St. Johns MS Cross Country Invitational

September 19, 2013


Results by: Michigan Running Foundation

Table of Contents

Finish List - Girls - Girls Varsity 2 mile
Finish List - Girls - Open Girls 2 mile
Team Summary - Girls - Girls Varsity 2 mile
Team Summary - Girls - Open Girls 2 mile
Finish List - Boys - Boys Varsity  2 mile
Finish List - Boys - Open Boys 2 mile
Team Summary - Boys - Boys Varsity  2 mile
Team Summary - Boys - Open Boys 2 mile
Top

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity 2 mile


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    299  Nick Sonnenberg       White Pine (Saginaw)                    11:30.5  5:45/M    8 
    2      2     21  Zack Rollis           DeWitt                                  11:41.5  5:51/M    8 
    3      3    279  Jack Doyle            White Pine (Saginaw)                    11:43.8  5:52/M    8 
    4      4    281  Michael Fiore         White Pine (Saginaw)                    11:52.0  5:56/M    8 
    5      5    292  Jacob McDowell        White Pine (Saginaw)                    12:11.7  6:06/M    7 
    6      6     26  Kalyn Vanwormer       DeWitt                                  12:12.2  6:06/M    8 
    7      7    283  Andrew Garza          White Pine (Saginaw)                    12:17.8  6:09/M    8 
    8      8    122  Owen Sweeney          Ionia                                   12:20.9  6:10/M    8 
    9      9    291  Tyler Laugh           White Pine (Saginaw)                    12:32.2  6:16/M    8 
   10     10    288  William Koepke        White Pine (Saginaw)                    12:33.5  6:17/M    8 
   11     11     68  Patrick Hintz         Haslett                                 12:35.0  6:18/M    8 
   12     12    101  Malachi Davis         Ionia                                   12:35.1  6:18/M    8 
   13     13     99  Yordi Cardenas        Ionia                                   12:37.7  6:19/M    8 
   14     14    203  David Pung            St Johns                                12:38.6  6:19/M    8 
   15     15    206  James Thalison        St Johns                                12:40.3  6:20/M    8 
   16     16    195  Joseph Fox            St Johns                                12:40.5  6:20/M    8 
   17     17     57  Tyler Steinhelper     Fowlerville                             12:45.8  6:23/M    8 
   18     18    200  Andrew Menard         St Johns                                12:53.1  6:27/M    8 
   19     19    339  Kenneth Abraham       Williamston                             12:53.1  6:27/M    7 
   20     20    205  Bryce Smith           St Johns                                12:53.9  6:27/M    7 
   21     21    194  Travis Feldpaucsh     St Johns                                12:54.6  6:27/M    8 
   22     22     71  Paul Schmidt          Haslett                                 12:55.3  6:28/M    7 
   23     23    103  Garrett Gould         Ionia                                   12:56.1  6:28/M    8 
   24     24    347  Jon Hurlbert          Williamston                             12:56.8  6:28/M    8 
   25     25     52  Aaron Davis           Fowlerville                             12:57.6  6:29/M    8 
   26     26    102  Tyler Esch            Ionia                                   12:58.3  6:29/M    7 
   27     27    351  Mitchell Nemeth       Williamston                             12:58.6  6:29/M    8 
   28     28    120  Foster Skoog          Ionia                                   13:08.1  6:34/M    8 
   29     29    208  Nathan Wenzlick       St Johns                                13:08.1  6:34/M    7 
   30     30    126  Rj Wilson             Ionia                                   13:28.7  6:44/M    8 
   31     31    352  Luke Schafer          Williamston                             13:30.8  6:45/M    7 
   32     32     53  Chris Davis           Fowlerville                             13:31.8  6:46/M    8 
   33     33     25  Kalyb Vanwormer       DeWitt                                  13:36.9  6:48/M    7 
   34     34    157  Oliver Alvesteffer    Portland                                13:59.2  7:00/M    7 
   35     35      2  Travis Barr           DeWitt                                  14:00.6  7:00/M    8 
   36     36     56  Colin Smar            Fowlerville                             14:09.8  7:05/M    8 
   37     37     12  Adam Kahler           DeWitt                                  14:18.0  7:09/M    8 
   38     38    168  Blaine Rosier         Portland                                14:26.7  7:13/M    7 
   39     39    150  Andrew Mathews        Lakewood (Lake Odessa)                  14:27.5  7:14/M    8 
   40     40      4  Matthew Brandell      DeWitt                                  14:37.0  7:19/M    7 
   41     41    234  Tim Wilson            West Int. Mt. Pleasant                  14:37.6  7:19/M    8 
   42     42    232  Cole Smallwood        West Int. Mt. Pleasant                  14:37.9  7:19/M    8 
   43     43    346  Brent Hurlbert        Williamston                             14:42.5  7:21/M    8 
   44     44    166  Ryan Ramsey           Portland                                14:43.2  7:22/M    8 
   45     45     67  Logan Hidey           Haslett                                 14:49.5  7:25/M    8 
   46     46     65  Matt Garnett          Haslett                                 14:52.0  7:26/M    8 
   47     47    220  Tyler Beeman          West Int. Mt. Pleasant                  14:56.9  7:28/M    7 
   48     48    343  Max Eyster            Williamston                             15:00.5  7:30/M    7 
   49     49    345  Stephen Hunt          Williamston                             15:02.5  7:31/M    7 
   50     50    152  Chase Salgat          Lakewood (Lake Odessa)                  15:06.2  7:33/M    7 
   51     51     66  Aaron Gillengerten    Haslett                                 15:08.0  7:34/M    8 
   52     52    151  Ben Peters            Lakewood (Lake Odessa)                  15:16.5  7:38/M    7 
   53     53    230  Caleb Nieporte        West Int. Mt. Pleasant                  15:23.6  7:42/M    8 
   54     54    164  Jacob Nowak           Portland                                15:36.3  7:48/M    8 
   55     55     74  Alex Wall             Haslett                                 15:38.4  7:49/M    8 
   56     56    231  Mason Payton          West Int. Mt. Pleasant                  15:47.1  7:54/M    7 
   57     57    162  Ethan Jensen          Portland                                16:07.4  8:04/M    8 
   58     58    161  Martin Frazee         Portland                                17:06.8  8:33/M    7 
   59     59    155  Garrett Zuver         Lakewood (Lake Odessa)                  17:15.8  8:38/M    7 
   60     60     69  Adam Krause           Haslett                                 17:26.9  8:43/M    8 
   61     61     51  Robby Bilyk           Fowlerville                             17:34.8  8:47/M    7 
   62     62    165  Aiden Pung            Portland                                17:48.6  8:54/M    7 
   63     63    148  Jordan Bustance       Lakewood (Lake Odessa)                  17:53.9  8:57/M    8 
   64     64    235  Eric Wyman            West Int. Mt. Pleasant                  18:03.8  9:02/M    8 
   65     65    225  Jake Freed            West Int. Mt. Pleasant                  18:26.4  9:13/M    8 
   66     66    153  Cameron Stoepker      Lakewood (Lake Odessa)                  18:52.0  9:26/M    7 
   67     67     55  Justin Placido        Fowlerville                             23:52.2 11:56/M    7 
   68     68     58  Gavin Tait            Fowlerville                             24:01.4 12:01/M    7 



Top

Overall Finish List - Boys

Open Boys 2 mile


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    303  Nicolas Trevino       White Pine (Saginaw)                    12:44.5  6:22/M    8 
    2      2    289  Zachary Kolaja        White Pine (Saginaw)                    12:56.7  6:28/M    7 
    3      3    293  Eathan McKenzie       White Pine (Saginaw)                    12:59.8  6:30/M    8 
    4      4    286  Garrett HirschenbergerWhite Pine (Saginaw)                    13:25.1  6:43/M    8 
    5      5    113  Sam Luginbuhl         Ionia                                   13:25.3  6:43/M    7 
    6      6    196  Alex George           St Johns                                13:31.8  6:46/M    7 
    7      7    278  Liam Burns            White Pine (Saginaw)                    13:40.4  6:50/M    8 
    8      8    124  Alec White            Ionia                                   13:54.2  6:57/M    8 
    9      9    295  Benjamin Pike         White Pine (Saginaw)                    14:00.8  7:00/M    7 
   10     10    290  Derek Kreszowski      White Pine (Saginaw)                    14:04.2  7:02/M    7 
   11     11    125  Grant Wiles           Ionia                                   14:06.7  7:03/M    8 
   12     12    204  Luke Purtill          St Johns                                14:07.7  7:04/M    7 
   13     13    197  Bobby Goerge          St Johns                                14:13.9  7:07/M    7 
   14     14    199  Lucas Jandernoa       St Johns                                14:15.0  7:08/M    8 
   15     15     27  Nick Wieferich        DeWitt                                  14:15.4  7:08/M    8 
   16     16     17  Nathan Potter         DeWitt                                  14:16.0  7:08/M    8 
   17     17    123  Brady Swinehart       Ionia                                   14:18.5  7:09/M    8 
   18  (> 7)    300  Joey Spencer          White Pine (Saginaw)                    14:19.9  7:10/M    8 
   19  (> 7)    282  Grant Freudenstein    White Pine (Saginaw)                    14:21.3  7:11/M    8 
   20     18    202  Jacob Nurenberg       St Johns                                14:23.7  7:12/M    7 
   21     19     96  Jeremy Bernstein      Ionia                                   14:29.4  7:15/M    7 
   22  (> 7)    301  Ben Spradlin          White Pine (Saginaw)                    14:34.2  7:17/M    8 
   23     20     98  Nick Brown            Ionia                                   14:37.7  7:19/M    7 
   24     21     16  Joey Popowitz         DeWitt                                  14:38.8  7:19/M    8 
   25     22    117  Gabe Platte           Ionia                                   14:40.7  7:20/M    8 
   26     23     11  Stephen Hostetler     DeWitt                                  14:41.5  7:21/M    8 
   27  (> 7)    294  Joshua Norman         White Pine (Saginaw)                    14:42.4  7:21/M    7 
   28     24    193  Dylan Childrey        St Johns                                14:43.8  7:22/M    7 
   29     25     15  Zach Matson           DeWitt                                  14:51.6  7:26/M    8 
   30  (> 7)    110  Keith Kasper          Ionia                                   14:56.3  7:28/M    7 
   31  (> 7)    106  Justin Helmer         Ionia                                   15:00.9  7:30/M    8 
   32  (> 7)    298  Aidan Shaw            White Pine (Saginaw)                    15:08.3  7:34/M    7 
   33     26    358  Hudson Yu             Williamston                             15:09.1  7:35/M    7 
   34  (> 7)    119  Jon Sena              Ionia                                   15:12.5  7:36/M    8 
   35     27    228  Joe Hathaway          West Int. Mt. Pleasant                  15:18.7  7:39/M    8 
   36     28    192  Gabe Carpenter        St Johns                                15:19.8  7:40/M    7 
   37  (> 7)    201  Jack Morse            St Johns                                15:20.4  7:40/M    8 
   38  (> 7)    207  Jordan Vanamburg      St Johns                                15:20.7  7:40/M    8 
   39  (> 7)    118  Noah Sanford          Ionia                                   15:21.4  7:41/M    8 
   40     29     24  Kyle Vanlake          DeWitt                                  15:22.7  7:41/M    7 
   41     30    350  Jesse Munson          Williamston                             15:23.1  7:42/M    8 
   42     31     14  Jarred Kleitch        DeWitt                                  15:30.2  7:45/M    8 
   43  (> 7)    296  Dennis Quackenbush    White Pine (Saginaw)                    15:34.1  7:47/M    7 
   44  (> 7)    116  Bryce Phelps          Ionia                                   15:36.9  7:48/M    7 
   45     32    349  Paul Muir             Williamston                             15:37.3  7:49/M    7 
   46  (> 7)      3  Mauricio Barrera      DeWitt                                  15:40.5  7:50/M    8 
   47  (> 7)    280  Emilio Estrada        White Pine (Saginaw)                    15:43.4  7:52/M    7 
   48     33    353  Alex Scott            Williamston                             15:56.4  7:58/M    8 
   49     34    357  Seth Woodbury         Williamston                             15:56.6  7:58/M    7 
   50  (> 7)      5  Nick Counseller       DeWitt                                  15:57.7  7:59/M    8 
   51     35    344  Samuel Hetheringto    Williamston                             16:00.6  8:00/M    8 
   52  (> 7)     23  Tj Tice               DeWitt                                  16:01.7  8:01/M    8 
   53  (> 7)      8  Noah Guerrero         DeWitt                                  16:04.8  8:02/M    7 
   54  (> 7)    284  Connor Good           White Pine (Saginaw)                    16:18.1  8:09/M    8 
   55  (> 7)    105  Dathan Hall           Ionia                                   16:25.9  8:13/M    7 
   56  (> 7)    115  Jorge Oliveros        Ionia                                   16:38.9  8:19/M    7 
   57  (> 7)     10  Max Helser            DeWitt                                  16:40.0  8:20/M    7 
   58  (> 7)      7  Ryan Fogel            DeWitt                                  16:53.8  8:27/M    7 
   59     36    160  Vaughn Cross          Portland                                16:55.6  8:28/M    7 
   60     37    341  Charlie Buckley       Williamston                             17:10.2  8:35/M    8 
   61  (> 7)     18  Alton Powell          DeWitt                                  17:13.9  8:37/M    7 
   62  (> 7)    277  Jackson Borders       White Pine (Saginaw)                    17:15.7  8:38/M    8 
   63  (> 7)    355  Joshua Springsteen    Williamston                             17:19.2  8:40/M    8 
   64  (> 7)    786  Lance Boruszewski     White Pine (Saginaw)                    17:31.6  8:46/M    8 
   65  (> 7)    285  David Gordon          White Pine (Saginaw)                    17:35.3  8:48/M    7 
   66     38    158  Sam Alvesteffer       Portland                                17:39.2  8:50/M    8 
   67  (> 7)    302  Kevin Terry           White Pine (Saginaw)                    17:53.4  8:57/M    8 
   68  (> 7)    112  Bobbie Luginbuhl      Ionia                                   17:58.8  8:59/M    7 
   69  (> 7)    356  Zach Steele           Williamston                             18:14.0  9:07/M    8 
   70  (> 7)     19  Gabe Pulido           DeWitt                                  18:22.3  9:11/M    7 
   71  (> 7)    304  Matthew Wolfgram      White Pine (Saginaw)                    18:30.2  9:15/M    7 
   72     39    163  Finn Mull             Portland                                18:38.2  9:19/M    7 
   73  (> 7)      1  Ryan Alexander        DeWitt                                  18:48.4  9:24/M    7 
   74     40    221  Kyle Bixby            West Int. Mt. Pleasant                  18:49.3  9:25/M    8 
   75  (> 7)      6  Ryan Donovan          DeWitt                                  18:52.0  9:26/M    7 
   76  (> 7)     13  Thomas Kelleher       DeWitt                                  18:58.5  9:29/M    7 
   77     41    233  Owen Smith            West Int. Mt. Pleasant                  18:59.7  9:30/M    8 
   78  (> 7)    276  Jeremiah Arnold       White Pine (Saginaw)                    19:05.9  9:33/M    7 
   79     42    224  Aaric Fairchild       West Int. Mt. Pleasant                  19:08.5  9:34/M    8 
   80  (> 7)    100  Gabe Croel            Ionia                                   19:12.8  9:36/M    7 
   81     43    167  Cullen Rapson         Portland                                19:16.4  9:38/M    7 
   82  (> 7)    342  Will Davis            Williamston                             19:16.7  9:38/M    8 
   83  (> 7)    111  Jt Longanbach         Ionia                                   19:21.7  9:41/M    8 
   84     44    223  Blayze Courtney       West Int. Mt. Pleasant                  19:25.8  9:43/M    8 
   85     45    222  Tyler Burrows         West Int. Mt. Pleasant                  19:32.9  9:46/M    7 
   86  (> 7)     28  Drew Yesmunt          DeWitt                                  20:34.9 10:17/M    7 
   87  (< 5)     73  Zack Sneed            Haslett                                 20:40.2 10:20/M    8 
   88  (> 7)    114  Alex Martin           Ionia                                   20:50.7 10:25/M    7 
   89  (> 7)    121  Trevor Stedman        Ionia                                   21:03.1 10:32/M    7 
   90     46    169  Ben Stallard          Portland                                21:21.2 10:41/M    7 
   91  (> 7)    108  Ayden Hurst           Ionia                                   21:25.1 10:43/M    7 
   92  (< 5)     72  Aadi Shankar          Haslett                                 21:54.0 10:57/M    8 
   93  (> 7)    348  Gavin Laforge         Williamston                             22:39.3 11:20/M    8 
   94  (< 5)     76  William Zsigo         Haslett                                 24:11.5 12:06/M    7 
   95  (< 5)     64  Thomas Ashley         Haslett                                 24:17.5 12:09/M    7 
   96  (> 7)    297  Brodie Sanchez        White Pine (Saginaw)                    24:40.2 12:20/M    7 
   97     47    229  Chris Kennard         West Int. Mt. Pleasant                  25:14.8 12:37/M    7 
Top

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 2 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 White Pine (Saginaw)                   20               1   3   4   5   7   9  10         
        Top  5 Times: 59:35.8
        Average Time: 11:55.1

    2 Ionia                                  82               8  12  13  23  26  28  30         
        Top  5 Times: 1:03:28.3
        Average Time: 12:41.6

    3 St Johns                               83              14  15  16  18  20  21  29         
        Top  5 Times: 1:03:46.6
        Average Time: 12:45.3

    4 DeWitt                                113               2   6  33  35  37  40             
        Top  5 Times: 1:05:49.4
        Average Time: 13:09.8

    5 Williamston                           144              19  24  27  31  43  48  49         
        Top  5 Times: 1:07:02.1
        Average Time: 13:24.4

    6 Fowlerville                           171              17  25  32  36  61  67  68         
        Top  5 Times: 1:11:00.0
        Average Time: 14:12.0

    7 Haslett                               175              11  22  45  46  51  55  60         
        Top  5 Times: 1:10:20.1
        Average Time: 14:04.0

    8 Portland                              227              34  38  44  54  57  58  62         
        Top  5 Times: 1:14:53.1
        Average Time: 14:58.6

    9 West Int. Mt. Pleasant                239              41  42  47  53  56  64  65         
        Top  5 Times: 1:15:23.3
        Average Time: 15:04.6

   10 Lakewood (Lake Odessa)                263              39  50  52  59  63  66             
        Top  5 Times: 1:20:00.1
        Average Time: 16:00.0

Top

Team Summary Report - Boys

Open Boys 2 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 White Pine (Saginaw)                   17               1   2   3   4   7   9  10         
        Top  5 Times: 1:05:46.7
        Average Time: 13:09.3

    2 Ionia                                  60               5   8  11  17  19  20  22         
        Top  5 Times: 1:10:14.3
        Average Time: 14:02.8

    3 St Johns                               63               6  12  13  14  18  24  28         
        Top  5 Times: 1:10:32.2
        Average Time: 14:06.4

    4 DeWitt                                100              15  16  21  23  25  29  31         
        Top  5 Times: 1:12:43.5
        Average Time: 14:32.7

    5 Williamston                           155              26  30  32  33  34  35  37         
        Top  5 Times: 1:18:02.7
        Average Time: 15:36.5

    6 West Int. Mt. Pleasant                194              27  40  41  42  44  45  47         
        Top  5 Times: 1:31:42.2
        Average Time: 18:20.4

    7 Portland                              202              36  38  39  43  46                 
        Top  5 Times: 1:33:50.7
        Average Time: 18:46.1

 Inc. Haslett                              4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Top

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity 2 mile


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    332  Emily Stewart         White Pine (Saginaw)                    13:10.9  6:35/M    8 
    2      2    213  Amanda Hicks          St Johns                                13:19.8  6:40/M    8 
    3      3    321  Rachel Kempf          White Pine (Saginaw)                    13:27.8  6:44/M    8 
    4      4    214  Lauren Lasceski       St Johns                                13:37.0  6:49/M    7 
    5      5    147  Chloe Wandell         Ionia                                   13:38.1  6:49/M    8 
    6      6     50  Natalie Yabs          DeWitt                                  13:43.1  6:52/M    7 
    7      7     39  Kara Johnson          DeWitt                                  13:47.6  6:54/M    8 
    8      8    130  Allyson Diebel        Ionia                                   13:50.2  6:55/M    7 
    9      9     31  Emorie Bond           DeWitt                                  13:52.1  6:56/M    7 
   10     10     29  Hannah Adler          DeWitt                                  13:53.7  6:57/M    8 
   11     11    216  Meagan Moeggenborg    St Johns                                13:57.7  6:59/M    7 
   12     12     45  Shelby Sims           DeWitt                                  13:58.8  6:59/M    7 
   13     13    172  Kailen Brennan        Portland                                13:59.2  7:00/M    8 
   14     14     48  Katie Vitou           DeWitt                                  14:07.9  7:04/M    8 
   15     15    324  Colleen Miller        White Pine (Saginaw)                    14:08.9  7:04/M    8 
   16     16    178  Abby Grys             Portland                                14:09.9  7:05/M    8 
   17     17    217  Madison Montle        St Johns                                14:12.7  7:06/M    8 
   18     18     44  Ashley Shipps         DeWitt                                  14:13.4  7:07/M    7 
   19     19    142  Sydni Tillottson      Ionia                                   14:14.3  7:07/M    8 
   20     20    139  Rebecca Rowley        Ionia                                   14:14.6  7:07/M    8 
   21     21    315  Chloe Fry             White Pine (Saginaw)                    14:17.1  7:09/M    7 
   22     22     95  Kathleen Stattleman   Haslett                                 14:18.5  7:09/M    8 
   23     23    322  Kasey Klaczkiewicz    White Pine (Saginaw)                    14:18.9  7:09/M    8 
   24     24     87  Juliana Marks         Haslett                                 14:19.5  7:10/M    8 
   25     25     82  Susanna Henry         Haslett                                 14:19.9  7:10/M    8 
   26     26    333  Rebecca Sullivan      White Pine (Saginaw)                    14:27.3  7:14/M    8 
   27     27    218  Mariah Munro          St Johns                                14:31.2  7:16/M    8 
   28     28    134  Sarah Letts           Ionia                                   14:38.2  7:19/M    8 
   29     29    305  Lynsey Amthor         White Pine (Saginaw)                    14:43.2  7:22/M    8 
   30     30    209  Chloe Durgan          St Johns                                15:01.2  7:31/M    8 
   31     31    145  Monica Velasco        Ionia                                   15:02.0  7:31/M    8 
   32     32     93  Fiona Shine           Haslett                                 15:03.1  7:32/M    7 
   33     33     89  Jessie Pekrul         Haslett                                 15:05.0  7:33/M    8 
   34     34    143  Tyra Townsend         Ionia                                   15:19.0  7:40/M    7 
   35     35    275  Sarah Zhao            West Int. Mt. Pleasant                  15:24.0  7:42/M    8 
   36     36     81  Sophie Hall           Haslett                                 15:26.1  7:43/M    8 
   37     37     86  Annaliese Marks       Haslett                                 15:37.9  7:49/M    8 
   38     38    245  Haylee Geisthardt     West Int. Mt. Pleasant                  15:49.6  7:55/M    8 
   39     39    241  Alexis Epple          West Int. Mt. Pleasant                  15:57.6  7:59/M    7 
   40  (< 5)     60  Sophia Spalding       Fowlerville                             16:05.7  8:03/M    7 
   41     40    186  Allison Sandbrook     Portland                                16:20.5  8:10/M    8 
   42     41    239  Kayla Campbell        West Int. Mt. Pleasant                  16:29.0  8:15/M    8 
   43     42    171  Shelby Battley        Portland                                16:32.9  8:16/M    8 
   44     43    260  Emily Odykirk         West Int. Mt. Pleasant                  16:35.0  8:18/M    8 
   45     44    185  Olivia Sandborn       Portland                                17:00.0  8:30/M    8 
   46     45    189  Zoe Slisher           Portland                                17:04.1  8:32/M    7 
   47     46    248  Faith Jurick          West Int. Mt. Pleasant                  17:24.5  8:42/M    8 
   48     47    263  Kaleigh Reilly        West Int. Mt. Pleasant                  17:27.7  8:44/M    7 
   49     48    181  Rachel Kapcia         Portland                                17:57.9  8:59/M    8 
   50  (< 5)     59  Alexia Saucedo        Fowlerville                             19:23.7  9:42/M    7 
   51  (< 5)     61  Audrey Trinka         Fowlerville                             19:25.7  9:43/M    8 
   52  (< 5)    156  Lily Kostanko         Lakewood (Lake Odessa)                  23:05.2 11:33/M    7 
   53  (< 5)     63  Gabrielle Heiser      Fowlerville                             23:27.9 11:44/M    7 



Top

Overall Finish List - Girls

Open Girls 2 mile


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    361  Isabelle Herb         Williamston                             14:03.5  7:02/M    8 
    2      1    337  Marlee Weber          White Pine (Saginaw)                    14:10.4  7:05/M    8 
    3      2     40  Delaney Kirinovic     DeWitt                                  14:26.7  7:13/M    7 
    4      3    326  Kazmira Nalazek       White Pine (Saginaw)                    14:47.8  7:24/M    7 
    5      4    215  Anna McCastle         St Johns                                14:54.3  7:27/M    7 
    6      5    323  Katrina Kreszowski    White Pine (Saginaw)                    14:59.7  7:30/M    8 
    7      6    312  Kayla Chingman        White Pine (Saginaw)                    15:01.8  7:31/M    8 
    8      7    320  Amanda Kalkman        White Pine (Saginaw)                    15:05.8  7:33/M    8 
    9  (< 5)    360  Emma Davis            Williamston                             15:09.2  7:35/M    8 
   10      8    338  Emerson Woodbury      White Pine (Saginaw)                    15:11.5  7:36/M    7 
   11      9     94  Anneliese Stattleman  Haslett                                 15:22.6  7:41/M    8 
   12     10     42  Kiki Powell           DeWitt                                  15:31.0  7:46/M    8 
   13     11     41  Sydney Potter         DeWitt                                  15:32.7  7:46/M    7 
   14  (< 5)    362  Amanda Maurer         Williamston                             15:36.3  7:48/M    8 
   15     12    138  Grace Riccius         Ionia                                   15:56.7  7:58/M    8 
   16     13    133  Madison Kemp          Ionia                                   15:57.1  7:59/M    7 
   17     14    787  Ann Marie Falor       St Johns                                15:57.4  7:59/M    8 
   18     15    219  Payton Simon          St Johns                                16:01.6  8:01/M    8 
   19     16    334  Jaden Talbert         White Pine (Saginaw)                    16:10.3  8:05/M    8 
   20     17     49  Betsy Williams        DeWitt                                  16:12.0  8:06/M    7 
   21     18    270  Charlotte Weis        West Int. Mt. Pleasant                  16:16.1  8:08/M    7 
   22  (> 7)    314  Sydney Espinosa       White Pine (Saginaw)                    16:17.7  8:09/M    7 
   23     19     77  Mckenna Arkell        Haslett                                 16:24.2  8:12/M    8 
   24     20     90  Anjani Raja           Haslett                                 16:24.9  8:12/M    8 
   25     21     91  Reagan Russell        Haslett                                 16:35.1  8:18/M    8 
   26     22    268  Amy Vandermey         West Int. Mt. Pleasant                  16:37.9  8:19/M    8 
   27     23    137  Emily Peterson        Ionia                                   16:39.4  8:20/M    7 
   28     24    254  Schylar Mars          West Int. Mt. Pleasant                  16:44.1  8:22/M    7 
   29  (> 7)    335  Karly Terry           White Pine (Saginaw)                    16:46.3  8:23/M    8 
   30  (> 7)    328  Autumn Schneider      White Pine (Saginaw)                    16:47.0  8:24/M    8 
   31  (> 7)    319  Adison Hohwart        White Pine (Saginaw)                    16:49.1  8:25/M    8 
   32     25    259  Rachel Moran          West Int. Mt. Pleasant                  16:49.7  8:25/M    8 
   33     26    210  Baylie Dush           St Johns                                16:50.5  8:25/M    7 
   34     27    250  Natalie Kea           West Int. Mt. Pleasant                  16:53.0  8:27/M    8 
   35     28    128  Rachel Bestrom        Ionia                                   16:53.8  8:27/M    8 
   36     29    211  Alyssa Elms           St Johns                                16:58.9  8:29/M    8 
   37  (> 7)    331  Emily Spaedt          White Pine (Saginaw)                    17:00.0  8:30/M    7 
   38  (> 7)    308  Abbie Bethune         White Pine (Saginaw)                    17:05.9  8:33/M    8 
   39     30     43  Olivia Roragen        DeWitt                                  17:09.1  8:35/M    7 
   40  (> 7)    310  Kaitlyn Callahan      White Pine (Saginaw)                    17:18.3  8:39/M    8 
   41     31    236  Lexi Arends           West Int. Mt. Pleasant                  17:19.7  8:40/M    7 
   42  (> 7)    309  Latecia Buendia       White Pine (Saginaw)                    17:21.8  8:41/M    7 
   43     32     35  Cragen Davies         DeWitt                                  17:22.2  8:41/M    8 
   44     33    253  Carlie Lux            West Int. Mt. Pleasant                  17:22.5  8:41/M    7 
   45     34    175  Erin Duff             Portland                                17:26.6  8:43/M    7 
   46  (> 7)    318  Haylee Histed         White Pine (Saginaw)                    17:28.0  8:44/M    7 
   47  (> 7)    327  Jordan Pinet          White Pine (Saginaw)                    17:38.0  8:49/M    7 
   48  (> 7)    249  Sarah Kahn            West Int. Mt. Pleasant                  17:38.8  8:49/M    8 
   49     35     37  Jules Fenneuff        DeWitt                                  17:40.7  8:50/M    8 
   50  (> 7)    329  Ariana Shokoohi       White Pine (Saginaw)                    17:42.9  8:51/M    7 
   51     36     85  Lucy James            Haslett                                 17:44.1  8:52/M    7 
   52  (> 7)    317  Mara Hill             White Pine (Saginaw)                    17:48.7  8:54/M    8 
   53     37    187  Sydney Schneider      Portland                                17:58.1  8:59/M    8 
   54  (> 7)     47  Sydni Victoria        DeWitt                                  18:00.8  9:00/M    8 
   55     38    190  Caroline Svanda       Portland                                18:11.8  9:06/M    8 
   56  (> 7)    307  Britney Berry         White Pine (Saginaw)                    18:17.7  9:09/M    8 
   57  (> 7)    306  Tara Badour           White Pine (Saginaw)                    18:19.2  9:10/M    8 
   58  (> 7)    240  Caitlinq Ducharme     West Int. Mt. Pleasant                  18:21.5  9:11/M    7 
   59  (> 7)    255  Kaitlynn McQueen      West Int. Mt. Pleasant                  18:23.7  9:12/M    8 
   60  (> 7)    238  Cali Boose            West Int. Mt. Pleasant                  18:24.7  9:12/M    7 
   61     39    183  Adrianna Novara       Portland                                18:25.3  9:13/M    7 
   62  (> 7)    269  Megan Watters         West Int. Mt. Pleasant                  18:27.0  9:14/M    8 
   63  (> 7)    244  Maddie Fox            West Int. Mt. Pleasant                  18:28.2  9:14/M    7 
   64  (> 7)    311  Hope Castanon         White Pine (Saginaw)                    18:35.3  9:18/M    7 
   65  (> 7)     30  Katie Allen           DeWitt                                  18:37.1  9:19/M    8 
   66     40    188  Kayla Shaw            Portland                                18:53.5  9:27/M    8 
   67     41    144  Cassidy Vaarberg      Ionia                                   18:57.2  9:29/M    8 
   68  (> 7)    262  Olivia Potie          West Int. Mt. Pleasant                  18:58.0  9:29/M    7 
   69     42     88  Shannon McCloskey     Haslett                                 19:04.1  9:32/M    8 
   70     43     92  Lexie Salazar         Haslett                                 19:05.3  9:33/M    8 
   71  (> 7)     32  Megan Brannan         DeWitt                                  19:07.7  9:34/M    8 
   72  (> 7)     34  Emily Buffa           DeWitt                                  19:08.5  9:34/M    7 
   73  (> 7)    273  Andrea Wiczak         West Int. Mt. Pleasant                  19:13.4  9:37/M    7 
   74  (> 7)     46  Megan Stockenauer     DeWitt                                  19:17.9  9:39/M    7 
   75     44    191  Taylor Trierweiler    Portland                                19:22.5  9:41/M    8 
   76  (> 7)    330  Emilia Shokoohi       White Pine (Saginaw)                    19:25.4  9:43/M    8 
   77  (> 7)    316  Jasmine Glick         White Pine (Saginaw)                    19:32.3  9:46/M    7 
   78  (> 7)     84  Maggie Hill           Haslett                                 19:36.1  9:48/M    7 
   79  (> 7)    274  Taylor Wood           West Int. Mt. Pleasant                  19:36.5  9:48/M    8 
   80  (> 7)    247  Javira Griffin        West Int. Mt. Pleasant                  19:41.3  9:51/M    7 
   81  (> 7)    246  Megan Griffes         West Int. Mt. Pleasant                  19:42.6  9:51/M    8 
   82  (> 7)    258  Isabel Mink           West Int. Mt. Pleasant                  19:43.0  9:52/M    7 
   83  (> 7)    264  Regan Selvidge        West Int. Mt. Pleasant                  20:16.1 10:08/M    7 
   84     45    132  Kimberlyn Hollon-MorseIonia                                   20:17.3 10:09/M    7 
   85  (> 7)    325  Arianna Mullikin      White Pine (Saginaw)                    20:19.7 10:10/M    7 
   86  (> 7)    261  Alexa Pflaum          West Int. Mt. Pleasant                  20:28.6 10:14/M    7 
   87     46    184  Courtney Pohl         Portland                                20:40.8 10:20/M    7 
   88  (> 7)    257  Alisha Melcher        West Int. Mt. Pleasant                  21:22.1 10:41/M    7 
   89  (> 7)    313  Lorissa Coronado      White Pine (Saginaw)                    21:27.5 10:44/M    8 
   90  (> 7)    272  Sydney White          West Int. Mt. Pleasant                  21:40.3 10:50/M    7 
   91     47    135  Paige Mutschler       Ionia                                   21:49.5 10:55/M    7 
   92  (> 7)    182  Julia Livingston      Portland                                21:53.7 10:57/M    8 
   93  (> 7)    252  Emily Little          West Int. Mt. Pleasant                  21:59.7 11:00/M    7 
   94  (> 7)    256  Sarah Meadows         West Int. Mt. Pleasant                  22:58.1 11:29/M    7 
   95  (> 7)    243  Lucy Fleming          West Int. Mt. Pleasant                  22:59.1 11:30/M    7 
   96  (> 7)     80  Audrey Fiero          Haslett                                 23:18.3 11:39/M    8 
   97  (> 7)     78  Avery Beyea           Haslett                                 23:20.9 11:40/M    8 
   98  (> 7)    146  Emily Vriese          Ionia                                   27:35.6 13:48/M    7 
   99  (> 7)    265  Morgan Smith          West Int. Mt. Pleasant                  28:04.9 14:02/M    8 
  100  (> 7)    127  Izola Anders          Ionia                                   28:48.4 14:24/M    8 

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101  (> 7)    140  Kylie Sibley          Ionia                                   28:50.7 14:25/M    7 
Top

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity 2 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 DeWitt                                 44               6   7   9  10  12  14  18         
        Top  5 Times: 1:09:15.5
        Average Time: 13:51.1

    2 St Johns                               61               2   4  11  17  27  30             
        Top  5 Times: 1:09:38.5
        Average Time: 13:55.7

    3 White Pine (Saginaw)                   63               1   3  15  21  23  26  29         
        Top  5 Times: 1:09:23.8
        Average Time: 13:52.7

    4 Ionia                                  80               5   8  19  20  28  31  34         
        Top  5 Times: 1:10:35.7
        Average Time: 14:07.1

    5 Haslett                               136              22  24  25  32  33  36  37         
        Top  5 Times: 1:13:06.1
        Average Time: 14:37.2

    6 Portland                              155              13  16  40  42  44  45  48         
        Top  5 Times: 1:18:02.7
        Average Time: 15:36.5

    7 West Int. Mt. Pleasant                196              35  38  39  41  43  46  47         
        Top  5 Times: 1:20:15.4
        Average Time: 16:03.0

 Inc. Fowlerville                          4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Lakewood (Lake Odessa)               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Top

Team Summary Report - Girls

Open Girls 2 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 White Pine (Saginaw)                   22               1   3   5   6   7   8  16         
        Top  5 Times: 1:14:05.7
        Average Time: 14:49.1

    2 DeWitt                                 70               2  10  11  17  30  32  35         
        Top  5 Times: 1:18:51.7
        Average Time: 15:46.3

    3 St Johns                               88               4  14  15  26  29                 
        Top  5 Times: 1:20:43.0
        Average Time: 16:08.6

    4 Haslett                               105               9  19  20  21  36  42  43         
        Top  5 Times: 1:22:31.3
        Average Time: 16:30.2

    5 West Int. Mt. Pleasant                116              18  22  24  25  27  31  33         
        Top  5 Times: 1:23:20.9
        Average Time: 16:40.2

    6 Ionia                                 117              12  13  23  28  41  45  47         
        Top  5 Times: 1:24:24.4
        Average Time: 16:52.8

    7 Portland                              188              34  37  38  39  40  44  46         
        Top  5 Times: 1:30:55.5
        Average Time: 18:11.1

 Inc. Williamston                          3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: