Lansing Christian School 5K run/alk

Age Group Results

October 5, 2013


Results by: Michigan Running Foundation (blockc@lcc.edu)


Female Overall Winners

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Bethany Wolter                                          131   99        8        20:20.3      6:34/M

Male Overall Winners

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Dylan Reiners                                           142   20        1        17:38.3      5:41/M

Female 10 and under

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Brooke Shippey                                           10   10       38        26:16.4      8:28/M

       2    Natalie Tebben                                           12   10       49        27:59.2      9:02/M

       3    Audra Usiak                                               7    9       52        28:07.2      9:04/M

       4    Hope Tebben                                             146   07       75        33:45.9     10:53/M

       5    Emma Maher                                                1    6       85        43:26.0     14:01/M

       6    Grace Buchalski                                         133    5       97        50:00.6     16:08/M

Male 10 and under

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Jonah Richards                                          135   10       40        26:39.2      8:36/M

       2    Johnny Hart                                               5    9       42        26:43.3      8:37/M

       3    Vincent Hart                                              3    7       67        31:11.6     10:04/M

       4    Jack Buchalski                                          134    7       72        33:11.3     10:42/M

Female 11 to 14

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Lydia Sprague                                           138   14       22        23:21.2      7:32/M

       2    Kasey Jamieson                                          144   12       33        25:14.0      8:08/M

       3    Emma Myers                                               30   14       35        25:28.3      8:13/M

       4    Ally Melvin                                              17   12       47        27:42.8      8:56/M

       5    Sara Voss                                                24   13       48        27:43.2      8:56/M

       6    Emma Granger                                             15   11       66        30:55.9      9:58/M

Male 11 to 14

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Dawson Block                                             25   14        4        18:39.5      6:01/M

       2    Damon Cooper                                             20   13        9        20:54.4      6:45/M

       3    Parker Jamieson                                         107   13       14        22:30.7      7:15/M

       4    Peter Kang                                               22   13       20        23:11.2      7:29/M

       5    Weston Block                                             13   11       24        24:14.1      7:49/M

       6    Jakob Peters                                            155   12       26        24:28.5      7:54/M

       7    Nolan Jamieson                                          149   12       34        25:22.3      8:11/M

       8    Ethan Combs                                              14   11       41        26:42.6      8:37/M

       9    Nathaniel Booth                                          26   14       45        27:16.9      8:48/M

      10    Nicholas Booth                                           19   13       61        29:35.4      9:33/M

      11    Jason Boyton                                             27   14       69        31:34.9     10:11/M

      12    Max Buchalski                                           132   11       81        35:08.2     11:20/M

      13    Jacob Wagoner                                           108   13      103        51:14.7     16:32/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Deborah Cordill                                          32   15       57        28:47.1      9:17/M

       2    Katie Helder                                             42   16       60        29:34.1      9:32/M

       3    Claire Granger                                           35   15       74        33:13.8     10:43/M

       4    Hannah Meyers                                            37   15       82        35:16.7     11:23/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Trace Henderson                                          48   17        2        18:00.7      5:48/M

       2    Hunter Block                                             39   16        3        18:22.4      5:55/M

       3    Jonathan Fleming                                         33   15       15        22:31.2      7:16/M

       4    Jacob McDowell                                           36   15       21        23:13.4      7:29/M

       5    Julian Gonzalez                                         153   16       39        26:29.0      8:33/M

       6    Garrett Strpko                                           38   15       51        28:00.4      9:02/M

       7    Jonathan Tufnell                                         45   16       71        33:10.6     10:42/M

       8    Tucker Riffle                                            51   17       79        34:45.4     11:13/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Kristin Jobin                                           140   24       68        31:25.5     10:08/M

       2    Sarah Hofman                                            157   21       70        32:45.3     10:34/M

       3    Kelsey McNulty                                           52   22       77        33:54.6     10:56/M

       4    Jill Shackelford                                         55   26       91        45:23.5     14:38/M

       5    Katie Moskala                                            57   27       92        45:23.8     14:38/M

       6    Sarah Hileman                                           200   26       93        45:50.8     14:47/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Timothy Labrecque                                       161   22       11        21:37.2      6:58/M

       2    Joel Hofman                                             141   24       17        22:48.6      7:21/M

       3    Brandon Granger                                          54   24       29        24:37.5      7:56/M

       4    Ben Granger                                              53   23       43        26:57.6      8:42/M

       5    Donald Granger                                           56   27       44        27:09.6      8:45/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Bethany Ritter                                           61   34       25        24:16.4      7:50/M

       2    Stephanie Buchalski                                      67   39       73        33:12.3     10:43/M

       3    Brie McPhale                                             60   33       83        35:22.3     11:25/M

       4    Sheri Shank                                              62   36      105        51:22.5     16:34/M

       5    Bonnie Binioris                                          59   32      106        51:23.5     16:35/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    John Hart                                                65   38        5        18:40.1      6:01/M

       2    Arnulfo Moligs                                          159   31       31        24:50.2      8:01/M

       3    Dan Bauer                                                66   39      102        50:12.5     16:12/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Amy Block                                                75   43       13        22:12.1      7:10/M

       2    Kelly Hart                                               72   40       27        24:31.8      7:55/M

       3    Wendy Hofman                                             93   49       36        25:56.7      8:22/M

       4    Connie Nickson                                          150   43       46        27:36.0      8:54/M

       5    Amy Usiak                                                79   44       54        28:08.2      9:05/M

       6    Jennifer Wagoner                                         77   43       65        30:48.5      9:56/M

       7    Marlene Tebben                                          145   44       76        33:46.4     10:54/M

       8    Terri Meunier                                           198   45       99        50:04.4     16:09/M

       9    Becky Brown                                              78   44      100        50:10.7     16:11/M

      10    Tonya McNulty                                            88   46      109        54:05.6     17:27/M

      11    Bonnie Taylor                                            89   46      112        55:19.6     17:51/M

      12    Luann Willemin                                           94   49      113        55:22.5     17:52/M

      13    Sheila Dykstra                                           81   45      114        55:22.9     17:52/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Brian Nielsen                                            82   45        6        19:23.5      6:15/M

       2    Daniel Pierce                                            83   45       12        21:48.6      7:02/M

       3    Frank Belknap                                           113   48       18        23:08.1      7:28/M

       4    Richard Sweet                                            76   43       30        24:43.8      7:58/M

       5    Jason Block                                              74   42       32        25:02.2      8:05/M

       6    Dave Tebben                                              85   45       50        27:59.9      9:02/M

       7    Steve Usiak                                              80   44       53        28:07.5      9:04/M

       8    Tom Hampton                                              71   40       64        29:57.8      9:40/M

       9    John Maher                                               91   48       86        43:27.5     14:01/M

      10    Steven Brown                                             86   46      101        50:11.8     16:11/M

      11    Scott Wagoner                                            92   48      104        51:14.9     16:32/M

      12    Steve Binioris                                           73   41      110        54:40.8     17:38/M

Female 50 and up

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Mary Hofman                                             124   60       37        26:11.6      8:27/M

       2    Debbie Jamieson                                         102   58       84        36:53.5     11:54/M

       3    Phyllis Naberhuis                                       100   57       87        44:08.7     14:14/M

       4    Carol Linton                                            154   55       88        44:09.0     14:15/M

       5    Susan Hileman                                            97   53       89        44:45.0     14:26/M

       6    Cathy Bytwerk                                           156   61       95        49:43.6     16:02/M

       7    Maggie Tilden                                            99   56       96        49:43.9     16:02/M

       8    Peggy Riffle                                             98   55      111        54:44.8     17:39/M

Male 50 and up

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Jeff Booth                                               95   51        7        20:08.2      6:30/M

       2    Dorr Granger                                             96   52       16        22:45.6      7:20/M

       3    Mark Bush                                               151   55       19        23:09.9      7:28/M

       4    David Stierley                                          105   61       23        23:49.0      7:41/M

       5    Terry Gawel                                             143   63       55        28:17.5      9:07/M

       6    Jannie Loubser                                          152   51       56        28:32.2      9:12/M

       7    Steve Anerson                                           106   62       63        29:55.6      9:39/M

       8    Tom Hofman                                              137   50       94        47:11.9     15:13/M

Female no age

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Joy Witte                                               129   99       58        28:55.6      9:20/M

       2    Alice Daily                                             116   99       59        28:59.5      9:21/M

       3    Jordan Beasley                                          112   99       62        29:39.9      9:34/M

       4    Lisa Seward                                             128   99       80        34:52.2     11:15/M

       5    Sharon Carlock                                          115   99       90        44:58.6     14:30/M

       6    Julia Dale                                              117   99       98        50:04.0     16:09/M

       7    Judy Person                                             127   99      115        55:23.2     17:52/M

Male no age

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Jonathan Carlock                                        114   99       10        21:08.1      6:49/M

       2    Jonathan Hofman                                         126   99       28        24:36.3      7:56/M

       3    Kevin Beasley                                           111   99       78        34:26.1     11:06/M

       4    Marvin Hofman                                           123   99      107        53:52.4     17:23/M

       5    Peter Hofman                                            125   99      108        54:05.1     17:27/M


Lansing Christian School 1 Mile Fun Run

Age Group Results

October 5, 2013


Results by: Michigan Running Foundation


Female Mile Fun Run

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Brooke Shippey                                          244   10        2         7:06.5      7:06/M

       2    Natalie Unknown                                          12   12        5         7:53.6      7:53/M

       3    Elizabeth Cordill                                       245   11        9         8:42.3      8:42/M

       4    Samantha Woodland                                      1000   10       10         8:46.1      8:46/M

       5    Corinne Ritter                                          280    9       12         9:13.0      9:13/M

       6    Athena Hart                                             267    6       15         9:19.6      9:19/M

       7    Elly Ritter                                             273    7       18         9:42.0      9:42/M

       8    Natalie Townsend                                        288    9       19        10:03.5     10:03/M

       9    Molly Mitchell                                          256    9       20        10:11.3     10:11/M

      10    Sydney Muller                                             8   8        21        10:26.0     10:26/M

      11    Chloe Reece                                             236    6       27        10:52.1     10:52/M

      12    Grace Buchalski                                         228    5       28        10:54.1     10:54/M

      13    Chloe Spears                                              6   9        29        11:01.0     11:01/M

      14    Brooke Wise                                             292   09       30        11:14.9     11:14/M

      15    Lael Ritter                                             265    5       31        11:32.7     11:32/M

      16    Renata Laird                                            275    8       32        11:34.2     11:34/M

      17    Nellie Wernet                                           286    5       34        11:45.9     11:45/M

      18    Bella Dearman                                             2    7       35        11:47.6     11:47/M

      19    Anna Muller                                             276    8       38        12:13.9     12:13/M

      20    Abigail Meyers                                          252    6       39        12:18.0     12:18/M

      21    Ella Townsend                                           287    9       41        12:45.7     12:45/M

      22    Harmoni Johnson                                         247    7       42        12:48.1     12:48/M

      23    Hannah Dombroski                                        295   10       43        12:53.1     12:53/M

      24    Ashleigh Dalling                                        266    6       44        12:56.5     12:56/M

      25    Avery Hartzler                                          235    6       46        13:02.3     13:02/M

      26    Kaden Hackett                                           250    5       48        13:33.4     13:33/M

      27    Shayla Kiser                                            255    6       50        13:55.2     13:55/M

      28    Annie Wernet                                            285    3       51        14:14.7     14:14/M

      29    Brelyn Magie                                            260    4       52        14:19.9     14:19/M

      30    Grace Cattron                                           263    5       53        14:20.7     14:20/M

      31    Alyssa Shank                                            269    6       55        14:46.6     14:46/M

      32    Eva Dale                                                259    4       58        15:23.0     15:23/M

      33    Abby Middlestead                                        262    4       60        16:33.6     16:33/M

      34    Madeline Bigelow                                        281   10       65        16:54.9     16:54/M

      35    Jessica Graydanus                                       284    9       66        16:59.8     16:59/M

     DNF    Quinnly Fife                                            257    3       67                          

Male Mile Fun Run

                                                                                              Total 

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Trevor Hornberger                                       282   10        1         6:57.9      6:57/M

       2    Jacob Trappord                                          294   10        3         7:11.9      7:11/M

       3    Will Combs                                              278    9        4         7:49.0      7:49/M

       4    Parker Krause                                           246   11        6         8:27.8      8:27/M

       5    Ken Knodson                                             291   10        7         8:36.3      8:36/M

       6    Max Buchalski                                           227   11        8         8:41.6      8:41/M

       7    Jack Buchalski                                          229    7       11         9:11.3      9:11/M

       8    Cody Melvin                                             240    8       13         9:13.9      9:13/M

       9    Andrew MacAlincag                                       271    7       14         9:18.8      9:18/M

      10    Lanny Cooper                                            158   09       16         9:21.2      9:21/M

      11    Bryan McPhale                                           268    6       17         9:23.9      9:23/M

      12    Branden Shank                                             9   10       22        10:26.7     10:26/M

      13    Travis Yang                                             254   10       23        10:29.0     10:29/M

      14    Joseph MacAlincag                                       279    9       24        10:40.1     10:40/M

      15    Benjamin Young                                          270    6       25        10:48.9     10:48/M

      16    Max Foster                                              241    9       26        10:49.6     10:49/M

      17    Henry McPhale                                           261    4       33        11:40.5     11:40/M

      18    Jonathan Dalling                                        264    5       36        12:04.6     12:04/M

      19    Benjamin Heemer                                         239    8       37        12:11.1     12:11/M

      20    Trevor Orton                                            253    6       40        12:22.8     12:22/M

      21    Drew Reece                                              231    3       45        13:01.9     13:01/M

      22    Robert Heemer                                           242    9       47        13:10.5     13:10/M

      23    Aaron Belknap                                           248   99       49        13:46.8     13:46/M

      24    Ethan Shank                                             277    8       54        14:40.3     14:40/M

      25    Jonathan Heemer                                         238    8       56        14:51.4     14:51/M

      26    Samuel Gennara                                          233    5       57        15:14.5     15:14/M

      27    Eli Middlestead                                         272    7       59        15:41.5     15:41/M

      28    Caleb Ritter                                            258    3       61        16:35.5     16:35/M

      29    Michael Alexander                                       289   99       62        16:40.9     16:40/M

      30    Levi Alexander                                          290   99       63        16:44.0     16:44/M

      31    Gabe Bigelow                                            274    8       64        16:44.8     16:44/M