LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKE ODESSA--8/28/13

                                       BOYS TEAM SCORES

    1. Ionia                                18     3. Maple Valley                         69

    2. Hastings                             46     4. Lake Odessa Lakewood                110

 

 

  FIN   NAME                           TEAM                                        RESULTS   PTS

    1.  Dillon Braun (12)              Ionia                                       18:20.5     1

    2.  Marshal Rademacher (11)        Ionia                                       18:20.9     2

    3.  Ronnie Collins (11)            Hastings                                    18:21.4     3

    4.  Tim Mayer (11)                 Ionia                                       18:25.1     4

    5.  Jordan Zamarron (11)           Ionia                                       18:38.2     5

    6.  Jorge Cardenas (12)            Ionia                                       18:45.7     6

    7.  Chance Miller (11)             Hastings                                    18:48.7     7

    8.  Sam Johnson (9)                Hastings                                    18:52.0     8

    9.  Peter Pelon (11)               Ionia                                       19:12.0     P

   10.  Kyle Brumm (12)                Maple Valley                                19:14.0    10

   11.  Jake Miller (12)               Hastings                                    19:26.2    11

   12.  Austin Rood (12)               Maple Valley                                19:29.2    12

   13.  Cameron Mahlich (9)            Ionia                                       19:39.6     P

   14.  Andrew Brighton (11)           Maple Valley                                19:41.9    14

   15.  Kyle Card (9)                  Ionia                                       19:56.7     -

   16.  Micah Bromley (12)             Maple Valley                                20:03.5    15

   17.  Andrew Hansen-McClellan        Lake Odessa Lakewood                        20:17.5    16

   18.  Trevor Piggott (9)             Ionia                                       20:28.5     -

   19.  Christopher Carpentier (9)     Ionia                                       20:33.2     -

   20.  Jacob Pratt (11)               Hastings                                    20:36.1    17

   21.  Tristin Ward (10)              Ionia                                       20:36.4     -

   22.  Sam Benedict (12)              Maple Valley                                20:38.8    18

   23.  Alex Beauchamp (10)            Hastings                                    20:39.2     P

   24.  Charles Surratt (9)            Hastings                                    20:45.9     P

   25.  Brandon Gray (11)              Hastings                                    20:55.8     -

   26.  Jake VanEss (10)               Ionia                                       21:08.8     -

   27.  Daniel Sauers (12)             Lake Odessa Lakewood                        21:17.5    21

   28.  Kahilb Morris (11)             Ionia                                       21:18.9     -

   29.  Matt Felice (10)               Ionia                                       21:32.8     -

   30.  Cody Kammers (10)              Ionia                                       22:20.9     -

   31.  Tyler Schrock (9)              Lake Odessa Lakewood                        22:23.3    22

   32.  Luke VanEss (12)               Ionia                                       22:35.4     -

   33.  Cameron Ross (10)              Ionia                                       22:38.0     -

   34.  Aidan Winters (9)              Ionia                                       22:44.8     -

   35.  Felix Pena (11)                Maple Valley                                22:45.2     P

   36.  Troy Allen (12)                Maple Valley                                24:04.3     P

   37.  Chance McArthur (11)           Hastings                                    24:06.0     -

   38.  Grant Patrick (10)             Lake Odessa Lakewood                        24:47.0    25

   39.  Jesse Waldron (9)              Lake Odessa Lakewood                        24:47.3    26

   40.  Kodee Crouch (11)              Maple Valley                                24:51.1     -

   41.  Jacob Brighton (9)             Maple Valley                                25:25.1     -

   42.  Brandon Miller (9)             Ionia                                       25:38.7     -

   43.  Kody Simmons (12)              Hastings                                    26:12.6     -

   44.  Drew Allen (9)                 Maple Valley                                26:19.9     -

   45.  Treston McGarry (10)           Lake Odessa Lakewood                        27:02.8     P

   46.  Dawson Gussey (9)              Maple Valley                                27:16.3     -

   47.  Zach Pixley (12)               Maple Valley                                27:19.4     -

   48.  Seth Gurd (10)                 Maple Valley                                27:19.7     -

   49.  Ryan Carlson (11)              Hastings                                    27:51.0     -

   50.  Reid Colton (10)               Maple Valley                                29:46.8     -

   51.  Tyler Carpenter (12)           Lake Odessa Lakewood                        30:52.9     P

   52.  Nick Beauchamp (11)            Hastings                                    32:04.1     -

   53.  Robert Perry (10)              Hastings                                    32:42.9     -

   54.  Damon Cove (11)                Hastings                                    36:24.5     -

 

         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS

 

     1.  Ionia                                    Dillon Braun (12)         1      18:20      1

                                                  Marshal Rademacer (11)    2      18:20      2

                                                  Tim Mayer (11)            4      18:25      4

                                                  Jordan Zamarron (11)      5      18:38      5

                                                  Jorge Cardenas (12)       6      18:45      6

                                                  Peter Pelon (11)          9      19:12

                                                  Cameron Mahlich (9)      13      19:39

 

         Ionia                                    ** TEAM TOTAL **               1:32:28     18

 

     2.  Hastings                                 Ronnie Collins (11)       3      18:21      3

                                                  Chance Miller (11)        7      18:48      7

                                                  Johnson Sam (9)           8      18:52      8

                                                  Jake Miller (12)         11      19:26     11

                                                  Jacob Pratt (11)         20      20:36     17

                                                  Alex Beauchamp (10)      23      20:39

                                                  Charles Surratt (9)      24      20:45

 

         Hastings                                 ** TEAM TOTAL **               1:36:03     46

 

     3.  Maple Valley                             Kyle Brumm (12)          10      19:14     10

                                                  Austin Rood (12)         12      19:29     12

                                                  Andrew Brighton (11)     14      19:41     14

                                                  Micah Bromley (12)       16      20:03     15

                                                  Sam Benedict (12)        22      20:38     18

                                                  Felix Pena (11)          35      22:45

                                                  Troy Allen (12)          36      24:04

 

         Maple Valley                             ** TEAM TOTAL **               1:39:05     69

 

     4.  Lake Odessa Lakewood                     Andrew Hansen-McClellan  17      20:17     16

                                                  Daniel Sauers (12)       27      21:17     21

                                                  Tyler Schrock (9)        31      22:23     22

                                                  Grant Patrick (10)       38      24:47     25

                                                  Jesse Waldron (9)        39      24:47     26

                                                  Treston McGarry (10)     45      27:02

                                                  Tyler Carpenter (12)     51      30:52

 

         Lake Odessa Lakewood                     ** TEAM TOTAL **               1:53:31    110

 

 

                       LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKE ODESSA--8/28/13

                                       GIRLS SCORES

    1. Ionia                                28     3. Maple Valley                         75

    2. Hastings                             34     4. Lake Odessa Lakewood                104

 

  FIN   NAME                           TEAM                                        RESULTS   PTS

    1.  Trista Straube (12)            Hastings                                    21:40.5     1

    2.  Jenna Koelsch (12)             Ionia                                       21:55.4     2

    3.  Brittany Wright (12)           Ionia                                       22:23.2     3

    4.  Kayleigh Collins (9)           Hastings                                    22:48.8     4

    5.  Rachel Rimer (12)              Hastings                                    22:49.9     5

    6.  Kaitlyn Rademacher (11)        Ionia                                       23:00.4     6

    7.  Katherine Weinbrecht (9)       Hastings                                    23:24.6     7

    8.  Serena Lebo (10)               Ionia                                       23:35.6     8

    9.  Kiersten Reeves (9)            Ionia                                       24:24.1     9

   10.  Kaylee Shattuck (10)           Ionia                                       24:28.9     P

   11.  Emily Mattocks (12)            Maple Valley                                24:44.0    11

   12.  Breanne Heinze                 Maple Valley                                24:44.4    12

   13.  Carson Yenchar (9)             Ionia                                       25:08.5     P

   14.  Davita Mater (9)               Lake Odessa Lakewood                        25:14.9    14

   15.  McKayla Lamance (12)           Maple Valley                                25:30.7    15

   16.  Emma McGlocklin (11)           Maple Valley                                26:36.3    16

   17.  Alex Shumway (11)              Hastings                                    26:37.9    17

   18.  Destiny Chapa (11)             Ionia                                       27:03.2     -

   19.  Emily Westers (9)              Hastings                                    27:21.3     P

   20.  Victoria Joseph (11)           Ionia                                       27:47.1     -

   21.  Emily Pattok (9)               Hastings                                    27:47.4     P

   22.  Hanna Howard (9)               Ionia                                       27:59.1     -

   23.  Betsy Reynolds (11)            Lake Odessa Lakewood                        28:06.4    20

   24.  Erica Burkett (11)             Maple Valley                                28:19.1    21

   25.  Brooke Stahl (11)              Lake Odessa Lakewood                        28:40.6    22

   26.  Kayley Zamarron (9)            Ionia                                       29:09.3     -

   27.  Nicole Peters (10)             Lake Odessa Lakewood                        29:28.4    23

   28.  Kelia Hamilton                 Maple Valley                                30:07.2     P

   29.  Lindsey Tooker (12)            Lake Odessa Lakewood                        30:27.6    25

   30.  Mycah Ridder (12)              Lake Odessa Lakewood                        30:28.3     P

   31.  Alexys Roundtree (9)           Ionia                                       30:56.3     -

   32.  Payton Schrader (10)           Maple Valley                                31:04.0     P

   33.  Kristin Jensen (10)            Lake Odessa Lakewood                        31:16.9     P

   34.  Jacey Wood (12)                Maple Valley                                31:25.6     -

   35.  Anna Zuver (10)                Lake Odessa Lakewood                        31:32.5     -

   36.  Lauren Hazel (11)              Lake Odessa Lakewood                        31:55.0     -

   37.  Ashley Weinbrecht (12)         Hastings                                    32:07.0     -

   38.  Katie Pohl (9)                 Hastings                                    33:22.1     -

   39.  Mara Allan (9)                 Hastings                                    33:36.7     -

   40.  Kendall Rooks (9)              Lake Odessa Lakewood                        33:45.6     -

   41.  Monica Davis (12)              Lake Odessa Lakewood                        34:19.4     -

   42.  Danielle Kosten (11)           Lake Odessa Lakewood                        34:51.0     -

   43.  Olivia Louthan (10)            Lake Odessa Lakewood                        37:15.3     -

   44.  Mercedes Smith (10)            Lake Odessa Lakewood                        37:40.9     -

   45.  Brianne Hampton (10)           Maple Valley                                38:15.7     -

   46.  Marissa Michaud (9)            Lake Odessa Lakewood                        38:24.5     -

   47.  Macey Mathews (10)             Lake Odessa Lakewood                        46:52.0     -

 

         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS

 

     1.  Ionia                                    Jenna Koelsch (12)        2      21:55      2

                                                  Brittany Wright (12)      3      22:23      3

                                                  Kaitlyn Rademacher (11)   6      23:00      6

                                                  Serena Lebo (10)          8      23:35      8

                                                  Kiersten Reeves (9)       9      24:24      9

                                                  Kaylee Shattuck (10)     10      24:28

                                                  Carson Yenchar (9)       13      25:08

 

         Ionia                                    ** TEAM TOTAL **               1:55:17     28

 

     2.  Hastings                                 Trista Straube (12)       1      21:40      1

                                                  Kayleigh Collins (9)      4      22:48      4

                                                  Rachel Rimer (12)         5      22:49      5

                                                  Katherine Weinbrecht (9)  7      23:24      7

                                                  Alex Shumway (11)        17      26:37     17

                                                  Emily Westers (9)        19      27:21

                                                  Emily Pattok (9)         21      27:47

 

         Hastings                                 ** TEAM TOTAL **               1:57:18     34

 

     3.  Maple Valley                             Emily Mattocks (12)      11      24:44     11

                                                  Breanne Heinze           12      24:44     12

                                                  McKayla Lamance (12)     15      25:30     15

                                                  Emma McGlocklin (11)     16      26:36     16

                                                  Erica Burkett (11)       24      28:19     21

                                                  Kelia Hamilton           28      30:07

                                                  Payton Schrader (10)     32      31:04

 

         Maple Valley                             ** TEAM TOTAL **               2:09:53     75

 

     4.  Lake Odessa Lakewood                     Davita Mater (9)         14      25:14     14

                                                  Betsy Reynolds (11)      23      28:06     20

                                                  Brooke Stahl (11)        25      28:40     22

                                                  Nicole Peters (10)       27      29:28     23

                                                  Lindsey Tooker (12)      29      30:27     25

                                                  Mycah Ridder (12)        30      30:28

                                                  Kristin Jensen (10)      33      31:16

 

         Lake Odessa Lakewood                     ** TEAM TOTAL **               2:21:55    104