Greater Lansing Junior CC Championship

October 14, 2013


Results by: Michigan Running Foundation Michigan Running Foundation

Table of Contents

Finish List - Boys - Top Seven Boys
Team Summary - Boys - Top Seven Boys
Top

Overall Finish List - Boys

Top Seven Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    583  Evan Meyer            Mac Donald                              10:25.1  5:13/M    8 
    2      2    423  Zack Rollis           DeWitt                                  11:05.5  5:33/M    8 
    3      3    372  Paul McKinley         Chippewa (Okemos)                       11:09.6  5:35/M    8 
    4      4    543  Ryan Kingsbury        Laingsburg                              11:14.3  5:37/M    8 
    5      5    565  Austin Simon          Lansing Area Catholic                   11:21.7  5:41/M    8 
    6      6    562  Will Peters           Lansing Area Catholic                   11:23.2  5:42/M    7 
    7  (< 5)    962  Dawson Block          Lansing Christian                       11:24.7  5:42/M    8 
    8      7    437  Nick Conner           Fowler                                  11:26.7  5:43/M    8 
    9      8    376  Saano Murembya        Chippewa (Okemos)                       11:33.0  5:47/M    8 
   10      9    564  Ryan Schroeder        Lansing Area Catholic                   11:36.3  5:48/M    8 
   11     10    394  Miles Petersen        Corunna                                 11:36.7  5:48/M    8 
   12     11    561  Sammy Migaldi         Lansing Area Catholic                   11:38.5  5:49/M    8 
   13     12    566  Nick Starr            Lansing Area Catholic                   11:38.9  5:49/M    8 
   14     13    377  Tommy Nordberg        Chippewa (Okemos)                       11:43.5  5:52/M    8 
   15     14    428  Kalyn Vanwormer       DeWitt                                  11:43.6  5:52/M    8 
   16     15    523  Owen Sweeney          Ionia                                   11:51.6  5:56/M    8 
   17     16    422  Cameron Ramos         DeWitt                                  11:52.6  5:56/M    8 
   18  (< 5)    673  Kyle Lilley           Stockbridge                             11:53.0  5:57/M    8 
   19     17    483  Carter Colligan       Holt                                    11:53.3  5:57/M    7 
   20     18    440  Tony Hufnagel         Fowler                                  11:56.6  5:58/M    8 
   21     19    393  Gilby Lentz           Corunna                                 11:59.7  6:00/M    8 
   22     20    373  Evan McNall           Chippewa (Okemos)                       12:00.8  6:00/M    8 
   23     21    677  Kenneth Abraham       Williamston                             12:02.8  6:01/M    7 
   24     22    448  Tyler Steinhelper     Fowlerville                             12:04.3  6:02/M    8 
   25     23    669  James Thalison        St Johns                                12:06.3  6:03/M    8 
   26     24    472  Patrick Hintz         Haslett                                 12:06.8  6:03/M    8 
   27     25    666  David Pung            St Johns                                12:07.7  6:04/M    8 
   28     26    587  John Paul Roboski     Mac Donald                              12:07.9  6:04/M    8 
   29     27    657  Travis Feldpausch     St Johns                                12:09.4  6:05/M    8 
   30     28    544  Ben Ranson            Laingsburg                              12:09.6  6:05/M    8 
   31     29    567  Eric Warriner         Lansing Area Catholic                   12:09.7  6:05/M    7 
   32     30    475  Paul Schmidt          Haslett                                 12:10.0  6:05/M    7 
   33     31    556  Matthew Burns         Lansing Area Catholic                   12:10.2  6:05/M    7 
   34     32    608  Andrew Dallas         Owosso                                  12:10.3  6:05/M    8 
   35     33    663  Andrew Menard         St Johns                                12:10.8  6:05/M    8 
   36     34    500  Yordi Cardenas        Ionia                                   12:12.2  6:06/M    8 
   37     35    367  Will Jones            Chippewa (Okemos)                       12:12.3  6:06/M    7 
   38     36    668  Bryce Smith           St Johns                                12:14.0  6:07/M    7 
   39     37    444  Chris Davis           Fowlerville                             12:15.0  6:08/M    8 
   40     38    601  Kenny Stalzer         Mason                                   12:17.3  6:09/M    8 
   41     39    364  Ben Holland           Chippewa (Okemos)                       12:18.7  6:09/M    8 
   42     40    348  Jared Holmer          Charlotte                               12:18.9  6:09/M    8 
   43     41    627  Kace Krauss           Perry                                   12:20.0  6:10/M    7 
   44     42    443  Aaron Davis           Fowlerville                             12:23.6  6:12/M    8 
   45     43    503  Tyler Esch            Ionia                                   12:24.0  6:12/M    7 
   46     44    397  Zach Watts            Corunna                                 12:25.7  6:13/M    8 
   47     45    614  Samuel Stechschulte   Owosso                                  12:27.9  6:14/M    8 
   48     46    685  Jon Hurlbert          Williamston                             12:29.1  6:15/M    8 
   49     47    585  Jack Morse            Mac Donald                              12:31.1  6:16/M    7 
   50     48    689  Mitchell Nemeth       Williamston                             12:31.8  6:16/M    8 
   51     49    527  Rj Wilson             Ionia                                   12:32.0  6:16/M    8 
   52     50    411  Kyle Hellems          DeWitt                                  12:32.6  6:16/M    8 
   53     51    361  Zach Fraser           Chippewa (Okemos)                       12:36.6  6:18/M    8 
   54  (< 5)    963  Damon Cooper          Lansing Christian                       12:37.2  6:19/M    8 
   55     52    719  Jack Skidmore         Bath                                    12:37.6  6:19/M    8 
   56  (< 5)    672  Colin Lilley          Stockbridge                             12:37.9  6:19/M    8 
   57     53    349  Clayton Jones         Charlotte                               12:38.0  6:19/M    8 
   58  (< 5)    631  Trent Barker          Pewamo-Westphalia                       12:39.6  6:20/M    8 
   59     54    633  Oliver Alvesteffer    Portland                                12:40.0  6:20/M    7 
   60     55    460  Dominic Patino        Grand Ledge Hayes                       12:44.2  6:22/M    7 
   61     56    427  Kalyb Vanwormer       DeWitt                                  12:45.2  6:23/M    7 
   62     57    594  Ben Darmafol          Mason                                   12:47.0  6:24/M    7 
   63     58    651  Ross Schmiedeknecht   Potterville                             12:49.2  6:25/M    8 
   64     59    504  Garrett Gould         Ionia                                   12:49.7  6:25/M    8 
   65     60    435  Charlie Boak          Fowler                                  12:49.9  6:25/M    8 
   66     61    577  Evan Dempsey          Mac Donald                              12:50.5  6:25/M    8 
   67     62    658  Joseph Fox            St Johns                                12:50.8  6:25/M    8 
   68     63    404  Travis Barr           DeWitt                                  12:51.8  6:26/M    8 
   69     64    659  Alex George           St Johns                                12:53.9  6:27/M    7 
   70     65    602  Trent Stuewe          Mason                                   12:56.2  6:28/M    7 
   71     66    414  Adam Kahler           DeWitt                                  12:56.5  6:28/M    8 
   72     67    684  Brent Hurlbert        Williamston                             12:59.4  6:30/M    8 
   73  (< 5)    400  Spencer Anderson      Dansville                               12:59.7  6:30/M    8 
   74     68    441  Nick Thelen           Fowler                                  13:00.7  6:30/M    8 
   75     69    471  Logan Hidey           Haslett                                 13:01.5  6:31/M    8 
   76     70    580  Ben Maves             Mac Donald                              13:02.5  6:31/M    8 
   77     71    389  Charlie Bruckman      Corunna                                 13:03.2  6:32/M    7 
   78     72    525  Alec White            Ionia                                   13:04.5  6:32/M    8 
   79     73    459  Seth Nixon            Grand Ledge Hayes                       13:04.6  6:32/M    8 
   80     74    613  Eamon McClintock      Owosso                                  13:07.4  6:34/M    8 
   81     75    649  Rickey Prudden        Potterville                             13:08.9  6:34/M    8 
   82     76    469  Matt Garnett          Haslett                                 13:09.5  6:35/M    8 
   83     77    521  Foster Skoog          Ionia                                   13:09.7  6:35/M    8 
   84     78    589  William Rowan         Mac Donald                              13:10.9  6:35/M    8 
   85     79    461  Kurt Pohl             Grand Ledge Hayes                       13:12.4  6:36/M    8 
   86     80    653  Isaiah Stimer         Potterville                             13:15.0  6:38/M    8 
   87     81    396  Christian Valade      Corunna                                 13:16.6  6:38/M    8 
   88     82    457  Benjamin Kuntzsch     Grand Ledge Hayes                       13:17.0  6:39/M    8 
   89     83    611  Tyler Manning         Owosso                                  13:17.1  6:39/M    7 
   90     84    652  Kody Smith            Potterville                             13:24.0  6:42/M    8 
   91     85    597  Alex Jordan           Mason                                   13:25.5  6:43/M    7 
   92     86    395  Will Strauch          Corunna                                 13:25.6  6:43/M    7 
   93     87    337  Amie Mafuta           Bath                                    13:29.1  6:45/M    8 
   94  (< 5)    328  Monroe Molesky        Alma                                    13:30.1  6:45/M    7 
   95     88    618  Noah Horsch           Parkside                                13:30.6  6:45/M    8 
   96     89    542  Kobie Corp            Laingsburg                              13:30.6  6:45/M    8 
   97     90    453  Noah Jarrard          Grand Ledge Hayes                       13:38.0  6:49/M    8 
   98  (< 5)    401  Myles Douglas         Dansville                               13:40.0  6:50/M    8 
   99     91    553  Timothy Sweet         Lakewood                                13:43.5  6:52/M    8 
  100     92    596  Matthew Hofmann       Mason                                   13:43.5  6:52/M    8 

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     93    690  Luke Schafer          Williamston                             13:46.5  6:53/M    7 
  102     94    568  Dalton Harrison       Leslie                                  13:51.2  6:56/M    8 
  103     95    458  Ethan Lockwood        Grand Ledge Hayes                       13:52.3  6:56/M    8 
  104     96    696  Hudson Yu             Williamston                             13:55.4  6:58/M    7 
  105     97    617  Tristyn Green         Parkside                                13:56.6  6:58/M    8 
  106     98    347  Kyle Hewlett          Charlotte                               13:59.5  7:00/M    7 
  107     99    331  Michael Armistead     Bath                                    14:02.7  7:01/M    8 
  108    100    688  Jesse Munson          Williamston                             14:03.5  7:02/M    8 
  109    101    438  Nolan Datema          Fowler                                  14:03.7  7:02/M    7 
  110    102    603  Zach Troxell          Mason                                   14:05.0  7:03/M    8 
  111    103    549  Andrew Mathews        Lakewood                                14:05.4  7:03/M    8 
  112    104    973  Luke Lapointe         Windmere                                14:07.9  7:04/M    7 
  113    105    470  Aaron Gillengerten    Haslett                                 14:08.3  7:04/M    8 
  114    106    491  Julian Miller         Holt                                    14:09.5  7:05/M    8 
  115    107    537  Chris Spencer         Jackson Catholic                        14:09.7  7:05/M    8 
  116    108    496  Doug Williams         Holt                                    14:11.5  7:06/M    8 
  117  (< 5)    326  Josh Leppien          Alma                                    14:13.0  7:07/M    7 
  118  (< 5)    329  Jay Sandel            Alma                                    14:13.4  7:07/M    8 
  119    109    615  Josh Wahl             Owosso                                  14:15.9  7:08/M    7 
  120  (< 5)    340  Tanner Howard         Capital Homeschool                      14:18.7  7:09/M    7 
  121    110    643  Blaine Rosier         Portland                                14:19.4  7:10/M    7 
  122    111    645  Kenny Ginther         Potterville                             14:20.3  7:10/M    7 
  123    112    975  Praneeth Naliganti    Windmere                                14:23.7  7:12/M    7 
  124    113    493  Micah Peterson        Holt                                    14:24.3  7:12/M    7 
  125  (< 5)    327  Zach Manley           Alma                                    14:25.1  7:13/M    8 
  126    114    571  Jacob Rector          Leslie                                  14:26.4  7:13/M    7 
  127    115    399  Charles Winemiller    Corunna                                 14:26.9  7:13/M    8 
  128    116    569  Daniel Moulton        Leslie                                  14:26.9  7:13/M    8 
  129    117    572  Andrew Richard        Leslie                                  14:28.8  7:14/M    8 
  130    118    570  Ryan Nagel            Leslie                                  14:33.7  7:17/M    8 
  131    119    639  Jacob Nowak           Portland                                14:36.3  7:18/M    8 
  132    120    479  Alex Wall             Haslett                                 14:36.6  7:18/M    8 
  133    121    550  Ben Peters            Lakewood                                14:37.4  7:19/M    7 
  134    122    333  Justin Brown          Bath                                    14:37.7  7:19/M    7 
  135    123    641  Ryan Ramsey           Portland                                14:38.6  7:19/M    8 
  136    124    487  Jason Kline           Holt                                    14:38.8  7:19/M    7 
  137    125    626  Jake Bumgardner       Perry                                   14:40.0  7:20/M    8 
  138    126    533  Ben Munie             Jackson Catholic                        14:40.9  7:20/M    8 
  139    127    650  Zach Reynolds         Potterville                             14:44.7  7:22/M    7 
  140    128    462  Taran Ridner          Grand Ledge Hayes                       14:46.3  7:23/M    8 
  141    129    968  George Berry          Windmere                                14:51.9  7:26/M    8 
  142    130    334  Darius Clemen         Bath                                    14:54.9  7:27/M    7 
  143    131    442  Robby Bilyk           Fowlerville                             14:58.1  7:29/M    7 
  144    132    528  Calvin Burdick        Jackson Catholic                        14:58.3  7:29/M    7 
  145    133    595  Abe Gill              Mason                                   14:59.2  7:30/M    7 
  146    134    654  Luke Tarr             Potterville                             14:59.5  7:30/M    7 
  147    135    974  Michael Wetzel        Windmere                                14:59.6  7:30/M    7 
  148    136    346  Charlie Hazel         Charlotte                               15:00.1  7:30/M    7 
  149    137    536  Michael Scarpino      Jackson Catholic                        15:00.5  7:30/M    8 
  150    138    630  Blake Woerner         Perry                                   15:04.2  7:32/M    7 
  151    139    635  Vaughn Cross          Portland                                15:06.7  7:33/M    7 
  152    140    551  Chase Salgat          Lakewood                                15:09.0  7:35/M    7 
  153    141    439  Riley Goerge          Fowler                                  15:10.7  7:35/M    7 
  154  (< 5)    402  Nick Kadluboski       Dansville                               15:12.9  7:36/M    7 
  155    142    554  Garrett Zuver         Lakewood                                15:13.6  7:37/M    7 
  156    143    484  Joe Corner            Holt                                    15:15.4  7:38/M    8 
  157    144    609  Garrett Hoag          Owosso                                  15:17.0  7:39/M    7 
  158    145    637  Ethan Jensen          Portland                                15:17.1  7:39/M    8 
  159    146    971  Brendan Lounds        Windmere                                15:17.6  7:39/M    7 
  160  (< 5)    343  Caleb Wood            Capital Homeschool                      15:23.3  7:42/M    8 
  161  (< 5)    433  Skyler Wilson         Eastern Junior                          15:25.2  7:43/M    8 
  162    147    573  Brayden Smieska       Leslie                                  15:28.7  7:44/M    8 
  163  (< 5)    342  Micah Potter          Capital Homeschool                      15:29.4  7:45/M    8 
  164    148    492  Colin Myers           Holt                                    15:31.0  7:46/M    8 
  165    149    338  Noah Schott           Bath                                    15:32.4  7:46/M    7 
  166    150    532  London Hardwick       Jackson Catholic                        15:37.4  7:49/M    7 
  167    151    610  Colton Koepplinger    Owosso                                  15:39.9  7:50/M    8 
  168    152    622  Keegan Rumler         Parkside                                15:41.4  7:51/M    8 
  169    153    628  Ryan Lalonde          Perry                                   15:43.1  7:52/M    8 
  170  (< 5)    432  Owen Kilpatrick       Eastern Junior                          15:46.8  7:53/M    8 
  171    154    623  James Smith           Parkside                                15:50.8  7:55/M    8 
  172    155    640  Aiden Pung            Portland                                15:52.4  7:56/M    7 
  173    156    541  Connor Brown          Laingsburg                              15:57.0  7:59/M    7 
  174    157    546  Tyler Siben           Laingsburg                              16:14.1  8:07/M    7 
  175    158    473  Adam Krause           Haslett                                 16:18.5  8:09/M    8 
  176    159    625  Mitchell Beck         Perry                                   16:20.7  8:10/M    7 
  177  (< 5)    676  Kigun Willford        Waverly                                 16:43.7  8:22/M    8 
  178    160    332  Zaphen Bendoit        Bath                                    16:46.4  8:23/M    7 
  179  (< 5)    674  Ethan Kohlberg        Waverly                                 17:17.8  8:39/M    7 
  180    161    345  Taylor Halliwill      Charlotte                               17:27.0  8:44/M    7 
  181  (< 5)    339  Jaden Butler          Capital Homeschool                      17:29.6  8:45/M    7 
  182    162    624  Max Toll              Parkside                                18:19.7  9:10/M    7 
  183  (< 5)    675  Michael Talton        Waverly                                 18:47.2  9:24/M    7 
  184    163    972  Nick Bernier          Windmere                                19:00.1  9:30/M    7 
  185    164    445  Justin Placido        Fowlerville                             19:16.8  9:38/M    7 
  186    165    969  Luke Sanstedt         Windmere                                20:13.4 10:07/M    7 
  187    166    351  Devin Reed            Charlotte                               22:08.0 11:04/M    8 
  188    167    449  Gavin Tait            Fowlerville                             23:11.0 11:36/M    7 
Top

Team Summary Report - Boys

Top Seven Boys


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lansing Area Catholic                  43               5   6   9  11  12  29  31         
        Top  5 Times: 57:38.7
        Average Time: 11:31.7

    2 Chippewa (Okemos)                      79               3   8  13  20  35  39  51         
        Top  5 Times: 58:39.4
        Average Time: 11:43.8

    3 DeWitt                                138               2  14  16  50  56  63  66         
        Top  5 Times: 59:59.7
        Average Time: 11:59.9

    4 St Johns                              144              23  25  27  33  36  62  64         
        Top  5 Times: 1:00:48.4
        Average Time: 12:09.6

    5 Ionia                                 200              15  34  43  49  59  72  77         
        Top  5 Times: 1:01:49.8
        Average Time: 12:21.9

    6 Mac Donald                            205               1  26  47  61  70  78             
        Top  5 Times: 1:00:57.3
        Average Time: 12:11.4

    7 Corunna                               225              10  19  44  71  81  86 115         
        Top  5 Times: 1:02:22.0
        Average Time: 12:28.4

    8 Fowler                                254               7  18  60  68 101 141             
        Top  5 Times: 1:03:17.9
        Average Time: 12:39.5

    9 Williamston                           275              21  46  48  67  93  96 100         
        Top  5 Times: 1:03:49.8
        Average Time: 12:45.9

   10 Haslett                               304              24  30  69  76 105 120 158         
        Top  5 Times: 1:04:36.3
        Average Time: 12:55.2

   11 Mason                                 337              38  57  65  85  92 102 133         
        Top  5 Times: 1:05:09.8
        Average Time: 13:01.9

   12 Owosso                                343              32  45  74  83 109 144 151         
        Top  5 Times: 1:05:18.7
        Average Time: 13:03.7

   13 Grand Ledge Hayes                     379              55  73  79  82  90  95 128         
        Top  5 Times: 1:05:56.4
        Average Time: 13:11.2

   14 Fowlerville                           396              22  37  42 131 164 167             
        Top  5 Times: 1:10:58.0
        Average Time: 14:11.6

   15 Potterville                           408              58  75  80  84 111 127 134         
        Top  5 Times: 1:06:57.7
        Average Time: 13:23.5

   16 Laingsburg                            434               4  28  89 156 157                 
        Top  5 Times: 1:09:05.8
        Average Time: 13:49.1

   17 Holt                                  468              17 106 108 113 124 143 148         
        Top  5 Times: 1:09:17.6
        Average Time: 13:51.5

   18 Charlotte                             488              40  53  98 136 161 166             
        Top  5 Times: 1:11:23.7
        Average Time: 14:16.7

   19 Bath                                  490              52  87  99 122 130 149 160         
        Top  5 Times: 1:09:42.2
        Average Time: 13:56.4

   20 Portland                              545              54 110 119 123 139 145 155         
        Top  5 Times: 1:11:21.1
        Average Time: 14:16.2

   21 Leslie                                559              94 114 116 117 118 147             
        Top  5 Times: 1:11:47.1
        Average Time: 14:21.4

   22 Lakewood                              597              91 103 121 140 142                 
        Top  5 Times: 1:12:49.1
        Average Time: 14:33.8

   23 Perry                                 616              41 125 138 153 159                 
        Top  5 Times: 1:14:08.3
        Average Time: 14:49.6

   24 Windmere                              626             104 112 129 135 146 163 165         
        Top  5 Times: 1:13:40.9
        Average Time: 14:44.1

   25 Jackson Catholic                      652             107 126 132 137 150                 
        Top  5 Times: 1:14:27.0
        Average Time: 14:53.4

   26 Parkside                              653              88  97 152 154 162                 
        Top  5 Times: 1:17:19.3
        Average Time: 15:27.8

 Inc. Alma                                 4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Capital Homeschool                   4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Dansville                            3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Eastern Junior                       2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pewamo-Westphalia                    1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Stockbridge                          2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Waverly                              3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Lansing Christian                    2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: