Panther Spirit Race

5K Run/Walk

Age Group Results

August 17, 2013


Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lauren Rademacher                                       239   19        6          19:39      6:20/M

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ken Zimmerman                                           209   33        1          16:07      5:12/M

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rhonda Dick                                              29   47        8          20:15      6:32/M

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Roland Hensley                                          217   53        3          19:07      6:10/M

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katelyn Gyurich                                         153    9      121          30:43      9:55/M
       2    Julie Ellsworth                                          33    8      139          33:20     10:45/M
       3    Skylar Coss                                             197   10      144          34:02     10:59/M
       4    Ashley Gyurich`                                         154    9      145          34:02     10:59/M
       5    Avery Coss                                              196   10      192          44:18     14:17/M
       6    Lauren Ely                                               72   10      198          49:22     15:55/M
       7    Lillie Tschirhart                                        49    6      201          52:07     16:49/M

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brendan Leffler                                         107   10       40          24:03      7:45/M
       2    Ryder Thompson                                          146    8       48          25:06      8:06/M
       3    Matthew Huhn                                            140    5      106          29:18      9:27/M
       4    Bobby Wilson                                             46    7      137          33:20     10:45/M
       5    Caleb Leffler                                           152    6      176          41:39     13:26/M
       6    Philip Roragen                                          108   10      178          41:47     13:29/M
       7    Joseph Clayton                                           44    8      204          54:32     17:35/M

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Natalle   Yabs                                          244   12       29          23:10      7:28/M
       2    Hannah Adler                                            130   13       35          23:44      7:39/M
       3    Katie Vitou                                             135   12       36          23:46      7:40/M
       4    Sofia Perez                                             148   12       44          24:14      7:49/M
       5    Alayna Rios                                             119   13       45          24:22      7:52/M
       6    Olivia Roragen                                          126   13       69          26:24      8:31/M
       7    Jess Ramos                                              172   14       75          26:46      8:38/M
       8    Alexa Beyer                                             131   11       95          28:40      9:15/M
       9    Nina Stauffer                                           237   14      105          29:15      9:26/M
      10    Nadia Stauffer                                          236   11      114          30:15      9:45/M
      11    Melissa Gyurich                                         123   12      115          30:18      9:46/M
      12    Lillian Hill                                            215   13      136          33:12     10:43/M
      13    Sara Sweeney                                             31   13      154          35:33     11:28/M
      14    Allison Peless                                          120   13      161          36:22     11:44/M
      15    Karoline Rothwell                                       200   11      182          42:55     13:51/M
      16    Isabel Adcock                                           203   11      183          42:55     13:51/M
      17    Kelly Cochrane                                          202   11      186          43:16     13:57/M
      18    Olivia Schafer                                           83   11      187          43:21     13:59/M
      19    Sophia Colarossi                                        226   11      191          44:17     14:17/M

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carson Van Tighem                                       235   11       13          21:40      6:59/M
       2    Edward Beyer                                            158   13       17          22:08      7:08/M
       3    Matthew Brandell                                        136   12       46          24:34      7:55/M
       4    Aidan Schafer                                            82   11       74          26:45      8:38/M
       5    Nick Krause                                              90   13       78          26:57      8:42/M
       6    Ryan Peless                                             101   11      111          29:32      9:32/M
       7    Jonathan Gillam                                         106   13      197          49:14     15:53/M
       8    Josh Leffler                                            199   12      203          53:16     17:11/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kayla Kraft                                             171   17        9          20:19      6:33/M
       2    Courtney Wood                                            91   17       18          22:19      7:12/M
       3    Jenna Krause                                             92   17       19          22:19      7:12/M
       4    Rachel Rick                                              34   18       47          25:03      8:05/M
       5    Alyssa Vilella                                           58   19      147          34:16     11:03/M
       6    Cassie Vilella                                           59   15      148          34:17     11:04/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Williams                                            38   16       89          28:07      9:04/M
       2    Jl Purves                                                16   19      101          28:57      9:20/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dana Hensley                                            218   22       22          22:30      7:15/M
       2    Kelsey Cooper                                           210   21       39          23:59      7:44/M
       3    Amanda Arthur                                           149   24       65          26:21      8:30/M
       4    Sheila Orr                                              129   23       94          28:32      9:12/M
       5    Carly Wagonschutz                                         6   21      119          30:32      9:51/M
       6    Dana McNitt                                             134   21      125          31:25     10:08/M
       7    Ashley Carter                                            53   24      164          36:37     11:49/M
       8    Crystal Thayer                                           26   24      185          43:07     13:55/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josh Perkins                                             65   22        2          18:31      5:58/M
       2    Ryan Summerton                                          104   20        4          19:34      6:19/M
       3    Steve Gaylord                                           211   23       37          23:56      7:43/M
       4    Nick Packwood                                            52   24      140          33:21     10:45/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jamie Latimer                                           228   29       11          20:42      6:41/M
       2    Holli Crowley                                           229   25       23          22:30      7:15/M
       3    Aikman Erica                                            240   26       73          26:45      8:38/M
       4    Erin Boeve                                              121   29       83          27:36      8:54/M
       5    Britt Tuinstra                                          141   26       98          28:44      9:16/M
       6    Jennifer Davis                                          181   26      109          29:20      9:28/M
       7    Rachel Fletcher                                          60   26      132          32:40     10:32/M
       8    Bailey Hillard                                           19   27      135          33:10     10:42/M
       9    Amber Phillips                                          170   26      155          35:44     11:32/M
      10    Becci Brewster                                          138   26      157          35:56     11:35/M
      11    Samantha Weber                                           25   26      184          43:07     13:55/M
      12    Stephanie Brewster                                      139   26      195          44:50     14:28/M
      13    Jennifer Guernsey                                       183   29      206          54:50     17:41/M
      14    Nicole Carter                                            54   25      210          56:19     18:10/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tony Colavecchi                                         234   29        7          19:58      6:26/M
       2    Michel Kueppers                                         100   25       15          21:55      7:04/M
       3    Brandon Post                                             48   25       16          21:58      7:05/M
       4    Scott Brewster                                          165   26       30          23:10      7:28/M
       5    Justin Orr                                              157   25       32          23:14      7:30/M
       6    Mark Aikman                                             216   26       72          26:44      8:37/M
       7    Cory Sweet                                               61   25      175          40:36     13:06/M
       8    David Brewster                                          164   28      194          44:49     14:27/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hilary Olson                                            150   33       54          25:45      8:18/M
       2    Gwen Calewarts                                          195   34       71          26:33      8:34/M
       3    Paula Thompson                                          145   33       80          27:11      8:46/M
       4    Lindsey Pung                                              8   33       82          27:20      8:49/M
       5    Nichole Martinson                                        18   33       87          28:04      9:03/M
       6    Cari Cravotta                                           122   30      104          29:14      9:26/M
       7    Lisa Anzicek                                            103   31      116          30:22      9:48/M
       8    Elizabeth Karcher                                        76   33      129          32:06     10:21/M
       9    Melissa Elischer                                         77   30      130          32:07     10:22/M
      10    Lesley Harris                                           156   33      141          33:32     10:49/M
      11    Angie Hufnagel                                           27   32      165          37:06     11:58/M
      12    Jamie Young                                             128   34      167          38:20     12:22/M
      13    Lindsey Malzahn                                          15   32      174          39:59     12:54/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Tffany                                             227   32       10          20:27      6:36/M
       2    Nathan Lenneman                                         193   34       28          23:08      7:28/M
       3    Dane Guernsey                                           182   32       51          25:28      8:13/M
       4    Daniel Davis                                            167   30       56          25:45      8:18/M
       5    Chris Smith                                             190   34       68          26:23      8:31/M
       6    Aaron Phillips                                          186   33       76          26:47      8:38/M
       7    Keith Cravotta                                          102   33       77          26:49      8:39/M
       8    Dan Hufnagel                                             28   33       79          26:58      8:42/M
       9    Matthew Boeve                                           109   30       84          27:37      8:55/M
      10    Brad Hillard                                             10   31       90          28:07      9:04/M
      11    Clarence Wright                                         191   31      152          35:27     11:26/M
      12    Jayson Young                                            114   33      162          36:26     11:45/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Ide                                                  93   36       14          21:46      7:01/M
       2    Kristy Boyd                                              23   39       58          25:54      8:21/M
       3    Kristyn Ladd                                             21   38       59          25:55      8:22/M
       4    Jacque Lett                                             174   38       63          26:18      8:29/M
       5    Brooke Broughton                                        155   35       64          26:19      8:29/M
       6    Lara Sisco                                               13   38       88          28:04      9:03/M
       7    Jeni Dankert                                            175   38       97          28:43      9:16/M
       8    Carol Huhn                                              115   39      107          29:19      9:27/M
       9    Michelle Monroe                                         230   39      112          29:40      9:34/M
      10    Therese Duffy                                           184   37      117          30:29      9:50/M
      11    Jennifer Whinman                                        242   37      150          34:46     11:13/M
      12    Sara Cochrane                                           201   38      151          35:00     11:17/M
      13    Shelby Goddard                                          225   38      156          35:50     11:34/M
      14    Angie Beck                                               11   38      173          39:59     12:54/M
      15    Nicole Coss                                             198   38      193          44:19     14:18/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Noah Smith                                               20   39       24          22:40      7:19/M
       2    Josh Takagishi                                          178   37       27          23:03      7:26/M
       3    Jason Rodgers                                            94   37       38          23:57      7:44/M
       4    Mark Thompson                                            97   37       49          25:07      8:06/M
       5    Michael Boyd                                             24   38       55          25:45      8:18/M
       6    Jay Calewarts                                           194   35       81          27:14      8:47/M
       7    Carl Pawluk                                               1   36       85          27:37      8:55/M
       8    Ryan Duffy                                              168   38       86          27:42      8:56/M
       9    Bill Beck                                                12   37      102          28:57      9:20/M
      10    Richard Garza                                           224   38      103          29:03      9:22/M
      11    Jonathon Lupa                                           231   39      170          38:50     12:32/M
      12    Ian Broughton                                           192   35      207          54:51     17:42/M
      13    Tony Vilella                                             57   38      214          56:34     18:15/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Holly Plaga                                              37   44       33          23:30      7:35/M
       2    Laura Hillaker                                           43   40       52          25:32      8:14/M
       3    Sarah Spencley                                           81   40       92          28:12      9:06/M
       4    Holly Schafer                                            84   42      108          29:19      9:27/M
       5    Janice Siegford                                          78   40      110          29:20      9:28/M
       6    Stephanie Lint-Perez                                    147   43      113          29:51      9:38/M
       7    Amy Lusty                                                 3   43      122          30:59     10:00/M
       8    Dawn Kico                                               233   42      124          31:20     10:06/M
       9    Angie Ellsworth                                          32   44      138          33:20     10:45/M
      10    Autumn Pepper                                           162   40      143          33:47     10:54/M
      11    Michelle Miller                                          40   43      159          36:02     11:37/M
      12    Theresa Dubiel                                          166   42      160          36:08     11:39/M
      13    Leslie Yabs                                             220   42      169          38:50     12:32/M
      14    Tina Gillam                                             127   42      196          49:13     15:53/M
      15    Angie Gaukel                                             56   44      213          56:34     18:15/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Wurm                                              110   42       25          22:53      7:23/M
       2    Walter Shiflet                                          223   44       26          23:02      7:26/M
       3    Dale Leffler                                             98   43       43          24:08      7:47/M
       4    Dave Ladd                                                22   43       57          25:48      8:19/M
       5    Jeff Spedoske                                           214   43       62          26:06      8:25/M
       6    Bruce Umpstead                                          241   44       70          26:32      8:34/M
       7    Shon Sisco                                               14   43       91          28:07      9:04/M
       8    Andy Torrence                                            42   42      126          31:39     10:13/M
       9    Bill Gillam                                             111   43      200          50:26     16:16/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Hemenway                                           151   46       42          24:07      7:47/M
       2    Amy Stygles                                              80   45       50          25:20      8:10/M
       3    Kristy Stahl                                              4   48       53          25:38      8:16/M
       4    Sandy Stauffer                                          238   45       67          26:22      8:30/M
       5    Laura Medina                                             87   45      128          31:42     10:14/M
       6    Amy Ramos                                               187   45      142          33:39     10:51/M
       7    Cathy Wilson                                             47   45      149          34:40     11:11/M
       8    Kris Ely                                                 70   49      171          38:55     12:33/M
       9    Ann Tschirhart                                           51   45      180          42:08     13:35/M
      10    Jill Stauffer Fletcher                                  161   47      188          43:41     14:05/M
      11    Debbie Pavlak                                           142   49      189          44:09     14:15/M
      12    Jacqueline Clayton                                       45   48      205          54:33     17:36/M
      13    Michelle Carter                                          55   47      211          56:19     18:10/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Schafer                                             85   45       21          22:26      7:14/M
       2    Doug Vaughn                                             206   49       41          24:05      7:46/M
       3    David Haggerty                                           95   45       60          25:56      8:22/M
       4    Greg Deaton                                             213   46      100          28:55      9:20/M
       5    Marc Arthur                                             189   48      118          30:31      9:51/M
       6    Todd Kloeb                                                2   47      123          31:00     10:00/M
       7    Walter Williams                                          39   46      127          31:40     10:13/M
       8    Darrin Gyurich                                           99   45      146          34:03     10:59/M
       9    Paul Brandell                                           163   46      158          36:01     11:37/M
      10    Kevin Roragen                                           112   46      179          41:48     13:29/M
      11    Brian Tschirhart                                         50   45      202          52:07     16:49/M
      12    George Gaukel                                            69   49      212          56:28     18:13/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Leigh Heskitt                                           222   51       66          26:22      8:30/M
       2    Geri Frederixon                                         124   53       99          28:53      9:19/M
       3    Kim Sweet                                                63   54      133          32:55     10:37/M
       4    Jill Powell                                              17   54      134          33:09     10:42/M
       5    Karla Ely                                                73   54      172          39:13     12:39/M
       6    Michelle Rick                                           205   50      177          41:39     13:26/M
       7    Kristi Pena                                             143   50      181          42:12     13:37/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Soltow                                             30   51        5          19:35      6:19/M
       2    Mark Kennedy                                            232   50       20          22:22      7:13/M
       3    Jay Miller                                               88   54       34          23:33      7:36/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maryann Baxter                                           68   56      131          32:13     10:24/M
       2    Audrey Barr                                             221   57      168          38:50     12:32/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kirk Heskitt                                            105   55       12          21:17      6:52/M
       2    Dan Sweet                                                62   55       61          26:06      8:25/M
       3    John Perkins                                             67   55       93          28:26      9:10/M
       4    Tim Gaylord                                             212   58      120          30:38      9:53/M
       5    Ralph Ely                                                71   55      199          50:06     16:10/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janet Graham                                            118   62      163          36:30     11:46/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thomas Stumpfig                                         169   62       31          23:12      7:29/M
       2    Larry Vedder                                             86   62       96          28:41      9:15/M
       3    Ernie Block                                             219   63      153          35:32     11:28/M
       4    Wally Drogt                                             188   64      166          38:12     12:19/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kay Newberry                                            179   66      190          44:09     14:15/M

Female 70 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gladys Stauffer                                         159   72      208          55:51     18:01/M
       2    Carolyn Rigotti                                         176   72      215          56:52     18:21/M

Male 70 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lee Stauffer                                            160   76      209          55:53     18:02/M
       2    Gene Ferguson                                            75   72      216          57:16     18:28/M