        Average Time: 13:06.4

    2 DeWitt                                 63               2  13  15  16  17  22  25         
        Top  5 Times: 1:06:32.2
        Average Time: 13:18.4

    3 Ionia                                  69               3   4  18  21  23  26  29         
        Top  5 Times: 1:06:34.5
        Average Time: 13:18.9

    4 Chippewa (Okemos)                      88               6   7  12  31  32  33  40         
        Top  5 Times: 1:07:26.0
        Average Time: 13:29.2

    5 Mac Donald                            115               9  19  24  28  35  41  42         
        Top  5 Times: 1:08:10.9
        Average Time: 13:38.1

    6 Lansing Area Catholic                 189               8  30  49  50  52  55             
        Top  5 Times: 1:13:33.7
        Average Time: 14:42.7

    7 Williamston                           190              34  36  38  39  43  45  56         
        Top  5 Times: 1:11:24.2
        Average Time: 14:16.8

    8 Grand Ledge Hayes                     229              37  46  47  48  51  57  61         
        Top  5 Times: 1:14:34.5
        Average Time: 14:54.9

    9 Portland                              297              53  54  59  60  71                 
        Top  5 Times: 1:26:03.2
        Average Time: 17:12.6

   10 Jackson Catholic                      315              58  62  64  65  66  67  69         
        Top  5 Times: 1:28:09.1
        Average Time: 17:37.8

   11 Haslett                               317              44  63  68  70  72  73             
        Top  5 Times: 1:31:11.7
        Average Time: 18:14.3

 Inc. Bath                                 2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Corunna                              4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Holt                                 4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Lakewood                             3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Mason                                3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Ovid-Elsie                           3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Owosso                               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Parkside                             2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Potterville                          1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: