Stump Chasers 5k

Age Group Results

September 01, 2013


Results by: Michigan Running Foundation


5K Run Men: Top Finishers 0-17 18-29 30-39 40-49 50-97
5K Run Women: Top Finishers 0-17 18-29 30-39 40-49 50-97
5K Walk Men: Top Finishers
5K Walk Women: Top Finishers 0-99

5K Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erika Albano                                            346   25        6        20:50.9      6:43/M
Top

Female 17 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anniken Sletta                                          354   16       11        22:21.3      7:13/M
       2    Erin Snyder                                             322   15       14        23:11.8      7:29/M
       3    Alison Loding                                           327   17       21        24:51.0      8:01/M
       4    Katie Thebo                                             307   15       29        27:57.6      9:01/M
       5    Laurne Jaquays                                          367   17       38        30:25.0      9:49/M
       6    Lexi Ritsema                                            293   14       40        30:33.7      9:51/M
       7    Lauren Block                                            338   15       51        37:31.8     12:06/M
       8    Alexanderia Noble                                       336   15       61        44:29.6     14:21/M
       9    Elaina Drews                                            289    8       63        48:14.7     15:34/M
      10    Jenna Funk                                              355   11       64        48:20.5     15:35/M
      11    Olivia Drews                                            290   10       66        53:22.5     17:13/M
Top

Female 18 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Danielle Davies                                         281   21       26        26:58.2      8:42/M
       2    Emma Loding                                             326   21       41        31:55.3     10:18/M
       3    Kathie Adams                                            288   29       68        55:11.9     17:48/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sara Middlebrook                                        296   35       32        29:06.9      9:23/M
       2    Shannon Kooistra                                        283   31       34        29:34.3      9:32/M
       3    Leann Davies                                            280   39       35        29:39.3      9:34/M
       4    Amanda Wethington                                       302   31       47        36:40.5     11:50/M
       5    Tonya Holcomb                                           303   30       48        36:42.0     11:50/M
       6    Amber Smith                                             292   34       49        37:08.8     11:59/M
       7    Kerri Ritsema                                           294   33       53        38:46.5     12:30/M
       8    Gretchen Kesler                                         332   35       57        41:02.7     13:14/M
       9    Michelle Medler                                         328   33       60        43:05.2     13:54/M
      10    Rhonda Drews                                            291   34       65        48:23.7     15:36/M
      11    Denell Larsen                                           313   34       67        54:35.9     17:36/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Terri Sorensen                                          330   47       15        23:52.0      7:42/M
       2    Michelle Sysko                                          297   42       17        24:00.0      7:45/M
       3    Annette Lehman                                          359   41       36        29:45.1      9:36/M
       4    Suzanne Block                                           339   41       52        37:33.5     12:07/M
       5    Wendy Baty                                              335   40       54        39:01.1     12:35/M
       6    Annette Noble                                           337   44       59        41:57.3     13:32/M
Top

Female 50 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kim Kalchik                                             320   51       28        27:54.5      9:00/M
       2    Karen Albano                                            369   51       33        29:18.7      9:27/M
       3    Kim Sweet                                               319   54       43        31:59.8     10:19/M
       4    Sharon Fielder                                          364   55       44        32:30.8     10:29/M
       5    Ann Lemmen                                              333   62       56        41:01.8     13:14/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Lbumce                                              362   39        1        19:28.7      6:17/M
Top

Male 17 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyle Halquist                                           356   14        3        20:06.2      6:29/M
       2    Zach Wright                                             349   14        9        21:10.7      6:50/M
       3    Lee Ringlever                                           368   12       39        30:26.0      9:49/M
Top

Male 18 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Hansen                                              314   26        5        20:49.1      6:43/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gregory Cobb                                            345   37        7        20:57.7      6:45/M
       2    Gus Salto                                               360   38       10        22:06.6      7:08/M
       3    Mike Burgess                                            353   39       19        24:28.6      7:54/M
       4    Matt Schmuker                                           357   35       27        27:22.4      8:50/M
       5    Caleb Carr                                              343   33       55        40:22.3     13:01/M
       6    Curtis Kesler                                           331   35       58        41:03.3     13:15/M
       7    Chris Medler                                            329   36       62        45:56.7     14:49/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Snyder                                             300   45        2        19:58.0      6:26/M
       2    Billy Wright Sr                                         350   45       13        23:01.7      7:25/M
       3    Scot Middlebrook                                        299   41       24        26:18.1      8:29/M
       4    Greg Thebo                                              309   46       30        27:58.4      9:01/M
       5    Mike Larsen                                             306   45       37        29:55.0      9:39/M
       6    Jeff Loding                                             325   47       42        31:55.8     10:18/M
Top

Male 50 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tony Sorensen                                           295   51        4        20:42.1      6:41/M
       2    Lawrence Albano                                         347   51        8        21:02.7      6:47/M
       3    Scott Petersen                                          321   52       12        22:38.6      7:18/M
       4    Scott Schrader                                          324   51       16        23:58.0      7:44/M
       5    Jerry Cagwell                                           358   52       18        24:22.3      7:52/M
       6    Bill Garrity                                            334   65       20        24:30.9      7:54/M
       7    Charlie Beach                                           317   65       22        24:51.7      8:01/M
       8    Don Harp                                                352   67       23        25:01.3      8:04/M
       9    Dan Sweet                                               318   55       25        26:54.8      8:41/M
      10    Randy Fielder                                           365   62       31        28:11.8      9:05/M
      11    Russ White                                              370   62       45        32:38.5     10:32/M
      12    Todd Olson                                              342   50       46        36:39.1     11:49/M
      13    Bill Drews                                              301   62       50        37:29.8     12:05/M

5K Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jammie Gorby                                            312   36        2        38:26.3     12:24/M
       2    Karol Medler                                            287   56        4        42:47.8     13:48/M
       3    Beth Jaquays                                            366   40        5        43:50.3     14:08/M
       4    Cammy Gorby                                             315   38        6        44:11.1     14:15/M
Top

Female 0-99

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jill Larsen-Howard                                      311   45        7        46:19.9     14:56/M
       2    Allison Davis                                           340    8        8        52:27.5     16:55/M
       3    Gail Thebo                                              308   48        9        53:06.6     17:08/M
       4    Ruby Larsen                                             316   72       10        53:07.3     17:08/M
       5    Linda Sahlbom                                           310   65       11        53:09.5     17:09/M
       6    Shelby Olson                                            341   37       12        53:17.8     17:11/M
       7    Catie Larsen                                            305   12       13        53:29.3     17:15/M
       8    Terri Larsen                                            304   44       14        53:33.8     17:16/M
       9    Eliza Brygal                                            285    9       15        54:32.6     17:35/M
      10    Laurie Kooistra                                         284   31       16        54:37.8     17:37/M
      11    Kelli Medler                                            286   32       17        59:30.4     19:12/M
      12    Jennie Rupar                                            282   33       18        59:31.2     19:12/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Doug Anderle                                            363   51        1        26:51.0      8:40/M
       2    Ed Zimmerman                                            361   64        3        39:25.2     12:43/M