Greater Lansing Junior CC Championship

October 14, 2013


Results by: Michigan Running Foundation Michigan Running Foundation

Table of Contents

Finish List - Girls - Top Seven Girls
Team Summary - Girls - Top Seven Girls
Top

Overall Finish List - Girls

Top Seven Girls


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    243  Madison Green         Mac Donald                              12:18.4  6:09/M    8 
    2      2    225  Olivia Theis          Lansing Area Catholic                   12:20.6  6:10/M    8 
    3      3    104  Natalie Yabs          DeWitt                                  12:34.6  6:17/M    7 
    4      4    245  Anna Hornbach         Mac Donald                              12:36.9  6:18/M    7 
    5      5     31  Riley Ingram          Bath                                    12:37.2  6:19/M    7 
    6      6    307  Amanda Hicks          St Johns                                12:39.2  6:20/M    8 
    7      7    279  Brooke Stump          Pewamo-Westphalia                       12:43.0  6:22/M    8 
    8      8     41  Annika Shoemaker      Capital Homeschool                      12:46.9  6:23/M    8 
    9      9     83  Hannah Adler          DeWitt                                  12:50.9  6:25/M    8 
   10     10     11  Sydney Hanson         Alma                                    12:53.5  6:27/M    8 
   11     11    220  Grace Frost           Lansing Area Catholic                   12:54.4  6:27/M    8 
   12     12    188  Chloe Wandell         Ionia                                   12:54.9  6:27/M    8 
   13     13    223  Megan Nowak           Lansing Area Catholic                   12:57.4  6:29/M    8 
   14     14     99  Shelby Sims           DeWitt                                  12:57.5  6:29/M    7 
   15     15     13  Morgan Johnson        Alma                                    12:57.6  6:29/M    8 
   16     16     55  Reina Brodeur         Chippewa (Okemos)                       12:58.5  6:29/M    7 
   17     17    230  Hailee Loch           Leslie                                  12:58.7  6:29/M    8 
   18     18    204  Marilyn Schonhard     Jackson Catholic                        12:59.0  6:30/M    8 
   19     19    217  Lidia Clarizio        Lansing Area Catholic                   13:01.5  6:31/M    8 
   20     20     98  Ashley Shipps         DeWitt                                  13:03.0  6:32/M    7 
   21     21     93  Kara Johnson          DeWitt                                  13:05.9  6:33/M    8 
   22     22    237  Mikayla Bergwood      Mac Donald                              13:06.2  6:33/M    8 
   23     23    308  Lauren Lasceski       St Johns                                13:06.5  6:33/M    7 
   24     24    240  Kady Cassiday         Mac Donald                              13:08.3  6:34/M    8 
   25     25    219  Kathleen Dewan        Lansing Area Catholic                   13:09.5  6:35/M    8 
   26  (< 5)    323  Isabelle Herb         Williamston                             13:12.3  6:36/M    8 
   27     26    250  Veronica Marr         Mac Donald                              13:12.5  6:36/M    8 
   28     27    171  Allyson Diebel        Ionia                                   13:13.0  6:37/M    7 
   29     28     85  Emorie Bond           DeWitt                                  13:13.3  6:37/M    7 
   30     29    278  Emily Spitzley        Pewamo-Westphalia                       13:13.8  6:37/M    8 
   31     30     37  Larisa Demass         Capital Homeschool                      13:14.3  6:37/M    8 
   32     31    222  Hannah Jones          Lansing Area Catholic                   13:15.0  6:38/M    8 
   33     32    286  Abby Grys             Portland                                13:15.3  6:38/M    8 
   34     33    277  Brooklyn Nurenberg    Pewamo-Westphalia                       13:15.7  6:38/M    8 
   35     34    148  Kathleen Stattleman   Haslett                                 13:17.7  6:39/M    8 
   36     35    102  Katie Vitou           DeWitt                                  13:18.5  6:39/M    8 
   37     36    208  Cassidy Ballard       Laingsburg                              13:21.1  6:41/M    8 
   38     37    135  Susanna Henry         Haslett                                 13:26.5  6:43/M    8 
   39     38    255  Madison Wood          Mac Donald                              13:26.5  6:43/M    7 
   40  (< 5)    257  Claudia Vondra        Mason                                   13:27.0  6:44/M    8 
   41     39    310  Meagan Moeggenborg    St Johns                                13:27.9  6:44/M    7 
   42     40     72  Anna Vanhill          Chippewa (Okemos)                       13:28.0  6:44/M    8 
   43     41    284  Mariah Fedewa         Portland                                13:29.8  6:45/M    7 
   44     42    252  Maggie Wallace        Mac Donald                              13:33.7  6:47/M    7 
   45     43     61  Hannah Keefe          Chippewa (Okemos)                       13:35.0  6:48/M    8 
   46     44    281  Kailen Brennan        Portland                                13:35.2  6:48/M    8 
   47     45    180  Rebecca Rowley        Ionia                                   13:35.6  6:48/M    8 
   48     46      1  Madison Arens         Alma                                    13:44.4  6:52/M    7 
   49     47    183  Sydni Tillottson      Ionia                                   13:47.1  6:54/M    8 
   50     48    312  Mariah Munro          St Johns                                13:50.1  6:55/M    8 
   51     49    127  Alex Moseley          Grand Ledge Hayes                       13:50.1  6:55/M    8 
   52     50     58  Julie Cloutier        Chippewa (Okemos)                       13:52.8  6:56/M    8 
   53     51    140  Juliana Marks         Haslett                                 13:53.7  6:57/M    8 
   54     52      8  Cornelia Gotaas       Alma                                    13:55.5  6:58/M    7 
   55     53      9  Elizzabeth Gotaas     Alma                                    13:56.7  6:58/M    8 
   56  (< 5)    108  Michaela Ward         Fowler                                  13:57.4  6:59/M    8 
   57     54    184  Tyra Townsend         Ionia                                   13:59.5  7:00/M    7 
   58     55    275  Claudia Heckman       Pewamo-Westphalia                       14:00.6  7:00/M    8 
   59     56    309  Anna McCastle         St Johns                                14:00.9  7:00/M    7 
   60     57    265  Katie Owens           Owosso                                  14:01.8  7:01/M    8 
   61     58     26  Hannah Behl           Bath                                    14:02.9  7:01/M    7 
   62     59    147  Anneliese Stattleman  Haslett                                 14:03.9  7:02/M    8 
   63     60    142  Jessie Pekrul         Haslett                                 14:04.1  7:02/M    8 
   64     61    146  Fiona Shine           Haslett                                 14:04.9  7:02/M    7 
   65     62    311  Madison Montle        St Johns                                14:06.0  7:03/M    8 
   66     63    203  Marcy Rogers          Jackson Catholic                        14:06.9  7:03/M    7 
   67     64      5  Kennedy Davis         Alma                                    14:11.8  7:06/M    7 
   68     65    175  Sarah Letts           Ionia                                   14:12.0  7:06/M    8 
   69     66    226  Julia Benavides       Leslie                                  14:14.4  7:07/M    8 
   70     67    186  Monica Velasco        Ionia                                   14:17.7  7:09/M    8 
   71     68    112  Sophia Spalding       Fowlerville                             14:18.3  7:09/M    7 
   72     69     66  Eva Schwarz           Chippewa (Okemos)                       14:19.1  7:10/M    8 
   73     70     35  Ella Signs            Bath                                    14:20.2  7:10/M    8 
   74  (< 5)    106  Kiah Becker           Fowler                                  14:20.3  7:10/M    8 
   75     71    139  Annaliese Marks       Haslett                                 14:22.0  7:11/M    8 
   76     72    202  Macie Richmond        Jackson Catholic                        14:24.2  7:12/M    7 
   77     73    158  Natalie Krueger       Holt                                    14:24.6  7:12/M    7 
   78     74    115  Claudia Baryo         Grand Ledge Hayes                       14:25.4  7:13/M    8 
   79     75    193  Nina Dunigan          Jackson Catholic                        14:25.8  7:13/M    7 
   80     76    209  Malinda Barberio      Laingsburg                              14:27.0  7:14/M    7 
   81     77     18  Izzy Poquiz           Alma                                    14:31.6  7:16/M    8 
   82     78     51  Anna Alegi            Chippewa (Okemos)                       14:31.9  7:16/M    7 
   83  (< 5)    322  Emma Davis            Williamston                             14:32.5  7:16/M    8 
   84     79    268  Sophia Wittum         Owosso                                  14:33.9  7:17/M    7 
   85     80    227  Jaycee Chappell       Leslie                                  14:35.5  7:18/M    8 
   86  (< 5)    314  Madi Howard           Stockbridge                             14:38.9  7:19/M    8 
   87  (< 5)     82  Grace Klemmer         Dansville                               14:40.1  7:20/M    7 
   88     81    206  Genevieve Soltis      Jackson Catholic                        14:40.7  7:20/M    7 
   89     82    197  Abigail Mizner        Jackson Catholic                        14:41.0  7:21/M    7 
   90     83     68  Maddie Stephens       Chippewa (Okemos)                       14:43.7  7:22/M    8 
   91     84    157  Grace James           Holt                                    14:47.2  7:24/M    8 
   92     85    153  Iliana Cosme-Brooks   Holt                                    14:48.1  7:24/M    7 
   93     86    162  Ingrid Peterson       Holt                                    14:49.2  7:25/M    8 
   94     87    123  Eliza Lewis           Grand Ledge Hayes                       14:51.6  7:26/M    7 
   95     88     43  Melina Stone          Capital Homeschool                      14:52.4  7:26/M    8 
   96     89    231  Britney Medcoff       Leslie                                  14:56.5  7:28/M    7 
   97  (< 5)    324  Amanda Maurer         Williamston                             14:56.8  7:28/M    8 
   98     90    303  Chloe Durgan          St Johns                                14:58.5  7:29/M    8 
   99     91    119  Abigail Ford          Grand Ledge Hayes                       14:59.6  7:30/M    7 
  100     92     38  Makayla Kribs         Capital Homeschool                      14:59.8  7:30/M    7 

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     93    210  Gracie Bayle          Laingsburg                              15:02.8  7:31/M    8 
  102     94    276  Anneliese Hummel      Pewamo-Westphalia                       15:03.2  7:32/M    8 
  103     95    163  Maddie Pilgrim        Holt                                    15:03.5  7:32/M    7 
  104     96    159  Felicia Lemmon        Holt                                    15:03.6  7:32/M    7 
  105     97     32  Jenna Koch            Bath                                    15:07.7  7:34/M    7 
  106     98    110  Alexia Saucedo        Fowlerville                             15:07.8  7:34/M    7 
  107     99    128  Ainsley Vanderlaan    Grand Ledge Hayes                       15:08.1  7:34/M    7 
  108    100     75  Whitney Barnett       Corunna                                 15:11.5  7:36/M    7 
  109    101    124  Cassidy McGeorge      Grand Ledge Hayes                       15:11.6  7:36/M    7 
  110    102    292  Allison Sandbrook     Portland                                15:17.0  7:39/M    8 
  111    103    167  Riley Wegryn-Jones    Holt                                    15:18.8  7:39/M    7 
  112    104    280  Shelby Battley        Portland                                15:20.0  7:40/M    8 
  113    105    228  Jenna Chappell        Leslie                                  15:24.7  7:42/M    8 
  114    106     45  Lauren Crossman       Charlotte                               15:28.2  7:44/M    7 
  115    107    126  Carolyn Morgan        Grand Ledge Hayes                       15:30.5  7:45/M    8 
  116    108     44  Ali Testa             Capital Homeschool                      15:32.7  7:46/M    7 
  117  (< 5)    299  Morgan Myles          Potterville                             15:35.0  7:48/M    7 
  118    109    993  Olivia Szilagyi       Windmere                                15:37.7  7:49/M    7 
  119    110    192  Shannon Daly          Jackson Catholic                        15:44.0  7:52/M    8 
  120    111     80  Cassie Stone          Corunna                                 15:47.2  7:54/M    8 
  121    112     39  Emma Schaub           Capital Homeschool                      15:52.2  7:56/M    7 
  122    113     76  Isabel Fults          Corunna                                 15:56.3  7:58/M    7 
  123  (< 5)    107  Mariele Feldpausch    Fowler                                  15:56.9  7:58/M    8 
  124    114    318  Laurel Pung           Waverly                                 16:00.0  8:00/M    7 
  125    115     33  Anna Kyes             Bath                                    16:03.8  8:02/M    7 
  126    116     42  Sophia Squillace      Capital Homeschool                      16:14.4  8:07/M    7 
  127    117    293  Sydney Schneider      Portland                                16:17.2  8:09/M    8 
  128  (< 5)    273  Jessica Robach        Perry                                   16:19.4  8:10/M    7 
  129    118    315  Alexa Alcantara       Waverly                                 16:19.6  8:10/M    8 
  130    119    295  Zoe Slisher           Portland                                16:26.1  8:13/M    7 
  131  (< 5)    300  Kiarah Piercefield    Potterville                             16:29.3  8:15/M    7 
  132    120    211  Georgia Hill          Laingsburg                              16:30.6  8:15/M    7 
  133    121    213  Emma Smith            Laingsburg                              16:44.0  8:22/M    8 
  134    122     78  Grace Jones           Corunna                                 16:50.2  8:25/M    8 
  135    123    994  Cassidy West          Windmere                                16:51.1  8:26/M    7 
  136    124    992  Emily Williams        Windmere                                16:53.7  8:27/M    7 
  137    125    113  Audrey Trinka         Fowlerville                             16:59.4  8:30/M    8 
  138    126     27  Spaulding Cami        Bath                                    16:59.5  8:30/M    7 
  139  (< 5)    301  Sarah Walter          Potterville                             17:02.5  8:31/M    7 
  140  (< 5)    298  Samarah Bowen         Potterville                             17:04.8  8:32/M    7 
  141    127     50  Lily Pennington       Charlotte                               17:24.8  8:42/M    7 
  142    128     49  Molly Manns           Charlotte                               17:33.2  8:47/M    7 
  143    129     30  Yulia Fox             Bath                                    17:38.7  8:49/M    8 
  144    130    267  Autumn Weir           Owosso                                  17:43.5  8:52/M    7 
  145    131    266  Francesca Riley       Owosso                                  17:50.9  8:55/M    7 
  146  (< 5)    274  Hannah Stanley        Perry                                   18:02.7  9:01/M    8 
  147    132     77  Sara Hutchinson       Corunna                                 18:09.9  9:05/M    7 
  148    133     46  Alexis Hummel         Charlotte                               18:18.4  9:09/M    7 
  149    134    114  Kendall Trinka        Fowlerville                             18:33.3  9:17/M    7 
  150    135     47  Kelsey Hummel         Charlotte                               18:49.3  9:25/M    7 
  151    136     48  Ashley Koenig         Charlotte                               18:49.7  9:25/M    7 
  152    137    316  Jasmine Cunnings      Waverly                                 19:03.3  9:32/M    7 
  153    138    317  Claire Jansen         Waverly                                 19:06.5  9:33/M    8 
  154    139    264  Rachel Landes         Owosso                                  19:07.4  9:34/M    7 
  155    140    109  Gabrielle Heiser      Fowlerville                             19:18.7  9:39/M    7 
  156    141    320  Tayler Woog           Waverly                                 19:21.8  9:41/M    8 
  157    142    990  Charolotte Cantin     Windmere                                20:56.9 10:28/M    7 
  158    143    263  Jessa Baumdraher      Owosso                                  23:33.5 11:47/M    8 
  159    144    991  Anissa Risper         Windmere                                29:20.7 14:40/M    7 
Top

Team Summary Report - Girls

Top Seven Girls


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 DeWitt                                 67               3   9  14  20  21  28  35         
        Top  5 Times: 1:04:32.1
        Average Time: 12:54.4

    2 Lansing Area Catholic                  70               2  11  13  19  25  31             
        Top  5 Times: 1:04:23.6
        Average Time: 12:52.7

    3 Mac Donald                             77               1   4  22  24  26  38  42         
        Top  5 Times: 1:04:22.5
        Average Time: 12:52.5

    4 St Johns                              172               6  23  39  48  56  62  90         
        Top  5 Times: 1:07:04.7
        Average Time: 13:24.9

    5 Alma                                  176              10  15  46  52  53  64  77         
        Top  5 Times: 1:07:27.9
        Average Time: 13:29.5

    6 Ionia                                 185              12  27  45  47  54  65  67         
        Top  5 Times: 1:07:30.2
        Average Time: 13:30.0

    7 Chippewa (Okemos)                     218              16  40  43  50  69  78  83         
        Top  5 Times: 1:08:13.5
        Average Time: 13:38.7

    8 Pewamo-Westphalia                     218               7  29  33  55  94                 
        Top  5 Times: 1:08:16.6
        Average Time: 13:39.3

    9 Haslett                               241              34  37  51  59  60  61  71         
        Top  5 Times: 1:08:46.0
        Average Time: 13:45.2

   10 Jackson Catholic                      309              18  63  72  75  81  82 110         
        Top  5 Times: 1:10:36.7
        Average Time: 14:07.3

   11 Portland                              323              32  41  44 102 104 117 119         
        Top  5 Times: 1:10:57.5
        Average Time: 14:11.5

   12 Capital Homeschool                    326               8  30  88  92 108 112 116         
        Top  5 Times: 1:11:26.4
        Average Time: 14:17.2

   13 Bath                                  345               5  58  70  97 115 126 129         
        Top  5 Times: 1:12:11.9
        Average Time: 14:26.3

   14 Leslie                                357              17  66  80  89 105                 
        Top  5 Times: 1:12:10.0
        Average Time: 14:26.0

   15 Grand Ledge Hayes                     400              49  74  87  91  99 101 107         
        Top  5 Times: 1:13:14.9
        Average Time: 14:38.9

   16 Holt                                  423              73  84  85  86  95  96 103         
        Top  5 Times: 1:13:52.8
        Average Time: 14:46.5

   17 Laingsburg                            446              36  76  93 120 121                 
        Top  5 Times: 1:16:05.6
        Average Time: 15:13.1

   18 Owosso                                536              57  79 130 131 139 143             
        Top  5 Times: 1:23:17.7
        Average Time: 16:39.5

   19 Fowlerville                           565              68  98 125 134 140                 
        Top  5 Times: 1:24:17.7
        Average Time: 16:51.5

   20 Corunna                               578             100 111 113 122 132                 
        Top  5 Times: 1:21:55.3
        Average Time: 16:23.0

   21 Charlotte                             629             106 127 128 133 135 136             
        Top  5 Times: 1:27:34.1
        Average Time: 17:30.8

   22 Windmere                              642             109 123 124 142 144                 
        Top  5 Times: 1:39:40.4
        Average Time: 19:56.1

   23 Waverly                               648             114 118 137 138 141                 
        Top  5 Times: 1:29:51.2
        Average Time: 17:58.2

 Inc. Dansville                            1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Fowler                               3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Mason                                1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Perry                                2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Potterville                          4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Stockbridge                          1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Williamston                          3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: